TURISTIKU PODPORUJÍ
60 518 turistů a cestovatelů
101 588 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 137 644,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola ve Stračově

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola (Stračov)
Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola (Stračov)

Původní kostel vznikl někdy počátkem 14. století a první písemná zmínka o něm pochází z roku 1361, kdy zastoupil zemřelého plebána Petra kněz Martin. Nevíme však, zda byl ještě dřevěný nebo již byl vybudován z kamene. Pro tehdejší významnost obce se kloním osobně k té druhé možnosti, protože ves byla v roce 1495 králem Vladislavem II. Jagellonským povýšena na městečko. Roku 1369 bylo odváděno ze Stračova 6 grošů papežského desátku. V roce 1371 nastoupil místo zemřelého plebána Martina kněz Mikoláš. Jako farní byl chrám zmíněn k roku 1384. V roce 1415 byl podán na místo zemřelého plebána Petra kněz Petr, kaplan z Petrovic. V husitských válkách se dostal pod správu fary v Hněvčevsi. V roce 1492 Kateřina ze Stračova postoupila zdejší tvrz s příslušenstvím a s podacím kostelním Janovi z Tedražic. Roku 1639 byl kostel Švédy vypálen. Se stavbou nového kostela se nespěchalo. Dostavěn byl nejspíše v roce 1667, ale protože byl malý, tak v následujících letech docházelo k jeho přístavbám a stavebním úpravám. Roku 1759 bylo ke kostelu přistavěno presbyterium se sakristií. Po roce 1770 se stal Stračov lokálií. Roku 1813 byly pořízeny do kostela varhany od Josefa Chlumského z Liberce. 11. srpna 1830 lehl kostel popelem, přičemž shořelo veškeré vybavení. Roztavily se také oba velké zvony z věže. Přežily jen holé zdi, věž, obraz sv. Jakuba, barokní stříbrný kalich a malý zvoneček ze sanktusníku. Krátce poté musela být stržena i věž, která hrozila pádem. Po požáru byla postavena prozatímní dřevěná kaple, která byla rozebrána až roku 1849. V roce 1838 získali Stračov Harrachové, kteří vlastnili zdejší pozemky až do roku 1923.

V letech 1844-1848 došlo k podstatné přestavbě kostela, která je v některých pramenech označována za de facto novou stavbu. Roku 1856 byla zdejší lokálie povýšena na faru a zůstala v hořickěm vikariátu (prvofarář P. Jiří Tužinský). V roce 1866 sloužila věž kostela jako pozorovatelna pruského vojska a sám kostel byl vojenským lazaretem, odkud byli ranění vynešeni a kostel vyklizen teprve v sobotu před poutí. Kostel brzy opět zchátral, protože byl postaven na špatných základech. O 11 let později byly pořízeny 4 slavnostní lucerny za 200 zl. Roku 1892 byl chrám na 3 měsíce uzavřen, aby mohl být částečně opraven. Celý rok dokonce nezvonily ani kostelní zvony, aby se budova neotřásala. Situace byla nakonec vyřešena tím, že v roce 1894 nařídilo c. k. hejtmanství v Hradci Králové zastavení veškerých služeb Božích v kostele a jeho uzavření. V roce 1895 byla ve farské zahradě vztyčena prozatímní kaple, k jejímuž svěcení hořickým děkanem P. B. Haklem došlo 23. června téhož roku. O 3 roky později byla z kostela sejmuta střecha a klenba. Inventář byl nastěhován do domu čp. 29. 27. dubna 1903 byla c. k. ministerstvem kultu a vyučování povolena stavba nového kostela, o níž napsaly „Katolické listy“ 30. července 1903 toto: „Kostel na Stračově, jehož zdi mnoho let ční k nebesům jako zříceniny, bude v nejbližší době znovu postaven a sice nákladem 113.136 korun 73 hal.“ Chrám byl vybudován v letech 1903-1905, přičemž slavnostní svěcení základního kamene proběhlo 10. července 1904. Provedením stavby byl pověřen pražský stavitel Ing. František Zvěřina, vedením stavebních prací pražský zednický mistr Václav Mika a plány pocházely z pera Václava Dyka. Celá stavba byla dokončena 30. září 1905, ale kolaudace nového kostela proběhla až 23. února 1907. Celkově stavba vyšla na 94 112 K 26 h. V noci z 5. na 6. srpna 1912 došlo k vloupání do sakristie a následně do samotného kostela. Protože se vše cenné odnášelo vždy na faru, nic se neztratilo. Roku 1940 byl vymalován interiér kostela. V roce 1958 byla zavedena do objektu elektřina, tehdy ale jen na 7týdenní zkoušku. Trvalého připojení na elektrickou síť se svatostánek dočkal až o 2 roky později. V roce 1980 byla radou ONV Hradec Králové uložena oprava věže kostela. V letech 1997-1998 byl kostel společnou péčí obce a církve zrekonstruován a opatřen slavnostním osvětlením. Došlo též k výměně věžních hodin.

Jedná se o jednolodní obdélnou stavbu v novorománském stylu se sedlovou střechou a s půlkruhově uzavřeným presbytářem a 24 m vysokou hranolovou věží s jehlancovou střechou v průčelí. Boční zdi jsou vyztuženy pěti hranolovými opěrnými pilíři na každé straně. Mezi nimi se nachází čtveřice velkých oken a v přízemí v jižní části lodi z každé strany jedno malé okénko. Presbytář je sklenut valeně, loď je plochostropá. U obou předních rohů věže jsou u každého 2 opěrné pilíře. Na věži jsou čtyři velká okna, dvě úzká vysoká okna na jižní straně a jedno okénko na západní straně v přízemí. Vlevo za hlavním vchodem je do zdi zasazena náhrobní deska jediného v kostele pohřbeného majitele Stračova Prokopa Kerna, na pravé straně je umístěn základní kámen z roku 1904.

Zařízení je převážně z doby stavby, jeho zlomky pocházejí ze zbořeného kostela z poloviny 19. století. To platí i o obrazu Sv. Jakuba Staršího na oblacích na hlavním oltáři, který je signován Antonem Grussem roku 1848 (podle některých zdrojů je již z roku 1847). Pod kruchtou je uložen obraz sv. Jakuba z roku 1790 od J. Wagnera, který se původně nacházel na hlavním oltáři v původním zbořeném kostele. Zajímavým objektem je též pískovcová křtitelnice. Varhany pro nový kostel postavil roku 1907 Josef Kobrle z Lomnice nad Popelkou, když přestavěl původní nástroj z roku 1850 od Josefa Ignáce Welzela.

Ve věži visely původně čtyři zvony. První o průměru 102 cm, výšce 75 cm, s reliéfem Nejsvětější Trojice, sv. Jakuba a nápisy: „DE COELIS MONITUS, DUM ME QUANDOQUE SIT, AUDIS, HUC PROPERA GRATUSQUE DEO DA MUNERA LAUDIS. Za požehnaneho Vznešeneho a MILostneho panoVani panV a panV hraběte HarraCha z RoroVa a Anny hraběnky HarraCh, rozené kněžny LobkoVské zVon gest pokřtěn. Gegossen von Karl W. Paul in Königgraetz.“; druhý o průměru 80 cm, výšce 62 cm s textem: „CORDAE DEVM COLO, PLACUIT LAUS ORE CARENTIS, DISPLICET ILLA DEO, DUM IMPIE CORDA SILENT.“; třetím byl malý Umíráček. Zvon roku 1830 rozlitý nosil nápis: „WACLAW ZARUBA Z HUSTIRZAN NA CEREKWICICH, DOHALICICH A TRZEBOWIETICICH. FRANCELINA MAGDALENA ZARUBOWA ROZENA GRAMBOWA A NA POTTENSSTEYNIE.“ V roce 1897 praskl původní Harrachovský zvon, který byl přelit Arnoštem Diepoldem z Prahy. Nový zvon vážil 108,5 kg, na plášti měl reliéf sv. Antonína Paduánského a text: „SVATÝ ANTONÍNE PADUÁNSKÝ, ORODUJ ZA NÁS! ROZEZVUČ SE KU CTI A CHVÁLE BOŽÍ.“ K jeho posvěcení došlo v Praze biskupem Mons. Františkem Kráslem 26. března 1904 a 2. dubna téhož roku se poprvé ozval z prozatímní kaple. Za 1. světové války byla trojice zvonů zrekvírována.

Kromě farních a obecních kronik i dobového tisku jsou hlavními zdroji článku tyto knihy a publikace:

Josef Horák, Topografický popis všech osad hejtmanství Kralohradeckého, jenž obsahuje soudní a berní okresy: Kralohradecký, Hořický a Nechanický, Hradec Králové 1877;

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl pátý. Podkrkonoší, Praha 1887;

Antonín Cechner, Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století, XIX. Politický okres Královéhradecký, Praha 1904;

PhDr. Emanuel Poche, DrSc. a kolektiv, Umělecké památky Čech P/Š. Svazek třetí, Praha 1980.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.302, 15.641)
Poslední aktualizace: 10.8.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Stračov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,9km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola ve Stračově

Zámek ve Stračově
Zámek ve Stračově
Zámek
Ves Stračov se původně jmenovala jako Strakotín a ve 14. a 15. století náležela pánům ze Strakotína, kteří v ní měli své rodinné sídlo. Zda se jejich tvrz nacházela na místě dnešního zámku, není úplně jisté. První…
0.2km
více »
Stračov
Stračov
Zámek
Stračov leží jihovýchodně od Hořic. Ves byla součástí jiných panství a jejím centrem byla barokní budova vrchnostenského domu. Koncem století jej koupil pražský měšťan Prokop Kern a nechal ho r. 1800 přestavět …
0.2km
více »
Stračov - kostel sv. Jakuba
Stračov - kostel sv. Jakuba
Kostel
Doložení obce Stračov je známo již z r. 1358. Zeměpisná poloha a důležitá obchodní cesta předurčily v té době Stračov k povýšení na obchodní středisko KRAJINY. Význam Stračova stoupl zvlášť za Vlády Vladislava Jagelonce, který vesnici r. 1495 obdařil titulem městečka a udělil mu privilegia týdenních trhů. Majitelé Stračova se v dějinách často střídali. V r.1838 zakoupil…
0.2km
více »
Stračov
Stračov
Vesnice
Zdejší krajina byla osídlena již v době kamenné, což dokazuje nález kamenného mlatu koncem 19. století, jež se následně dostal do sbírky školy v Jeníkovicích. Dnes se tu nacházejí spíš pozůstatky středověkého osíd…
0.3km
více »
Stračovská Lhota (Mžany)
Stračovská Lhota (Mžany)
Místní část
První zmínka o této vsi pochází z roku 1399 a její jméno je odvozeno od toho, že noví osadníci byli osvobozeni do určité lhůty od poplatků. Zprvu byla zvána Strakotínskou Lhotou, vedle níž se nacházela samota Zavadilka s pověstnou krčmou. Původně tato obec sestávala ze 2 osad – Zavadilky (u silnice z Mžan do Nechanic) a Lhoty (severozápadně od Zavadilky) a od počátku náležela k…
1.3km
více »
Stračovská Lhota
Stračovská Lhota
Vesnice
Obec známá v roce 1869 jako „Lhota, osada obce Stračov", v r. 1880 pod názvem Lhota u Stračova. V této sice turisticky nevýznamné obci dnes nejdeme rekonstruované pomníky ukřižování a pro fandy vojenské historie je to pískovcová pyramida na hrobě 2 rakouských a 2 pruských vojáků padlých v bitvě r. 1866, která byla věnována pruským řádem johanitů.
1.4km
více »
Pšánky
Pšánky
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v době kamenné, což dokazuje několik nálezů drobných kamenných seker. První zmínka o Pšánkách pochází z roku 1393. Původně se jmenovaly jako Blšany a deminutivní tvar obdržela ves n…
1.5km
více »
Bříšťany
Bříšťany
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v neolitu, ale první zmínku o obci nalezneme až k roku 1219 (Marcus de Wrescan). Své jméno měla obdržet od toho, že zde lidé bydleli u bříství, tj. břestového či jilmového háje. Pův…
2.2km
více »
Nerošov (Nechanice)
Nerošov (Nechanice)
Městská část
První zmínka o této vsi pochází z roku 1372 a její název procházel vývojem od Nerešova přes Neřešov až po současné jméno. Dr. Antonín Profous ve svém díle „Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl III. M-Ř“ z roku 1951 o tom píše toto:„Nerošov (lid. v Nerošově, do Nerošova, někdy také Nerešov, v Nerešově, do Nerešova), ves 5 km sev. od Nechanic: 1372 da…
2.2km
více »
Zřízení pomníku padlým v 1. světové válce v Nerošově v roce 1936
Zřízení pomníku padlým v 1. světové válce v Nerošově v roce 1936
Zajímavost
Když došlo ke vzniku ČSR a ukončení válečných akcí na všech frontách 1. světové války, nastalo období radostného opojení z nově nabyté svobody, ale poté co se mnozí z těch, kteří narukovali na frontu, nevrátili do…
2.3km
více »
Bašnický potok
Bašnický potok
Potok
O tomto potoce nenalezneme mnoho ucelených informací, jistou první vlaštovkou se stala až „Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska“ od Stanislava Štefáčka, jež vyšla v roce 2008 a na rozdíl od jiných děl …
2.3km
více »
Dub (Mžany)
Dub (Mžany)
Místní část
Toto území náleželo od dávných dob k Mžanům, a tudíž k Dohalickému zboží. První zmínka o Dubu jako o osadě má pocházet z roku 1543, kdy ho držel vlastník Dohalic Mikuláš z Dohalic a na Mžanech, Dubu a Čeňově pojis…
2.3km
více »
Bříšťany
Bříšťany
Vesnice
Bříšťany - první písemná zpráva o vsi, která se nachází jižně od Hořic, pochází z roku 1219. K památkám obce patří, na návsi stojící, socha sv. Trojice z roku 1874 postavená manželi Zamouřilovými. Dále socha sv. Václava z roku 1762 (obnovena 1858) a pomník Padlým synům vlasti, věnovaný obětem obou světových válek. V roce 1997 bylo v obci otevřeno Veteran muzeum u Horáků,…
2.4km
více »
Mžany
Mžany
Vesnice
Tato obec byla poprvé zmíněna v roce 1404, ale obecní kronika hovoří již o roku 1384, další prameny o roce 1391. Podle nálezů z celého okolí tu však žili lidé již v době kamenné, případně v době bronzové. Z roku 1…
2.5km
více »
Do pivovaru Mžany
Do pivovaru Mžany
Tipy na výlet
Jako milovníci piva jsme vyrazili do celkem nového pivovaru Lindr v Mžanech na víkendový oběd. Vystoupili jsme na zastávce Sadová a na začátku jsme šli doleva stále podél kolejí. Nejprve po silnici a dále po polní…
2.6km
více »
Mžany - multifunkční areál a pivovar Lindr
Mžany - multifunkční areál a pivovar Lindr
Tipy na výlet
Když někam vyrážíme, směřujeme to hlavně k rozhlednám. Ale když je na trase nebo v její blízkosti minipivovar, tak je to příjemné zpestření. Moc rádi ochutnáváme nová piva. Proto z Hrubého Jeseníku Jedeme do Broum…
2.6km
více »
Mžany
Mžany
Vesnice
Obec Mžany, která se nalézá cca 15 km severozápadně od Hradce Králové, je poprvé připomínaná roku 1404. Název obce se lidově vykládá od mlh jež se tvoří v okolí blízké říčky Bystřice. Mžany, jako blízká Sadová, byly také postihnuty bitvou Prusko-Rakouské války r. 1866, 3 pomníky na hrobech obětí jsou toho dokladem. V obci dále najdeme zvoničku, pomník ukřižování a velký pomník…
2.6km
více »
Petrovice - pomník sv. Václava
Petrovice - pomník sv. Václava
Pomník
Na nejvyšším místě Petrovic se, pod ochranou statných lip, nalézá pomník sv. Václava z roku 1761. Místo je výrazným orientačním bodem a ve spojení s výhledy na Jičínsko, Hořicko, Zvičinu a Krkonoše zde vytváří výrazný krajinotvorný prvek.
2.9km
více »
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Kaple
Opravenou kapličku Panny Marie Lurdské se studánkou a dvojicí památných lip najdeme v polích cca půl kilometru jižně od vsi směrem k Dohalicím. U Kapličky najdeme "zázračnou studánku", poskytující vodu i v dobách největšího sucha a je opředená pověstí o vrácení zraku slepému děvčeti. Turistické značení ke kapličce není..., ale zdatn…
3km
více »
Suchá - kostel Nejsvětější Trojice
Suchá - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Z daleka viditelný Kostel Nejsvětější Trojice je dominantou obce Suchá a blízkého okolí. Postaven byl na místě původního gotického kostela ze 14. stol. Současná stavba byla postavena koncem 19. století, jedná se o pseudogotickou jednolodní stavbu obdélníkového tvaru s hranolovou věží na západním průčelí.
3km
více »
Petrovice - kostel Nanebevzetí panny Marie
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Petrovice - kostel Nanebevzetí panny Marie
Kostel
Dominantou obce Petrovice, která se nalézá cca 20 km severozápadně od Hradce Králové, je kostel Nanebevzetí panny Marie. Kostel v Petrovicích je doložen při první písemné zmínce o obci kolem roku 1350. Současný kostel Nanebevzetí panny Marie byl postaven, jako gotický, v polovině 15. století. Barokní přestavba kostela se uskutečnila v letech 1724-37. V dlažbě u vchodu je…
3.1km
více »
Milovice u Hořic - dům čp. 1
Milovice u Hořic - dům čp. 1
Dům, budova
Jednotlivé domy popisovat ve zvyku nemám, ale v tomto případě jsem musel udělat výjimku, dům čp. 1 v Milovicích u Hořic za zveřejnění stojí. Dům, který byl původně postaven jako fara, se nachází v centru obce na n…
3.3km
více »
Milovice u Hořic - kostel sv. Petra a Pavla
Milovice u Hořic - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Dominantou Milovic, je z daleka viditelný, farní kostel zasvěcený Petru a Pavlu. Kostel je původně gotickou stavbou, z konce 14. století, která byla v letech 1740-58 barokně přestavěna. V této podobě se kostel zachoval do současnosti. Dominanci kostela zvýrazňuje jeho povedené noční osvětlení.
3.4km
více »
Sadová žst. - Dohalice - bojiště na Chlumu
Sadová žst. - Dohalice - bojiště na Chlumu
Trasa
K putování na bojiště na Chlumu lze jít i zajímavou cestou ze Sadové. Od žst. vyrážíme směrem k Dohalicím, cestou míjíme pomníky bitvy u sila. Z dálky je již viditelná bývalá Dohalická tvrz, která byla přestavěna …
3.9km
více »
Dohaličky - kostel sv. Jana Křtitele
Dohaličky - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
První písemná zmínka o vsi je z r. 1352. Kostel v Dohaličkách je prvně zmiňován roku 1384. V roce 1742 dala hraběnka Alžběta Schafgotsehová postavit kostelík v podobě klenuté rotundy. Tento kostelík se však r. 188…
4.2km
více »
Lodín - koupaliště
Lodín - koupaliště
Koupaliště
Dnes již velmi známé koupaliště v Lodíně bylo vybudováno v roce 1998. V areálu jek využití hlavní členitý bazén, tobogán, vodní hřiby, pro nejmenší je př…
4.2km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
7.6km
více »
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Rozhledna
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. …
8.6km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
8.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace