TURISTIKU PODPORUJÍ
61 458 turistů a cestovatelů
109 032 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 360 543,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel Nejsvětější Trojice ve Všestarech

Turistické cíle Kostel

Kostel Nejsvětější Trojice (Všestary)
Kostel Nejsvětější Trojice (Všestary)

Podle pověsti stávala prý ve Všestarech na místě dnešní fary původně kaple sv. Václava a hřbitov při ní zabíral místo před nynějším kostelem a část dvora dnešní farní budovy a sahal i pod ní až ke silnici. Tuto pověst dokazuje to, že při stavbě staré farní budovy roku 1819 se přišlo na hroby s kostrami a na jiné též v základech současné fary v roce 1847.

Všestarský kostel by měl být poprvé připomenut v roce 1384 (plebánie dokonce k roku 1350) a již tehdy byl farním. Někdy v té době byl zdejším podacím pánem královéhradecký měšťan Zdislav, ale ještě předtím náležel patronát opatovickému klášteru. Ovšem již z roku 1366 pochází zmínka o tom, že Kristina, vdova po královéhradeckém měšťanu Janovi, souhlasila s tím, aby si Matěj, oltářník v Hradci, směnil místo s plebánem Petrem. Po smrti plebána Petra vyvstal spor o to, kdo se stane jeho nástupcem. V roce 1401 prezentovali Vilém starší a Vilém mladší z Duban krňovického plebána Václava, ale královéhradecký měšťan Prokop, řečený Bebl z Břízy, jako patron zastavil prohlášky a prezentoval Hanka. Spor mezi oběma stranami se dostal až do Říma a trval až do roku 1408, kdy Vaník ustoupil a Hanek slíbil, že požádá druhého patrona Viléma Dubánka, sídlícího v Bělečku, aby mu v držení kostela nepřekážel. V roce 1408 Vilém mladší z Duban souhlasil s tím, aby si vyměnili místo Matěj, oltářník sv. Doroty v Hradci, s plebánem Hankem. O rok později došlo k témuž kroku. Tentokrát si směnil své místo Mikoláš z Bílého Újezda s plebánem Matějem. Roku 1429 byl plebán Mikoláš prezentován k oltáři v Hradci, ale „přístup do Hradce byl nemožný“. Opakovala se tak situace minulých let, kdy se patroni kostela nedokázali shodnout, i když již desátým rokem byl držitelem Všestar, resp. jejich části, která náležela Vilému z Duban, a podacího kostelního Jiří z Hradce.

Z jakého materiálu byl původní kostel vybudován, to dnes již nevíme. Podle okolních kostelů můžeme předpokládat, že prvotní objekt byl dřevěný. Ten byl nahrazen roku 1415 zděným kostelem, který byl přestavěn během 1. poloviny 16. století (někdy mezi lety 1551-1559). Z té doby pochází dnešní věž, která stávala v čele původního kostela. Po husitských válkách zde působili faráři podobojí, v roce 1485 kněz Matěj, roku 1556 kněz Jiřík, v roce 1565 kněz Jan (tehdy si stěžoval královéhradecké obecní radě, že všestarské záduší s kostelním zařízením bylo oloupeno o tolik věcí, že se nemá ani při mších s čím posluhovat; město zareagovalo darem stříbrného kalicha s patenou), v letech 1573-1581 farář Jakub Kolínský, roku 1589 kněz Štěpán Březnavský, před rokem 1596 Kliment Nygrin, v roce 1606 Šebestián Háma Benešovský, roku 1612 kněz Štěpán a v letech 1617-1622 Jan Grégory Hradecký. V pobělohorském období byla správa chrámu předána minoritům od kostela sv. Anny v Hradci Králové. Další rozsáhlá úprava kostela proběhla v roce 1794. Během těchto prací objevili řemeslníci kámen s nápisem: „Aedifficatum 1415“, který tak potvrzuje dobu výstavby původního kamenného kostela. Při dokončovacích pracích byl na horní ostění dveří do sakristie umístěn text: „Aedificatum 1415, renovatum 1794“. O 4 roky později se postavila též fara, která byla v roce 1848 zbourána a na jejím místě vybudována stavitelem Františkem Vyleťalem z Heřmanova Městce nová farní budova. V otázce obnovení zdejší fary se materiály rozcházejí, podle dašického faráře P. Josefa Nechvíleho se tak stalo již roku 1774, kdy se měl stát místním prvofarářem bývalý minorita Matěj Ginoška, protože však byl kuklenský klášter zrušen až 24. června 1789, tak zřejmě musí jít o chybu. V zápisech světské kroniky však nalezneme zápis o tom, že tohoto roku byla ves přifařena k Všestarům, takže z toho můžeme uvažovat, že tamní fara musela již existovat. V jiných zdrojích se však nachází až rok 1794. Pokud naopak nahlédneme do jakéhokoliv ročníku přehledu "Catalogus venerabilis cleri saecularis et regularis dioeceseos reginae-hradecensis", tak je zde uváděno zřízení samostatné fary až do roku 1800. Nejspíše tedy šlo zprvu o pouhou minoritskou lokálii a teprve poté se počítá tamní fara jako samostatná.

Později se všestarská farnost rozhodla pozdně gotický kostel zbořit, přičemž k tomu došlo o Velikonocích roku 1842. Na jeho místě byl stavitelem Františkem Kurzem z Hradce Králové vystavěn nový chrám v klasicistním stylu, jenž byl presbytářem orientován k severozápadu (kolmo oproti původnímu půdorysu). Tím se věž, která jako jediná zůstala z původního kostela, ocitla uprostřed jeho boku. K vysvěcení nového svatostánku došlo 17. dubna následujícího roku. Do té doby probíhaly bohoslužby ve Světí. Během prusko-rakouské války sloužil kostel jako lazaret, naopak důstojníci a lékaři byli ubytováni na faře. V té době došlo ke zničení části matrik a rozkradení části inventáře. V roce 1879 byla pořízena čtveřice cínových mešních konviček. 8. října 1896 svolilo místodržitelství, aby byly provedeny opravy na kostele a na faře. K těm došlo příštího roku. 20. května 1908 uhodil blesk do věže, z níž srazil 2,2 m vysoký kamenný kříž, který se pádem rozbil. Nový kříž byl zhotoven a umístěn na věž následujícího roku. V roce 1938 došlo k vloupání do kostela a garáže děkana Msgre. Josefa Kopeckého, kterého nahradil administrátor P. Václav Slavíček, jenž se roku 1940 stal nejen zdejším farářem, ale aktivně se účastnil protinacistického odboje, v jehož rámci vystavoval falešné rodné nebo úmrtní listy, ukrýval pronásledované osoby a přispíval finančně těm, jež byli okupanty nějak postiženi. Podobně se zachoval v roce 1945 jmenovaný administrátor P. Jaroslav Sedlák. Ten se postavil komunistickému režimu, za což byl roku 1950 odsouzen k 10 letům těžkého žaláře. Dlouho se zde neohřáli rovněž jeho nástupci, takže zájem o stav kostela i fary nebyl téměř žádný. Od 24. ledna 1964 je kostel památkově chráněn (viz https://www.pamatkovykatalog.cz/kostel-nejsvetejsi-trojice-s-ohrazenim-hrbitova-13920350). Teprve tehdy byla obnovena běžná údržba. V roce 1994 byly natřeny okapy a oplechování kostela. Největší opravy však počkaly až na počátek 21. století, kdy došlo k obnově fasády a střešní krytiny. V roce 2002 byl zrestaurován gotický portál na kostelní věži. Roku 2008 byla v sakristii položena nová dlažba a následně byla vymalována. Do budoucna se počítá s výmalbou kostela a opravou varhan (viz https://farnost-vsestary.webnode.cz/prace-jako-na-kostele/varhany/).

Současný kostel s valbovou střechou je jednolodní obdélná stavba s užším pravoúhle uzavřeným presbytářem a s gotickou věží při jihovýchodní straně. Jeho stěny mají široké nárožní pásové rustiky. Loď je trojosá, s půlkruhovými okny se šambránami, presbytář jednoosý, s půlkruhovým oknem na každé straně. Hlavní průčelí na jihozápadní straně je členěno čtveřicí pilastrů, jež nese římsu a drobnější nízký trojúhelný štít, přičemž nároží má opět širokou pásovou rustiku. Hlavní vchod, k němuž vede pískovcové schodiště, má kamenné ostění a trojúhelný štít v supraportě. Nad ním se navíc nachází velké kruhové okno. Gotická věž z lomového kamene při jihovýchodním boku lodi je hranolová, s opěráky v nárožích a předělena 2 kordonovými římsami. Její vrchol tvoří vysoký štíhlý zděný jehlanec s kytkou ve vrcholu. Ten spolu s kamenným renesančním cimbuřím vznikl až v 17. století. V jihozápadní stěně věže najdeme bohatě zdobený pozdně gotický ostěný portál z doby po roce 1530. Původní dveře jsou pobité plechem a opatřeny trojicí dlouhých závěsů a klepadlem. Uvnitř věže je kamenný šnek vedoucí do zvonice ve 2. patře. Výmalba z roku 1880 je dílem Ludvíka Nejedlého, malíře z Nového Bydžova.

Většina zařízení byla pořízena až po roce 1842, tj. po výstavbě nového svatostánku. Ze starého kostela byl převzat hlavní oltář z roku 1798, který byl zhotoven Janem Engelmanem z Hradce Králové, a postranní oltáře sv. Antonína Paduánského a sv. Františka. Ovšem roku 1882 byla trojice těchto oltářů odstraněna a ve spolupráci s malířem Venzarou vznikly nové v historizujícím slohu (nový hlavní oltář v renesančním slohu s obrazem Nejsvětější Trojice a postranními malbami sv. Metoděje a Cyrila, postranní oltáře sv. Václava a Josefa), a to včetně kazatelny. V téže době byl ze zahraničních darů zřízen k uctění památky padlých v bitvě na Chlumu 3. července 1866 oltář Panny Marie se sochami sv. Anny a sv. Františka, přičemž obraz Panny Marie věnovala Laura Neumanová Strzelecká na památku svého manžela, který padl v bitvě 3. července 1866. Postranní oltář sv. Jana Nepomuckého byl zřízen zejména nákladem faráře P. Václava Koželuha v roce 1868. Varhany zhotovil roku 1845 Josef Jiruška z Hradce Králové, který zároveň přenesl ty původní na Chlum. K jejich opravě došlo v roce 1913 a této práce se zhostil Václav Poláček z Rychnova nad Kněžnou.

Ve zvonici bylo původně zavěšeno 5 zvonů. První z nich, který byl zasvěcen Nejsvětější Trojici, byl vysoký 0,8 m a v průměru měl 1,04 m. Pocházel z roku 1559 a nesl nápis: „LETA PANIE MDLIX TENTO ZWON SLIT GEST KE CZTI A CHWALE TROGICZY SW A K ZADVSSI WSSESTARSKEMV SKRZE WACZLAWA FARARZE W HRADCZY NAD LABEM.“ Druhý o výšce 0,8 m a průměru 0,92 m byl z roku 1750 a nesl nápis: „KE CTI A CHWALE BOZI A S IANV NEPOMVCKYMV W WYSKYM MEGTE IAN ZEIDA 1750.“ Třetí ze zvonů z roku 1798 nesl mnohonásobného zasvěcení, a to Bolestné Panně Marii, sv. Janu Nepomuckému, sv. Janu Křtiteli a Sv. Kříži. Jeho tvůrcem byl Antonín Schneider z Hradce Králové. Čtvrtý zvon o výšce 0,54 m a průměru 0,72 m měl na sobě text: „Slit od Karla Paula Hradec Králové leta Páně 1872.“ Posledním zvonem byl 0,32 m vysoký Umíráček, který měl průměr 0,37 m a byl zasvěcený sv. Barboře. Vedle jejího reliéfu se na něm nacházel nápis: „GOSS MICH IGNATIVS DRACK IN KONIGGRATZ 1779.“ Po vypuknutí 1. světové války byly nejdříve zrekvírovány varhanní píšťaly a roku 1917 4 zvony a byl zde ponechán pouze ten nejstarší. V roce 1930 byly pořízeny 2 nové zvony od brněnské firmy R. Manoušek a spol. z Brna-Husovic. Byly zasvěcené sv. Václavu a Panně Marii (o výšce 72 cm, resp. 61 cm) a k jejich slavnostnímu vysvěcení došlo na 28. září téhož roku. Kvůli nelibého zvuku byl též přelit starý Umíráček, původně zřízený z odkazu farníků roku 1921 u J. Bělohoubka na Pražském Předměstí u Hradce Králové (po přelití měl výšku 0,32 m a vážil 20,5 kg). V dubnu 1942 však byly všechny tři zvony z roku 1930 spolu s tzv. Pozdvihováčkem o výšce 0,24 m a průměru 0,3 m, o němž se mi nepodařilo nic zjistit, zrekvírovány. Z pražského skladu se po osvobození vrátil pouze nejmenší ze zvonů - Pozdvihováček. Dnes tu tedy najdeme pouze dvojici zvonů - Nejsvětější Trojice a Pozdvihováček (viz https://farnost-vsestary.webnode.cz/historie/kostely/).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.257, 15.760)
Poslední aktualizace: 24.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Všestary

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky z okolí Kostel Nejsvětější Trojice ve Všestarech

Archeopark pravěku Všestary
Archeopark pravěku Všestary
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje cca 8 km od centra Hradce Králové do Všestar do pravěké vesnice, do Centra experimentální archeologie (od cedule k ceduli je to z HK do Všestar 2,5 km) Jdeme do „pravěké vesnice", resp. do Centr…
0.2km
více »
Všestary - Archeopark pravěku
Všestary - Archeopark pravěku
Tipy na výlet
Jedeme z dovolené a stále se pohybujeme v okolí Hradce Králové. Tentokrát jedeme k Památníku bitvy 1866. Projíždíme obcí Všestary, kde je archeopark, bohužel zavřený. Co však vidíme přes oplocení je hodně zajímavé…
0.2km
více »
Zažijte unikátní rozšířenou realitu v pravěké vesnici ve Všestarech
Zažijte unikátní rozšířenou realitu v pravěké vesnici ve Všestarech
Tipy a novinky
Vydejte se do Archeoparku ve Všestarech nedaleko Hradce Králové a zažijte pravěk na vlastní kůži. S moderní aplikací Visit More a její jedinečnou rozšířenou realitou se prostřednictvím vašeh…
0.2km
více »
Nový hřbitov ve Všestarech
Nový hřbitov ve Všestarech
Hřbitov
V roce 1360 byl zmíněn zdejší kostel Nejsvětější Trojice Boží jako farní, ale ještě před ním tu stával malý kostelík sv. Václava, a to nejspíše na místě dnešní fary. Právě kolem obou těchto svatostánků se původně …
0.2km
více »
Všestary - kostel Nejsvětější Trojice
Všestary - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Všestarský pseudorenesanční kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v r. 1843 na místě původního gotického kostela z roku 1415. Z kostela původního se zachovala věž s cimbuřím a zděnou helmicí a pozdně gotický por…
0.3km
více »
Všestary - soubor pomníků bitvy r. 1866 u kostela
Všestary - soubor pomníků bitvy r. 1866 u kostela
Pomník
U všestarského kostela najdeme soubor pomníků na hrobech obětí bitvy r. 1866. Jedná se o pískovcovou typovou pyramidu všeobecného věnování všem vojákům padlým v obvodu obce. Dále litinový pomník s vojenskými emblé…
0.4km
více »
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Muzeum
O dávném osídlení v okolí Všestar svědčí nálezy popelnicové pohřebiště slezského rázu z mladší doby bronzové. Osada sídlila u potoku Melounka při staré obchodní cestě ve směru Hradec Králové - Jičín. Na dávné osíd…
0.5km
více »
Všestary
Všestary
Vesnice
Území Všestar, které se nachází u potoka Melounky a staré obchodní stezky na Hořice a Jičín, bylo osídleno již v mladší době bronzové, což podporuje řada archeologických nálezů. Roku 1908 došlo na návrší na poli Ladislava Ryby k objevu malého slezského pohřebiště z mladší doby bronzové. Královéhradecké městské historické muzeum zde vykopalo 5 popelnicových hrobů. Kromě zbytků n…
0.5km
více »
Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Vlakem se vydáme do obce Všestary nedaleko Hradce Králové. Všestarské nádraží je zřejmě nejvýhodněji položené pro ty, kdo chtějí na bojiště na Chlumu putovat pěšky, nachází se na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín - Turnov. Jdeme po stopách bojů, ve kterých proti sobě, počátkem července roku 1866, stáli Prusové s Rakušany. Od Všestarského nádraží se vydáme po červeně…
0.9km
více »
turistické rozcestí Všestary - žst
turistické rozcestí Všestary - žst
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u nádraží ve Všestarech, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce červené ve směru Všestary – Hořiněves (přes bojiště na Chlumu) a po značce modré ve směru Všestary - Hrádek u Nechanic.
0.9km
více »
Všestary žst - Hrádek u Nechanic
Všestary žst - Hrádek u Nechanic
Trasa
Od Všestarského nádraží vyrazíme po modré značce směrem k Rosnicím, kde míjíme pomník obětem bitvy r. 1866 a po silnici směřujeme k výšině zvané Žižkův stůl. Na tomto místě údajně při svém tažení roku 1423 Jan Žižka se svým vojskem tábořil. Ze Žižkova stolu se nabízí výhledy na bojiště na Chlumu, Krkonoše, Orlické hory, ale i jižním směrem ke Kunětické hoře a Železným horám.…
0.9km
více »
Železniční stanice ve Všestarech
Železniční stanice ve Všestarech
Žel. stanice
Vybudování zdejší železniční trati souvisí se stavbou České obchodní dráhy z Plotišť nad Labem do Ostroměře v letech 1881-1882, v jejímž rámci byla ve Všestarech zřízena budova nádraží, skladiště a strážní domek. …
0.9km
více »
Všestary žst - bojiště na Chlumu
Všestary žst - bojiště na Chlumu
Trasa
Všestarské nádraží je zřejmě nejvýhodněji položené pro ty, kdo chtějí na bojiště na Chlumu putovat pěšky, nachází se na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín. Od nádraží se vydáme po červeně značené turistické zna…
0.9km
více »
Sušárna čekanky a továrna na kávové náhražky v Rosnicích
Sušárna čekanky a továrna na kávové náhražky v Rosnicích
Dům, budova
Původní objekt s čp. 40 stával úplně jinde, což můžeme zjistit nahlédnutím do indikační skici stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA404018400). Jednalo…
1km
více »
Šrámův kříž u Rozběřic
Šrámův kříž u Rozběřic
Kříž
Stejně jako v okolních obcích byly rovněž Rozběřice velmi poničeny během prusko-rakouské války roku 1866. Vždyť hněvčevský farář P. Josef Just popisuje to, co se stalo v širém okolí, takto: „Jediným tím dnem stalo se na celé linii od Cerekvice až po Hrádek a dál, - a od Lípy až po Hradec jedno pohřebiště, jeden lazaret, byloť zajisté raněných plno v Benátkách, Hněvčevsi, Cerekv…
1km
více »
Pomník c. k. pěšího pluku Deutschmeistrů č. 4 v Rozběřicích
Pomník c. k. pěšího pluku Deutschmeistrů č. 4 v Rozběřicích
Pomník
I když bylo Královéhradecko v rámci staletí dějištěm řady různých válek a konfliktů, tak bitva u Hradce Králové, jinak zvaná též jako na Chlumu či u Sadové, byla tou největší a nejkrvavější vůbec. Prusko-rakouská …
1km
více »
Rozběřice (Všestary)
Rozběřice (Všestary)
Místní část
Tato lokalita byla podle častých archeologických nálezů osídlena již v době kamenné, ale více pozůstatků se našlo rovněž po osídlení z doby bronzové. Zejména jde o nález několika lidských koster s bronzovými náram…
1km
více »
turistické rozcestí Rozběřice - u Šrámova kříže
turistické rozcestí Rozběřice - u Šrámova kříže
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u souboru pomníků bitvy r. 1866 u Šrámova kříže, ukazuje turistům cestu po žluté značce ve směru Probluz, Dlouhé Dvory - Neděliště, Lochenice. V tomto případě se však nejedn…
1km
více »
Rozběřice - Deutschmeister
Rozběřice - Deutschmeister
Pomník
Deutschmeister - monumentální figurální pomník věnovaný rakouskému 4. pěšímu pluku. Pomník je tvořen sousoším, vojína podpírajícího raněného důstojníka, které je umístěno na skále z červené litické žuly. Plot kolem pomníku je vyroben z bodáků... Pomník se nachází cca 500 m od státní silnice č. 35, kolem pomníku je vedena červená turistická značka ve směru Všestary - Chlum.
1km
více »
Rozběřice - pomníky bitvy r. 1866 u Šrámova kříže
Rozběřice - pomníky bitvy r. 1866 u Šrámova kříže
Pomník
Soubor pomníků bitvy r. 1866, u Šrámova kříže, se nalézá na konci obce Rozběřice ve směru na Něděliště. Největší pískovcový pomník je věnován památce plukovníka Franze Bergerona. Pod pomníky je hromadný hrob 60 ra…
1km
více »
Světí - kostel sv. Ondřeje
Světí - kostel sv. Ondřeje
Kostel
Obec Světí je prvně písemně  doložena v roce 1365, kdy kostel a ves patřily německým Rytířům v Hradci Králové. Původně gotický kostel byl do současné podoby upraven koncem 18. století. Zasvěcení sv. Ondřeji doklád…
1.1km
více »
Kostel sv. Ondřeje, apoštola ve Světí
Kostel sv. Ondřeje, apoštola ve Světí
Kostel
Původní kostel byl gotický a první zmínka o něm pochází z roku 1369, kdy bylo odtud placeno 10 grošů papežského desátku (též v letech 1384, 1385 a 1405). Z tohoto objektu se zachovala dispozice a obvodové zdivo. P…
1.1km
více »
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Rozběřice - soubor pomníků se nachází při pravé straně silnice č. 35 v lokalitě zvané Hejcmanka ve směru od Hradce Králové na Jičín. Nejvýraznějším pomníkem je vysoký pískovcový kvádrový pomník na vrcholu zdobený plastikou kyrysu a přilby, jedná se o pomník rakouského 38. pěšího pluku. Na pomníku jsou uvedeny ztráty pluku v bitvách u Kuřích Vod, Mnichova Hradiště, Jičína a…
1.5km
více »
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Památník
Úvoz mrtvých - místo, kde se střetla Rakouská Severní armáda a Saský sbor se třemi pruskými armádami. Zde během dvacetiminutového útoku a následném ústupu, ztratil První rakouský sbor 279 důstojníků v čele s generálem Poschacherem, deset tisíc mužů a 23 děl, polovinu svého stavu na mrtvých, raněných a zajatých. Místo, které pokrývala těla mrtvých rakouských vojáků, krev zde…
1.6km
více »
Žižkův stůl
Žižkův stůl
Vyhlídka
Žižkův stůl - místo dalekých kruhových rozhledů, které se nachází severně, cca 7 km, od centra Hradce Králové. Od Žižkova stolu se nabízí přímý výhled nejen na bojiště na Chlumu, ale i na Krkonoše, Orlické hory a k jihu směrem k Železným horám. Dle pověsti zde v roce 1423 se svým vojskem tábořil a poobědval Jan Žižka z Trocnova. Tuto událost zde připomíná pomník, který byl…
2.2km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca 7-8 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděsivější boje se však …
2.2km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
2.4km
více »
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Pomník
Baterie mrtvých.  Pomník rakouské jízdní dělostřelecké baterie č. 7. - Mrtvé baterie najdeme na vrcholu Chlumu nedaleko muzea. Pomník Mrtvé baterii Augusta van der Groebena dal zbudovat Komitét pro udržování po…
2.4km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna
Bojiště na Chlumu - rozhledna
Rozhledna
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na Chlumské pláni domek pro strážce pomníků, který dodnes stojí mezi budovou muzea a rozhlednou. V roce 1899 byla Ústředním spolkem financována stavba vyhlídkové věže vysoké 25 metrů. Věž byla slavnostně vysvěcena společně s ossariem dne 2. listopadu…
2.5km
více »