TURISTIKU PODPORUJÍ
61 561 turistů a cestovatelů
112 161 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 398 552,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Boharyně

Turistické cíle Vesnice

Boharyně čp. 42
Boharyně čp. 42  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Hřbitovní kříž (Boharyně)

První písemná zpráva o obci, jež byla dříve nazývána jako Bohárna, pochází z 29. dubna 1355, ale zdejší osídlení je mnohem staršího původu, což dokazují nálezy mnoha popelnicových hrobů, z nichž mnohé objevil v roce 1858 kněz P. Václav Krolmus. Jméno obce by mělo pocházet od legendárního zakladatele vsi, který se měl jmenovat Boharyn (bohatýr, báryn). Jiná verze tvrdí, že by toto pojmenování mohlo pocházet od pohanských bohů, proto bude opět nejlepší věcí otevřít knihu prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. I. díl. A-H", v níž nalezneme následující:

"Boharyně (lid. Bohárna, v Bohárně, do Bohárny, bohárenskej), ves 4 km jižně od Nechanic: 1355 ad E. in Boharin, exec. pleb. de Babicz, LC. I, 23; 1358 in Boharzyn, t. 68; 1375 fratres de Boharyn, LC. III, 42; 1406 in v. Boharin, in Boharim (!), de Boharim, SA. V, 244 n.; 1407 in Boharyni, z Boharynye, SA. VI, 84 n.; 1491 ves Boharku, Solař 45; 1495 z Boharyně, RT. II, 475; 1524 mlýn Boharynský, též Boharynští, k Boharyni, AČ. 33/274; 1530 Bořek Boharynsky z Hrádku (a na Boharyni) prodal Boharyni tvrz s dv. popl. s popl. se vsí Boharyni i s pod. kost. v Bohyrani, AMV. list. 783; 1541 z Boharně, Solař 55; 1575 Boharyně, Sn. Č. IV, 432; 1615 na Boharyni, Rozvrž. sb. 11; 1654 Boharnie, BR. 13/1293; 1783 v Bohárni, Solař 60; 1790 Boharna, Woharna, Schaller XV, 39; 1836 Boharna, Sommer IV, 35; úř. 1854 Boháryně (Bohárna), 1872 až 1923 Bohárna.

Jm. Boharyně bylo jako podobná MJ. Bavoryně, Rabyně, Svrkyně a p. utvořeno příponou -yně z os. jm. rodu mužského (podrobný výklad viz u jm. Bavoryně), a to Bohař, jež je doloženo z Popr. R. 8 ok. r. 1400. Toto OJ. vzniklo z apel. bohař (Jungm. I s. v.), slc. bohár ʻder Bigotteʼ (Kott V s. v., tedy = pobožnůstkář, svatoušek). Tvar Bohařině (1358) se změnil analogicky podle ostatních jmen na -yně (v. v.) v Boharyně. V kvantitě srov. české pekař a slc. pekár, čes. zvonař a slc. zvonár a p. Původně bylo -á- (kolář z kolaȓь) jen v nom. a ak. náhradou za zaniklé -ъ, gen. byl *kolařě z kolaȓa atd.; než vzájemným vyrovnáváním se tvary zdvojily a pak v některém území a u některých slov ovládly tvary s dlouhým -á- ve všech pádech, jinde jsou táž slova s krátkým -a-. Tak si vysvětlujeme i rozdíly v kvantitě slov kolář, bednář, lhář, ale knihař, pekař, zvonař a p. (Vondrák Ib, 560).

Jm. Boharyně se zkracovalo v Bohárně (i Bohárka) a to pak spojováno s apel. na -árna, na př. kovárna, ovčárna, pekárna a p., s nimiž se po nějakém kolísání časem úplně vyrovnalo (Bohárna)."

K tomu pak nalezneme ještě malý doplněk v jeho knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. V. díl. Dodatky": "Boharyně. Srov. bělorus. MJ Boharevičy (Boharewicze), Słow. I, 285. J. S."

Již od 14. století se nacházela v obci zemanská tvrz, na níž sídlili vladykové z Boharyně. Někdy okolo poloviny téhož století bylo toto zboží rozděleno na několik dílčích statků, v samotné Boharyni byly nejméně dva, protože se dochovala zmínka o Janu z Boharyně a Zbyňku z Boharyně. Kolem roku 1371 převzal statek po zemřelém Janovi kněz Epík z Boharyně, který byl v letech 1371-1375 zdejším farářem. V roce 1375 drželi Boharyni Jan, Spytihněv a Jošt, vladykové z Boharyně, a Matěj z Babic, kteří tehdy prezentovali ke zdejšímu kostelu kněze Mikuláše. 10. listopadu 1389 prodal Epík z Boharyně svůj dvůr v Boharyni jakémusi Otmarovi, čímž se část svobodné půdy boharyňského zboží stala selskou půdou (poddanskou). Tento svrchní dvůr stával nejspíše tam, kde později vznikla stavení čp. 3-7 a 9. Roku 1407 seděl na zdejší tvrzi Matěj House z Babic. V roce 1412 držel Boharyni Jindřich z Boharyně, jenž založil v kostele sv. Jana oltář sv. Erasma s nadáním 8 kop úroků ze Zvíkova. Správný sled vlastníků vsi je nám neznámý, neboť co pramen, to jiný údaj o majiteli a době jeho vlády. V letech 1460-1469 tu seděl Petr z Hrádku, v letech 1480-1484 Jan Boharyňský z Hrádku a v letech 1486-1510 Diviš Boharyňský z Hrádku. V roce 1530 prodal Bořek Boharyňský z Hrádku tvrz, dvůr a ves v Boharyni, dvůr a krčmu v Homyli, vsi Puchlovice, Trnavu a Zvíkov a lidi v Kunčicích městu Hradci Králové, ale již 19. listopadu 1547 získal Boharyni Jan z Pernštejna a od něho roku 1548 Bernart Jestřibský z Rýzmburka. V roce 1623 byl boharyňský statek zabrán Karlu Jestřibskému z Rýzmburka a postoupen Václavu Vchynskému ze Vchynic. Tento rod vlastnil ves až do roku 1644, kdy se dostala do držení Jana Alsterle z Astfeldu, jehož potomci ji prodali v roce 1668 Františku Václavovi z Bryslu. Roku 1704 koupil Boharyni Ferdinand Bonaventura hrabě z Harrachů, čímž se dostala k sádovskému a stěžerskému panství, v jehož rámci zůstala až do zrušení poddanství. O 9 let později byla zmíněna existence zdejšího mistra školního (první zmínka o místní škole, prvním známým řídícím učitelem byl Tobiáš Lautzel, a to do roku 1730). V roce 1787 byla zdejší fara osazena opět knězem, který tu nebyl od pobělohorských událostí (P. Filip Petrželka). Od roku 1653 patřila totiž boharyňská farnost k Osicím, od roku 1665 k Dobřenicím a od roku 1683 k Libčanům. V roce 1826 získal hřbitov u kostela nový zděný plot. 17. července 1836 vyhořela stavení čp. 12-15 a 23-24. 7. května 1847 lehly popelem usedlosti čp. 12-16 a 44. 26. dubna 1848 vyhořela stavení čp. 8 a 9. Roku 1843 měla ves 46 domů a 339 obyvatel.

O 6 let později se Boharyně stala samostatnou politickou obcí a prvním jejím představeným se stal Ignác Novák z čp. 15. 3. března 1855 byla povýšena zdejší lokálie na faru. 5. února 1862 zalila rozvodněná Bystřice níže položená stavení. 28. června 1865 vyhořela čp. 21, 22, 40, 18, 16, 44, 50, 48 a stodoly patřící k čp. 11, 15 a 19. 29. září 1870 vyhořela stavení čp. 12-14. Téhož roku došlo v obci k výtržnostem, když se místní obyvatelé nemohli smířit s tím, že dosavadní oblíbený administrátor P. Josef Zajíc byl přemístěn jinam a na jeho místo přišel P. Antonín Sysel. Ten byl po svém příjezdu obklopen asi 250 lidmi s tím, že ho místní nechtějí mít za svého duchovního pastýře a nevydají mu klíče od fary. Naopak administrátora P. Zajíce ve faře uzamkli, aby nemohl odjet. Teprve druhého dne po příchodu komisaře se 2 četníky se situace uklidnila. 6. února 1872 lehly popelem domy čp. 8 a 9. V březnu 1875 spadla střecha staré školní budovy a tak se vyučovalo v chalupě čp. 12. V témže roce byla postavena nová školní budova, jež byla roku 1906 značně rozšířena. Z téhož roku je první zmínka o zdejším ochotnickém divadle, jež bylo hráno studenty o posvícení. 10. října 1877 vyhořelo 1 stavení. 1. července 1883 došlo k slavnostnímu posvěcení nového hřbitova. V roce 1895 vznikl SDH. 21. června 1901 se uskutečnil v obci župní hasičský sjezd. 22. srpna 1906 bylo zapsáno Rolnické družstvo pro zpracování a prodej zemědělských plodin a výrobků v Bohárně, jež následně postavilo vlastní sušárnu. O rok později byla ustavena místní agrárnická organizace. Roku 1913 vznikl Zpěvácko-ochotnický spolek a c. k. místodržitelství schválilo stanovy zdejšího Hospodářského spolku. Z front 1. světové války se nevrátilo 16 místních mužů.

V roce 1920 vzniklo Hospodářské družstvo pro rozvod elektrické energie. Roku 1922 zanikla známá harrachovská sýrárna. O rok později byl založen Spořitelní a záložní spolek. V roce 1924 došlo k parcelaci zdejších harrachovských dvorů. V dubnu 1936 vyhořelo obytné stavení dělníka Václava Lhotáka. Roku 1939 vznikla místní organizace Národního souručenství a Mládeže NS. Za německé okupace nesla obec název Boharna. V roce 1940 měla ves 64 domů a 457 obyvatel (spolu s Homylí). Roku 1948 byla vybudována kanalizace. O rok později bylo zavedeno veřejné osvětlení, dokončena adaptace školy, obecní dům upraven na sídlo MNV. V roce 1963 byla vybudována asfaltová silnice z Boharyně do Puchlovic. Roku 1951 vznikl přípravný výbor JZD, ale družstevníci začali společně hospodařit až v roce 1957. V letech 1960-1961 začaly další meliorační práce. 1. ledna 1962 získala obec vlastní poštovní úřad, i když o zřízení poštovny se jednalo již v roce 1909. 23. července 1963 byla ustavena TJ Bystřice. Roku 1983 byla otevřena nová MŠ pro 35 dětí. V letech 1983-1984 byla vybudována nová požární zbrojnice. V roce 1987 došlo k otevření nové prodejny smíšeného zboží. Roku 1995 byl vyčištěn Mlýnský náhon. V roce 2000 byla provedena plynofikace obce, o rok později byl zkolaudován vodovod a v letech 2003-2004 byl zrekonstruován most přes Bystřici. 6. ledna 2021 Boharyně obdržela své obecní symboly (viz https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/3675).

Nejvýznamnější zdejší pamětihodností je kostel sv. Bartoloměje, o němž je nejstarší písemný záznam z roku 1355 a v roce 1384 byl uveden mezi farními kostely. Původně byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli a teprve roku 1650 po jeho znovupostavení byl zasvěcen památce sv. Bartoloměje a sv. Jana Křtitele. K jeho opětovné přestavbě došlo v roce 1783 a opravou roku 1865 z něj zmizel všechen slohový ráz. Z těch dalších zmiňme: sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1808, jež byla opravena v roce 1853 Josefem Hlubučkem z Nechanic a roku 1871 Karlem Nedvídkem; sochu Panny Marie, kterou nechali v roce 1866 postavit manželé Josef a Marie Rašínovi a Antonín a Františka Vosáhlovi a k jejímu posvěcení P. Františkem Zárubou došlo na den sv. Ducha 1867; hřbitovní kříž, jenž prošel opravou v roce 1905 a posvěcen byl 27. srpna téhož roku profesorem bohosloví a královéhradeckým konsistorním radou Msgre. ThDr. Františkem Šulcem. Nejvýznamnějšími místními rodáky jsou: velkoobchodník s cukrem, petrolejem a s kávou František Rašín, rytíř z Rýzmburka (28. ledna 1843 Boharyně - 12. února 1906 Praha, byl raněn mrtvicí při valné hromadě První občanské záložny v Praze), který založil vlastní závod roku 1867 a býval správním radou Živnostenské banky, předsedou akciového cukrovaru v Kralupech, členem výboru První občanské záložny, revizorem Zajišťovací banky, ředitelem Pražské paroplavební společnosti a předsedou Obchodního muzea; geolog a profesor mineralogie RNDr. František Ulrich (11. září 1899 Boharyně - 20. října 1941 Praha) a výraznou místní postavou byl také mlynář Josef Berger († 23. května 1906 Boharyně), jenž býval náměstkem okresního starosty, členem okresní školní rady, členem výboru okresního, občanské záložny, rolnického družstva v Nechanicích, obecního představenstva v Boharyni a patronátním komisařem. K nim však musíme přiřadit všechny zdejší faráře, kaplany, učitele a hospodářské správce, kteří měli pod palcem boharyňský vrchnostenský dvůr.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.204, 15.632)
Poslední aktualizace: 3.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Boharyně

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,2km od místa

Příspěvky z okolí Boharyně

Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Boharyně - obec cca 15 km západně od Hradce Králové prvně písemně doložená roku 1355. V té době ve vsi stávala tvrz jíž obýval Epík z Boharyně. Dnes obci dominuje kostel sv. Bartoloměje. Předchůdce dnešního kostel…
0.4km
více »
Kostel sv. Bartoloměje, apoštola v Boharyni
Kostel sv. Bartoloměje, apoštola v Boharyni
Kostel
Původní chrám byl založen ke cti sv. Jana Křtitele a již v polovině 14. století náležel pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. V roce 1355 byl podán nástupce zemřelého plebána Vincence. Jeho jméno se však ne…
0.4km
více »
Boharyně - roubený mlýn
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Boharyně - roubený mlýn
Mlýn
Roubený patrový mlýn z roku 1874 najdeme na severovýchodním okraji obce u náhonu říčky Bystřice. Součástí areálu mlýna jsou i dvě zděné budovy, stodola a sušárna obilí. Areál mlýna byl v roce 2003 vyhlášen kulturn…
0.6km
více »
Mlýn v Boharyni
Mlýn v Boharyni
Mlýn
Zdejší mlýn je úzce spojen s řekou Bystřicí, i když se původně nacházel u jejího starého řečiště u tzv. staré nádržky a byl součástí panského dvora. Důkazem o tomto tvrzení mohou být zbytky zde zaražených pilotů, …
0.6km
více »
Boharyně - Homyle
Boharyně - Homyle
Vesnice
Homyle, část obce Boharyně s níž je historicky spjata, ves patřívala k Bohárenskému statku, s výjimkou 16. století, kdy v Homyli stával samostatný zemanský statek. V křižovatce cest u 4 lip najdeme pomník ukřižování s Kamennou zvoničkou.
0.8km
více »
Homyle (Boharyně)
Homyle (Boharyně)
Místní část
Zdejší lokalita na levém břehu Bystřice byla osídlena již v pravěku, což dokazují nálezy kněze P. Václava Krolmuse, jenž zde objevil v letech 1847-1848 několik popelnicových pohřebišť a potvrzením tohoto stavu byly objevy slezskoplatěnického sídliště z 9. století před n. l. v letech 1993-1994 a nález keramiky z období lužické kultury v roce 2005. První zmínka o této obci však p…
0.8km
více »
Puchlovice
Puchlovice
Vesnice
Stejně jako u mnoha jiných vsí nevíme, odkud má původ pojmenování této obce. Nejjednodušším by bylo to, co dělali naši předkové a téměř od všech názvů odvozovali osobní jména zakladatelů, což se stalo i u Puchlovic, jež měl založil nějaký Puchl či Puchla, ale tento způsob je zavádějící a určitě nesmyslný. Protože se však dříve vyskytoval též ekvivalent Puhlovice, bylo některými…
1.6km
více »
Kaplička v Puchlovicích
Kaplička v Puchlovicích
Kaple
Malá kaplička z roku 1869 stojí vedle silnice přibližně uprostřed obce Puchlovice, mimo náves. Veřejnosti není přístupná, její hezký a udržovaný interiér je možné si prohlédnout pouze přes skla ve dveřích. Místem prochází cyklotrasa KČT č. 4288.
1.6km
více »
Kaplička v Kunčicích
Kaplička v Kunčicích
Kaple
Kaplička na návsi v Kunčicích proti bývalému zámečku pochází z konce 18. století. Naproti přes silnici stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1830) a pískovcová pyramida upomínající na prusko-rakouskou válku z roku 1866. Místem prochází zeleně značená turistická cesta z Prasku na Hrádek (viz https://www.turistika.cz/trasy/nechanice-hradek-u-nechanic-pres-zvikov-a-kuncice)…
1.8km
více »
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1830) a pískovcová pyramida upomínající na prusko-rakouskou válku z roku 1866 stojí u silnice pod bývalým zámkem v Kunčicích. Naproti najdeme malou kapličku z konce 18. století. Místem prochází zeleně značená turistická cesta z Prasku na Hrádek (viz https://www.turistika.cz/trasy/nechanice-hradek-u-nechanic-pres-zvikov-a-kuncice) a cyklotr…
1.8km
více »
Zvíkov (Boharyně)
Zvíkov (Boharyně)
Místní část
Tato lokalita na jih od Nechanic byla osídlena již v pravěku. Bohužel většina nálezů z 19. století byla z neznalosti zničena. Ze záznamů víme, že při kopání základů pro stavbu špýcharu a chléva Antonína Pražáka v …
2km
více »
Kunčice
Kunčice
Vesnice
Stopy pravěkého osídlení byly sice v Kunčicích zachyceny, ale v mnoha případech šlo o sekundární umístění při rozvážení písku nebo zeminy. Pojmenování této obce je vysvětlováno jako ves lidí Kunkových nebo Kuncový…
2km
více »
Kunčické rybníky
Kunčické rybníky
Rybník
Jedná se o soustavu 3 vodních ploch, jež se nachází na bezejmenném toku, který pramení v lese "Oboře", do něhož vtékají poblíž bývalé hájovny také vody dalšího bezejmenného potoku, na němž leží mj. rybníky "Žid" a…
2.1km
více »
Trnava (Boharyně)
Trnava (Boharyně)
Místní část
Jméno této obce, o níž je první zmínka z roku 1445 (uváděn rovněž rok 1447, kdy byla Trnava zmíněna jako sousední ves Boharyně), má vyjadřovat trnité místo (v roce 1447 Trnavky, roku 1530 Trnavy, v roce 1548 Trnav…
2.2km
více »
Mlýn čp. 37 v Roudnici
Mlýn čp. 37 v Roudnici
Mlýn
V Roudnici bývaly dříve 2 mlýny, z nichž ten menší s čp. 37, dříve nesoucí staré čp. 36, se nacházel pod dnes zrušeným „Roudnickým rybníkem“. První zmínka o jeho existenci pochází z urbáře z roku 1563, kdy byl jeh…
2.5km
více »
Radostov
Radostov
Vesnice
Tato obec se dělí na Starý Radostov (západní část) a Nový Radostov (východní část), přičemž Nový Radostov vznikl až po rozdělení panského dvora ve Starém Radostově, kdy vrchnost pronajala část pozemků svým 13 podd…
2.6km
více »
Budín (Boharyně)
Budín (Boharyně)
Místní část
Tato osada je relativně mladého původu, neboť první zmínka o ní má pocházet až z roku 1790. Již od počátku má stejný název jako dnes, i když zprvu bylo používáno pojmenování v německém tvaru „Budin“ (v letech 1790…
2.6km
více »
Roudnice (u Hradce Králové)
Roudnice (u Hradce Králové)
Vesnice
Obec Roudnice se nachází cca 10 km západně od Hradce Králové. První písemná zmínka o obci je z r. 1384, tehdy jako Rudnicz. Od roku 1436 se již objevuje dnešní název Roudnice. V roudnici je dochováno několik klasi…
3.2km
více »
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Babice – obec cca 20 km západně od Hradce Králové. Prvně je ves zmiňována ve druhé polovině 14. století ve spojitosti s Matějem z Babic, vladykou nedaleké tvrze, která se nacházela severozápadně od obce směrem k B…
3.3km
více »
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Zámek
Hrádek u Nechanic Při cestě kolem Hradce Králové je možné se zastavit na nedalekém zámku v Hrádku u Nechanic. Zámek je zajímavý vzhledem i historií. V bývalých višňových…
3.4km
více »
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Tipy na výlet
Jedeme autobusem na trase Tanvald-Turnov-Hradec Králové, kde nám po nějaké době navazuje spoj do Hrádku. Vystupujeme na zastávce Hrádek,zámek a k zámku to tedy máme necelých sto metrů... Za občasného deště se proc…
3.8km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
3.8km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km …
3.8km
více »
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Tipy na výlet
Jehlice je malá víska nedaleko Nechanic a my jsme si ji zvolili jako výchozí místo pro výlet na Hrádek u Nechanic. Chtěli jsme poznat pro nás málo známý kraj, trochu prozkoumat zdejší…
3.8km
více »
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Historie kostela sv. Jakuba Většího spadá do období gotiky, do roku 1384. Barokní úpravou prošel kostel v letech 1707 - 1710. Interiér má několik neobvyklých řešení, klenba má bohatou štukovou výzdobu s freskami zobrazujícími Krystovo mládí, oltář je replikou španělského oltáře sv. Jakuba z Compostelly a kazatelna má tvar tlamy velryby. Důvodem těchto zvláštností je zřejmě to,…
3.9km
více »
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u zástávka autobusu u Hrádku u Nechanic, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po červené značce ve směru Nechanice - Osice, po značce zelené ve směru Prasek - Hrádek u Nechanic a po značce modré ve směru Všestary žst - Hrádek u Nechanic. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT.
4km
více »
Barchov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Barchov
Zámek
V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení čp. 41, kde se dosud říká Na valech. V 16. století náležel Barchov Mareši Dobřenskému z Dobřenic. Na počátku 17. století koupil barchovské …
4.5km
více »
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Tvrz
Pozůstatky bývalé nechanické tvrze se nachází v poli severně od centra města u říčky Bystřice. Jedná se o dochované části kruhových valů z velkého tvrziště se třemi příkopy ze 13. století. Vnitřní akropole má průměr 30 metrů, vnější cca 120 metrů. Tvrz byla opuštěna v průběhu 16. století. I přes okolní zemědělskou činnost a meliorační zásahy jsou valy stále patrné. Tvrziště…
4.6km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
14.7km
více »