TURISTIKU PODPORUJÍ
61 462 turistů a cestovatelů
109 056 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 361 439,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kunčice

Turistické cíle Vesnice

Kunčice čp. 1
Kunčice čp. 1  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Kaplička (Kunčice)

Stopy pravěkého osídlení byly sice v Kunčicích zachyceny, ale v mnoha případech šlo o sekundární umístění při rozvážení písku nebo zeminy. Pojmenování této obce je vysvětlováno jako ves lidí Kunkových nebo Kuncových (v roce 1382 Cunczicz, roku 1418 Kunczicz, v roce 1543/1538 Kvncžicze). Osobní jméno Kunek bylo deminutivem ke jménu Kunrát a osobní jméno Kunc vzniklo počeštěním německého tvaru Kunz. Některé prameny toto pojmenování spojují s Kunkou, matkou bratří Jiříka a Neplacha Halířových z Hrádku, kteří roku 1390 darovali ke kostelu na Hrádku půl lánu rolí u téže vsi. Něco na této teorii může být, neboť Jiřík se v roce 1412 psal rovněž jako z Kunčic. Podle lidových podání vznikl tento název podle toho, že se zdejší lid neuměl pořádně vyjádřit a jen tak „kuňkal“ jako žáby v kaluži.

První zmínka o obci pochází z roku 1382, jak již bylo výše připomenuto. V 15. stoletá stála ve vsi tvrz, jež využívala ke své obraně tok řeky Bystřice. Podle všeho na ní seděli: Olfart z Kunčic v roce 1407 a Jiří Haléř z Kunčic roku 1412. V roce 1418 držel tvrz Jan ze Kbela a zapsal na ní a části své vesnice 500 kop Prokopovi ze Žíšova, Jankovi a Zdislavovi Sokolovi bratřím z Roudnice. Roku 1462 se připomíná jiný Jan ze Kbela a z Kunčic. Někdy poté byly Kunčice přikoupeny i s Hrádkem k Nechanicím, přičemž ve všech 3 místech tvrze zpustly, protože zde Albrecht z Kolovrat nepřebýval. Před rokem 1521 byly Nechanice s Kunčicemi prodány Janem z Valdštejna Mikuláši Pecingarovi z Bydžína, který zemřel před rokem 1529. Po něm spravovala nechanické zboží vdova Markéta Kokořínská z Klinšteina. Během dělení otcovského majetku 15. února 1538 získal Nechanice s Kunčicemi Mikulášův syn Vilém. Roku 1547 náležely Kunčice městu Hradci Králové, protože jsou zmíněny v majetku, jenž zabavil král Ferdinand I. Mikuláš mladší Pecingar z Bydžína, snad Vilémův syn, je připomínán ještě v roce 1593. Jeho nástupce Ctibor Smil si vybudoval druhé sídlo v Kunčicích, takže díky tomu zpustla a zanikla tvrz v Nechanicích. Ctibor se zúčastnil stavovského povstání, díky čemuž byla tvrz vydrancována a zpustošena Poláky. Po Bílé hoře byl odsouzen k pokutě ve výši poloviny svého jmění, takže tvrz Kunčice a městečko Nechanice s příslušenstvím byly zabrány a prodány roku 1623 Václavovi z Vchynic, jehož syn Jan Oktavián postoupil kunčický statek v roce 1645 Janovi, Jiřímu a Anně Marii, sirotkům po Jiřím Verdemonovi, a Anně Cecilii, dceři nebožtíka Pavla Verdemona. Někdy poté byl statek přikoupen k sádovskému panství. Ke konečnému sloučení obou došlo roku 1686, kdy vzniklo fideikomisní panství pro rod Schaffgotschů. V roce 1717 bylo v Kunčicích 51 gruntů, z nichž 35 bylo pustých. Na základech původní kamenné tvrze byl roku 1721 zbudován jednopatrový barokní zámeček. V letech 1771-1832 byl kunčický statek oddělen od Sádové, když je získal Karel hrabě z Kláry, po němž následovala řada dalších vlastníků, a od roku 1829 náleželo sádovské panství hrabatům z Harrachu. Trhovou smlouvou z 11. prosince 1832 mezi rytířem Josefem Girtlerem z Kleebornu a Františkem Arnoštem hrabětem Harrachem vznikl spojený statek se Sádovou (Kunčice koupeny spolu s Trnavou a Hrádkem) a pod tímto panstvím zůstaly Kunčice až do zániku poddanství a zavedení prozatímního zřízení obecního. Harrachům náležely rovněž 3 zdejší rybníky – Dvořák, Prostředňák a Kunčák, jež byly původně obecním majetkem. V roce 1836 byl založen hraběcí hřebčín Stejskal (ne roku 1833, jak se v některých pramenech uvádí, později znám jako Stýskal). V roce 1843 měla ves 43 domů a 367 obyvatel.

Roku 1849 se staly Kunčice samostatnou politickou obcí. Během prusko-rakouské války v roce 1866 vznikla v obci řada škod. Naštěstí obyvatelstvo opustilo ves ještě před válečnou vřavou a ukrývalo se v okolních lesích, takže nikdo nepřišel o život. Obec obdržela od úřadů celkem 500 zlatých na zmírnění válečných škod. V letech 1866-1888 neměla hříbárna ve Stejskale existovat, ale měl to být pouze hospodářský dvůr. V rozporu s tím je však fakt, že na vídeňské výstavě koní v roce 1883 obdržel hrabě Harrach cenu arcivévody Albrechta za chov výborných tažných koní ve svém hřebčinci „Stejskale“ a čestný diplom získal zvěrolékař František Macháček z Nechanic za to, že výborně řídí výše zmíněný hřebčinec. V dubnu 1896 zastřelil 26letý Josef Peřina 27letou Marii Morávkovou z Radostova, protože o něj nestála a následně se na půdě v čp. 37 oběsil. Roku 1897 byl založen SDH. 17. května 1899 c. k. okresní hejtmanství a c. k. okresní školní rada v Hradci Králové svým výměrem nařídily komisionelní šetření v záležitosti školy v Kunčicích. Výsledek však byl předem znám, neboť Nechanicím by odpadl velký poplatník. 5. srpna 1910 zničila veškerou úrodu velká bouře s přívalovými srážkami a krupobitím. V roce 1917 vznikl divadelní odbor SDH. Z front 1. světové války se nevrátilo několik místních mužů, ale protože v obci neexistuje pomník padlým a v obecní kronice nejsou uvedeni, podařilo se mi v různých pramenech dohledat jen 9 z nich (František Jíra, Josef Jíra, Václav Jíra, Josef Košťál, Antonín Novák, Karel Novotný, Karel Peřina, Josef Tomášek, Bohumil Vrabec), ale je samozřejmé, že jich může být více.

V letech 1920-1921 proběhla elektrifikace obce. V letech 1923-1925 byly provedeny meliorační práce, přičemž původní projekt pocházel již z roku 1905. V roce 1926 bylo podruhé založeno Vodní družstvo, jehož meliorační práce proběhly roku 1928. V roce 1930 rozhodl Nejvyšší správní soud o tom, že statek „Stýskal“ připadne družstvu „Družstevní pastvina ve Stýskale u Nechanic“. Obec Nechanice tak se svou stížností a odporem vůči tomuto kroku nakonec neuspěla. V noci na 28. října 1932 vypukl požár v usedlosti manželů Tomáškových. 23. listopadu 1932 se u Kunčic splašil kůň vápeníka Jana Dostála ze Starých Nechanic, jemuž praskla oprať a kůň srazil na kole jedoucího kamnáře Skvrnu a naložený vůz ho poté přejel. Nešťastníkovi již nebylo pomoci, na místě totiž zemřel. 28. května 1933 byl založen SK Bystřičan, oddíl kopané. V roce 1934 vyhořela stodola v čp. 23. V únoru 1935 vyhořel domek Františka Bárty a stodola J. Tomáška. 10. června 1935 utonul v Prostředňáku 19letý Peter Volčko (v tisku psán jako Volečko) z Príkré u Stropkova. V roce 1939 vyhořel hostinec čp. 29. 31. července 1939 se ustavil rybářský spolek. 13. dubna 1942 se sesula zadní část domu čp. 40. Od února do května 1945 byli v obci ubytováni němečtí vojáci se spřátelenými turkestánskými ozbrojenci. 6. května 1945 přijeli do obce od Nechanic partyzáni, kteří se spolu s místními pokusili o odzbrojení německých vojáků. Při přestřelce byl těžce zraněn německý hejtman z Nechanic a zdejší dělník na pile Václav Vlášek. Německé mužstvo v hostinci čp. 29 se následně vzdalo a vydalo své zbraně. Totéž udělali důstojníci s velitelem ve zbytkovém statku čp. 1, Turkestánci v hostinci čp. 47 i němečtí strážní v obecním domku čp. 64. Kvůli různým poplašným zprávám byla moc nad obcí vrácena 6. května 1945 Němcům. Ti opustili obec spolu s dalšími kolegy z Nechanic a Boharyně 8. května 1945. O 3 dny později dorazili do obce rudoarmějci. 22. července 1945 zasáhla obec větrná smršť. Roku 1949 byla započata stavba kulturního domu. V roce 1950 došlo ke zrušení státní pily. 25. října 1952 došlo k úpravě hřbitova a zřízení pomníku na hrobě zastřeleného partyzána Fedora Samosenka, který byl slavnostně odhalen 9. listopadu téhož roku. V letech 1955-1965 probíhala stavba kulturního domu. 18. července 1957 bylo ustaveno JZD. Následujícího roku vyhořel družstevní kravín. V roce 1963 došlo k rekonstrukci veřejného osvětlení. O rok později byl zřízen místní rozhlas. Roku 1965 byla zahájena úprava řeky Bystřice. 11. listopadu 1968 vyhořela nově opravená družstevní stodola. O rok později byla vysázena alej 30 lip na návsi. V letech 1969-1971 proběhla výstavba koupaliště. V roce 1971 byl v bývalé pile znovu postaven katr. Roku 1973 získal novou fasádu hostinec a truhlářská dílna v bývalé pile. Zároveň byl vyčištěn Pilský náhon. 1. ledna 1972 bylo JZD připojeno k JZD Nechanice. V letech 1975-1976 byla postavena nová prodejna smíšeného zboží. V lednu 1976 se rozvodnila Bystřice, poprvé od jejího vyčištění v roce 1967. Roku 1977 byla vyasfaltována silnice vedoucí obcí. Provedena byla nekvalitně, neboť ta samá práce musela být udělána již o 3 roky později. V letech 1977-1978 byly postaveny na fotbalovém hřišti kabiny. 30. července 1980 přišla velká bouře s přívalovými srážkami, díky nimž se vylil z břehů rybník Kunčák. V letech 1981-1982 byla dokončena kanalizace na dolní návsi. V roce 1984 byla opravena kaplička. Roku 1985 ukončil svou činnost SDH a byla opravena vodní nádrž. 24. července 1988 zasáhla obec velká vichřice. 12. srpna 1994 byl otevřen zrekonstruovaný hostinec. Fasádu však získal až o rok později. Roku 1996 byla dokončena obnova zdejších rybníků. V letech 1996-2000 fungovala v obci Nadace pro podporu koní a jezdeckého sportu Kunčice. V letech 1998-1999 došlo k výstavbě vodovodu a plynovodu. V roce 2001 získal obecní úřad novou fasádu. 4. února 2005 shořela stodola u čp. 36. O rok později byly zahájeny demolice objektů v bývalém areálu JZD, kde se následně začaly stavět nové domy. 1. března 2008 zasáhla obec velká vichřice. V letech 2010-2011 byl opraven a přestavěn zámeček čp. 1. Roku 2011 byla zrekonstruována kaplička. V roce 2016 byla zrekonstruována budova bývalého obecního úřadu čp. 100. Roku 2017 byla vybudována stezka pro cyklisty a chodce do Nechanic a o rok později víceúčelové sportovní hřiště. 20. března 2023 obdržely Kunčice obecní symboly (viz https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/3464).

Ze zdejších pamětihodností je nutno připomenout: kapličku z konce 18. století, kamenný kříž před čp. 58, od 23. března 2006 památkově chráněnou sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1830 s vedle stojícím pomníček z prusko-rakouské války v roce 1866 č. 253, od 12. listopadu 2014 památkově chráněnou sochu sv. Václava z konce 18. století. Naopak socha sv. Františka Xaverského z období kolem roku 1770, jež se nacházela v lese při oboře, zanikla. Již v roce 1976 o ní MNV nic nevěděl, ale poprvé nebyla nalezena již roku 1970 při přeměřování královéhradeckou geodézií. Památkově chráněnou byla od 3. května 1958, resp. 22. ledna 1964, do 27. února 1990. Dále stojí za řeč bývalý Betlachův statek, který vznikl z původního barokního zámečku. Chybou by bylo se nezmínit o Harrachově myslivně, což byl bývalý pavilon ze Zemské jubilejní výstavy z roku 1891, který stál v letech 1906-1969 v oboře na spojnici mezi Kunčicemi a zámkem Hrádkem u Nechanic a naposledy v letech 1962-1969 sloužil jako armádní meteorologická observatoř. Nejznámějšími místními rodáky jsou: lesník a průkopník české turistiky v Krkonoších Ludvík Schmid (4. prosince 1841 Kunčice - 26. března 1895 Horní Branná) a malíř, grafik a ilustrátor Břetislav Jüngling (8. listopadu 1921 Kunčice - 14. května 1980 Hradec Králové). K tomu ještě dodejme, že v Kunčicích zemřel 25. února 1687 zakladatel Smetanova rodu (míněno předků a příbuzných našeho hudebního genia Bedřicha Smetany), nechanický a kunčický rychtář a krčmář Petr Smetana.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.217, 15.636)
Poslední aktualizace: 4.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Kunčice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
6,6km od místa

Příspěvky z okolí Kunčice

Kaplička v Kunčicích
Kaplička v Kunčicích
Kaple
Kaplička na návsi v Kunčicích proti bývalému zámečku pochází z konce 18. století. Naproti přes silnici stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1830) a pískovcová pyramida upomínající na prusko-rakouskou válku z roku 1866. Místem prochází zeleně značená turistická cesta z Prasku na Hrádek (viz https://www.turistika.cz/trasy/nechanice-hradek-u-nechanic-pres-zvikov-a-kuncice)…
0.5km
více »
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1830) a pískovcová pyramida upomínající na prusko-rakouskou válku z roku 1866 stojí u silnice pod bývalým zámkem v Kunčicích. Naproti najdeme malou kapličku z konce 18. století. Místem prochází zeleně značená turistická cesta z Prasku na Hrádek (viz https://www.turistika.cz/trasy/nechanice-hradek-u-nechanic-pres-zvikov-a-kuncice) a cyklotr…
0.5km
více »
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Zámek
Hrádek u Nechanic Při cestě kolem Hradce Králové je možné se zastavit na nedalekém zámku v Hrádku u Nechanic. Zámek je zajímavý vzhledem i historií. V bývalých višňových…
1.6km
více »
Boharyně - roubený mlýn
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Boharyně - roubený mlýn
Mlýn
Roubený patrový mlýn z roku 1874 najdeme na severovýchodním okraji obce u náhonu říčky Bystřice. Součástí areálu mlýna jsou i dvě zděné budovy, stodola a sušárna obilí. Areál mlýna byl v roce 2003 vyhlášen kulturn…
1.7km
více »
Mlýn v Boharyni
Mlýn v Boharyni
Mlýn
Zdejší mlýn je úzce spojen s řekou Bystřicí, i když se původně nacházel u jejího starého řečiště u tzv. staré nádržky a byl součástí panského dvora. Důkazem o tomto tvrzení mohou být zbytky zde zaražených pilotů, …
1.7km
více »
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Boharyně - obec cca 15 km západně od Hradce Králové prvně písemně doložená roku 1355. V té době ve vsi stávala tvrz jíž obýval Epík z Boharyně. Dnes obci dominuje kostel sv. Bartoloměje. Předchůdce dnešního kostel…
1.9km
více »
Památník bojovníků za svobodu v Nechanicích
Památník bojovníků za svobodu v Nechanicích
Památník
Památník bojovníků za svobodu v Nechanicích je umístěn na křižovatce Hrádecké, Vaňhalovy a Školské ulice před areálem bývalé nemocnice (dnes léčebna drogové závislosti). Památník bojovníků za svobodu byl vybudován nákladem Československé obce legionářské v Nechanicích v roce 1932. Originální dílo provedl František Bílek podle návrhu architekta Placáka.
1.9km
více »
Kostel sv. Bartoloměje, apoštola v Boharyni
Kostel sv. Bartoloměje, apoštola v Boharyni
Kostel
Původní chrám byl založen ke cti sv. Jana Křtitele a již v polovině 14. století náležel pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. V roce 1355 byl podán nástupce zemřelého plebána Vincence. Jeho jméno se však ne…
1.9km
více »
Boharyně
Boharyně
Vesnice
První písemná zpráva o obci, jež byla dříve nazývána jako Bohárna, pochází z 29. dubna 1355, ale zdejší osídlení je mnohem staršího původu, což dokazují nálezy mnoha popelnicových hrobů, z nichž mnohé objevil v ro…
1.9km
více »
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Tipy na výlet
Jedeme autobusem na trase Tanvald-Turnov-Hradec Králové, kde nám po nějaké době navazuje spoj do Hrádku. Vystupujeme na zastávce Hrádek,zámek a k zámku to tedy máme necelých sto metrů... Za občasného deště se proc…
2km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
2km
více »
Radostov
Radostov
Vesnice
Tato obec se dělí na Starý Radostov (západní část) a Nový Radostov (východní část), přičemž Nový Radostov vznikl až po rozdělení panského dvora ve Starém Radostově, kdy vrchnost pronajala část pozemků svým 13 podd…
2km
více »
Kunčice, zámek Hrádek u Nechanic, Radostov
Kunčice, zámek Hrádek u Nechanic, Radostov
Tipy na výlet
Jdeme z obce Kunčice krásnou alejí a lesem k Nechanickému zámku a odtud procházkou lesem polní cyklostezkou zpět přes Radostov do Kunčic. Naším hlavním cílem je zámeček Hrádek u Nechanic a zámecká zahrada. Jídlo s sebou. Zámeček Hrádek u Nechanic se zahradou Zámecký park je otevřen celoročně 6.00 - 22.00.www.hradekunechanic.cz
2km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km …
2km
více »
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u zástávka autobusu u Hrádku u Nechanic, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po červené značce ve směru Nechanice - Osice, po značce zelené ve směru Prasek - Hrádek u Nechanic a po značce modré ve směru Všestary žst - Hrádek u Nechanic. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT.
2.1km
více »
Boharyně - Homyle
Boharyně - Homyle
Vesnice
Homyle, část obce Boharyně s níž je historicky spjata, ves patřívala k Bohárenskému statku, s výjimkou 16. století, kdy v Homyli stával samostatný zemanský statek. V křižovatce cest u 4 lip najdeme pomník ukřižování s Kamennou zvoničkou.
2.1km
více »
Homyle (Boharyně)
Homyle (Boharyně)
Místní část
Zdejší lokalita na levém břehu Bystřice byla osídlena již v pravěku, což dokazují nálezy kněze P. Václava Krolmuse, jenž zde objevil v letech 1847-1848 několik popelnicových pohřebišť a potvrzením tohoto stavu byly objevy slezskoplatěnického sídliště z 9. století před n. l. v letech 1993-1994 a nález keramiky z období lužické kultury v roce 2005. První zmínka o této obci však p…
2.1km
více »
Hrádek u Nechanic - Nechanice po silnici nejkratší cestou
Hrádek u Nechanic - Nechanice po silnici nejkratší cestou
Trasa
Vím, chůze po silnici není turisty zrovna oblíbená. Na této trase chci ukázat, že když ta silnice vede pěknou krajinou a není to silnice nějak frekventovaná,  může být dobrou alternativou jiným cestám. A hlavně: n…
2.1km
více »
Nechanice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Nechanice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Nechanice - původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází na Husově náměstí je zmiňován počátkem 13. století. V letech 1690 - 92 byl kostel, na náklady hraběte Arnošta Schafgotsche, rozšířen a barokně upraven. Při požáru v roce 1827 byly roztaveny i 3 staré zvony a z Věže zůstaly stát jen holé zdi. V roce 1833 byl kostel přestavěn a empírově upraven do…
2.2km
více »
Sochy na Husově náměstí v Nechanicích
Sochy na Husově náměstí v Nechanicích
Socha
Hlavní dominantou Nechanic a jeho náměstí je kostel Nanebevzetí Panny Marie (viz https://www.turistika.cz/mista/nechanice-kostel-nanebevzeti-panny-marie). Kromě něho je možné na náměstí obdivovat i dvě významné sochy. V miniparčíku obklopeném parkovištěm a prostorem autobusové zastávky stojí barokní sousoší Sv. Anny Samotřetí z roku 1737. Před prodejnou potravin je pak umístěn pomník Mistra Jana Husa, zbudovaný v roce 1904.
2.2km
více »
Nechanice a prusko-rakouské války
Nechanice a prusko-rakouské války
Trasa
Krátká, doplňková trasa k návštěvě zámku Hrádek u Nechanic. O památkách na prusko-rakouské války v roce 1866 u Nechanic (vojenský hřbitov a památník ve Štrossových sadech) píši na https://www…
2.2km
více »
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Lubno
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Lubno
Trasa
Návštěvníci zámku Hrádek u Nechanic se obvykle nechají dovézt až k zámku autem nebo autobusem. Pokud nechcete platit parkovné, zkuste odstavit svého plechového miláčka v Nechanicích a dojít na zámek…
2.2km
více »
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Zvíkov a Kunčice
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Zvíkov a Kunčice
Trasa
Naprosto netradiční, ale velice hezká možnost, jak z návštěvy zámku Hrádek u Nechanic udělat celodenní výlet. Velká část trasy vede po neznačených cestách, proto přidám podrobnější popis a fotky,…
2.2km
více »
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Tvrz
Pozůstatky bývalé nechanické tvrze se nachází v poli severně od centra města u říčky Bystřice. Jedná se o dochované části kruhových valů z velkého tvrziště se třemi příkopy ze 13. století. Vnitřní akropole má průměr 30 metrů, vnější cca 120 metrů. Tvrz byla opuštěna v průběhu 16. století. I přes okolní zemědělskou činnost a meliorační zásahy jsou valy stále patrné. Tvrziště…
2.4km
více »
Zvíkov (Boharyně)
Zvíkov (Boharyně)
Místní část
Tato lokalita na jih od Nechanic byla osídlena již v pravěku. Bohužel většina nálezů z 19. století byla z neznalosti zničena. Ze záznamů víme, že při kopání základů pro stavbu špýcharu a chléva Antonína Pražáka v …
2.5km
více »
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Tipy na výlet
Jehlice je malá víska nedaleko Nechanic a my jsme si ji zvolili jako výchozí místo pro výlet na Hrádek u Nechanic. Chtěli jsme poznat pro nás málo známý kraj, trochu prozkoumat zdejší…
2.5km
více »
Hrádek
Hrádek
Vesnice
Nejstarší zmínka o Hrádku pochází z roku 1352, což dokazuje i kniha „Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. I. díl. A-H“ od prof. Antonína Profouse: „15. Hrádek (lid. na Hrádku, z Hrádku, hr…
2.6km
více »
Hrádek - kostel sv. Jiří
Hrádek - kostel sv. Jiří
Kostel
Obec Hrádek, která se nachází jižně od Nechanic je prvně písemně doložena v roce 1348. Dominantou obce je kostel sv. Jiří, který byl postaven v roce 1692 v místech dřevěného kostela jež je připomínán v roce 1384. …
2.7km
více »
Lubno (u Nechanic)
Lubno (u Nechanic)
Vesnice
Lubno - obec východně od Nechanic prvně připomínáná roku 1401. Částí obce prochází červená turistická značka vedoucí z Nechanic k zámečku Hrádek u Nechanic a dále do Osic. V obci najdeme sochu sv. Jana Křtitele z 2. poloviny 18. století, která byla přenesena ze zrušeného zámku v Sadové. Uprostřed obce pomník obětem bitvy r. 1866 a v zatáčce k Dolnímu Přímu kamennou zvoničku s…
3km
více »
Nechanice a prusko-rakouská válka 1866
Nechanice a prusko-rakouská válka 1866
Hřbitov
Pokud vám něco říká historie a prusko-rakouské války r. 1866, určitě se vám vybaví bitva u Hradce Králové, Chlum, možná i Sadová nebo Svíb. Pomníky a malé hřbitovy, budované po těchto hrůzných…
3km
více »