TURISTIKU PODPORUJÍ
61 461 turistů a cestovatelů
109 081 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 362 219,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Zvíkov (Boharyně)

Turistické cíle Místní část

Zvíkov čp. 21
Zvíkov čp. 21  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Socha Panny Marie (Zvíkov)

Tato lokalita na jih od Nechanic byla osídlena již v pravěku. Bohužel většina nálezů z 19. století byla z neznalosti zničena. Ze záznamů víme, že při kopání základů pro stavbu špýcharu a chléva Antonína Pražáka v čp. 4 byly v roce 1899 nalezeny popelnice se zbytky spálených kostí. Další popelnice se našly na poli Antonína Šarouna z čp. 12. Na osídlení z doby hradištní nebo ještě ze starších dob by ukazovaly 2 mohyly v lese „Hájku“ a další v lese „Hatích“. Později zde byla vystavěna tvrz, ale kde se nacházela, to dnes již nevíme. Snad od ní pochází název „Na Tvrzi“ pro určitou část budov bývalého dvora.

Stejné je to s původem pojmenování vsi, o němž nalezneme v knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž" od prof. Antonína Profouse toto: "3. Zvíkov (lid. ze Zvíkova, Zvikovák), ves 3 km jjz. od Nechanic: 1395 in Zviekov, ..de Babicz, DD. 14/4; 1407 in Boharin, ..in Zweykow, LEr. V, 763/1054; 1412 cens. in v. Zwiekow pro altari ..in Boharin, LEr. IX, N3 (O4); 1530 Boharyni tvrz ..a ves Puchlowicze ..a ves Zwykow, AMV. - list C V. 783; 1546 Staněk Hrabiš z Zvíkova ..s volí Jana Boharynského z Hrádku, Sedl. z AMV.; 1587 (1580) v. c. Zwjkow ..s rybníkem Geljtkem ..(prodali) Janovi Sadovskému z Slaupna a na Sadowj, DZ. 68 P 18; 1654 Zvíkov, Doskočil 260 z BR. 13/1429; 1790 Zwikow, Swikow, Schal. XVI, 17; 1835 Zwikow, Som. III, 31; 1848 Zvíkov, PalP. 113." Podle všeho by mělo jít o odvozeninu od osobního jména "Zviek" ("Zvík") nebo od staroslovanského či staročeského výrazu "zviek", který je v dnešní češtině známý jako zvuk. Nejblíže mu je polské slovo "dźwięk". Podle Františka Ladislava Sála má název vsi pocházet od toho, že se zdejší lidé houževnatě drželi starých zvyků a byli na ně hrdí. Z tohoto důvodu se jim říkalo staří zvykováci a osadě prostě Zvykov.

První zmínka o této obci pochází z roku 1395 a již od dávných dob býval Zvíkov zvláštním statkem. V roce 1407 Matěj Babický z Boharyně, řečený House, pán na Zvíkově, věnoval 2 kopy úroků z Boharyně a Zvíkova ve prospěch královéhradeckého dominikánského kláštera. Podle zápisu z roku 1530 patřily Zvíkov, Trnava a Puchlovice k boharyňské tvrzi. Tehdy Bořek Boharyňský z Hrádku prodal tvrz, dvůr a ves Boharyni, dvůr a krčmu v Homyli, vsi Puchlovice, Trnavu a Zvíkov a lidi v Kunčicích městu Hradci Králové. V roce 1541 byly odtud odváděny do královéhradeckých důchodů 4 kopy a 47 grošů svatohavelského úroku. O 6 let později byl Zvíkov zkonfiskován městu Hradci Králové a ještě téhož roku ho získal Jan z Pernštejna na Pardubicích. Po něm přišel v roce 1548 Bernart Jestřibský z Rýzmburka a roku 1623 držel Zvíkov Jan Bernart Jestřibský z Rýzmburka. V letech 1587 a 1600 byl poprvé zmíněn zdejší vejsadní šenk. V roce 1646 držel sadovské panství (Sadovou, Kunčice, Trnavu, Zvíkov a Sovětice) Václav Macák z Ottenburku, a poněvadž se jeho manželka podruhé provdala za Jana Arnošta hraběte Schaffgotsche, přešlo do majetku jeho rodu. Kolem roku 1652 náležel Zvíkov sirotkům po Adamovi Rodovském z Hustířan. V roce 1657 vyhořelo čp. 5 a 6, roku 1712 čp. 10 a 8, v roce 1718 čp. 8 a 9, roku 1727 čp. 12. V roce 1711 byla poprvé zmíněna panská myslivna za Budínem, tzv. „Kvartýr“. Roku 1717 byl zmíněn první známý rychtář, kterým byl šenkýř Václav Skořepa. O rok později vystavěla vrchnost novou hospodu čp. 9, kterou zapsala Václavu Skořepovi. V roce 1771 byl Zvíkov odtržen od sadovského panství a přešel v držebnost hraběte Karla Ignáce Claryho. Od té doby se jeho držitelé neustále střídali. Roku 1778 jej koupil Jan Pavel Pacald z Adelsschwunku, v roce 1787 František Antonín Richter a po jeho smrti roku 1792 Anna Langrová, roz. Špačková, po smrti jejího prvního manžela v roce 1803 její druhý manžel Ignác Schilbach. Roku 1787 byl Zvíkov přidělen k boharyňské farnosti. V té době asi došlo rovněž k přiškolení Zvíkova do Boharyně. Předtím navštěvovaly zdejší děti školu v Nechanicích. Záznam o tom pochází z roku 1772. Konečně byl roku 1854 ukoupen za 60 450 zlatých Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachů a od té doby byl alodiálním statkem.

V roce 1849 se stal Zvíkov samostatnou politickou obcí. Prvním voleným starostou se stal Václav Peřina z čp. 4. 3. července 1866 přijela do obce pruská jízdní hlídka a po jejím odjezdu rakouští dragouni. Roku 1882 byla zrušena panská štěpnice, když hrabě Harrach převzal dvůr Zvíkov do vlastní režie. O 2 roky později byla provedena stavba silnice z Boharyně přes Zvíkov do Barchova. 14. září 1897 vyhořela stará hospoda a v ní uhořel 27letý slovenský dráteník Kašpar Zákamenský z Vysoké u Trenčína. V roce 1897 byl ustaven SDH, jehož prvním starostou byl František Vyleťal z čp. 12 a velitelem Antonín Pražák z čp. 4. O rok později byl postaven obecní domek čp. 21, v němž bydlela místní chudina, byla v něm umístěna hasičská zbrojnice a od roku 1919 rovněž obecní zvonek. V srpnu 1901 vyhořela stavení čp. 7, 10, 15, 16 a špýchar u čp. 6. V roce 1902 byla postavena panská hájenka čp. 23 u Malých Babic a vyhořelo stavení čp. 14. Roku 1903 vyhořela panská stodola ve Zvíkově. Tehdy tu byli jedinými živnostníky: hostinský Václav Kulhánek, kupec František Hruška a kovář Matěj Syrůček. O 2 roky později byla zrušena panská zahrada. V roce 1907 byla ustavena místní agrárnická organizace. 17. března 1907 došlo k ustavení Vodního družstva ve Zvíkově. Svoji praktickou činnost však zahájilo až 6. ledna 1923, kdy provedlo svoji valnou hromadu, na níž byli zvoleni všichni dosavadní funkcionáři a došlo k jednání o melioraci pozemků. Roku 1910 založil SDH svoji knihovnu, z níž se později stala obecní knihovna. V roce 1913 se v obci uskutečnil župní hasičský sjezd. O rok později byl vystavěn domek čp. 17, v němž od roku 1923 provozovali František a Aloisie Freiberkovi obchod smíšeným zbožím. Během 1. světové války padl 1 zdejší muž na frontě (Čeněk Šejvl) a 1 zemřel po demobilizaci (František Stránský).

Roku 1918 vznikla místní organizace sociálně demokratické strany, která zanikla v roce 1934 pro nedostatek členů. 21. listopadu 1920 proběhla ustavující valná hromada Vzdělávacího spolku ve Zvíkově. O 3 roky později vznikla místní Domovina domkářů a malorolníků (zanikla roku 1928 a obnovena byla v roce 1931). Roku 1924 byly zdejší polnosti rozparcelovány mezi drobné rolníky a z hospodářských budov byl vytvořen zbytkový statek pro Josefa Jakše. V letech 1925-1927 došlo k odvodnění zdejších pozemků. 15. května 1926 bylo ustaveno Družstvo pro rozvod elektrické energie ve Zvíkově. 20. října 1926 byla obec připojena na elektrickou síť z Hradce Králové. 27. ledna 1934 bylo založeno místní sdružení republikánského dorostu (Zvíkov, Budín a Malé Babice), jež 1. května téhož roku zasadila před čp. 9 „Švehlovu lípu“. V prosinci 1935 vyhořel ve dvoře velkostatku Josefa Jakše starý ovčín se zásobami sena, slámy a hospodářským náčiním. V roce 1937 byla zřízena kanalizace. O 2 roky později vznikla místní organizace Národního souručenství a Mládeže NS. Během německé okupace nesla obec název Swikow. 26. března 1945 se přidali k sovětskému paravýsadku Kirov zdejší občané Josef Kardasz, Josef Jakeš a Miroslav Hruška, kteří pak v rámci oddílu bojovali až do konce války. První dva jako minéři a třetí jako rozvědčík a kulometčík. Roku 1946 byl postaven hřbitov se studnou a žulovým pomníkem. O 2 roky později byla prováděna kanalizace a založena místní organizace KSČ. V roce 1949 se pracovalo na obnově rybníku. Roku 1957 bylo založeno JZD, které bylo 1. ledna 1974 připojeno k JZD Boharyně. 17. prosince 1961 došlo k požáru v družstevní porodně prasnic. Roku 1970 byl opraven kulturní dům. V letech 1970-1971 byla vybudována silnice ze Zvíkova na Budín. Od 1. ledna 1976 je Zvíkov součástí Boharyně. V roce 1984 byly upraveny zdejší komunikace. 25. října 2003 došlo k požáru klubovny, jež byla vybudována z bývalé drůbežárny. Roku 2009 byla vyspravena silnice do Budína a opravena střecha obecního domku. V roce 2010 došlo k úpravě nebytových prostor z bývalé prodejny potravin na společenské zázemí pro místní občany a k celkové opravě veřejného osvětlení. O 4 roky později získal obecní domek novou fasádu a 4 nová okna. Roku 2017 byla opravena hřbitovní zeď.

Ze zdejších pamětihodností je nutno jmenovat: kamenný kříž na kopci a sochu Panny Marie. Kříž na kopci byl postaven na pozemku zvíkovského dvora, kde se sbíhaly cesty z Boharyně a Zvíkova k Novému Bydžovu. Postavit ho nechal Ignác Schibach, který složil kapitál 6 zlatých na jeho udržování. V roce 1855 byl postaven od zbylých dědiců Glosnerových a 8. června téhož roku byl posvěcen boharyňským farářem P. Václavem Kotlandem. V roce 1907 byl kříž opraven z fundace uložené u manželů Rybářových v Kunčicích. Opravu provedl sochař Josef Mejstřík a kříž byl znovu posvěcen 29. června 1907 farářem P. Josefem Váňou. Socha Panny Marie byla postavena roku 1858 a 12. září téhož roku byla posvěcena farářem P. Václavem Kotlandem. K její obnově došlo v roce 1936. Od jejího postavení se slaví zdejší posvícení první neděli po svátku jména Panny Marie, tj. počátkem září, kdežto dříve se slavilo první neděli po svátku andělů strážných. Dříve býval ozdobou vsi malý zámeček s poplužním dvorem, ale to je již minulost. Výraznou místní postavou býval rolník Josef Šaroun, který působil jako účetní Okresní záložny hospodářské a v roce 1945 se stal členem ONV a byl i jedním z delegátů zemského sjezdu Národní fronty.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.211, 15.608)
Poslední aktualizace: 3.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Boharyně

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
6,0km od místa

Příspěvky z okolí Zvíkov (Boharyně)

Rybník Žabinec (Žabínek)
Rybník Žabinec (Žabínek)
Rybník
Rybníky se kolem Zvíkova a Budína nacházely od nepaměti. Důkazem toho budiž záznamy z roku 1580, kdy bylo prodáváno zvíkovské zboží. V kupní smlouvě se přímo hovoří o rybnících: „Zvíkovském“, „Jelítku“ a „Hlaholov…
0.9km
více »
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Boharyně - obec cca 15 km západně od Hradce Králové prvně písemně doložená roku 1355. V té době ve vsi stávala tvrz jíž obýval Epík z Boharyně. Dnes obci dominuje kostel sv. Bartoloměje. Předchůdce dnešního kostel…
1.6km
více »
Boharyně - roubený mlýn
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Boharyně - roubený mlýn
Mlýn
Roubený patrový mlýn z roku 1874 najdeme na severovýchodním okraji obce u náhonu říčky Bystřice. Součástí areálu mlýna jsou i dvě zděné budovy, stodola a sušárna obilí. Areál mlýna byl v roce 2003 vyhlášen kulturn…
1.6km
více »
Mlýn v Boharyni
Mlýn v Boharyni
Mlýn
Zdejší mlýn je úzce spojen s řekou Bystřicí, i když se původně nacházel u jejího starého řečiště u tzv. staré nádržky a byl součástí panského dvora. Důkazem o tomto tvrzení mohou být zbytky zde zaražených pilotů, …
1.6km
více »
Kaplička v Kunčicích
Kaplička v Kunčicích
Kaple
Kaplička na návsi v Kunčicích proti bývalému zámečku pochází z konce 18. století. Naproti přes silnici stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1830) a pískovcová pyramida upomínající na prusko-rakouskou válku z roku 1866. Místem prochází zeleně značená turistická cesta z Prasku na Hrádek (viz https://www.turistika.cz/trasy/nechanice-hradek-u-nechanic-pres-zvikov-a-kuncice)…
1.9km
více »
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1830) a pískovcová pyramida upomínající na prusko-rakouskou válku z roku 1866 stojí u silnice pod bývalým zámkem v Kunčicích. Naproti najdeme malou kapličku z konce 18. století. Místem prochází zeleně značená turistická cesta z Prasku na Hrádek (viz https://www.turistika.cz/trasy/nechanice-hradek-u-nechanic-pres-zvikov-a-kuncice) a cyklotr…
1.9km
více »
Boharyně - Homyle
Boharyně - Homyle
Vesnice
Homyle, část obce Boharyně s níž je historicky spjata, ves patřívala k Bohárenskému statku, s výjimkou 16. století, kdy v Homyli stával samostatný zemanský statek. V křižovatce cest u 4 lip najdeme pomník ukřižování s Kamennou zvoničkou.
2.4km
více »
Homyle (Boharyně)
Homyle (Boharyně)
Místní část
Zdejší lokalita na levém břehu Bystřice byla osídlena již v pravěku, což dokazují nálezy kněze P. Václava Krolmuse, jenž zde objevil v letech 1847-1848 několik popelnicových pohřebišť a potvrzením tohoto stavu byly objevy slezskoplatěnického sídliště z 9. století před n. l. v letech 1993-1994 a nález keramiky z období lužické kultury v roce 2005. První zmínka o této obci však p…
2.4km
více »
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Babice – obec cca 20 km západně od Hradce Králové. Prvně je ves zmiňována ve druhé polovině 14. století ve spojitosti s Matějem z Babic, vladykou nedaleké tvrze, která se nacházela severozápadně od obce směrem k B…
2.6km
více »
Puchlovice
Puchlovice
Vesnice
Stejně jako u mnoha jiných vsí nevíme, odkud má původ pojmenování této obce. Nejjednodušším by bylo to, co dělali naši předkové a téměř od všech názvů odvozovali osobní jména zakladatelů, což se stalo i u Puchlovic, jež měl založil nějaký Puchl či Puchla, ale tento způsob je zavádějící a určitě nesmyslný. Protože se však dříve vyskytoval též ekvivalent Puhlovice, bylo některými…
3km
více »
Kaplička v Puchlovicích
Kaplička v Puchlovicích
Kaple
Malá kaplička z roku 1869 stojí vedle silnice přibližně uprostřed obce Puchlovice, mimo náves. Veřejnosti není přístupná, její hezký a udržovaný interiér je možné si prohlédnout pouze přes skla ve dveřích. Místem prochází cyklotrasa KČT č. 4288.
3km
více »
Barchov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Barchov
Zámek
V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení čp. 41, kde se dosud říká Na valech. V 16. století náležel Barchov Mareši Dobřenskému z Dobřenic. Na počátku 17. století koupil barchovské …
3.3km
více »
Kunčice, zámek Hrádek u Nechanic, Radostov
Kunčice, zámek Hrádek u Nechanic, Radostov
Tipy na výlet
Jdeme z obce Kunčice krásnou alejí a lesem k Nechanickému zámku a odtud procházkou lesem polní cyklostezkou zpět přes Radostov do Kunčic. Naším hlavním cílem je zámeček Hrádek u Nechanic a zámecká zahrada. Jídlo s sebou. Zámeček Hrádek u Nechanic se zahradou Zámecký park je otevřen celoročně 6.00 - 22.00.www.hradekunechanic.cz
3.5km
více »
Nechanice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Nechanice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Nechanice - původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází na Husově náměstí je zmiňován počátkem 13. století. V letech 1690 - 92 byl kostel, na náklady hraběte Arnošta Schafgotsche, rozšířen a barokně upraven. Při požáru v roce 1827 byly roztaveny i 3 staré zvony a z Věže zůstaly stát jen holé zdi. V roce 1833 byl kostel přestavěn a empírově upraven do…
3.6km
více »
Sochy na Husově náměstí v Nechanicích
Sochy na Husově náměstí v Nechanicích
Socha
Hlavní dominantou Nechanic a jeho náměstí je kostel Nanebevzetí Panny Marie (viz https://www.turistika.cz/mista/nechanice-kostel-nanebevzeti-panny-marie). Kromě něho je možné na náměstí obdivovat i dvě významné sochy. V miniparčíku obklopeném parkovištěm a prostorem autobusové zastávky stojí barokní sousoší Sv. Anny Samotřetí z roku 1737. Před prodejnou potravin je pak umístěn pomník Mistra Jana Husa, zbudovaný v roce 1904.
3.7km
více »
Nechanice a prusko-rakouské války
Nechanice a prusko-rakouské války
Trasa
Krátká, doplňková trasa k návštěvě zámku Hrádek u Nechanic. O památkách na prusko-rakouské války v roce 1866 u Nechanic (vojenský hřbitov a památník ve Štrossových sadech) píši na https://www…
3.7km
více »
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Lubno
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Lubno
Trasa
Návštěvníci zámku Hrádek u Nechanic se obvykle nechají dovézt až k zámku autem nebo autobusem. Pokud nechcete platit parkovné, zkuste odstavit svého plechového miláčka v Nechanicích a dojít na zámek…
3.7km
více »
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Zvíkov a Kunčice
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Zvíkov a Kunčice
Trasa
Naprosto netradiční, ale velice hezká možnost, jak z návštěvy zámku Hrádek u Nechanic udělat celodenní výlet. Velká část trasy vede po neznačených cestách, proto přidám podrobnější popis a fotky,…
3.7km
více »
Staré Nechanice
Staré Nechanice
Vesnice
Staré Nechanice - ves prvně písemně doložená roku 1228 ve spojitosti se zmínkou o sousedních Nechanicích. Staré Nechanice jsou od Nechanic odděleny tokem říčky Bystřice. V obci najdeme sochu Madony, s…
3.8km
více »
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Tvrz
Pozůstatky bývalé nechanické tvrze se nachází v poli severně od centra města u říčky Bystřice. Jedná se o dochované části kruhových valů z velkého tvrziště se třemi příkopy ze 13. století. Vnitřní akropole má průměr 30 metrů, vnější cca 120 metrů. Tvrz byla opuštěna v průběhu 16. století. I přes okolní zemědělskou činnost a meliorační zásahy jsou valy stále patrné. Tvrziště…
3.8km
více »
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Zámek
Hrádek u Nechanic Při cestě kolem Hradce Králové je možné se zastavit na nedalekém zámku v Hrádku u Nechanic. Zámek je zajímavý vzhledem i historií. V bývalých višňových…
4km
více »
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Tipy na výlet
Jedeme autobusem na trase Tanvald-Turnov-Hradec Králové, kde nám po nějaké době navazuje spoj do Hrádku. Vystupujeme na zastávce Hrádek,zámek a k zámku to tedy máme necelých sto metrů... Za občasného deště se proc…
4.4km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
4.4km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km …
4.4km
více »
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u zástávka autobusu u Hrádku u Nechanic, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po červené značce ve směru Nechanice - Osice, po značce zelené ve směru Prasek - Hrádek u Nechanic a po značce modré ve směru Všestary žst - Hrádek u Nechanic. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT.
4.5km
více »
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Historie kostela sv. Jakuba Většího spadá do období gotiky, do roku 1384. Barokní úpravou prošel kostel v letech 1707 - 1710. Interiér má několik neobvyklých řešení, klenba má bohatou štukovou výzdobu s freskami zobrazujícími Krystovo mládí, oltář je replikou španělského oltáře sv. Jakuba z Compostelly a kazatelna má tvar tlamy velryby. Důvodem těchto zvláštností je zřejmě to,…
4.5km
více »
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Tipy na výlet
Jehlice je malá víska nedaleko Nechanic a my jsme si ji zvolili jako výchozí místo pro výlet na Hrádek u Nechanic. Chtěli jsme poznat pro nás málo známý kraj, trochu prozkoumat zdejší…
4.8km
více »
Hrádek - kostel sv. Jiří
Hrádek - kostel sv. Jiří
Kostel
Obec Hrádek, která se nachází jižně od Nechanic je prvně písemně doložena v roce 1348. Dominantou obce je kostel sv. Jiří, který byl postaven v roce 1692 v místech dřevěného kostela jež je připomínán v roce 1384. …
4.9km
více »
Lodín - koupaliště
Lodín - koupaliště
Koupaliště
Dnes již velmi známé koupaliště v Lodíně bylo vybudováno v roce 1998. V areálu je k využití hlavní bazén, tobogán, vodní hřiby, pro nejmenší je připraven…
6.5km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
16.1km
více »