TURISTIKU PODPORUJÍ
61 476 turistů a cestovatelů
110 535 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 367 780,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy DěčínChaty a chalupy  Mapa Děčín

Děčín leží severovýchodně od Ústí nad Labem nedaleko statní hranice s Německem. Děčín leží na obou březích řeky Labe a je zde důležitý říční přístav, odkud lodi doplují až do Hamburku. Děčín vytváří pomyslnou hranici mezi dvěma chráněnými krajinnými oblastmi a to jsou Labské pískovce a České středohoří.

 Trasy Děčín (128)
Děčínsko a Lužické hory
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Děčínsko a Lužické hory
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Severní Čechy – 7. den - České středohoří: Markvartice – cca 6 km dlouhý místní okruh Veselíčko – Triangl - vrchol Vysoký les; Olešský rybník

Cestopisy

Markvartice
Markvartice  •  Fotografie (30)  • Foto: jircak
Markvartice
Markvartice  •  Foto: jircak

Úterý 22. 6. 2023
I když včera celý den tvrdili, že budou v noci bouřky a že se ochladí, nic z toho pravda nebyla. V noci nepršelo, teplota v autě klesla k 19 stupňům, ale stejně nám bylo horko. A to jsme měli dveře otevřené až do rána. Dokonce mne v noci začala bolet hlava. To jsou ty neustále avizované změny počasí, které poslední dobou snáším čím dál hůř. Vstáváme v 9. Snídáme.
V 10 hodin sem přijelo osobní auto lesáků a 2 vozy s návěsy na klády. Jeden nechal dokonce běžet motor. Je po idylce. Káva nebude. A to bych ji dnes potřebovala víc než kdy jindy. Začínáme balit a chystat se k odjezdu. Oni byli rychlejší. Udělali si tu krátkou poradu a odjeli - všichni. A je klid. Dávám tu kávu, zase je tu pohodička. Ve stínu je stále ještě příjemně.
 

Naše cesta směřuje stále k severu. Na trase máme Benešov nad Ploučnicí. Ota musí do infocentra pro pohlednici rozhledny Ploučnická vyhlídka, kde jsme byly před čtyřmi lety. Infocentrum je na náměstí na radnici, nechá se tady dopoledne i ve stínu dobře zaparkovat. Kromě pohlednice jsme přinesli i několik zajímavých prospektů. Také jsme si všimli, že před obecním úřadem je pumpa s vodou – prý určitě pitná. Tak to je dobrá zpráva. Je nejvyšší čas doplnit vodu. S pitnou bychom vydrželi maximálně do zítřka, s užitkovou možná o den dýl. Plníme všechny nádoby, zase bude pár dnů bez starosti. Zdejší centrum jsme si prohlédli před 11 lety. Víc se tedy nezdržujeme a odjíždíme.

Pokračujeme v cestě na sever do Markvartic. Parkujeme v jedné z uliček, kde snad bude ještě dlouho stín. Ať v autě zbytečně nemáme horko. Zatím nemáme odvahu nechat lednici celý den zapnutou, i když má mít v sobě údajně zabudovanou kontrolu napětí baterie. Při poklesu na určitou hranici by měla vypnout. Moc tomu nevěříme. Raději to vyzkoušíme na nějakém frekventovaném místě, kde by nebyl problém, aby nás přes kabel někdo nastartoval. Mrazit už nepotřebujeme, zatím tam máme teplotu jen těsně nad nulou. Uvidíme večer.
Markvartice je lánová obec, která byla podle potoka Bystrá založena již v 1. pol. 13. století - v první kolonizační vlně. Tehdy zde žilo německé obyvatelstvo. Nejdřív si však museli zdejší les vykácet, aby si tu mohli postavit domky. Mezi nejstarší dochované objekty patří pravděpodobně tvrz z r. 1568, později zvaná Červený dvůr. Po r. 1945 se dostala do majetku JZD, které ji neudržovalo. Její stav tomu odpovídá.
My si tady chceme projít místní červeně značený cca 9 km dlouhý okruh Veselíčko – Triangl, přičemž Triangl je vyhlídková plošina. Procházíme vsí, je tu celá řada hezkých podstávkových domů. Cesta vede do relativně mírného kopce, ale po sluníčku. Je horko a dusno. Nespěcháme, času máme dost. Však také to jinak nejde. Cestou se kocháme výhledy na kopečky Českého středohoří. Po půlhodině a necelých 2 km jsme konečně v lese, ale nezdá se to lepší.
NS je pěkně značená červenými šipkami v bílém poli. Zabloudit nelze. Stále stoupáme, sice pomalu, hlavně já. Cesta se začíná trochu rovnat, když se blížíme k vrcholu Vysoký les (464 m).
Konečně jsme tam a žasneme. Tady je to skutečně moc pěkné. Vrcholu vévodí dřevěná vyhlídková věž ve tvaru trianglu, která připomíná tehdejší měřičské věže. Právě od 20. do 60. let 20. století tu taková stála, když se budovali jednotné katastrální trigonometrické sítě. Ta současná byla postavena r. 2015 na částečně zalesněném vrchu. Rozhledna není vysoká, vyhlídková plošina je ve výši 3 m, kam se stoupá po žebříku se 13 kovovými roksory, ale výhledy jsou daleké. To umožnil orkán Kyrill, který v lednu 2007 zničil část lesa severním směrem. Je vidět část Česko-saského Švýcarska (s dominantou Růžovského vrchu), Lužické hory a České Středohoří. Co přesně je vidět, k tomu slouží panoramatická tabule na vrcholu. O rok později byl v těsném sousedství vybudován turistický přístřešek s lavičkami a se stolky. Tam visí skutečný triangl. Je tady ohniště s hezkým posezením i kadibudka. Z přístřešku je dešťová voda svedena do sudů, aby byla k dispozici voda na uhašení ohně. Jsou tady sekery, pila. Je tu i konvice na vodu, pánev, hrnečky. Je tu prostě vše, co je třeba.
Teď jsem se dočetla, že 3. srpna 2023 se tady stala tragická událost. Vedoucí z dětského tábora v Kerharticích se rozhodli s dětmi u rozhledny bivakovat a pozorovat úplněk. Podle provozního řádu rozhledny byla plošina určena pouze pro čtyři osoby. V době neštěstí tam bylo 15 dětí ve věku od 8 do 15 let a vedoucí. Plošina se propadla a 8 dětí i s vedoucí se zřítilo dolů. I když byla vyhlídka pravidelně vizuálně kontrolovaná, část plošiny byla prý napadená hnilobou. My tam byli o 6 týdnů dříve, ale ničeho takového jsme si nevšimli. A to zpravidla ty dřevěné stavby hodně kontroluji a někdy si říkám, že je i riziko na ně vylézt. Tady se mi to zdálo naprosto bezpečné. Ale 16 lidí místo čtyř je skutečně dost velké přetížení. Z výše uvedeného byla v polovině srpna 2023 vyhlídková věž odstraněna. Je mi líto zraněných dětí, snad jsou už v pořádku, i když z toho mohou mít hodně dlouho trauma. Ale je mi líto i té rozhledny. Byl to moc hezký koutek.
Pokračujeme po okruhu, konečně už z kopečka. Po chvilce je odbočka k vyhlídce. I tady je panoramatická tabule, ale odtud není skoro nic vidět. Chtělo by to tady trochu prořezat.
Cesta po červeném okruhu pokračuje z kopečka, zpočátku lesem, pak mezi loukami, poli. Je strašné horko a dusno, i když časem i tady bud snad stín. Obnovují tady ovocné stromořadí s původními ovocnými odrůdami. Jsou tam vysazeny hrušně, jabloně, třešně i višně, švestky.
Původně jsme chtěli odbočit po neznačené cestě k torzu kaple sv. Kříže, u kterého je křížová cesta a k autu dojít po zeleném místním okruhu Soutěskou Olešničky. Ale to horko nám už vadí. Nechceme si pobyt na sluníčku už prodlužovat.

Konečně jsme u auta. Je stále ve stínu, venku je 29 stupňů. Dokonce ani teplota v lednici se téměř nezvýšila. Je to i tím, že přes ní vždy hodíme deky, aby se k ní teplo tak snadno nedostalo.

Pro dnešek končíme s turistikou, jedeme k Olešskému rybníku, kde má být možnost koupání i občerstvení. Parkoviště je plné, aspoň máme jistotu, že se tady koupat nechá. Auta parkují, kde se dá, takže jsme také někde zaparkovali. Na spaní to tady však nebude. Je to tady samý kemp, navíc tady bude živo určitě dlouho do večera.
Rybníkem protéká potok Olešnička, voda je bezvadná, docela teplá, hlavně u povrchu. Točí tady pivo, mají i jídlo. Ota si dal klobásu, já langoše, oba pivo a je nám fajn.
Když jsme si pořádně několikrát zaplavali, odcházíme. Kupodivu jsme se všimli, že žlutě značená turistická trasa, která vede soutěskou Olesničky, je uzavřena. Jak jsme zjistili, jsou tam popadané stromy, probíhá tam těžba. Chodit tam nám místní nedoporučují. Mohli by nás z prostředka cesty vrátit. Je to škoda, ve skalách by mohlo být konečně příjemně. Máme tedy po zítřejším programu, ale také po vytypovaném místě na spaní.

Po chvíli váhání pokračujeme v cestě na sever. Podle mapy se nám líbilo místo u mostku přes Kamenici severně od Srbské Kamenice. Silnice tady končí, dál vede jen zelená turistická trasa. Jenže je tady víc chat, než jsme předpokládali. U jedné stojí auto a pán je na zahradě. Jdu se ho raději zeptat, zda mu tu nebudeme vadit. Je lepší, když se domluvíme, než aby na nás volal policii. To jsme jednou už zažili, to nám stačilo. Pán je sympatický, náš plán nám schválil.
Dokonce je tady i šikovný přístup do čisťounké vody. I stromy jsou dál od nás. Vyhrožuji s deštěm, i přívalovým, s kroupami. Tak snad to tu přežijeme ve zdraví. Zatím tu ani komáři nejsou, jen to dusno je úmorné.  Snad se skutečně zítra už ochladí. Chtěli bychom si udělat pořádný výlet v CHKO Labské pískovce.

Večer bylo nakonec příjemně. Možná i ten potok to zpříjemňoval. Ochlazuje se.
Místo na spaní je romantické, jak řekl Ota. Zajímavé je, že známe soutok, ale tady je roztok, jak jsme to nazvali. Říčka se tu rozděluje. Místo má jedinou chybu. Ota tu nemůže naladit svoji oblíbenou rozhlasovou stanici. Večerní poslech rozhlasové hry na pokračováni nebude.

Jdeme spát v 10, najednou se to zatahuje, asi přece jen něco přijde. Snad tady nespadnou ty 5 cm velké kroupy, co předpovídají. Dveře nechávám otevřené, je 24 stupňů, v autě je hrozné dusno.
Těšila jsem se, jak mne bublající potok uspí, ale nic takového se nestalo. Jen se mi rozbolela hlava. Ota - ten samozřejmě lehl a usnul. Asi za půl hodiny registruji venku blesky, ale je to daleko. Ani hromy nejsou slyšet. Pak zase vše přestalo. Až okolo půlnoci začíná padat pár kapek. Ani dveře nezavírám, tak to trvá snad další půl hodiny, když začne trochu přidávat. Konečně dveře zavírám, nechávám jen mikromezírku. Pak to vše začalo. Blesk střídá blesk, hřmí a leje, samozřejmě dovnitř zatéká i tou mikromezírkou. Než jsem je otevřela, abych pořádně zabouchla, dostala jsem pěknou sprchu. Ale je to osvěžující. Když liják přešel v déšť, konečně usínám. Asi se tlak srovnal.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.776, 14.355)
Poslední aktualizace: 1.11.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Markvartice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,7km od místa

Příspěvky z okolí Severní Čechy – 7. den - České středohoří: Markvartice – cca 6 km dlouhý místní okruh Veselíčko – Triangl - vrchol Vysoký les; Olešský rybník

Markvartice (okres Děčín)
Markvartice (okres Děčín)
Vesnice
Markvartice leží asi 4 km západně od České Kamenice, ještě v CHKO České středohoří avšak na samé hranici s CHKO Labské pískovce.K vidění je tvrz přestavěná na zámek a obnovený kostel svatého Martina. Od železniční zastávky vychází zelená turistická značka směr Horní Habartice, pokračující až do Děčína.
0.6km
více »
Kostel a křížová cesta v Markvarticích.
Kostel a křížová cesta v Markvarticích.
Kostel
Ve druhé polovině 13. století spolu se vznikem obce byl postaven i kostel. Ten byl na počátku 18. století nahrazen novým jednolodním kostelem s předsunutou zvonicí na návrší v horní části obce. Okolo kostela vznikl hřbitov. Za I. i II. světové války byly zabrány zvony pro válečné účely. Od poloviny minulého století kostel chátrá. Stal se terčem vandalů a zlodějů. V 80. letech byl určen k demolici. Kvůli nedostatku peněz a také to, že byl zapsán jako kulturní památka nebyl kostel zbourán. Kostel se poma…
0.7km
více »
Olešský rybník
Olešský rybník
Tipy na výlet
Po mnoha letech se starému trempovi zastesklo po hvězdnatých nocích trávených pod širákem. Proto jsem jednoho srpnového dne sbalil děti a bágly a vyrazil s nimi na Olešský rybník. Jeli jsme vla…
2.4km
více »
Soutěskou Olešničky
Soutěskou Olešničky
Trasy
Potok Olešnička vytéká z Olešského rybníka a skalnatou roklí směřuje do obce Jánská. Po vzoru plavby v nedalekých soutěskách Kamenice a Křinice se obyvatelé obce Stará Oleška rozhodli toto realizovat na místním potoce. Byly vybudovány hráze, které zajistily splavnost potoka. Na konci soutěsky byla kamenná hráz, která sloužila k výstupu z lodiček. Nad ní, na skalní plošině, stával hostinec zvaný Bismarckhöhe. Slavnostní otevření bylo v květnu 1900 a plavba byla provozována s přestávkami do roku 1925, kd…
2.5km
více »
Rabštejn - podzemní letecká továrna v údolí Kamenice
Rabštejn - podzemní letecká továrna v údolí Kamenice
Tipy na výlet
Na cestu do údolí řeky Kamenice s prosnulou německou leteckou továrnou vyrážíme od zastávky ČD Veselé pod Rabštejnem po červené TZ.Od zastávky sejdeme k viaduktu a pokračujeme po místní silničce.Procházíme obcí Ka…
2.5km
více »
Spomienka na minulosť - Rabštejnské údolie
Spomienka na minulosť - Rabštejnské údolie
Tipy na výlet
Cestujeme autom do malej dedinky Janská neďaleko Českej Kamenice. Ideme navštíviť ( po predchádzajúcom telefonáte) múzeum Koncentračného tábora , Podzemnú továreň z II.svet.vojny   RABŠTEJN- -JANSKÁ.       http://…
2.7km
více »
Památník havarovaného letadla – Srbská Kamenice
Památník havarovaného letadla – Srbská Kamenice
Tipy na výlet
V celosvětové knize Guinessových rekordů není příliš osobností či míst, které by se týkaly České republiky. Jedno z takových míst se nachází na severozápad od České Kamenice u silnice mezi Srbskou Kamenicí a Novou Oleškou. A čím se toto místo tak proslavilo?   Dne 26. ledna roku 1972 na tomto místě došlo k leteckému neštěstí. Dopadly sem trosky letadla letícího na lince Kodaň…
3.8km
více »
Bývalý koncentrační tábor  Rabštejn - Jánská
Bývalý koncentrační tábor Rabštejn - Jánská
Památník
Dalším tipem na Váš výlet v okolí České Kamenice může být právě památník na místě, kde za II.světové války stál koncetrační tábor Rabštejn.V současnosti zde stojí památník zemřelým., na informační ceduli můžete též na fotografii vidět, jak tábor skutečně vypadal, včetně popisu jednotlivých budov, k čemu sloužili atd. Památník je volně přístupný bez vstupů, v bezprostředním…
4.2km
více »
Z České Kamenice na kole do Jetřichovic a zpět
Z České Kamenice na kole do Jetřichovic a zpět
Tipy na výlet
Trasu zahájíme v České Kamenici,kde je spousta architektonických památek.Táhlejším stoupáním po trase č.21 opustíme město a brzy vjedeme do krásné přírody.Vyšlapeme kopec k lesu, kde se můžeme pokochat nádherným v…
4.3km
více »
Srbská Kamenice
Srbská Kamenice
Vesnice
Obec ležící nad Českou Kamenicí v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Stojí zde Kostel sv. Václava z 18. století. Navštívit se dá místní muzeum z doby před 2. světovou válkou. Obec je známá tím, že tu v let…
4.4km
více »
Česká Kamenice a okolí.
Česká Kamenice a okolí.
Cestopisy
Po zaparkování auta v centru České Kamenice jsme došli s manželkou na náměstí,které je opravdu pěkné a nezkažené moderní zástavbou.Odtud vede MTZ na vyhlídku Jehla.Je to pořádný kopec,ale rozhledy stojí za všechnu…
4.4km
více »
Rozhledna na Studenci
Rozhledna na Studenci
Rozhledna
Rozhledna Studenec stojí na stejnojmenném vrchu Studenec(736 m.n.m.), který je zároveň přírodní rezervací, u České Kamenice. Rozhledna Studenec je druhou nejstarší kovovou rozhlednou v Čr. Znovu otevřena byla v r…
4.5km
více »
Česká Kamenice
Česká Kamenice
Městečko
Česká Kamenice leží v Západních Čechách, východně od města Děčín. Město obklopují Lužické hory, České středohoří a severozápadním směrem se zvedají skalní útvary Česko-Saské Švýcarsko.…
4.5km
více »
Jedeme do severních Čech – 4. den – rozhledna Lucemburský kopec, Česká Kamenice – prohlídka nádherného města a pivovar Kotouč, Zámecký vrch – rozhledna a zřícenina hradu
Jedeme do severních Čech – 4. den – rozhledna Lucemburský kopec, Česká Kamenice – prohlídka nádherného města a pivovar Kotouč, Zámecký vrch – rozhledna a zřícenina hradu
Cestopisy
Čtvrtek 16. 7. 2020 V noci se kupodivu už neochladilo, takže se na parkovišti Pod Varhoštěm spalo bezvadně. Ani auta nejezdila. K ránu sprchlo, možná i v noci, ale ráno bylo fajn, jen trochu chladněji. Asi i proto, ž…
4.5km
více »
Jedeme do severních Čech – 5. den/1. část – Lužické hory - cca 5 km dlouhá trasa: Česká Kamenice – skalní vyhlídky Žába, Ponorka, Tell-Plate, Jehla – skalní poutní místo Bratrské oltáře – Česká Kamenice
Jedeme do severních Čech – 5. den/1. část – Lužické hory - cca 5 km dlouhá trasa: Česká Kamenice – skalní vyhlídky Žába, Ponorka, Tell-Plate, Jehla – skalní poutní místo Bratrské oltáře – Česká Kamenice
Cestopisy
Pátek 17. 7. 2020 - dopoledne Večer bylo jasno, v noci se zatáhlo – aspoň se neochladilo. Zataženo bylo i ráno a stále je jen 14 stupňů. S místem na spaní na parkovišti u koupaliště v Kamenickém Šenově jsme však n…
4.5km
více »
Závěr roku v České Kamenici a okolí
Závěr roku v České Kamenici a okolí
Cestopisy
Svátky vánoční máme opět za sebou a předsevzetí, že se nenacpu bramborovým salátem, či cukrovím, vzali se vší parádou za své. Jako bych to netušil. Proto jsem se už pro jistotu předem rozhodl, že po svátcích musím…
4.6km
více »
Česká Kamenice – kostel sv. Jakuba Staršího
Česká Kamenice – kostel sv. Jakuba Staršího
Kostel
Ozdobou městského centra České Kamenice je bezesporu goticko-renesanční kostel zasvěcený sv. Jakubu Staršímu (případně většímu). První zmínka o stavbě je z roku 1352, zřejmě tu stál kostel již ve 13. století. V roce 1444 byl kostel poničen při dobytí města. Nejstarším udávaným stavebním prvkem je západní portál, dnes ukrytý pod věží. Velká přestavba v pozdně gotickém duchu proběhla v 16. století. Kostelní věž se stavěla v l.…
4.6km
více »
 Česko - Saské Švýcarsko -(Česká Kamenice - Jetřichovice - Mariinina vyhlídka - Malá Pravčická brána)
Česko - Saské Švýcarsko -(Česká Kamenice - Jetřichovice - Mariinina vyhlídka - Malá Pravčická brána)
Trasa
Česká Kamenice - Jetřichovice - Mariina vyhlídka - Šauštejn - Malá Pravčická brána Do České Kamenice jsem se vydal vlakem z Rumburka,je též možné dorazit na místo ze směru Děčín. Napojil jsem se na zelenou turisti…
4.8km
více »
Kamenický hrad
Kamenický hrad
Zřícenina
Hradní zřícenina Kamenický hrad stojí na zalesněném čedičovém Zámeckém vrchu (530 m) jihovýchodně od města Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji. Zachovaly se mohutné čedičové zdi hradního p…
5.3km
více »
Benešov nad Ploučnicí
Benešov nad Ploučnicí
Městečko
Benešov nad Ploučnicí leží jihovýchodně od města Děčín. Město se rozkládá v chráněné krajinné oblasti České Středohoří. Benešovem prochází silnice spojující Děčín a Českou Lípu. Benešov je postaven u soutoku řek…
5.4km
více »
Jehla
Jehla
Kopec
Jehla (478 m) je dvouvrcholový čedičový kopec, vypínající se asi 1…
5.5km
více »
Benešov nad Ploučnicí
Benešov nad Ploučnicí
Zámek
Město Benešov nad Ploučnicí, nacházející se na Děčínsku v Ústeckém kraji, se může pochlubit pozoruhodným areálem dvou zámků ve stylu pozdní gotiky a v Čechách neobvyklé ?saské? renesance. Dvoupatrový Horn…
5.5km
více »
Sokolí vrch u Dobrné
Sokolí vrch u Dobrné
Rozhledna
Rozhledna na 506m vysokém Sokolím vrchu byla otevřena 1.5 2004. Celková výška věže jež měla původně sloužit jen telekomunikačním účelům je 51m. Vyhlídkový kruhový ochoz je ve výšce 31m a je z ocelových roštů, c…
6.1km
více »
Panská skála (Varhany)
Panská skála (Varhany)
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
7.6km
více »
Jetřichovice
Jetřichovice
Vesnice
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
8.4km
více »
Studenec
Studenec
Kopec
Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a…
8.5km
více »
Děčín
Děčín
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
9.7km
více »
Šaunštejn
Šaunštejn
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
9.9km
více »
Děčínský zámek
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Děčínský zámek
Zámek
Děčínský zámek leží nad soutokem Labe a Ploučnice. Zámek se nachází v Ústeckém kraji a je kulturní dominantou města Děčína. Jedinečným prvkem zámku je tzv. Dlouhá jízda, volně stoupající hlavní příjezdová cesta …
10.2km
více »