Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Pavlov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Výlet do Javoříčka, Bouzova a Tovačova

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

v jeskyních Javoříčko
v jeskyních Javoříčko  •  Fotografie (40)  • Foto: JENNY-JANA

Kam a jak jedeme?

Tentokrát s námi jedou na výlet i Frantovi rodiče, jedeme jejich autem. Vyzvednou nás kolem 8. hodiny ráno. Nejdříve se chceme podívat do jeskyní Javoříčko, které leží na sever od Drahanské vrchoviny v Javořickém krasu. Zaujímají plochu 6 km čtverečních tvoří je velký komplex chodeb domů a propastí, ostrůvky devonských vápenců.

Od parkoviště v obci Javoříčko stoupáme do kopečka k jeskyním a zrovna začíná i prohlídka, takže hned na ni můžeme jít. Uvnitř je to překrásné, je zde příjemný chládek, jeskyně mají krápníkovou výzdobu. Dominantou je 2 metry vysoká záclona ze zajímavých krápníkových tvarů.

Cestou z jeskyní nám Franta uteče strmým chodníkem nad jeskyni - zkoumat nějakou skalní bránu. My pokračujeme dál dole k bufetu se zakrádkou u parkoviště. Za chvíli se Franta vrací po asfaltce k nám a poobědváme zde smažený sýr, opékané brambory a chito. Dál pokračujeme směrem k pohádkovému hradu Bouzov. Je v něm více prohlídkových okruhů, každý si může vybrat. Bouzov je jedním z nejromantičtějších hradů v ČR - pohádkový hrad z 13. a 14. století. Stojí na kopci nad obcí Bouzov v SV výběžku Drahanské vrchoviny.

Na hradě se prolíná několik uměleckých slohů - hlavně gotika s renesancí, je znám i natáčením řadou filmů a pohádek. Např. O Jasněnce a létajícím ševci, Kopretiny pro zámeckou paní, Arabela se vrací anb Rumburak králem Říše pohádek. Prohlédli jsme si bohatě zdobené interiéry našeho prohlídkového okruhu, na nádvoří pak novorenesanční kašnu se studnou 52 m hlubokou. V předhradí stojí kaple Panny Marie. Jednotlivé trasy seznamují návštěvníky i s hradní kuchyní, zajímavé jsou i reprezentativní lovecký a rytířský sál, zasedací síň, které zdobí bohaté řezby, kazetový strop, kovářské a zámečnické doplňky. V ložnicích jsou tapety z rudého brokátu a v pokojích barokní nábytek.

Procházíme i ohřívárnou jídel, pokoji sluhů, pracovnami, zbrojnicí. Tento hrad z počátku 14. století mělo postupně v držení několik šlechtických rodů. Sídlo se vyznačuje všemi typickými znaky adaptace z 19. století - výrazným cimbuřím, arkýři, mnoha věžemi, střílnami a 2 dlouhými mosty nad hlubokým příkopem.

Za čím jedeme?

Po prohlídce odjíždíme přes Konice, u lesa zastavujeme a svačíme. Projíždíme Prostějovem na Kojetín a dolů do Tovačova. Městečko Tovačov se nachází uprostřed rovinnaté Hané, nepřehlédnutelná je 90 metrová věž jeho zámku. Procházíme branou na nádvoří, Franta ihned utíká na vyhlídku do věže po 200 schodech. Nám se moc nechce, tak ho čekáme na nádvoří. Z věže byl prý krásný rozhled na rybníky a okolí zámku.

Novorenesanční zámek z 2. poloviny 11. století se řadí k nejhodnotnějším stavbám na Moravě. Dnes tu spatříme jeho čtyřkřídlou podobu s různou dobou vzniku jednotlivých částí. Místnosti v přízemí zdobí valné a křížové hřebínkové klenby. K prohlídkovým trasám původního vodního hradu přestavěného na zámek v 17. a 18. století přibylo koncem 19. století novorenesanční Křídlo.

Zámek Tovačov je ze tří stran obklopen vodou. Ze severní je to Hradecký a Křenovský rybník, z východní - Mlýnský náhon a rybník Kolečko, kousek dál pak teče Morava. Na jihu jsou Skašovské jezera. V pozadí pískovny se nachází Skašovský rybník s přilehlými jezery - je to ráj sportovních rybářů, milovníků vodních sportů a koupání. Rozloha je 22 ha, hloubka 25 metrů. Ostatní Skašovská jezera jsou vodárenským zdrojem.

Po prohlídce zámku se zahradou a okolím s jezery jsme odpočívali v nedaleké cukrárně u zmrzliny a zákusku. Potom odjíždíme směrem na Kojetín, přes Chropyni do Hulína, Zlína, kde nás rodiče vysadí a pokračují dál domů do Brumova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme měli v bufetu u parkoviště po Javoříčskou jeskyní, občerstvení pak v Tovačově v cukrárně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prohlídka jeskyně, hradu i zámku se nám moc líbila, vyšel i nádherný letní den.

Ostatní informace

Dominanta romantického hradu Bouzov s množstvím věží a bašt tyčící se uprostřed lesů je jedním z nejnavštěvovanějších hradů u nás. nachází se v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Vstupné se mění, ceník je k nahlédnutí u pokladny hradu.

V jeskyních Javoříčko si zájemci prohlédnou naše nejkrásnější jeskyně, vstupné se každoročně mění. Délka kr. okruhu je 450 m, trvá 40 minut, délka dlouhého okruhu je 800 m a trvá 60 minut. Celková délka známých chodeb je 4000 m.

Tovačov - vstupné na zámek pro dosp. os. je 50 kč, na věž 20 kč. Zámek nabízí prohlídku zámku a výstavu expozic. Mají zde i svatební sál. Zámek se nachází uprostřed luk a vodních ploch. Od roku 1994 je majetkem města Tovačov, příkop pod hradbami býval kdysi napuštěn vodou.

Poslední aktualizace: 11.08.2013
Autor příspěvku: JENNY-JANA
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Výlet do Javoříčka, Bouzova a Tovačova - Služby, informace
Výlet do Javoříčka, Bouzova a Tovačova na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Výlet do Javoříčka, Bouzova a Tovačova

   V 8 hodin ráno se zdravíme s mými rodiči, kteří pro nás přijeli z Brumova autem a chystáme se na společný výlet. Protože jsou na dnešní odpoledne hlášeny silné bouřky, chceme jet s Janou jen do Tovačo…
V zimní období je většina hradů a zámků pro návštěvníky uzavřena. V sezónu atraktivní místa jsou opuštěná, liduprázdná, plná nostalgie a zdánlivého smutku.    Pro většinu turistů památky uložené k zimními spánku nejsou dostatečně lákavým cí…
Romantický pohádkový hrad, přestavěný na počátku 19. století Řádem Německých rytířů.
V Galerii V Podhradí najdeme Trojského koně. Je to 15 m vysoký dřevěný kůň v blízkosti hradu Bouzov. Jedná se o největšího dřevěného Trojského koně v Evropě. Také zde najdeme sbírku napodobenin různých středověkých palných a dobývacích strojů. Prohlídka je spojena s přednáškou o těchto zbraních.
Straň se Danajských když dávají dary nabádá už prastaré přísloví. Ačkoliv kněz Laokón varoval Trojany před přijmutím svérázného daru, který před hradbami zanechali Řekové při svém zdánlivém odeplutí od marného obléhání, nikdo nedbal věštcových rad. Jak nakonec celá patálie dopadla je celkem všeobecně známo. Zřejmě i z toho důvodu bouzovský kastelán nenechal vtáhnout repliku Trojského koně za hradby a ta tedy neustá…
O bouzovském farním kostele sv. Gotharda lze ve zkratce napsat, že se jedná o jednolodní stavbu s boční kaplí, v jejíž předsíni se nachází reliéf Panny Marie.  Kostel byl…
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
Hrad Bouzov (445 m n.m.) najdete v mírně zvlněné lesnaté krajině na ostrohu nad potokem Špránkem západně od vesnice stejného názvu, pokud na cestě z Olomouce do Zábřehu odbočíte vlevo. Působí dojmem dobře zachovan…
Továrna Olomouckých tvarůžků s muzeem sýra v Lošticích u Olomouce.
Městečko
Loštice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Olomouce. Městečko je známé především výrobou tak zvaných Olomouckých syrečků. V Lošticích je této pochoutce věnováno i muzeum, kde jsou k vidění stroje a…
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
Do Loštic celkem nepodstatná trasa, ale pro zájemce o cestu na kole může být trasa údolím Třebůvky do Vlčic a Jeřmaní (pod hradem Bouzov) a od osady Bouzov – Doly údolím potoka Javoříčka,…
Mohelnice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou. Město je postaveno na pravém břehu řeky Moravy a východním směrem od města je …
Vápencové jeskyně nedaleko hradu Bouzova.
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
10.5km
více »
Na rychlostní silnici Olomouc-Mohelnice sjedete na 248km a na následném kruhovém objezdu se vydáte směrem na Mladeč. Po pár kilometrech dojedete do středu vesnice , kde vás značky navedou na záchytné parkoviště (neplatí se) aasi tak 200metru se vrátíte zpět podle ukazatelů k jeskyním. Mladečské jeskyně jsou jedny ze tří  jeskyních útvaru na olomoucku (Javoříčské a Zbrašovské…
10.8km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
15.2km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
29.6km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
29.7km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
30.9km
více »
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
35.4km
více »
Krasový útvar
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě! Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo o…
39.1km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
40.3km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
40.3km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
40.3km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
44.1km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
47.5km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
47.6km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
49.8km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
59.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace