Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Loštice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Moravičany – Litovelské Pomoraví – Loštice … a smírčí kříže

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za kulturou Do přírody Na kole

Moravičany - kostel sv. Jiří
Moravičany - kostel sv. Jiří  •  Fotografie (24)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Hlavním cílem mého letošního posledního srpnového cyklovýletu bylo dokončit mapování smírčích křížů na Šumpersku a doplnit některé chybějící kousky na Olomoucku. Tento úkol sice určil základní kostru plánované trasy, ale nijak neomezil můj časový harmonogram ani snahu improvizovat. Nikam jsem totiž nespěchal, takže jestli se někde zdržím déle a někam nedojedu vůbec, mě nijak netrápilo. Přesto jsem dodržel základní okruh, a proto mohu tuto trasu doporučit jako plnohodnotný výlet za poznáním. Viděl jsem množství památek sakrálních i těch drobných, krásné přírodní scenerie, bývalý zámek a ve finále také jedno muzeum a památku technickou. Jenom boj se sršněm – i když nakonec vítězný – bych doporučil raději vynechat. A aby to nebylo jen o tom kole: ranní přesun mezi Šumperkem a Moravičany jsem - z důvodů časových i díky snaze zachovat dostatek sil na další program dne – absolvoval za pomoci Českých drah.

Byla středa 20. srpna a po 9. hodině ranní jsem stál před budovou moravičanského vlakového nádraží, pocházející z roku 1924. A hned jsem se vydal ke zdejší dominantě, kterou je kostel sv. Jiří. Kostelní areál je dnes zajímavou sbírkou historických památek i přehlídkou architektonických slohů. Archeologické výzkumy zde prokázaly osídlení v dobách dávno minulých i někdejší kostel z 11. století. Zdejší stavba je mladší; vznikla v 15. století a její současná podoba je výsledkem pozdějších úprav. Po krátké, ale důkladné, prohlídce areálu jsem překročil suchou nohou poprvé tok řeky Třebůvky a kolem barokního sousoší Panny Marie, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého z roku 1676 jsem se vydal ke kapli sv. Floriána, u které se ukrývá zdejší smírčí kříž. A díky pletivovému plotu a umístění na soukromém pozemku jsem si ho opravdu obejít a nafotit nemohl ani já. Jít na návštěvu přes plot a nepozván se mi moc nechtělo a majitel domu asi opravdu nebyl doma. Pokoušel jsem se na něj totiž dozvonit velmi rafinovaným způsobem, a to prostřednictvím místní pošťačky. Tak jsem se spokojil se zdejšími mariánskými sloupy, památníkem obětem války a další kaplí.

Za čím jedeme?

Další zastávka byla nedaleko. Doubravice totiž bývala samostatnou obcí, ale dnes je již částí Moravičan. I tady jsem se nějakou tu chvilku zdržel, protože ani zde se památkami nikterak nešetří. Za zmínku stojí minimálně budova s podloubím – tedy bývalá kovárna - z I. poloviny 19. století, kaple Nejsvětější Trojice, chátrající zámek, velmi pěkný smírčí kříž nebo pozoruhodná socha sv. Jana Nepomuckého. A v této chvíli stačí opravdu jen párkrát šlápnout do pedálů a jsem v okrese Olomouc i v CHKO Litovelské Pomoraví. Mým cílem jsou teď Nové Mlýny. Jedná se o malou osadu, která je součástí Řimic a kterou proslavila kdysi velmi oblíbená a hojně navštěvovaná restaurace Rybářská bašta (byl jsem v ní za mlada asi dvakrát a pamatuji si, že se tam běžně tančilo i na záchodech, protože také tam – tehdy zcela neobvykle - hrála reprodukovaná hudba). Mým úkolem ale tentokrát není nasát (myslím historickou atmosféru tohoto lokálu), ale objevit další smírčí kříž, který se ukrývá v okolních lesích a u kterého jsem ještě nikdy nebyl.

Našel jsem ho celkem rychle a hned jsem využil toho, že jsem byl tentokrát dobře vybaven. Za pomoci brýlí a svinovacího metru jsem prověřil, jak moc se skutečnost liší od různých informačních zdrojů. Rozdíly tam nějaké sice byly, ale nikterak diametrální. Od kříže jsem si vyřídil pár telefonátů a pokračoval v cestě na Nové Zámky, což je pro změnu součást obce Mladeč a tak trošku už litovelské předměstí. Zdejší dominanta, tedy liechtensteinský barokní zámek z roku 1690 (dnes empírový ústav sociální péče), mě tentokrát ale nezajímá (navíc je teď stejně nefotogenicky skrytý pod lešením), ale zamířím hned do okolních luhů a hájů, které jsou „zasypány“ množstvím romantických staveb a drobných památek. Čeká mě postupně Černý kříž, výhled na obelisk zvaný Komín a Templ, neboli Chrám přátelství.

V té chvíli už se pohybuji většinou po modré TZ a NS Nové Zámky. A právě u rozcestníku „U obelisku“ (dost zvláštní označení, protože ten se nachází na druhém břehu řeky a od rozcestníku není ani vidět) mě potká již zmíněná nepříjemnost. Při snaze překonat mohutný kmen vyvráceného stromu se o něj opřu a najednou ucítím prudkou bolest. Sice chápu, že pana Sršně nijak zvlášť nepotěšilo, že jsem se opřel zrovna o místo, kde on právě odpočíval, a že se vlastně jen bránil, ale stejně jsem ho v leknutí a vzteku nakonec zabil. Naštěstí nejsem nijak alergický, ale i tak mi dva prsty levé ruky nějak zesvalnatěly a trošku hůř se mi držela řidítka. A tak jsem se po krátké zastávce u Templu raději vydal zpět k Novým Mlýnům. Restaurace pomalu otevírala, a tak jsem si od pohledné obsluhy zakoupil pivo a rum a posléze pohovořil s jakousi mladou dvojicí, jejíž prázdné košíky hovořily o jistém houbařském neúspěchu. Počasí zůstávalo nadále do šeda a já pokračoval dál.

Čekaly mě „tvarůžkové“ Loštice a zdejší muzeum – tedy přesněji Památník - Adolfa Kašpara, do kterého jsem zavítal víceméně náhodou. Ale když jsem uviděl známou tvář, využil jsem protekce a nechal si ukázat domek sličnou průvodkyní tak nějak nadstandardně. A musím se přiznat, že se mi tu moc líbilo. Památník se nachází v domě, který si významný knižní ilustrátor a bludovský rodák v roce 1910 sám navrhl, stejně jako podobu vnitřního ateliéru s vyhlídkou do kraje. Dnes se zde nachází kolekce Kašparových prací a návštěvu tohoto domku nedaleko centra Loštic (ve směru na Mohelnici) mohu jen a jen doporučit. S Lošticemi se rozloučím u nedávno rekonstruované barokní sochy sv. Jana Nepomuckého při silnici na Mohelnici. Ta je od roku 2012 dokonce kulturní památkou ČR.

No a pak už jen kaplička na okraji Mohelnice, vodní náhon v Háji i slavná a krásná, památkově chráněná, Plhákova hydroelektrárna v Třeštině, která byla postavena v rondokubistickém stylu dle návrhu Kotěrových žáků Fuchse a Štěpánka na přelomu 19. a 20. století, a cesta domů. V Šumperku jsem byl kolem 17. hodiny a v pohodě jsem stihl nákup na cestu do Itálie, která mě za dva dny čekala, i tiskovku na Koupáku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Trávící ústrojí jsem tentokrát nějak odbyl. Jenom oblíbeným drobným tvarůžkovým delikatesám jsem v Lošticích jako vždy neodolal.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pozitiva: velmi příjemně strávený den, oblíbený cyklopohyb na čerstvém vzduchu a navštívení několika míst a památek doposud nepoznaných. Negativa: počasí opět nebylo takové, jak ho naši meteorologové ve svých hlavách vymysleli a následně veřejně prezentovali. Obešlo se to ovšem bez deště, takže nevýhoda byla spíš v (ne)možnosti pořízení kvalitní fotodokumentace. Potěšily smírčí kříže a velmi příjemně překvapil Kašparův domek v Lošticích (měl jsem tam opravdu neodpustitelně dlouhou absenci). A jako jednoznačné negativum mohu označit také kontakt s nadstandardně vyspělým bodavým hmyzem.

Ostatní informace

Cesta je rovinatá, tudíž celkem neúnavná (pokud pominete základní cyklistické zákony o směru větru). Vstupné se platí pouze v Kašparově památníku v Lošticích a těch 20 korun, co po vás tady budou chtít (děti, důchodci apod. to mají za 10), rozhodně nejsou vyhozené peníze. A zbytek už záleží na tom, kolik budete ochotni investovat do svého žaludku a Českých drah ...

Poslední aktualizace: 14.12.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Moravičany – Litovelské Pomoraví – Loštice … a smírčí kříže</strong> mapa
mapa Moravičany – Litovelské Pomoraví – Loštice … a smírčí kříže

Příspěvky v okolí Moravičany – Litovelské Pomoraví – Loštice … a smírčí kříže

V Lošticích ve směru na Bouzov v Hradské ulici se nachází jeden z nejcennějších městských domů, dům čp. 81, ve kterém bývala koželužna. Dům byl postaven v polovině 18. stol. a upravován v r. 1812. Dům má zachovalou pů…
Na Hradské ulici v Lošticích ve směru na Bouzov, stojí kamenný kříž s plastikou umírajícího Krista z r. 1852.
  Nejenom láska prochází žaludkem, ale i turistika může v některých případech procházet zmiňovaným orgánem. Vhodným cílem pro zážitkovou gastronomii v turistické podobě mohou…
Ve východní části Náměstí Míru v Lošticích, stojí rodný dům hudebníka a hudebního skladatele Stanislava Adama (1889-1974).
Na Náměstí Míru v Lošticích stojí výrazná budova restaurace a pivnice U Rytíře. Budova restaurace má renesanční jádro a je v sousedství nejstaršího, památkově chráněného klasicistního domu č. 116 s renesančním jádrem. Nad vchodem je nika se soškou patrona hasičů sv. Floriána, jak hasí hořící loštickou radnici.
Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice se nachází v Lošticích na Náměstí Míru. Byl vybudován v letech 1854-60 sochařem Františkem Rotterem z Orlice u Králík a maletínským kameníkem Vendelínem Steigerem s využitím s…
V parku na Náměstí Míru v Lošticích se nachází kamenná čtyřboká kašna se sochou velkomoravského knížete Svatopluka, zhotovená v r. 1859 sochařem Františkem Rotterem z Orlice u Králík a maletínským kameníkem Vendel…
Čtvercové Náměstí Míru v Lošticích bylo ve středověku uzavřeno čtyřmi branami. Město bylo několikrát přestavováno v různých stavebních stylech. Poslední větší přestavba v klasicistním stylu byla po velkém požáru …
Tvarůžková cukrárna nabízí moučníky z tvarůžků i klasické sladké zákusky. Manželé Poštulkovi  připravují z Olomouckých tvarůžků a listového těsta vlastní výroby tvarůžkové moučníky v podobě koláčků, šátečků, vdolků, kremrolí, dortíků, řezů, rolád a dortů. Jsou to originální slané zákusky k pivu nebo vínu. V nabídce najdete i další pochoutky s …
Městečko
Loštice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Olomouce. Městečko je známé především výrobou tak zvaných Olomouckých syrečků. V Lošticích je této pochoutce věnováno i muzeum, kde jsou k vidění stroje a…
První zmínka o radnici v Lošticích je z r. 1545, kdy se rada města scházela v domě č. 52, který v té době přestal vyhovovat. Proto obec koupila v r. 1581 jiný dům, který pro potřeby řízení obce renesančně přestavě…
Továrna Olomouckých tvarůžků s muzeem sýra v Lošticích u Olomouce.
Na konci Palackého ulice v Lošticích stojí dům, ve kterém žil a tvořil v letech 1920-1932 malíř a knižní ilustrátor Adolf Kašpar. V r. 1954 byla na dům umístěna pamětní deska s bustou malíře od Juliána Pelikána. V…
V letošním roce byl v Lošticích zahájen již 17. ročník krásné akce, nazvané  Loštický betlém u řezbáře Jaroslava Beneše. Jedná se o prodejní výstavu vyřezávaných betlémů a…
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
Mohelnice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou. Město je postaveno na pravém břehu řeky Moravy a východním směrem od města je …
Romantický pohádkový hrad, přestavěný na počátku 19. století Řádem Německých rytířů.
Hrad Bouzov (445 m n.m.) najdete v mírně zvlněné lesnaté krajině na ostrohu nad potokem Špránkem západně od vesnice stejného názvu, pokud na cestě z Olomouce do Zábřehu odbočíte vlevo. Působí dojmem dobře zachovan…
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
11.6km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
25.2km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
25.3km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
28.3km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
43.2km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
43.2km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
43.9km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
45.9km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
59.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace