Malá Skála
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Malá Skála
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Vranovský hřeben - zřícenina Frýdštejn a Vranov - Pantheon

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet Do přírody

Cestou na Frýdštejn
Cestou na Frýdštejn  •  Fotografie (89)  • Foto: jircak

Kam a jak jedeme?

Vracíme se z Krkonoš, ale cestou se musíme ještě zastavit v Českém ráji. Je to oblast, kterou jsem si zamilovala a stále jsou zde místa, která ještě moc neznáme.

Za čím jedeme?

Vranovský hřeben, zvaný též Maloskalský hřeben je zhruba 2,5 km dlouhý skalnatý hřeben západně od Malé Skály. Patří mezi nejatraktivnější oblast Českého ráje. Nechá se po něm projít po červené turistické značce. Na západním okraji hřebene je zřícenina hradu Frýdštejn, ve východní části je zřícenina hradu Vranov, na nejvýchodnějším okraji hřebene - na strmém skalním výběžku je vyhlídka Zahrádka, ze které je z výšky 55 m nádherný pohled do údolí Jizery a na protilehlý hřeben Suchých skal.

Auto jsme nechali na placeném parkovišti pod hradem Frýdštejn a vyrazili na hrad. První písemná zmínka o hradu Frýdštejně pochází z r. 1385, kdy se záznamy zmiňují o Bohuňkovi Puklice z Frýdštejna. Přesný rok vzniku hradu, ani jeho zakladatel nejsou známi. Byl to strážní hrad, v tomto případě typicky skalní. Reliéf hřbetu umožnil, aby byl vybudován v několika výškových úrovních. Vzhledem k tomu, že bylo málo prostoru, tesali se světničky i sklepy ve skále. Hlavní dominantou hradu je 15 metrů vysoká věž, postavená na nejvyšším skalisku, aby bylo vidět do širokého okolí. Má 2 metry široké zdi, pravděpodobně proto je nejlépe zachovalou částí hradu. Jižně od věže je ve skále vytesaná světnička. Výklenek ve stěně i oltář naznačují, že tato světnička byla používána jako kaple.

Jak tomu bývalo, majitelé hradu se střídali. V r. 1591 byl hrad již neobyvatelný. Využívala se však světnička - hradní kaple – nasvědčuje tomu letopočet 1691, který tam je uvedený.

Posledním majitelem hradu byl rod Rohanů, od kterých ho r. 1892 koupil turnovský Okrašlovací spolek. Nejdřív nechali zpevnit zdivo a pak hrad zpřístupnili. Dnes je hrad majetkem obce Frýdštejn, která provádí další záchranné práce.

Natáčel se zde film Tajemství hradu v Karpatech a pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Prohlídka hradu nás strašně bavila a moc se nám líbila. Nechá se vystoupat na věž, výhled je nádherný, ale je pravda, že bydlet na takovém hradu bych nemusela. Už jsme pěkně zmlsaní těmi vymoženostmi.

Užili jsme si to a vyrazili po červené přes hřeben ke druhému hradu. Ani jsme netušili, jak je ta cesta zajímavá. Skaliska, zbytky brány, obelisk. Bydlet bych tu nechtěla, ale o to víc by mne zajímalo, jak to tu dřív vypadalo. Ke kterému hradu patřila např. ta branka, která je kdesi nahoře mezi těmi hrady?

Podle archeologického výzkumu to vypadá, že hrad Vranov zde byl zhruba od 15. století. Neznamená to však, že na některých skalách tady budovy nebyly už dřív. Např. je písemně doloženo, že obec Vranov patřila již v r. 1382 pod dominikánský klášter v Turnově. První zmínky o gotickém hradu jsou z let 1422 a 1425 – to jej vlastnili Valdštejnové. Stavitel využil tvaru a polohy skal, které spadají strmě dolů do údolí a jsou přirozenou ochranou. Na mnoha místech nebylo nutno proto ani stavět hradby. Stačilo jen vytvořit střílny. Na místě dnešní plošiny s pokladnou a občerstvením bylo předhradí, kde byly dřevěné hospodářské budovy (konírny, kovárna, sklady, kaple), následovalo jádro hradu s věží a mohutným dřevěným hradním palácem. Původní hradní budovy byly vesměs dřevěné, proto se prakticky nic nedochovalo. Jsou vidět pouze zářezy pro trámy a sklepení vytesaná do skal. Proto se také tomuto hradu dřív říkalo Dřevěné skály. Hrad byl dlouhý 400 metrů a byl považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad u nás.

Ačkoli byl hrad na skalách, měl v předhradí vlastní studnu, což bylo skutečně výhodné. Byla hluboká přes 70 metrů – dosahovala hladiny řeky Jizery.

V průběhu 16. století hrad byl již opuštěn a pustl. Až v 19. století kupuje hrad a celé maloskalské panství bohatý podnikatel František Zachariáš Römisch, který později získává i šlechtický titul. Po dobu dvaceti let zde provádí romantické úpravy – buduje schodiště, stezky. Vybudoval zde i Pantheon – místo určené k posmrtnému uctívání významných příslušníků národa. Na místě původní kaple vybudoval letohrádek v podobě kaple s portréty své rodiny. On také vybudoval skalní vyhlídku Zahrádka, která je ještě kousek dál východním směrem. Po jeho smrti hrad nikdo neudržuje a chátrá. Dnes celý objekt vlastní obec Malá Skála.

Dá se říct, že prohlídka tohoto hradu je náročnější. Někde jsou schůdky a cestičky hodně úzké, že mají problém rodiče s dětmi, které mají na zádech v sedačce. Jsou tam i místa, kde se upozorňuje na nebezpečné výstupy. Zde na tomto hradu jsou zajímavá místa označená číslicemi. U vstupu jsme dostali písemné informace, tak jsme se snadno podle číslic orientovali. Je to tu krásné. Určitě to stojí za prohlídku.

Zpátky jsme mohli buď stejnou cestou nebo sejít do obce Malá skála a vydat se po silnici. Kdybychom měli víc času, určitě by bylo zajímavé dojít až k zámku Malá skála a po zelené přes Bochov a Kopaninu zpátky. Bylo by to zhruba 9 km s poměrně slušným převýšením. Jenže zámek na Malé skále není veřejnosti přístupný, na rozhledně Kopanina jsme byli večer a nyní máme namířeno ještě na Sychrov. Proto jsme zvolili variantu vrátit se zpátky po stejné cestě. Pohledy na skalní útvary byly zase jiné, tak se nám i tato zpáteční cesta líbila.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Vranově je u vstupu možno zakoupit si občerstvení, nechybí pití, párek, zmrzlina. Jsou tam dokonce i stolky a lavičky s krásným výhledem do údolí Jizery.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se všechno. Vyšlo nám i perfektní počasí. V dešti by asi nebylo zrovna příjemné stoupat po strmých skalních blocích a vyšlapaných schodištích. Jediné, co nás mrzelo, že u hradu Vranov nebyla směrovka k vyhlídce Zahrádka. Určitě bychom se tam ještě zašli podívat.

Ostatní informace

Hrad Frýdštejn je otevřen od května do října, denně mimo pondělí, vždy od 10.00 do 17.00 hodin.

Vstupné je 50,- Kč, studenti a důchodci 30,- Kč, děti do 15 let 20,- Kč, děti do 6 let zdarma.

Hrad Vranov je otevřen v dubnu, květnu, září a v říjnu pouze v sobotu a v neděli od 9.00 do 18.00 hodin. Od června do srpna každý den od 9.00 do 18.00 hodin.

Vstupné je 35,- Kč, děti a studenti 20,- Kč.

Poslední aktualizace: 13.03.2015
Autor příspěvku: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Vranovský hřeben - zřícenina Frýdštejn a Vranov - Pantheon - Služby, informace
Vranovský hřeben - zřícenina Frýdštejn a Vranov - Pantheon na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Vranovský hřeben - zřícenina Frýdštejn a Vranov - Pantheon

Ostrý hřeben nad Malou Skálou z cenomanského pískovce, který podobně, jako protilehlé Suché skály, vyzdvihly a postavily „do pozoru” obrovské přírodní síly na konci třetihor. Hřeben patří mezi nejatraktivnější par…
Zbytky gotického hradu v Českém Ráji nad obcí Malá Skála, v údolí Jizery. V 19.století přeměněny na romantický areál se zámečkem - Panteon.
Opět nastal víkend, a my jsme rozmýšleli, kam za novou turistickou známkou naší země. Volba padla tentokrát na tajemný skalní hrad Vranov na Malé Skále, zvaný též Pantheon, a nedaleký hrad Frýdštejn, který je od V…
Tipy na výlet
Český ráj patří mezi nejznámější turistické lokality naši vlasti, ale i zde se najdou místa, která nejsou obléhaná turisty. K návštěvě jednoho takového vás zvu teď. Projdeme se po Vranovském hřebenu a prohlédneme …
Suché skály jsou od roku 1956 chráněným přírodním útvarem.Je to cca 600 metrů dlouhý a až 70 metrů vysoký pískovcový hřeben. Těmto skalám se také říká České Dolomity Nacházejí se v Českém ráji v kopci poblíž ob…
Nádherné mystické místo. Mrkněte na mé video které jsem nahrál na stream.cz a snažil se maximálně zachytit kouzlo jednoho z největších skalních hradů v Čechách. Cesta ke hradu je do strmého kopce cca 1,5km, kdy ce…
Když jsme vloni jako účastníci Líšenských pochodů putovali po červené značce z Malé Skály na Frýdštějn, odskočili jsme si na Vranov – Pantheon. Jen tak se podívat z parkánu dolů na Jizeru a údolí táhnouc…
VÝLET  NA  MALOU  SKÁLU        Můj bratr ležel v nemocnici a tak jsme se ho rozhodli navštívit. Už předem jsme si naplánovali, že když už…
Zřícenina
Jen osm kilometrů od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad …
Pohádkové zříceniny středověkého hradu na pískovcovém bradle nad řekou Jizerou v Českém ráji.
Cílem výletu je hrad Frýdštejn, který se nachází zhruba 3 km od Malé Skály. Jako výchozí místo můžeme zvolit právě Malou skálu, do které můžeme dorazit mimo jiné přímým vlakem z Prahy (rychlík do Tanvaldu), pokud vlastníme osobní automobil pak můžeme zaparkovat přímo u hradu. Hrad Frýdštejn se nacházel na pískovcové skále, které jsou charakteristické pro celý Český ráj.…
Náš výlet zahájíme v Malé Skále. Sem se dostaneme autem po E65, nebo vláčkem do stanice Malá Skála. Auto se dá zaparkovat na parkovišti které máme jako výchozí bod.  Chystáme se vystoupat na hrad Vranov-…
Jak název, napovídá tak maloskaské turistické informační centrum nalezneme v bývalém roubeném vejminku v sousedství Boučkova statku. Návštěvník zde najde informace o kulturním a sportovním…
Dochovaný lidový statek z roku 1813 ve Vranovém v Českém Ráji. Dnes hospoda a expozice muzea a galerie.
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
Tipy na výlet
Frýdštejn se nachází mezi městy Turnov a Jablonec nad Nisou. Autem - je Frýdštejn vzdálen z Prahy (95km), z Liberce (21km) a z Turnova (11km) Vlakem - se dostaneme do obce Malá Skála odkud je to pěšky asi 4km - …
Zřícenina
Skalní hrad Frýdštejn patří mezi architektonicky nejzajímavější památky na Jablonecku v Libereckém kraji. Nachází se na okraji Vranovského hřebenu, asi 3 kilometry od Malé Skály. Frýdštejn lze navštívit od května …
Skalní bludiště Kalich v blízkosti osady Besedice je součástí Besedických skal na Maloskalsku . Skály byly za protireformace útočištěm pronásledovaných nekatolíků.Chléviště je menší skalní město, které za svůj název vděčí vesničanům, kteří ho tak pojmenovali v neklidných dobách, kdy ve skalách schovávali svůj dobytek před procházejícím nenechavým vojskem. Uprostřed pěti roklí j…
Zámek
Novogotický Zámek Sychrov se nachází v Libereckém kraji. Zámek je otevřen každý den po celý rok a návštěvníci mají možnost výběru ze dvou prohlídkových tras. Interiér zámku je vybaven cen…
Rozhledna Černa studnice, která leží na 869 m.n.m vysokém vrcholu a je viditelný téměř z celých Jizerských hor a širokého okolí. Pro lidi z Jablonce nad Nisou je rozhledna Černá studnice něco jako pro lidi z Liber…
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov. Tyto skalní útvary se zvedají nedaleko lázeňského městečk…
10.6km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
11.3km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
14.8km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
14.8km
více »
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
16.3km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
16.3km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
16.5km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
16.9km
více »
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
18.6km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
21.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace