Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Praha
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Tanec s pražským kubismem

Tipy na výlet

Kam a jak jedeme?

-Hlavním cílem byla pouť věnovaná kubistické architektuře hlavního města a protože se často nachází mimo turisticky vyhlášené oblasti tak bylo cílem číslo dvě poznání Prahy i z jiné stránky, tedy ze stránky obyčejného města s paneláky, obyčejnými činžovními domy a bez kapsářů snažících se zazářit v davech nepozorných turistů.

Za čím jedeme?

-trasu jsme si dopředu naplánovali v kooperaci s internetem a mapou hlavního města.

Jednalo se víceméně o celodenní výlet (na nádraží v Holešovicích jsme byli kolem deváté dopolední a zpět jsme vyjížděli mezi pátou a šestou hodinou).

Stihli jsme obejít 7 objektů(předem naplánovaných), jeden jsme nenašli a cestou se jsme bezděčně zamotali do dalších neplánovaných setkání s kubismem.

Po příjezdu do Holešovic jsme se vydali k první kubistické zastávce, kterou se stal kancelářský a obchodní dům firmy Materna(výstavba provedena 1919-1921, architekt Rudolf Stovkař) s nímž je momentálně ( jaro 2008) spojen autosalon Citroen. Nachází se v ulici Osadní 10, asi 30 minut chůze od nádraží. Jedná se o dvoupatrovou stavbu- do jejichž útrob jsme se bohužel nedokázali dostat- tvořící jednoznačnou dominantu (nikoli však svou rozlohou) v ulici-tzn. je nepřehlédnutelná.

Odtud jsme se podél velmi frekventovaných cest a skrze betonem zahlcené čtvrtě přesunuli tramvají do středu starého města, kde jsme narazili jednak na dům U Černé Matky Boží v ulici Ovocný trh 19, v jehož přízemních prostorách sídlí galerie Kubista a pak na překvapivě výraznou budovu policie ČR v ulici Bartolomějská, kousek od Václavského náměstí, která nám i přes silný nános prachu a architektonickou progresi jejích sester zprostředkovala silný zážitek hlavně z detailů, které svou geometrickou přísností ve strohosti zdůrazňovala kubistický záměr. Interiér jsme ovšem obdivovat nemohli, jelikož nás vrátná, po vyslechnutí našich přání, vykázala s přísnou grimasou ven z budovy, načež nás zkoumavě začali pozorovat dva příslušníci policie, takže jsme se raději rychle vzdálili k další stavbě.

Tou byl dům U stříbrného orla v ulici Na Hutích 13 s číslem popisným 13 v Praze-Bubeneč.

Jedná se o nájemní dům v jehož přízemí je malá lékárna s žlutým orlem nad hlavním vchodem. Dům se nachází v příjemné čtvrti a přísné kubistické linie plně nasytí pozorovatele.

Po této zastávce jsme se přesunuli k Vyšehradu v jehož okolí se nachází více vil a domů v kýženém architektonickém stylu.

Nejprve jsme se střetli s vilou postavenou v roce 1913 od architektů Josefa Chochola a Josefa Kovařoviče v ulici Libušina 3 kolmou k Rašínově nábřeží.

Vila dříve sloužila také jako mateřská škola, dnes v ní sídlí jakási firma a sídlo to věru není špatné. Když pominu obnovený pocit z dokonalosti tvarů stavby tak musím zmínit zahradu, jež přiléhá k vile ze strany Ryšínova nábřeží a která je upravena(taktéž udržována) plně ve stylu samotného domu. Při pohledu na tuhle jednotu neživé a živé stránky pozemku má člověk pocit, že jedno bez druhého zde nelze uvažovat. Vila se doslova vlévá do zahrady a naopak.

Další zastávku jsme zhruba po třech minutách chůze zrealizovali na Rašínově nábřeží, kde se rozkládá rodinný trojdům Františka Hodka, bratří Bayerů a Antonína Bellady z roku 1913 na níž se podílelo více architektů (část s číslem popisným 42 spáchali Josef Chochol a Antonín Bellada, části s č.p. 47 a 71 J. Chochol a František Hodek).

Jedná se o kubistickou až postkubistickou horizontálně situovanou stavbu s barevným odlišením traktů. Bohužel jsme se dovnitř opět nedostali (stavbu okupuje jakási firma)a tak jsme se alespoň spokojili s nahlédnutím do vstupní chodby.

Další dvě zastávky byly vzdáleny asi 5 minut cesty a jednalo se nejprve o nájemní dům Jana Bayera z roku 1913, s číslem popisným 56, v ulici Neklanova 2, projektovaný architekty Chocholem a Belladou. Dům se pyšnil třemi patry, dvěma balkóny a kubistickými ornamenty lemujícími oblast mezi horizontálně položenou střechou a vertikálně působící přední částí domu. Dům má údajně i zahradou s kašnou, což jsme ovšem nemohli ověřit, protože byl zamčený a obtěžovat sousedy kvůli naší posedlosti jsme nebyli schopni.

Dále to byl nájemní dům Františka Hodka z roku 1914 od architektů Chochola, Hodka v ulici Neklanova 30 s č.p. 98. Jednalo se taktéž o trojpatrový dům ,ale s rohovými balkóny vyznačující se důmyslnější komplexností exteriéru než dům předchozí. V pravé části domu se nachází jakási Restaurace a v přízemí má kdosi garáž, jejíž výstavba v roce 1939 znehodnotila původní úpravu fasády.

Naší další zastávkou měly být-dle zdroje kubisticky laděné-dílny Jedličkova ústavu od architektů Emila Králíčka a Matěje Blechy. Stavba se nachází v areálu Vyšehradu, v ulici V pevnosti 4, č.p. 13. Budovu jsme našli, ale cokoli kubistického jsme na ni nenalezli (možná v interiéru), stavba byla dokonce vyloženě nezajímavá.

Jako poslední zastávku jsme si naplánovali Stachovu a Hoffmanovu dvojvilu z roku 1912 v ulici Tychonova 6, od arch. Josefa Gočára. Vila by měla mít k dispozici typicky laděnou zahradu s altánem s bání nesoucí vázu, ale této zkušenosti jsme se museli vzdát, jelikož bylo příliš pozdě a my spěchali na vlak.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

-Ubytování vzhledem k lakonické povaze našeho výletu nebylo potřeba řešit, ale pokud se hodláte zdržet více dní a nechcete utrácet tak je v Praze velká řada poměrně levných hostelů, resp. velké množství hostelů různého komfortu i ceny. Více informací naleznete na www.czech.hostelworld.com

-Jídlo jsme si s sebou vzali z domu, takže jsme neřešili kde se levně najíst, ale pouze kde se najíst. Vhledem k tomu, že jsme se často pohybovali v méně rušných místech charakteristických menší poptávkou po jejich existenci a taktéž horší údržbou, najedli jsme se nakonec na parkovišti kousek od nádraží v Holešovicích. Nicméně jsou velmi pěkné a rozlehlé prostory v okolí Vyšehradu, které se dokonale hodí k příjemně strávené svačině.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

-Veškerá kubistická mementa se kterými jsme se setkali. Bohužel, některé z námi vyhledaných domů se nachází v docela obyčejných až nehezkých oblastech, které ovšem na druhou stranu dávají člověku prostor k tomu, aby se nechal zcela pohltit výjimečností poskládaných hran vzájemně na sebe reagujících v rámci kubistické jednoty. Architektonický skvost pak vynikne v celé plnosti a urbanistická všednost v okolí přejde v roli zvýrazňovače nemálo podobnému jednobarevným stěnám v galeriích.

V takových případech je možné se zcela oddat pocitu z hmotné dokonalosti objektu a vstoupit s ním v páru do víru tance plného opojných emocí vymezujících ducha.

Ostatní informace

-Vzhledem k tomu, že se jedná o objekty aktivně užívané a nikoli aktivně prezentobvané, tj. jde zejména o sídla firem, byty apod., tak je otázka cen vstupu bezpředmětná, ale bohužel je také velmi často bezpředmětná otázka vstupu vůbec, resp. přístupu do objektu samotného (do interiérů firemních poboček je poměrně obtížné se dostat pokud zcela pravdivě předložíte místním osadníkům, že chcete obdivovat krásy architektury; u obytných domů je zase většinou problém s tím, že se zamykají a tudíž je potřeba zvonit, což chce velkou dávku odvahy a snad i drzosti).

Poslední aktualizace: 19.11.2008
Autor příspěvku: Langovi
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Tanec s pražským kubismem</strong> mapa
mapa Tanec s pražským kubismem

Příspěvky v okolí Tanec s pražským kubismem

V Praze Holešovicích v ulici Tusarova č. 38 je malá minizoo specializovaná na krokodýly. Od metra Vltavská jsou to dvě stanice tramvají, zastávka Dělnická. Už z dálky vás upoutá velký nápis Krokodýl. V galerii ve…
Městská část
Holešovice Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47. Funkcionalistická stavba z let 1925-1928 podle projektu Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse. Podle zadání se jednalo o veletržní centrum se dvěma výstavními paláci…
Památník byl postaven v letech 1929 – 1932 na Vítkově v Praze. Byl postaven na památku českých legionářů a českého odboje v období 1. světové války. Památník…
Hlavní expozice představuje dějiny Prahy od pravěku až do roku 1784.
Stálá expozice Mořský svět byla založena na pražském Výstavišti v roce 2002. Od svého otevření se neustále vyvíjí, přibývají nové druhy živočichů i nové nádrže. V roce 2003 byla expozice rozšířena o korálovou j…
Počátky sbírání technických památek na území Čech souvisí se založením podnikatelské organizace Jednota pro povzbuzení průmyslu v Čechách v roce 1833. V rámci vzdělávacích aktivit Jednoty vznikala postupně sbírka …
Pavilon navrhl ing. Vojtěch Krcha, železnou nosnou kostru dodala pražská Kolbenka. Uvnitř pavilonu byla vybudovaná železobetonová válcová stěna se sádrovou vrstvou, na kterou bylo plátno nalepeno. Budova Maroldo…
Jedna z bran opevnění Starého Města Pražského. V nynější neogotické podobě patří spolu s přilehlým Obecním domem k symbolům hlavního města. Současný vzhled ale pochází až z období let 1878-86, kdy byla přestavěna pod vedením Mockera
Prašná brána stojí na svém místě už od 13. Století. Říkalo se jí Horská (podle Kutné Hory) nebo Odraná, současné jméno má od 18 století, kdy byla využívána jako skladiště střelného prachu. V roce 1757 při pruském obléhání byla hodně poškozena, ale koncem 19. a začátkem 20. století byla opravena. Vnější výzdobu tvoří sochy panovníků , světců, Ježíše Krista, Panny Marie,…
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
Nejrozsáhlejší městká památková rezervace v České Republice.
Jedu vlakem do Prahy, projít centrum a udělat nějaké fotky. V dnešní uspěchané době nemá člověk času nazbyt a tak jsem spojil příjemné s užitečným. Potřeboval jsem zaslat balík dětem na letní tábor, ale z pra…
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Staroměstská radnice vznikla v roce 1338 za vlády Jana Lucemburského. Základem radnice se stal gotický dům k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž. Na její jižní stranu pak v roce 1410 přibyl Orloj. Staroměstská radnice je spojena s nejvýznamnějšími událostmi země.
Městská část
Název nese od roku 1848 podle raně barokního pomníku sv.Václava, původně Koňský trh. Vzniklo při založení Nového Města 1348. 1786-89 na náměstí dřevěné divadlo (Bouda), 1848 sloužena u pomníku sv.Václava mše, po…
Tipy na výlet
Jedeme na zvířátka do Hlavního města Prahy. Do prahy jede spousta vláčků z celé republiky.  Jedeme poznávat exotická zvířata. Jejich rostomilé mladé a krásnou přírody Trojské zoo.  V celé zoo je spousta stánku na kávu ale taky na jídlo. Nechybí tady ani dětský koutek. Krásné prostředí mezi zvířáty. A PAK VÝLET LANOVKOU. Období  …
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Botanická zahrada hl. m. Prahy je z pohledu ostatních Botanických zahrad benjamínkem. Svou činnost zahájila v roce 1969, první expozice byly otevřeny v létě 1992. Nemůžeme se chlubit bohatou minulostí, ale zajímav…
Karlův most je nejstarší pražský most a je to jedna z našich nejvýznamějších památek.
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami, zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy byly pevně zformovány po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve …
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
Městská část
Vysoko nad vltavským břehem vypíná se vysoká skála, na níž od nepaměti stojí Vyšehrad; jedná se o jednu z bezrozporně nejpůsobivějších památek celé Prahy, nebo spíš celé České republiky; ačkoliv je zdejší pevnost …
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace