Pozděchov
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Pozděchov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka valašskou dědinou Pozděchovem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (18)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Menší a vcelku nenápadná valašská dědina Pozděchov se nemusí stát jen startovním místem či cílem výletů a tůr do okolních Vizovických vrchů, ale určitě stojí i za samostatnou prohlídku.

Pozděchov nalezneme pod severními výběžky hlavního hřebene Vizovických vrchů východně od Vizovic. Hlavní část obce, která je ulicového typu, se rozkládá v těsném údolíčku potoka Pozděchůvky. Ten je přítokem Senice, do které se nedaleko odtud směrem na východ vlévá u Valašské Polanky. Malou obec - ( co je malé, je prý milé a v tomto případě to platí dvojnásob ) - obývá sotva 600 obyvatel. Přesto tu ale nalezneme několik pamětihodností, které by určitě neměli uniknout našemu zraku a kromě nich nás určitě osloví okolní nádherná příroda, plná typických valašských vršků pokrytých lesy a lesíky, poli. pastvinami a loukami. A zcela jistě nás překvapí fakt, že tato maličká obec před nedávnem oslavila už neuvěřitelných 650 let od svého založení.

Foto: Franta

Stalo se tak už v roce 1361. Právě z něho pochází první písemná zmínka o obci, která se stala součástí vizovického panství. Abychom byli ale přesní, ono to tehdy bylo panství církevní, neboť ve Vizovicích tehdy ještě nestal žádný panský velkostatek - natož zámek - ale zato se tu nacházel velký cisterciácký mužský klášter Rosa Mariao zvaný též Smilheim. To podle svého zakladatele, tehdy brumovského kastelána Smila ze Střílek. Král "železný a zlatý" r.1261 rozhodl o tom, aby byla z brumovského panství odňata velká část území, sahající od Vizovicka až na západ k řece Moravě a aby se toto území stalo majetkem mnišského řádu. Klášter pak byl za své nepříliš dlouhé historie dvakrát vypleněn a zničen - v 1.případě vojsky Matůše Čáka Trenčianského, v případě druhém pak šlechtickými Moravany, ktěří se přiklonili ke kalichu. Definitivně zanikl r.1485 a o 83 let později zde vzniká panství světské, neboť zde vyrostl renesanční zámek - předchůdce toho velmi známého a navštěvovaného barokního ze současnosti.

Opusťme ale historii, vraťme se k dědině Pozděchov a projděme se po jejich pamětihodnostech a okolních kotárech.

Za čím jedeme?

Při cestě od Zlína silnice stoupá od Bratřejova za tichého dozoru nedalekého hlavního hřebene Vizovických vrchů do táhlého kopce se sedélkem. Při jeho průjezdu stačíme letmo zaznamenat přítomnost dvou, naproti sobě od silnice ležících kostelů a pak už sjíždíme do centra obce, které je tvořeno trojúhelníkovou návsí. Za pozornost určitě stojí vzorně upravená zastávka busu, několik panelů s mapami a trasami Naučné stezky a rozkošatělý turistický rozcestník, jehož směrovky nabízejí množství výletů do všech světových stran. Samozřejmostí jsou tu lavičky a upravené parčíkovité prostranství, které vyvolá v návštěvníkovi velmi příznivý dojem.

Foto: Franta

A tak se s úsměvem na rtech můžeme vydat kousek zpět do strmého kopce po silničce, po níž jsme sem přijeli a prohlédnout si první hlavní dominantu Pozděchova - evangelický kostel, který najdeme na horizontu na návrší po naší levici. Byl dostavěn r.1871 a svědčí o tom, že tak jako na mnoha místech v okolí, tak i tady si tvrdohlaví Valaši nenechali vzít svoji luteránskou víru. Po Josefovských toleračních patentech si po celém Valašsku rychle budovali své svatostánky a jeden vznikl i zde v Pozděchově. Součástí krásného kostela je i evangelický hřbitov, na kterém najdeme pomník věnovaný obětem fašismu z Prlova, Pozděchova a Vařákových pasek. ( K těmto tragédiím se ale podrobně vrátím v některém dalším příspěvku).

Na protilehlém návrší za cestou stojí ve stylu baroka vystavěný kostel církve katolické, která si za patrona obce zvolila svatého Jiříka a k němuž patří rovněž žalov. Tato starší církevní stavba vznikla r.1710.

Po prohlídce se vracíme do centra obce a za pomoci turistického značení se můžeme vydat proti toku potoka údolíčkem, kde se rozkládá převážná část obce. Další zděné stavební památky zde nehledejme, zato tu ale mezi množstvím hezky upravených předzahrádek, zahrad, sadů a starých rodinných domků - někde ještě s původními stodolami - objevíme i památky lidové architektury - valašské dřevěnice. Mnoho z nich sice bylo upraveno na chalupy, ale díky tomu je nehyzdí plechové nebo dříve moderní eternitové střechy, ale véčka nových střech jsou pokryta došky. Za pozornost stojí hlavně číslo popisné 66, stavba pochází až z roku 1874 !

Foto: Franta

Kromě vzorně upravených domků a zahrad - ( je vidět, že jsou zdejší obyvatelé pracovití a že mají svou dědinu rádi ) -se nám s přibývajícími metry otevírá i pohled na velmi malebnou krajinu v okolí Pozděchova. Na tato krásná panorámata se ale musíme čím dál častěji otáčet ... My stoupáme na konec obce směrem k jihu, kde se pod lesy, pokrývající hlavní hřeben, táhne sled pastvin a luk s mnoha osamělými stromy. Další zdejší pozoruhodností je, že bychom na zdejších květnatých loukách v každém roce před koncem měsíce dubna objevili ostrůvky vzácného šafránu bělokvětého, kterým proslul hlavně nedaleký Lačnov.

Ze vzácných živočichů se v katastru obce vyskytuje vzácný vrkoč útlý. Podle názvu by se mohlo zdát, že se jedná o květinu, ale to je omyl - vrkoč je maličký plž, nedorůstající délky ani 2 milimetrů !! Dalším vzácným živočicha je druh netopýra - vrápence malého, který si našel svůj domov na kostelních věžích.

Pokud nepokračujeme z luk na horním jižním konci Pozděchova na delší výlet do Vizovických vrchů, rozhlédneme se tedy naposledy po okolní malebné valašské krajině a vracíme se zpět do centra dědiny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Franta

Na výlet je dobré si sebrat občerstvení sebou. V Pozděchově se sice nachází do nové krásy opravená hospůdka, ta ale kromě nápojů nabízí k jídlu pouze nakládaný hermelín a utopence a navíc je ve všedních dnech otevřena až v půl 3.odpoledne, v sobotu pak o 1.5 hodiny dříve a v neděli v 11.30.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Dědina i okolí jsou moc krásné a působí velmi příjemným a romantickým dojmem. V areálu obce nalezneme i jeden památný strom - Peškovu lípu. Je třeba se zmínit také o zajímavém katastru obce - zatím co střed obce dosahuje nadmořské výše asi 490 m, nejvyšší její částí je vrch Svéradov, který dosahuje výše dokonce 736 m a kdysi dávno tu kdesi pod ním stávala i pasekářská osada.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na jednu novodobou technickou památku. Je jí těleso dráhy a poslední zářezy, které vedou ke spodnímu konci Pozděchova od Ubla a tady také stopy po Baťově železnici končí, protože osamělý betonový most mezi Pozděchovem a Prlovem už k této nikdy nedostavěné nepatří . mostek byl vybudován k silničním účelům...

Ostatní informace

Foto: Franta

Jak už jsem se v úvodu zmínil, na návsi se nachází turistický rozcestník s nabídkou mnoha cest. Protože píšu své články převážně pro pěší turisty - i když ani cyklostezky se Pozděchovu nevyhýbají - zmíním několik možností k hezkým výletům :

Žlutá značka vás zavede přes vrch Tanečnici do Vizovic, po modré můžete putovat na vrch Vartovnu s novou Rozhlednou a do sedla na Syrákově.

Na opačnou stranu vás žlutá vyvede nahoru na hřeben na rozcestí pod Svéradovem, odkud to není daleko na Ploštinu nebo na magický Klášťov, nejvyšší horu Vizovických vrchů.

Modrá vede 1 km vzhůru dědinou a pak odbočí doleva přes horní konce dvou údolíček do toho hlubokého a krásného třetího, kde nalezneme dřevěný lovecký zámeček Trubiska. Také tady je rozcestí a my si můžeme vybrat cestu po zelené dolů údolím kolem zrekonstruovaných rybníčků k tomu většímu v Neratově, který je přírodní rezervací a kde také nalezneme zastávku busu. Na druhou stranu je to hore údolím do sedla Bařinka na hlavním hřebeni a k nedalekým Vařákovým pasekám se odtud dostaneme po modré.

Foto: Franta

Žlutá vede z Trubisek bočním údolím nahoru na boční hřeben a po něm se lesem dostaneme na rozcestí Laz na hřebeni hlavním. Žlutá dále pokračuje přes Horní a Dolní Lačnovské skály do Horní Lidče. Modrá odtud vede na západ k Čertovým skalám u Lidečka a na druhou stranu je hlavní hřebenovou trasou po Vizovických vrších.

Nově je Pozděchov výchozím místem trasy nové Naučné Stezky přes Vařákovy paseky...

Poslední aktualizace: 20.1.2013
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Procházka valašskou dědinou Pozděchovem</strong> mapa
mapa Procházka valašskou dědinou Pozděchovem

Příspěvky v okolí Procházka valašskou dědinou Pozděchovem

Vesnice
Pozděchov leží v severní části Vizovické Vrchoviny severovýchodním směrem od Vizovic. Obcí protéká potok Pozděchůvka ústící do řeky Senice. Nejvyšším vrcholem zvedajícím se nad obcí je na jižní straně Svéradov (…
Tak jsme zase jednou nevěřili předpovědi počasí - což byla chyba ! Ráno se probouzíme do krásného dne, takže bez ohledu na to, že že se to může během dne změnit - chystáme se na velký výlet po Valašské…
Tipy na výlet
  Už ani sám nevím, kolikrát jsem projížděl po hlavní silnici, vedoucí z Valašských Klobouk do Zlína, okrajem vesnice Prlov, honosící se hrdým označením "Partyzánská obec". V centru této dědiny jsem ale dos…
Nejvyšší bod hřebene Vizovických vrchů ve východní části hřebene. Na vrcholu skalisko Čertův kámen. V místě zbytky rozsáhlého hradiště.
Nad valašskou obcí Seninka na kopci Vartovna byla v listopadu 2009 otevřena kovová rozhledna. Vyhlídková věž o výšce 37 metrů je tvořena kovovým válcem, který vystupuje z betonové základny částečně zakryté gubionovou zdí. Při pěkném počasí je zde vidět na Lysou horu, Malou Fatru, Hostýn. Za velmi dobré viditelnosti může všímavý turista spatřit i vrcholky Nízkých Tater. Slyšel…
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
Skalní útvar
Máte-li rádi přírodu a vše, co k ní patří, pak vám doporučujeme navštívit pískovcové skály, kterým se začalo říkat Čertovy podle pověsti o sázce chytrého valašského mlynáře s čertem. Jedná se o skalní stěnu charak…
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
  "Na koleji druhé pozor, na kolej druhou přijíždí osobní vlak z Vizovic!" Jistě tuhle proslavenou hlášku z filmu Kulový blesk znáte.... Ale Vizovice nerovná se jen slivovice. (Tím samozřejmě nechci…
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
17.7km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
18.4km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
18.4km
více »
Osvobozením 2. května 1945 začíná pro luhačovické lázně nová etapa vývoje. Vtéto době vzniklo právě velkorysé řešení lázeňského náměstí. Velká kolonáda svým efektním obloukovým půdorysem sleduje úpatí Velké Kamenn…
19.9km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
20.8km
více »
Přehrada byla postavena již v letech 1907-1912, za Rakouska ? Uherska, ve spojitosti s již tehdy plánovaným kanálem Odra - Dunaj. Bystřička měla (a má) hráz 36.5 m Vysokou a 170m dlouhou, což bylo na tehdejší do…
21.9km
více »
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
24.9km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
29.2km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
29.4km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
29.4km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
34.7km
více »
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
35.2km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
41.9km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
42.1km
více »
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
47.5km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
49.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace