TURISTIKU PODPORUJÍ
57 797 turistů a cestovatelů
90 429 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
879 998,- odměny za články
Liptál
Liptál leží na jihozápadě od města Vsetín u silnice spojující Vsetín a Vizovice. Obcí protéká říčka Rokytenka. Liptál se rozkládá v údolí, které…

více o Liptál

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Liptál
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Liptálem - (2.část)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Foto: Franta

Po dostatečném poobdivování "Stromu života" pokračujeme Liptálem proti toku Rokytenky. Za zákrutou se mění scenérie dědiny: zatímco střed obce se téměř topí ve stínu okrasných dřevin, Vysokých líp a jasanů, tady kráčíme po chodníku patrně podél té rozšířované silnice, které musely stoleté stromy ustoupit, nechat se pokácet a odvézt na pilu. Tím pádem ale zase dobře vidíme na protější hezké Stráně a vršky nad dědinou. Obyvatele musíme pochválit, neboť mají hezky upravené předzahrádky a místy jsou do obytného komplexu zakompovány staré stodoly a části dřevěnic. Je to všechno okolo nás moc pěkné, nevíme na co se máme dívat a co fotit dřív. (Až na ty nešťastné a všudypřítomné sloupy a dráty elektrického vedení, které jsou prokletím našeho krásného Valašska!) Vlevo u cesty se vypíná honosná stavba evangelického kostela. Byl vystaven v letech 1904-7 v historizujícím slohu, je skutečně překrásný - oproti němu vypadá kostelík sv.Michala archanděla jen jako chudý příbuzný. Při focení z cesty se nám ale nevejde do hledáčků a kácí se nám linie, naštěstí není branka do "kostelní zahrady" zamčena, a tak se to dá napravit odtud. Jdeme dál. Zajímavý je i regulovaný tok Rokytenky, který je protknut lávkami k jednotlivým usedlostem a zdobí jej také množství malých splavů. Je to všude kolem nás parádní, ale naši radost začíná kalit černý mrak: moc se nám chce na malou, ale není kam. Naštěstí se jen kousek dál u cesty nachází zpustlá zahrada s Vysokou hranicí starého dřeva... a náš problém je vyřešen! (Možná by bylo velkou zásluhou, kdyby někdo namísto popisu všelijakých "kravinek" zmapoval síť veřejných WC v naší milované vlasti, protože marná sláva - na tato místa musí chodit pán i kmán!)

Foto: Franta

Míjíme horní otevřený obchod, venku postávají chasníci a namísto kávy drží každý v ruce láhvové pivo a snídá svůj ranní "vyprošťováček." Máme už s Janou hlad jak herci a tak s radostí vítáme, že se tady na horním konci Liptálu u točny busu nachází krytá zastávka. Interiér je přímo přepychový - skládá se ze dvou místnůstek s lavičkami a tak můžeme s manželkou svačit každý zvlášť a nezávidět tomu druhému to, co si dává do huby. Stejně máme sváču stejnou - čerstvý nakrájený salámek, slaninu a čerstvé pečivo. Až se divíme, že zastávka není počmáraná sprejery - no vlastně při celé naší procházce jsme žádný projev vandalismu nikde neviděli - zřejmě mají Liptáňané vzorně vychované děcka. Asi to chce nedbat norem EU, vychovávat ratolesti pěkně postaru a "ohýbat stromečky", dokud jsou mladé... (Jen se to nesmí s těma fackama moc přehánět, protože jedno krásné slovenské úsloví praví: "Ohýbaj ma mamko, dokáď som ja Janko - až ja budem Jano, narúbem ti mamo!!")

Za čím jedeme?

Foto: Franta

A jak tak odpočíváme a svačíme, tak kolem pomaličku projíždí v bouráku jakýsi starší pán,hledí na nás a za zastávkou otočí auto, vystoupí z něj a jde k nám. A on je to ten bývalý starosta Vaculík, na kterého jsem dostal tip od panímámy předtím v tom katolickém kostele. A nejlepší fór je, že on si myslí, že jsme novináři!! (Jana totiž předtím fotila dvůr jeho domu i se psem). Se smíchem mu vysvětlujeme, že žurnalisté tedy opravdu nejsme - (jen nepatrní přispěvatelé do webu Turistika) - a ptáme se, co by potřeboval. Z pana starosty vyleze, že chystá k vydání knihu, takovou kroniku obce, ale že to prý má moc stran a proto shání nějakého editora, který by ty paměti podstatně zestručnil. Mrkneme s Janou na sebe a pomoc nás napadá vzápětí: manželčina maminka z Uherského Hradiště je paní učitelka, nyní už v důchodu a celý život učila právě jazyk český a ruštinu. A tak si na pana starostu bereme kontakt s tím, že prosondujeme, jestli o spolupráci na knize bude mít zájem a my mu pak dáme vědět... Ještě nějakou dobu probíráme různá zajímavá témata a pak už se s panem Vaculíkem definitivně loučíme a my se vracíme k naší rozpapané svačině. "Novináři" - no to je dobré... i když já přece žurnalistou skutečně jeden večer a noc byl!! (Stalo sa to jakýsi ten rok po převratu, když sa v kulturáku ve Valašských Klobúkách konál první slavný bigbítový festival. Kromě kapel z našéj "dědiny" (Brumova - Bylnice) a okolí tam aj jako host vystúpila vsetínská grupa Ciment. Já sem měl domluvené, že přídu sedět za ogarama z kapely Intolerance a Power Five, ale vchod navrch k nim na pódium hlídala jakási nesympatická čarodějnica. Nechtěla tam nikoho pustit ani bohovi aa tož sem jí mosél nakecat, že su "novinář" ... a teprv potem mně bylo umožněné vstúpit do zakázanéj zóny. Celé to dopadlo takto: kapely byly výborné, pendloval sem mezi nima a gdyž hráli, tož sem chodíl lovit na parket cérky a do "pekla" přikrmovat opicu. Hrálo sa dlúho do noci a gdyž hudba přestala hrát, tož sem si sedl za ogarem Péťů Zezulkovým z Cimenta, moc sme si padli do noty a takéj společně potrestali flašku jakéjsi pálenky. Gdyž sem potem těžkým krokem ruského bohatýra opůšťal interiér kulturáku, tož venku už svítalo a u vchodu na mňa čekala tá bosorka s klíčama a laskavo ně pravila " "Tož poď, ty jeden novinářu!"

Foto: Franta

Tak to byla krátká vzpomínka na blbinky z mého hříšného mládí, ale teď dojíst, vztyk a odchod! Sluníčko už je totiž nějak moc vysoko na obloze a nám ještě zbývá projít kus dědiny. Po zelené pokračujeme z točny dál údolím. U domů okolo nás přibývá prvků lidové architektury - např. pěkné roubené sklípky a šopy vpravo u cesty. Míjíme pomník padlého partyzána J. Daněho a o kousek dál vidíme takovou raritku - na střeše stodoly má majitel umístěny solární panely! Kdysi jsme se jako děcka školou povinné učili takovou debilní básničku. Začínalo to: "Z pradědečků žádný dnes, nepoznal by naši ves, družstevníci mladí staří, společně tu hospodaří..." Dál už si to nepamatuju, ale kdyby ti stařečci mohli vidět, jak to dnes v jejich rodných dědinách vypadá, tož by jich asi znova "kleplo"! Za posledním domem začíná naše silnička s doprovodem zelené značky stoupat mezi pastvinami a lesem údolím na hřeben Hostýnských vrchů. Krajina okolo je překrásná, proto samozřejmě volání neznámých modrých dálav neodoláme, loučíme se s krásným Liptálem a vyrážíme dál do hor.

(Ale to už je zase úplně jiné vyprávění...)

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme si zakoupili v centru obce, na oběd bylo brzy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám všechno a nejvíc ten starostův omyl s "novináři" ...

Ostatní informace

Pokud můžeme srovnat Liptál s Jasennou: obě jsou to dědinky, ležící v horských údolích, v každé z nich se nachází jak kostel katolický, tak i evangelický, V Liptále mají nefunkční zámek, v Jasenné zase namísto zámku zachovalé fojtství s muzeeem. Obě obce mají spoustu dalších drobných památek a zajímavostí a obě obklopuje překrásná - i když pokaždé jiná příroda. Pokud bychom tedy měli rozhodnout, kde se nám líbilo víc, tak je to nemožné a tak toto dilema musíme vyřešit "plichtou" - JE TO 1:1!!

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.291, 17.917)
Poslední aktualizace: 19.9.2014
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Liptál

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
6,1km od místa

Příspěvky v okolí Procházka Liptálem - (2.část)

Zhruba kilometr pod kopcem Vartovna se stejnojmennou rozhlednou se po turistické stezce zelené barvy, která od žluté odbočí na rozcestí Pod Vartovnou, dostanete k Partyzánskému srubu. Stavení je dokladem rozsáhlé …
  Liptál. Zkuste si to slovo vyslovit... a přímo na jazyku cítíte, jak to slovo ryze valašsky zní... No a vidíte, přitom to není vůbec pravda! Jméno malebné valašské obce nedaleko Vsetína vzniklo zkomolením n…
  V roce 2008 vyrostl před obecním úřadem pěkné valašské obce Liptál u Vsetína zvláštní strom. Podle názvu článku by se čtenář mohl domnívat, že se na něm snad rodí ovoce prodlužující život nebo vracející lide…
Valašsko nás okouzlilo svou malebnou krajinou a starými roubenkami, proto ho často navštěvujeme. Tentokrát jsme procházeli Liptálem, nacházejícím se 7 km od Vsetína. Nelze zde přehlédnout…
  Je velmi malebné srpnové ráno. Po našich předchozích seznámeních s obcí Jasenná se dnes rozhodujeme pro návštěvu "konkurenčního" Liptálu. Před 7.hodinou nasedáme do busu a jedeme ze Zlína na Vizovice. Tady …
  Tak jako v sousední obci Jasenné, tak i ve starobylé obci Liptál může návštěvník spatřit dvojici kostelů, který ale každý patří jiné církvi. V centru obce, naproti budovy školy, stojí "obklíčen" náhrobními …
Rozhledna Vartovna se nachází u obce Seninka v okrese Vsetín. Je ve tvaru válcové věže, kruhovitého půdorysu, vysoká 37 metrů.
Nad valašskou obcí Seninka na kopci Vartovna byla v listopadu 2009 otevřena kovová rozhledna. Vyhlídková věž o výšce 37 metrů je tvořena kovovým válcem, který vystupuje z betonové základny částečně zakryté gubionovou zdí. Při pěkném počasí je zde vidět na Lysou horu, Malou Fatru, Hostýn. Za velmi dobré viditelnosti může všímavý turista spatřit i vrcholky Nízkých Tater. Slyšel…
Autobusem ze Vsetína nebo Zlína vyjedeme na Sirákov. Kolem horské chaty Sirákov po žluté značce 3km po hřebeni na Vartovnu. Z Vartovny po modré značce 11km na Vsetín. Hlavně…
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
12.3km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
12.9km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
13.5km
více »
Skalní útvar
Máte-li rádi přírodu a vše, co k ní patří, pak vám doporučujeme navštívit pískovcové skály, kterým se začalo říkat Čertovy podle pověsti o sázce chytrého valašského mlynáře s čertem. Jedná se o skalní stěnu charak…
13.7km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
Přehrada byla postavena již v letech 1907-1912, za Rakouska ? Uherska, ve spojitosti s již tehdy plánovaným kanálem Odra - Dunaj. Bystřička měla (a má) hráz 36.5 m Vysokou a 170m dlouhou, což bylo na tehdejší do…
16.7km
více »
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
18.6km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
18.7km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
24.4km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
25.3km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
25.5km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
25.5km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
31.3km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
36.5km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
36.7km
více »
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace