Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Karolinka
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Karolinkou

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (41)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Včera byl druhý květnový státní svátek. Máme sice s manželkou dovolenou, ale protože jedeme na výlet až do vzdáleného údolí Vsetínské Bečvy, kvůli spojům vstáváme tak brzy, jako bychom se chystali do pracovního procesu. Na Vsetíně nás bus ze svých útrob vyklopil už o půl 7. ráno. Průšvih - na obou nádražích mají dosud zavřeno WC ! Musíme to rozchodit a půl hodiny vydržet a tak se jdeme projít do centra města, které je citelně poznamenáno socialistickou výstavbou. ( O výhledu na "vsetínské Hradčany" - chaosovitý komplex nevzhledných paneláků na kopci vedle zámku - raději ani nemluvím). Přes tyto "hrůzy" je ale Vsetín velmi milým a přívětivým valašským městem, jak se můžeme vzápětí přesvědčit v jídelně obchodního domu za hotelem Vsacan. Ke snídani je výběr hned z pěti polévek a mají tu už i hotová jídla. My se spokojíme s výbornou gulášovkou a pak se vracíme přes pěkně upravené Dolní náměstí a okolo dlouhého bloku s obchody na nádraží. Busové i vlakové jsou umístěny hned vedle sebe a poněvadž jsme si pro naši další cestu vybrali pohodlnější vláček, rovnou kupuji zpáteční lístek. V půl 8.vyrážíme. Napřed jedeme po hlavní trati směrem k jihu do Ústí u Vsetína a zde se naše trasa odklání. Pokračujeme proti toku Horní Bečvy předlouhým údolím, sevřeným mezi malebnými Vsetínskými vrchy a pohořím Javorníky.

Projíždíme Janovou a velkou obcí Hovězí, která byla ještě v 16.století posledním osídleným sídlem tohoto údolí. Vsetínští poddaní samozřejmě pásli svůj dobytek a z polí sklízeli úrodu i dál v údolí, bohužel stejné nároky si dělali také poddaní panství v Banské Bystrici. Uherská hranice tehdy ještě nebyla pevně stanovena, panstvo si dělalo nároky na to, co jim ve skutečnosti nepatřilo a odnesl to - jako vždy - prostý lid. Tady to bylo horší o to, že poddaní obou znepřátelených stran byli divocí Valaši a tak se to tady mezi sebou navzájem "řezalo" a "rubalo" skoro 100 roků, než byla oficiálně tato část přiřknuta panství vsetínskému. Uhři ale docílili toho, že hranice mezi státy nevede po hřebeni hor, jako tomu bývá dobrým zvykem všude jinde, ale tu svoji posunuli na moravskou stranu pod hlavní hřeben Javorníků !

Projíždíme Huslenkami - ( tady odbočuje do bočního údolí silnice do obce Zděchov, jedno z východisk Na Pulčínské skály ), Halenkovem a Novým Hrozenkovem. Obce tvoří v údolí téměř souvislou a nepřetržitou zástavbu, ale z okénka vlaku máme samozřejmě výhledy i na kulisy vrchů nad oběma stranami údolí. Nebe se nám sice dneska nějak podivně zatáhlo, ale i tak jsou to pohledy malebné a vzrušující a manželka od té krásy piští radostí, neboť v těchto místech ještě nikdy nebyla ! Zmiňované osady vznikly až v polovině "klidnějšího" 17.století a ta poslední se napřed jmenovala Nová dědina, pak Rozínkov ( podle manželky majitele panství ) a dnes nese název Nový Hrozenkov. Její nejvýchodnější součástí byla Karolinka, která se ale po II.světové válce osamostatnila. Za "Rozínkovem" projíždíme okolo vodní plochy bývalého štěrkoviště, které nyní slouží rekreaci a dostalo hrdý název "Valašský Balaton". Pak už zakvílejí brzdy vlaku a my vystupujeme na vlakové zastávce Karolinka.

Za čím jedeme?

Překrásná kulisa valašské krajiny se nepatrně změnila : pohled na město pod námi s překrásnými hřebeny a kopci Vsetínských vrchů zůstal nezměněn, ale na straně druhé výhledu na horstvo Javorníků brání vysoká, na půl km dlouhá hráz údolní nádrže Stanovnice, pod jejíž hladinou navždy zmizela také dolní část stejnojmenné osady. Přehrada neslouží rekreaci, ale zásobuje pitnou vodou celý bývalý okres Vsetín i část toho zlínského. Informuji manželku - (a tímto i čtenáře Turistiky), že okolo přehrady vede vysoko nad vodní hladinou moc pěkná, žlutě značená výhledová cesta a pod zbylou částí obce Stanovnice je možno vybrat si k výstupu na hlavní hřeben Javorníků ze dvou tras.

Foto: Franta

Vytahuji mapu a upřesňuji si zkratku k "Balatonu", kam se chceme podívat nejdřív a po silničce pod prudkým svahem vyrážíme vpravo. O něco dál míjíme dva klábosící starce se psy, vysoko na stráni se pasou mladé kozičky a pak přicházíme k Bečvě. Na druhou stranu cesta nevede a tak musíme jít proti jejímu balvanitému toku k silnici. Jakoby nestačilo napůl zatáhlé nebe, u řeky nad námi přibývá další tmavý mrak, tento se skládá z jakéhosi krvelačného hmyzu. Jsou to nějací mutanti, na komáry je to moc veliké - asi to létá domorodcům sosat kvas na slivovicu - honem pryč !!

Foto: Franta

Konečně silnice a most. Za ním je to už k písečným a travnatým břehům Balatonu jen pár metrů. Je to ráj rybářů, rekreantů a skokanů na lyžích do vody, kteří tu mají k dispozici nový skokanský můstek. Součástí areálu, kterému se říká také "Na stanoch", je pochopitelně i občerstvení. Po silnici se vracíme zpět k mostu a zanedlouho nás vítá cedule s nápisem Karolinka. Je to jedno z našich nejmladších měst, statut města získalo až v roce 1998. Městský znak s vyobrazením kalicha napovídá, že to bude asi město skla a skutečně : roku 1862 v této oddělené osadě Nového Hrozenkova zbudoval Salomon Reich velkou sklárnu, kterou nazval po své manželce Karolinina huť. Vyráběly se zde cylindry na petrolejové lampy a také broušené sklo a toto vše bylo žádáno hlavně ve Vídni a na Haliči. Ke sklárně patřila také veliká pila na břehu řeky Bečvy. Až do velké hospodářské krize nastal díky sklárnám v této odlehlé oblasti veliký rozmach, lidem se tu dařilo velmi slušně a celá tato místní část dostala název Karolinina huť. Po druhé světové válce došlo k odtržení od Nového Hrozenkova a r. 1951 byla nová obec přejmenována na Karolinku. Dnes je to mladé městečko s necelými 3 tisíci obyvatel, které ale více než město připomíná velkou protáhlou obec s jedinou hlavní ulicí. Náměstíčko je moderní, přizdobené dřevěnými novodobými stavbami a najdeme zde i jídelnu a veřejné WC. Jednou z dominant náměstí je budova Národního Valašského divadla. Přes střechy domů na straně druhé z dálky na rynk shlíží špice vysoké věže kostela Panny Marie Karmelské. Kostel a věž byly vystavěny v tak moderním a futuristickém slohu, že člověka napadne, jestli domorodcům s touto stavbou nepomáhali ufouni ...

Foto: Franta

Sklárny v Karolince samozřejmě fungují dál a suvenýry z dekorovaného užitkového skla je možno si zakoupit v prodejně u vlakového nádraží. Z nádraží odbočuje okolo hotelu Koníček žlutá značka vlevo k Bečvě. Necháme se jí vést. Na řece se potkáváme s velikým, několikapatrovým malebným jezem, žlutá přes lávku pokračuje na druhou stranu a my se dostáváme do ústí doliny Raťkov. Hned nad silničkou se ve stráni nachází jeden z nejzachovalejších komplexů lidové architektury u nás, který zůstal na svém původním místě. Skládá se celkem z 26 objektů - kromě hlavních roubených stavení vidíme staré stodoly, sklípky, komory, seníky a jiné dřevěné stavbičky. Toto vše obýval jeden jediný rod - rod Orságů, jehož zakladatel k nám na Valašsko přišel až z dalekých Uher. V současnosti jsou tyto poněkud zchátralé objekty v soukromých rukou, ale na jejich záchraně se pracuje. Turisty přivítá nedaleko odtud roubenka zcela nová - stylová restaurace Raťkovský šenk, kde je možno si pochutnat nejen na typických valašských specialitách, ale také na dobré slivovičce. Nám bohužel bylo toto vše odepřeno, neboť "Šenk" otvírá až od 11.hodin a my jsme tu moc brzy. A tak se ještě jdeme projít kousek nahoru krásným údolím a potom se vracíme po žluté zpět k zastávce autobusu, který nás převeze do Velkých Karlovic ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ráno jsme si pochutnali na polévce na Vsetíně, v Karolince jsme si chvilku oddechli v jídelně na náměstí a dali si zde kávu. Oběd jsme odložili až do Raťkovského šenku, ten byl ale bohužel ještě zavřený a tak jsme se museli spokojit se svačinou a odložit oběd až do našeho dalšího cíle ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Karolinka je mladým moderním městečkem bez historických památek, ale všechno toto vám vynahradí pohled na raťkovské dřevěnice a překrásnou krajinu s neporušenou přírodou všude kolem. Moc se nám tady v Karolince líbilo !!! A určitě se sem a do vedlejších Velkých Karlovic brzy vrátíme ...

Ostatní informace

Foto: Franta

Při procházce městem jsme stačili zaregistrovat, že zde není nouze o občerstvení v podobě restaurací a hospůdek. Mají tady hotely a penziony a všude jsme viděli cedule nabízející ubytování také v soukromí. Bodejť by ne - jestliže je teď v létě Karolinka natolik atraktivním zázemím pro výlety do okolních Javorníků a na protější Soláň ve Vsetínských vrších, jak to tu asi musí vypadat v zimě, kdy je zde v provozu na 1 km dlouhý lyžařský vlek ?!?

Poslední aktualizace: 11.08.2013
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Procházka Karolinkou - Služby, informace
Procházka Karolinkou na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Procházka Karolinkou

Vodní nádrž Stanovnice u Karolinky byla vybudována v letech 1977 - 1985, má 38 metrů vysokou sypanou hráz, rozlohu 55 hektarů a slouží k zásobování velmi kvalitní pitnou vodou pro Vsetínsko, Valašskokloboucko a Zl…
Ski areál Karolinka SKIAREÁL KAROLINKASkiareál Karolinka se nachází na okraji města Karolinka, těsně vedle hlavní silnice Vsetín - Velké Karlovice. Skiareál Karolinka nabízí jeden lyžařský vlek se sjezdovkami v délce 2,2km, určenými spíše pro náročnějš…
Naším cílem tentokrát byly Javorníky, protože tuto oblast na rozdíl od Beskyd nemáme prochozenou. Autem jsme dojeli do Karolinky a auto zaparkovali na parkovišti u vlakového nádraží. Vydali jsme se po žluté turist…
Nacházíte - li se v malebném městečku Karolince a chcete se ubytovat ? Navštivte zdejší Hotel Koník, kde vás ubytují v apartmánech. V hotelu lze využít ke stravování restauraci s venkovním posezením, bar, vinný sk…
   Když jsem před nedávnem psal (pln údivu) o úspěšném spolku ochotníků a jejich Divadle ve Hvozdné, netušil jsem, že podobné amaterské seskupení s vlastním divadelním sálem existuje i v nejvýchodnější…
Sklářská expozice ve valašském městečku Karolinka je přístupná od roku 2014. Návštěvníky seznamuje s vývojem sklářského průmyslu v Karolince, prostřednictvím…
Východně od města Vsetín nás v horském údolí tvořeném řekou Vsetínskou Bečvou zaujalo valašské město Karolinka. Na sever odtud se rozkládají Vsetínské vrchy, na jihu jsou to malebné Javorníky.  Zdejší v…
V Moravském regionu je možno navštívit kouzelné kouty malebné valašské přírody nejen v oblasti Beskyd, ale také Javorníků  a Vsetínských vrchů. My jsme se sem vypravili při naší minidovolené autobuse…
  Druhé nejmladší valašské město Karolinka neohromí turisty v moderním centru žádnými pozoruhodnými historickými památkami. Návštěvník odjinud sice ocení krásnou polohu městečka, ležícího v horní části údolí …
Cyklo bar - hospůdka
V údolí Vsetínské Bečvy se nachází v překrásné valašské krajině obec Karolinka. Když projdete až na její konec, od mostu přes Bečvu vás pak žlutá značka dovede do vedlejšího Raťkova, kde procházíte silničkou kol…
   Karolinka, ležící v údolí Vsetínské Bečvy mezi hřebeny Vsetínských vrchů a Javorníků, je půvabným valašským městečkem, známým hlavně svými sklárnami. Až do r. 1951 byla součástí katastru Nového Hrozenkova, ale v tomto roce se sklářská huť s okolním osídlením odtrhla. Nová obec si za svůj název zvolila český ekvivalent jména po nevlastní matce zakladatele skláren  …
Karolinka leží východně od města Vsetín. Město se rozkládá v horském údolí tvořeném řekou Vsetínská Bečva. Na severu od Karolinky se zvedají Vsetínské vrchy a na jihu od města potom…
Umělé jezero poblíž spojovací silnice mezi Novým Hrozenkovem a Karolinkou vzniklé těžbou štěrkopísku. Obklopené plážemi a nezbytným zázemím. V areálu je sociální zařízení, bufet, hřiště na plážový volejbal. Nacház…
Obec Velké Karlovice je jedna z největších obcí na Valašsku. Najdeme ji v údolí, které odděluje Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky. Velké Karlovice leží východním směrem od Vsetína nedaleko státní hranice se Slo…
 Jako hlavní dárek ke svým narozeninám si moje Jana vybrala znovu výlet do Velkých Karlovic, které jí učarovaly a odtud si potom odskočit na Soláň. No proč ne - její touha je mi rozkazem ... ostatně jaký rozk…
Infocentrum Zvonice na Soláni je nejmladší stavbou pod vrchem Soláň. Byla postavena v roce 2006. Leží na odbočce z nejvyššího bodu silnice z Hutiska-Solance do Velkých Karlovic v těsné blízkosti hotelu "Čarták" a na dohled od hotelu "Soláň". Zvonice vznikla na dávný popud malíře Františka Podešvy (1893-1979), který prosazoval nápad postavit zde, na dobře viditelném a…
Valašské muzeum v přírodě je oficiální název skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Tam byl cíl našeho rodiného výletu. Překvapila mě rozloha areálu. Při jeho návštěvě není radno plánovat ještě další výlety, na jeho ko…
13.9km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
14.1km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
14.1km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
14.1km
více »
Město Rožnov pod Radhoštěm je rozloženo na úpatí nejnavštěvovanější hory Moravskoslezských Beskyd Radhoště ( 1129 m.n.m.). Město leží ve středu Beskyd a Vsetínských vrchů. Rožnov najdeme v h…
14.3km
více »
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
14.6km
více »
Sochu pohanského boha úrody, Radegasta, vytvořil Albín Polášek s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Autor tohoto uměleckého díla, frenštátský rodák Albín Polášek, který větší část svého ž…
14.9km
více »
Hřebenové sedlo, nejnavštěvovanější místo Beskyd s lyžařskými vleky a pohádkovou architekturou.
15.5km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
15.7km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
18.1km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
26.2km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
28.3km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
28.4km
více »
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
29.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace