TURISTIKU PODPORUJÍ
57 802 turistů a cestovatelů
90 489 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 479,- odměny za články
Karolinka
Karolinka leží východně od města Vsetín. Město se rozkládá v horském údolí tvořeném řekou Vsetínská Bečva. Na severu od Karolinky se zvedají…

více o Karolinka

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Karolinka
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Karolinkou

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Včera byl druhý květnový státní svátek. Máme sice s manželkou dovolenou, ale protože jedeme na výlet až do vzdáleného údolí Vsetínské Bečvy, kvůli spojům vstáváme tak brzy, jako bychom se chystali do pracovního procesu. Na Vsetíně nás bus ze svých útrob vyklopil už o půl 7. ráno. Průšvih - na obou nádražích mají dosud zavřeno WC ! Musíme to rozchodit a půl hodiny vydržet a tak se jdeme projít do centra města, které je citelně poznamenáno socialistickou výstavbou. ( O výhledu na "vsetínské Hradčany" - chaosovitý komplex nevzhledných paneláků na kopci vedle zámku - raději ani nemluvím). Přes tyto "hrůzy" je ale Vsetín velmi milým a přívětivým valašským městem, jak se můžeme vzápětí přesvědčit v jídelně obchodního domu za hotelem Vsacan. Ke snídani je výběr hned z pěti polévek a mají tu už i hotová jídla. My se spokojíme s výbornou gulášovkou a pak se vracíme přes pěkně upravené Dolní náměstí a okolo dlouhého bloku s obchody na nádraží. Busové i vlakové jsou umístěny hned vedle sebe a poněvadž jsme si pro naši další cestu vybrali pohodlnější vláček, rovnou kupuji zpáteční lístek. V půl 8.vyrážíme. Napřed jedeme po hlavní trati směrem k jihu do Ústí u Vsetína a zde se naše trasa odklání. Pokračujeme proti toku Horní Bečvy předlouhým údolím, sevřeným mezi malebnými Vsetínskými vrchy a pohořím Javorníky.

Projíždíme Janovou a velkou obcí Hovězí, která byla ještě v 16.století posledním osídleným sídlem tohoto údolí. Vsetínští poddaní samozřejmě pásli svůj dobytek a z polí sklízeli úrodu i dál v údolí, bohužel stejné nároky si dělali také poddaní panství v Banské Bystrici. Uherská hranice tehdy ještě nebyla pevně stanovena, panstvo si dělalo nároky na to, co jim ve skutečnosti nepatřilo a odnesl to - jako vždy - prostý lid. Tady to bylo horší o to, že poddaní obou znepřátelených stran byli divocí Valaši a tak se to tady mezi sebou navzájem "řezalo" a "rubalo" skoro 100 roků, než byla oficiálně tato část přiřknuta panství vsetínskému. Uhři ale docílili toho, že hranice mezi státy nevede po hřebeni hor, jako tomu bývá dobrým zvykem všude jinde, ale tu svoji posunuli na moravskou stranu pod hlavní hřeben Javorníků !

Projíždíme Huslenkami - ( tady odbočuje do bočního údolí silnice do obce Zděchov, jedno z východisk Na Pulčínské skály ), Halenkovem a Novým Hrozenkovem. Obce tvoří v údolí téměř souvislou a nepřetržitou zástavbu, ale z okénka vlaku máme samozřejmě výhledy i na kulisy vrchů nad oběma stranami údolí. Nebe se nám sice dneska nějak podivně zatáhlo, ale i tak jsou to pohledy malebné a vzrušující a manželka od té krásy piští radostí, neboť v těchto místech ještě nikdy nebyla ! Zmiňované osady vznikly až v polovině "klidnějšího" 17.století a ta poslední se napřed jmenovala Nová dědina, pak Rozínkov ( podle manželky majitele panství ) a dnes nese název Nový Hrozenkov. Její nejvýchodnější součástí byla Karolinka, která se ale po II.světové válce osamostatnila. Za "Rozínkovem" projíždíme okolo vodní plochy bývalého štěrkoviště, které nyní slouží rekreaci a dostalo hrdý název "Valašský Balaton". Pak už zakvílejí brzdy vlaku a my vystupujeme na vlakové zastávce Karolinka.

Za čím jedeme?

Překrásná kulisa valašské KRAJINY se nepatrně změnila : pohled na město pod námi s překrásnými hřebeny a kopci Vsetínských vrchů zůstal nezměněn, ale na straně druhé výhledu na horstvo Javorníků brání vysoká, na půl km dlouhá hráz údolní nádrže Stanovnice, pod jejíž hladinou navždy zmizela také dolní část stejnojmenné osady. Přehrada neslouží rekreaci, ale zásobuje pitnou vodou celý bývalý okres Vsetín i část toho zlínského. Informuji manželku - (a tímto i čtenáře Turistiky), že okolo přehrady vede vysoko nad vodní hladinou moc pěkná, žlutě značená výhledová cesta a pod zbylou částí obce Stanovnice je možno vybrat si k výstupu na hlavní hřeben Javorníků ze dvou tras.

Foto: Franta

Vytahuji mapu a upřesňuji si zkratku k "Balatonu", kam se chceme podívat nejdřív a po silničce pod prudkým svahem vyrážíme vpravo. O něco dál míjíme dva klábosící starce se psy, vysoko na stráni se pasou mladé kozičky a pak přicházíme k Bečvě. Na druhou stranu cesta nevede a tak musíme jít proti jejímu balvanitému toku k silnici. Jakoby nestačilo napůl zatáhlé nebe, u řeky nad námi přibývá další tmavý mrak, tento se skládá z jakéhosi krvelačného hmyzu. Jsou to nějací mutanti, na komáry je to moc veliké - asi to létá domorodcům sosat kvas na slivovicu - honem pryč !!

Foto: Franta

Konečně silnice a most. Za ním je to už k písečným a travnatým břehům Balatonu jen pár metrů. Je to ráj rybářů, rekreantů a skokanů na lyžích do vody, kteří tu mají k dispozici nový skokanský můstek. Součástí areálu, kterému se říká také "Na stanoch", je pochopitelně i občerstvení. Po silnici se vracíme zpět k mostu a zanedlouho nás vítá cedule s nápisem Karolinka. Je to jedno z našich nejmladších měst, statut města získalo až v roce 1998. Městský znak s vyobrazením kalicha napovídá, že to bude asi město skla a skutečně : roku 1862 v této oddělené osadě Nového Hrozenkova zbudoval Salomon Reich velkou sklárnu, kterou nazval po své manželce Karolinina huť. Vyráběly se zde cylindry na petrolejové lampy a také broušené sklo a toto vše bylo žádáno hlavně ve Vídni a na Haliči. Ke sklárně patřila také veliká pila na břehu řeky Bečvy. Až do velké hospodářské krize nastal díky sklárnám v této odlehlé oblasti veliký rozmach, lidem se tu dařilo velmi slušně a celá tato místní část dostala název Karolinina huť. Po druhé světové válce došlo k odtržení od Nového Hrozenkova a r. 1951 byla nová obec přejmenována na Karolinku. Dnes je to mladé městečko s necelými 3 tisíci obyvatel, které ale více než město připomíná velkou protáhlou obec s jedinou hlavní ulicí. Náměstíčko je moderní, přizdobené dřevěnými novodobými stavbami a najdeme zde i jídelnu a veřejné WC. Jednou z dominant náměstí je budova Národního Valašského divadla. Přes střechy domů na straně druhé z dálky na rynk shlíží špice vysoké věže kostela Panny Marie Karmelské. Kostel a věž byly vystavěny v tak moderním a futuristickém slohu, že člověka napadne, jestli domorodcům s touto stavbou nepomáhali ufouni ...

Foto: Franta

Sklárny v Karolince samozřejmě fungují dál a suvenýry z dekorovaného užitkového skla je možno si zakoupit v prodejně u vlakového nádraží. Z nádraží odbočuje okolo hotelu Koníček žlutá značka vlevo k Bečvě. Necháme se jí vést. Na řece se potkáváme s velikým, několikapatrovým malebným jezem, žlutá přes lávku pokračuje na druhou stranu a my se dostáváme do ústí doliny Raťkov. Hned nad silničkou se ve stráni nachází jeden z nejzachovalejších komplexů lidové architektury u nás, který zůstal na svém původním místě. Skládá se celkem z 26 objektů - kromě hlavních roubených stavení vidíme staré stodoly, sklípky, komory, seníky a jiné dřevěné stavbičky. Toto vše obýval jeden jediný rod - rod Orságů, jehož zakladatel k nám na Valašsko přišel až z dalekých Uher. V současnosti jsou tyto poněkud zchátralé objekty v soukromých rukou, ale na jejich záchraně se pracuje. Turisty přivítá nedaleko odtud roubenka zcela nová - stylová restaurace Raťkovský šenk, kde je možno si pochutnat nejen na typických valašských specialitách, ale také na dobré slivovičce. Nám bohužel bylo toto vše odepřeno, neboť "Šenk" otvírá až od 11.hodin a my jsme tu moc brzy. A tak se ještě jdeme projít kousek nahoru krásným údolím a potom se vracíme po žluté zpět k zastávce autobusu, který nás převeze do Velkých Karlovic ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ráno jsme si pochutnali na polévce na Vsetíně, v Karolince jsme si chvilku oddechli v jídelně na náměstí a dali si zde kávu. Oběd jsme odložili až do Raťkovského šenku, ten byl ale bohužel ještě zavřený a tak jsme se museli spokojit se svačinou a odložit oběd až do našeho dalšího cíle ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Karolinka je mladým moderním městečkem bez historických památek, ale všechno toto vám vynahradí pohled na raťkovské dřevěnice a překrásnou krajinu s neporušenou přírodou všude kolem. Moc se nám tady v Karolince líbilo !!! A určitě se sem a do vedlejších Velkých Karlovic brzy vrátíme ...

Ostatní informace

Foto: Franta

Při procházce městem jsme stačili zaregistrovat, že zde není nouze o občerstvení v podobě restaurací a hospůdek. Mají tady hotely a penziony a všude jsme viděli cedule nabízející ubytování také v soukromí. Bodejť by ne - jestliže je teď v létě Karolinka natolik atraktivním zázemím pro výlety do okolních Javorníků a na protější Soláň ve Vsetínských vrších, jak to tu asi musí vypadat v zimě, kdy je zde v provozu na 1 km dlouhý lyžařský vlek ?!?

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.351, 18.242)
Poslední aktualizace: 11.8.2013
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Karolinka

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,2km od místa

Příspěvky v okolí Procházka Karolinkou

Vodní nádrž Stanovnice u Karolinky byla vybudována v letech 1977 - 1985, má 38 metrů vysokou sypanou hráz, rozlohu 55 hektarů a slouží k zásobování velmi kvalitní pitnou vodou pro Vsetínsko, Valašskokloboucko a Zl…
Ski areál Karolinka SKIAREÁL KAROLINKASkiareál Karolinka se nachází na okraji města Karolinka, těsně vedle hlavní silnice Vsetín - Velké Karlovice. Skiareál Karolinka nabízí jeden lyžařský vlek se sjezdovkami v délce 2,2km, určenými spíše pro náročnějš…
   Když jsem před nedávnem psal (pln údivu) o úspěšném spolku ochotníků a jejich Divadle ve Hvozdné, netušil jsem, že podobné amaterské seskupení s vlastním divadelním sálem existuje i v nejvýchodnější…
Sklářská expozice ve valašském městečku Karolinka je přístupná od roku 2014. Návštěvníky seznamuje s vývojem sklářského průmyslu v Karolince, prostřednictvím…
Naším cílem tentokrát byly Javorníky, protože tuto oblast na rozdíl od Beskyd nemáme prochozenou. Autem jsme dojeli do Karolinky a auto zaparkovali na parkovišti u vlakového nádraží. Vydali jsme se po žluté turist…
Nacházíte - li se v malebném městečku Karolince a chcete se ubytovat ? Navštivte zdejší Hotel Koník, kde vás ubytují v apartmánech. V hotelu lze využít ke stravování restauraci s venkovním posezením, bar, vinný sk…
Východně od města Vsetín nás v horském údolí tvořeném řekou Vsetínskou Bečvou zaujalo valašské město Karolinka. Na sever odtud se rozkládají Vsetínské vrchy, na jihu jsou to malebné Javorníky.  Zdejší v…
V Moravském regionu je možno navštívit kouzelné kouty malebné valašské přírody nejen v oblasti Beskyd, ale také Javorníků  a Vsetínských vrchů. My jsme se sem vypravili při naší minidovolené autobuse…
   Karolinka, ležící v údolí Vsetínské Bečvy mezi hřebeny Vsetínských vrchů a Javorníků, je půvabným valašským městečkem, známým hlavně svými sklárnami. Až do r. 1951 byla součástí katastru Nového Hrozenkova, ale v tomto roce se sklářská huť s okolním osídlením odtrhla. Nová obec si za svůj název zvolila český ekvivalent jména po nevlastní matce zakladatele skláren  …
  Druhé nejmladší valašské město Karolinka neohromí turisty v moderním centru žádnými pozoruhodnými historickými památkami. Návštěvník odjinud sice ocení krásnou polohu městečka, ležícího v horní části údolí …
Cyklo bar - hospůdka
V údolí Vsetínské Bečvy se nachází v překrásné valašské krajině obec Karolinka. Když projdete až na její konec, od mostu přes Bečvu vás pak žlutá značka dovede do vedlejšího Raťkova, kde procházíte silničkou kol…
Vodná nádrž Stanovnice je postavená nad mestečkom Karolinka, ktoré leží asi 18 kilometrov východne od Vsetína v údolí Horní Bečvy. Karolinka, ktorá nesie zdrobnelé meno dievčaťa je obklopené nádhernou pr…
Karolinka leží východně od města Vsetín. Město se rozkládá v horském údolí tvořeném řekou Vsetínská Bečva. Na severu od Karolinky se zvedají Vsetínské vrchy a na jihu od města potom…
Umělé jezero poblíž spojovací silnice mezi Novým Hrozenkovem a Karolinkou vzniklé těžbou štěrkopísku. Obklopené plážemi a nezbytným zázemím. V areálu je sociální zařízení, bufet, hřiště na plážový volejbal. Nacház…
Obec Velké Karlovice je jedna z největších obcí na Valašsku. Najdeme ji v údolí, které odděluje Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky. Velké Karlovice leží východním směrem od Vsetína nedaleko státní hranice se Slo…
 Jako hlavní dárek ke svým narozeninám si moje Jana vybrala znovu výlet do Velkých Karlovic, které jí učarovaly a odtud si potom odskočit na Soláň. No proč ne - její touha je mi rozkazem ... ostatně jaký rozk…
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
14.1km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
14.2km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
14.2km
více »
Město Rožnov pod Radhoštěm je rozloženo na úpatí nejnavštěvovanější hory Moravskoslezských Beskyd Radhoště ( 1129 m.n.m.). Město leží ve středu Beskyd a Vsetínských vrchů. Rožnov najdeme v h…
14.3km
více »
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
14.8km
více »
Hřebenové sedlo, nejnavštěvovanější místo Beskyd s lyžařskými vleky a pohádkovou architekturou.
15.7km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
15.8km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
17.9km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
26.3km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
28.4km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
28.5km
více »
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
38.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace