Velké Karlovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Velké Karlovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Cesta do Velkých Karlovic a na Soláň

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Fotografie (116)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Jako hlavní dárek ke svým narozeninám si moje Jana vybrala znovu výlet do Velkých Karlovic, které jí učarovaly a odtud si potom odskočit na Soláň. No proč ne - její touha je mi rozkazem ... ostatně jaký rozkaz, když se nám tu líbí oběma ! (Je zajímavé, že má manželka stejné estetické cítění jako moje maličkost. Když jsme se poznali, provedl jsem ji napřed po Pulčinách a líbilo se jí tam. Pak jsem ji seznámil s další milovanou oblastí - Jeseníky - a propadla jim stejně jako já. Oblast Velkých Karlovic s Javorníky jsem dlouho tutlal jako skrytý trumf v kapse a taky ji to okolní prostředí dostalo !) Je druhá polovina měsíce října a my tedy vyrážíme na cestu. Počátek cesty busem do Vsetína probíhá ještě potmě, ale už svítá, když zajíždíme na točnu do dědinky Seninka. Cestou tam a zpět na hlavní silnici vidíme z okna dopravního prostředku spoustu zajímavých roubených usedlostí se stodolami a tak se podíváme na sebe - a aniž bychom cokoliv nahlas vyslovili - a oba víme, že si jednou musíme tuto vesničku také celou projít.

Na Vsetíně přestupujeme na jiný druh Dopravy, na vlak. V modernějším vláčku, připomínajícím miniaturní Pendolíno, sedí stařenka a o něco mladší dědulové. Namísto berlí v rukou ale všichni třímají turistické hole a protože jsou trošku nahluchlí, nechtěně informují všechny pasažéry vlaku o tom, na jaké že to tůře si dnes protáhnou stářím zkřivené hnáty. Tedy klobouk dolů, protože ten jejich návrat od řeky Bečvy do Vsetína bude mít ke 20 kilometrům ! A oni se do rodného města nevracejí rovinatým údolím řeky, ale po hřebeni Vsetínských vrchů !! Po pravici se nám pak za Novým Hrozenkovem objeví vodní plocha rekreační nádrže "Na stanoch", za okny se mihne silueta hráze přehrady Stanovnice a to už víme, že jsme v Karolince a brzy bude následovat i naše "konečná" na zastávce ve Velkých Karlovicích.

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Je půl deváté ráno. Z okolních mraků se klube slunce a hřejivými paprsky se nás něžně dotýká na přivítanou. No je to třeba - v údolí Pluskovce, kam napřed manželku táhnu - je teď po ránu ještě docela dobrá "kosa". Na průzkum zdejších krás v délce asi 1 km máme čas jen půldruhé hodiny, potom nám odjíždí autobus nahoru na Soláň. Takže trochu švihom, Jano ! Napřed okolo nových penzionků k potoku a stavení, kam jsem si při naší návštěvě odskočil jenom já posledně a pak údolím po silničce s turistickou značkou dál nahoru. Míjíme několik starých stavení, na lučinatou stráň nalevo vyhání ovce na pastvu jakýsi domorodec. Na svazích vpravo se zase třpytí ocelové stožáry lyžařských sjezdovek, které už se nemohou dočkat chvíle, kdy konečně skončí období jejich dlouhého letního spánku a kraj zmizí pod nadílkou nového sněhu.

Foto: Franta

Míjíme několik penzionů v typickém valašském slohu. Na jednom právě probíhají nějaké dokončovací práce, ten naproti umožňuje přístup do dvora k nádherně vyřezanému dřevěnému sousoší a do zahrady s mostkem a rybníčkem. Připomíná to tu trochu japonskou zahradu, ale takovéto altánky a včelí kláty lidé ze Země vycházejícího slunce asi znát nebudou. K našemu velkému překvapení novodobé stavby lidové architektury pokračují i pár metrů výš v údolí a tvoří velice exotickou scenérii, kterou znají turisté z návštěvy rožnovského skanzenu. Tyto stavby ale slouží ke komerčním účelům - ke stylovému ubytování. Vysoko ve stráni zase vystupuje střecha další stylové roubenky, která nese název Kyčerka. Tato slouží k nakrmení a napojení nejen hostů penzonů, ale všech návštěvníkům údolí Pluskovce a blízkého hřebene Javorníků. Hamburgry, čipsy a jiné americké hnusy tady nežádejte, tady je k dostání pouze strava hutná a chutná, reprezentující typickou valašskou kuchyni !

Jako zlatý hřeb, zatlučený hluboko do našich srdcí při našeho odskoku do údolí Pluskovce, můžeme označit prohlídku Galerie dřevěných soch, umístěných v typickém valašském exteriéru od hospody Kyčerka až dolů po silnici : v řádu několika desitech exponátů tady návštěvník uvidí reprezentativní ukázku výtvorů novodobých místních mistrů řezbářů a sochařů ! Vedle postaviček, zobrazujících řemesla i zábavu našeho etnika, nechybí postava zbojníka, "valašského draka" a nad chodníčkem zcela nahoře, který klikatě prochází okolo všech výtvorů, trůní v "životní" velikosti klasický valašský betlém. Jenom strašně neradi opouštíme toto překrásné místo a spěcháme zpět do centra Karlovic, odkud nám odjíždí spoj nahoru na hřeben Vsetínských vrchů.

Foto: Franta

Když zahnu za roh, bus už tam stojí připraven k odjezdu ! A tak běžím koupit lístky a prosím řidiče, ať chviličku počká na manželku, neboť ona si ještě musí za rohem něco vyfotit ! Naštěstí to netrvá dlouho ... Stejně tak ani cesta nahoru na valašský Olymp, na vrch Soláň. Vystupujeme až na poslední zastávce pod Čartákem a napřed si zajdeme naproti do Valašského šenku vypít kávičku. Jana u kávy ochutnává jejich frgál, já mám ale ke kávě radši zapálenou startku ...

No a pak už celí nedočkaví zvedáme kotvy, přecházíme přes cestu, chytáme se červené turistické značky a necháme se jí vést za pohádkovými krásami vrchu Soláně. A je jich tu nemálo : napřed nás čeká návštěva nové charakteristické stavby Zvonice, jejíž interiér slouží nejen jako Infocentrum a rozhledna, ale především jako velká prodejní Galerie uměleckých děl s motivy ze Soláně i odjinud. K vidění je tu vše, co dokázal valašský umělec namalovat, vyřezat, vyfotografovat anebo vytvořit z hrnčířské hlíny. Část exponátů soch se nachází ve volné přírodě v blízkém okolí Zvonice. Ale protože se bohužel v každé pohádce vyskytuje i nějaká zlá bytost, jak jsme se včera večer dozvěděli z netu, nějaké hovado odsud odcizilo sochu "Sedícího ogara" ! Co k tomu dodat, sprostost některých lidských jedinců je neuvěřitelná !!!

Foto: Franta

Od Zvonice vedou naše kroky před průčelí staré hospody Na Čartáku, která se v současnosti změnila na hotel s restaurací. Po hřebínku poté stoupáme nad galerií dřevěných soch k lesíku. Otevírají se nám první skvělé výhledy do okolní krajiny a potkáváme dva páry nějak moc rozjařených Ostraváků. Tak jak je to v dnešní době zvykem, nejvíc řve a huláká ta "něžnější" polovina dvojic - že by se ty ostravské cérky tolik opily z krás vrchu Soláně ??? Necháme se překvapit ....

Cesta se klikatí po hřebeni po okrajích lesíků a přes hájky. Nabízí krásný výhled tu na Beskydy, tam zase na opačnou stranu na Javorníky anebo "jen" na intimní partie vrchu s typickou původní lidovou architekturou. Jen kdyby všude kolem netrčely ty nešťastné sloupy, nesoucí dráty el.vedení ! Asi nejhezčí výhled na Beskydy se nabízí od horního konce lyžařského vleku, pak už se značka vnoří do lesa a my brzy přicházíme na rozcestí, odkud vede dolů žlutá cesta k zastávce busu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Franta

Než po ní ale sejdeme dolů, neodoláme a pokračujeme ještě kousek po červené. Brzy vycházíme na částečně odlesněný hřeben se starou usedlostí. Výhledu směrem k severu brání vzrostlý les, ale směrem k jihu se přes pastviny našim zrakům otvírá ničím neomezený pohled na celý hlavní hřeben Javorníků. Dost neradi se pak vracíme zpět, ale čas je neúprosný. Žlutá napřed prudce klesá lesem a pak po louce dolů ke shluku starých stavení. Vpravo se nám otvírá pohled na další takové krásné chalupy. (Pokud si všimnete na jednom ze snímků bílé skvrny v levém horním rohu, tak ta není od vypálených pixelů, ale to si jen vítr chvilku nepříjemně pohrál s jedním paraglajlistou ...)

Mezi domy a zahradami klesáme dolů k Turistické chatě. Tady se bohužel nevaří a tak si tu dáváme jen nějaké pití a pak už dolů k zastávce busu. Brzy se k nám přidává hlouček dalších Ostraváků a se svými typicky "kratkymi zobakami" vyzvídají, kde se dá dole v Karlovicích dobře najíst. Říkám jim, že máme také už veliký hlad a že jsme se posledně velice slušně napapali v restauraci U Muzea. Když ale vystoupíme z busu a přijdeme před ni, tak vidíme, že tam mají sraz nějaci motorkáři. Ostraváci to vzdávají a tak je posílám nahoru do Kyčerky. Já s Janou jdeme dovnitř a není to tak hrozné, jakési místečko se pro nás přece jen našlo ...

Moje zubní protézy si posledně velice pochutnaly na krocanovi. Toho ale dneska bohužel na jídelním lístku nemají a tak se musí spokojit s "Medvědím" řízkem a bramborovou kaší. Stejně tak Jana. Ani jedna z nich si nestěžovala, neboť i toto jídlo bylo - jedním slovem - SKVĚLÉ !! Po dobrém pozdním obědě se jdeme podívat ještě k blízkému domu, na kterém se skví cedule s nabídkou levného ubytování. Ze dvorka vychází nějaký muž, omlouvá se, že toto má starost jeho manželka a tak nám věnuje alespoň vizitky s kontaktním telefonem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ještě pár snímků Karlovského muzea zvenčí a nezbývá, než se pomalu vydat přes dědinu k hlavnímu nádraží. Vede tudy velmi široký chodník, který zřejmě slouží také jako cyklostezka. Proti nám se blíží skupinka turistů středního věku, ale jdou po nesprávné straně chodníku - pokud vím, tak se po chodníku chodí vždy vpravo ! Když k sobě dojdeme, tak oni neuhnou a já se s jejich lídrem málem srazím ! Jana se mi potom směje, že chodím jak umanutý beran a že se chci hned trkat ... Ale já jsem při pohledu do očí toho chlapa, který se musel učit správnému chování tak jako já ještě v komunistické škole, zjistil, že asi budu muset uhnout první já, neboť on je vyloženě konfliktní typ a tudíž hrozí ruční výměna názorů ... Než ale dojde na to nejhorší, Jana mne zavčasu strhne a já ji dám za chilku za pravdu : nemá cenu si kazit krásný výlet střetnutím s blbcem !

Ostatní informace

Foto: Franta

Chvilku před odjezdem vlaku na nádraží přicházejí také ti Ostraváci, kteří se šli najíst nahoru do Kyčerky a moc mi děkují za dobrý tip. Prý jim tam velice chutnalo ! Cestou na Vsetín se naproti na manželku šťastně šklebím a vůbec mi nevadí, že jsem v interiérech Kyčerky ještě nikdy nebyl a že jsem o té její skvělé valašské kuchyni jenom četl na internetu ... Ale hlavně že je to pravda, ne ???

Poslední aktualizace: 11.01.2014
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Cesta do Velkých Karlovic a na Soláň - Služby, informace
Cesta do Velkých Karlovic a na Soláň na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Cesta do Velkých Karlovic a na Soláň

Valašská obec Velké Karlovice, ležící v podhůří Javorníků a Beskyd, se svou rozlohou řadí mezi největší obce České republiky. Jedná se o obec relativně nehistorickou, byla totiž založena Karlem Jindřichem ze Žerot…
Chcete - li ztrávit nějaký čas v jedné z největších obcí ČR - ve Velkých Karlovicích, nacházejících se v podhůří Javorníků a Beskyd, lze využít ubytování kousek od železniční stanice, za přejezdem vpravo, na zač…
V historickém středu Velkých Karlovic možno navštívit zdejší muzeum, nacházející se ve dvou budovách památkového objektu. V bývalém kupeckém domě z počátku 19. stol. shlédnete expozice charakterizující život lidí …
Pobyt v oblíbeném penzionu Na Kopečku ve Velkých Karlovicících si zpříjemňujeme výletem na hřeben Vsetínských vrchů. Není potřeba příliš brzy vstávat. Autobus, který nás vyveze do sedla Čarták,  odjíždí chvil…
Velké Karlovice jsou hodně vyhledávaným místem. Po objevování jejich přírodních krás nebo po prohlídce zdejších památek si můžete pochutnat na dobrém jídle v jedné z nejstarších karlovských hospod, která mnohokrát…
Tak jako každoročně při naší dovolené v Beskydech, jsme se opět vydali na túru po hřebenech Vsetínských vrchů. Vyjeli jsme autobusem z Karlovic z rozcestí Soláň k Tabulím, kde se již nachází hranice se Slovenskem. Je zde umístěn památník partyzánům z 2. světové války. Odtud jsme pokračovali již pěšky po červené turistické značce směrem na Rozhlednu Sůkenickou, kde je…
Z Velkých Karlovic se vydáme po žluté turistické značce na rozhlednu a památník Stratenec. Cesta vede celou dobu do kopce, ale výhledy, které Vás čekají stojí za to. Zhruba po 3,5km …
  Po prohlídce Karolinky sedáme do busu a popojíždíme do blízkých sousedních Velkých Karlovic. Jak všeobecně známo, tyto jsou mezi lidem turistickým a lyžařským veleoblíbeným rekreačním místem, které se nachá…
Tipy na výlet
Naším cílem je dnes Hřebenovka Javorníků. Na víkend je hlášeno pěkné počasí, ráno ve Zlíně úplně jasná obloha a tak vyrážíme s optimistickou náladou a v letním oblečení. Už za Vsetínem se počasí horší, přivlékáme …
  Sbírky Karlovského muzea jsou rozmístěny ve dvou starých budovách, bývalých to kupeckých domech, které nalezneme ve středu Velkých Karlovic. (Pokud si o nich přečtete článek - a shlédnete krásné fotografie …
K celodennímu výletu jsme vyrazili z dřevěné "Chalupy Na sklepě", která leží ve Velkých Karlovicích - Léskovém. Využili jsme nabídku provozovatele penzionu na Kopečku, ke kterému chalupa patří a  kt…
- CENÍK JÍZDNÉHO SKI AREÁLU SYNOT KYČERKA ve Velkých Karlovicích, Pluskovci - jízdné je buď časové, tj. dopolední, odpolední, denní nebo vícedenní nebo bodové; vratná záloha na bezkontaktní čipovou kartu činí 100…
V srdci Valašska, malebné obci Velké Karlovice, v údolí Vsetínské Bečvy se můžete ubytovat v rodinném penzionu U Pohodáře, stojí u hlavní silnice směrem ke konci obce, v blízkosti vedlejší železnič…
Do Velkých Karlovic - nejrozsáhlejší obce v ČR každoročně zavítá velké množství lidí za prohlídkou zdejších krás Valašska, památek i přírody. Kromě údolí Pluskovce…
Obec Velké Karlovice je jedna z největších obcí na Valašsku. Najdeme ji v údolí, které odděluje Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky. Velké Karlovice leží východním směrem od Vsetína nedaleko státní hranice se Slo…
Veľké Karlovice - múzeum Múzeum sa nachádza v historickom strede Veľkých Karlovic. Je umiestnené v dvoch budovách pamiatkovo chráneného objektu bývalého kupeckého domu zo začiatku 19. storočia . Národopisná…
Veľké Karlovice - kostol Panny Márie Snežnej - rímskokatolícky farný kostol, postavený v rokoch 1752 - 1754 za kniežaťa Karla Jindřicha zo Žerotína v barokovom slohu - stavba je drevená v tvare kríža. Nad stredo…
  Návštěvníci malebného centra Velkých Karlovic se nemusí spokojit jen s návštěvou Karlovského muzea a dřevěného kostelíku pod železniční tratí, ale své duševní obzory mohou obohatit také prohlídkou nádhernýc…
   Údolí Pluskovec vybíhá od centra Velkých Karlovic a řeky Bečvy přibližně jihovýchodním směrem, kde se mu brzy do cesty postaví překážka v podobě mohutného masívu hlavního hřebene Javorníků. Vysoko do …
Valašská obec v údolí Vsetínské Bečvy s řadou zachovalých roubených lidových staveb, například farou a kostelem P.Marie Sněžné z roku 1754.
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
Hřebenové sedlo, nejnavštěvovanější místo Beskyd s lyžařskými vleky a pohádkovou architekturou.
14.7km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
15.2km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
15.2km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
15.3km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
15.6km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
23.8km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
28.8km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
28.8km
více »
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
29.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace