Rajnochovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Rajnochovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Po Měděné stezce Hostýnskými vrchy

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody

Fotografie (81)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Podzim se překulil do své druhé půli, dal vale zářivě barevnému babímu létu a nastal nám čas daleko pochmurnější a smutnější. První sobotu po svátku Památky zesnulých vyjíždíme ranním busem nahoru na Tesák. Podmračené nebe už je dnes vskutku "dušičkové," ale s tím jsme počítali a jsme rádi, že aspoň neprší a my můžeme na procházku do přírody. Okolo staré kamenné chaty na Tesáku se to jen hemží mužíčky v zeleném - ne, nehavarovalo tady žádné UFO - dnes má totiž svátek svatý Hubert, patron myslivců a tvorové v zelených kamizolkách tu asi mají nějaké soukromé mecheche... Protože je sychravo a zima jak v ruském dokumentárním filmu, volíme pod svahy Čerňavy rychlejší přesun po lesní asfaltce, než by tomu tak bylo po turistické značce. Tady nás čeká velké překvapení: silnička odbočující vlevo po úbočí hory směrem ke Smrduté je celá celičká zasněžena opadaným listím z okolních buků a jiných listnáčů. Opatrně vstupujeme na tlustý přírodní koberec barvy mědi a šmatlajíce po vlhkém listí, kopírujeme po vrstevnicové cestě členité svahy Čerňavy a brzy tak unikáme mrazivému větru, který se valí sedlem mezi Tesákem a Čerňavou. Asi po 1 km chůze se po naší pravici vysoko nad cestou objevují první rozeklaná pískovcová skaliska a stěny mrazových srubů. Nad Ostrou zákrutou neodolám, nechám Janu pokračovat dál po silničce a hrnu se do svahu na průzkum velmi malebných skalek. Jejich líce a hlavičky jsou pokryty parukami ze zářivě zelených mechů a tvoří silný kontrast k holým stožárům buků lesních a spadanému listí, které je po včerejším dešti mokré a září do barvy mědi jak vlásky krásky rusovlásky! Po jakési rovnoběžné stezce zvěře se vracím za manželkou, ale brzy ji znovu utíkám vpravo do prudkého svahu, neboť jsem si vzal do hlavy, že rozhodně musím právě teď, v době vegetačního klidu, vidět skalní hradbu Čertova sedla.

Foto: Franta

Listí je kluzké a kopec mnohem strmější, než je milé průzkumníkovi, který měl včera k večeři domácí uzené a po ní si dal ještě jednou pořádný nášup! Funím do kopčiska opravdu jak to prase divoké a se slibem, že to už nebudu s večerní stravou přehánět, konečně dovrávorám pod spodní skalní polověž. Skála podpírá divoce rozeklanou skalní hradbu, aby se nerozsypala. Její horní konec zase kontroluje jedna z nejbizarnějších skalních věží v Hostýnkách. V sousedství je několik dalších hezkých skalních výchozů a to vše - v zachovalém kousíčku původního horského lesa - tvoří nádhernou oázu klidu a až nadpozemské karpatské krásy! Pak už zpět za ženou, která má naštěstí pro tyto moje "úlety" pochopení... a jelikož je sama vášnivou fotografkou, po dobu mé nepřítomnosti se sama v okolní přírodě určitě nenudila! Společně pokračujeme po táhlé zatáčce ke Smrduté. Silnička se tu prudce lomí vpravo a pokračuje dále po severním úbočí Čerňavy a protíná přírodní rezervaci se zachovalým karpatským pralesem - (tam my ale dnes nejdeme), z ohybu je mezi stromy průhled na vzdálený chrám na Hostýně a kuželový kopec vlevo je Smrdutá, která je nejskalnatějším výběžkem Čerňavy a jejíž kuželovitý vrchol dosahuje výše 750 m.

Foto: Franta

Kopec si své nelichotivé "páchnoucí" přízvisko vůbec nezaslouží, neboť nabízí množství turistických atrakcí. Za prvé: najdeme tu 56 m dlouhou pseudokrasovou jeskyni, která je po celé délce průlezná a může se stát cílem pro dobrodružněji naladěné jedince. Za druhé: svahy kuželovitého vrcholu jsou posety slepencovými a pískovcovými skalisky a stěnami mrazových srubů, velmi zajímavá je od vrcholu spadající rozeklaná skalní hradba, ukončená překrásnou skalní věží (v Hostýnkách snad nejbizarnější) - Obří hlavou. Za třetí: všechna skaliska jsou obklopena původním karpatským lesem s bohatým porostem i podrostem, takže se nejspíš nebudeme moc divit, že je kopec chráněn jako přírodní rezervace. A to nejlepší na konec, aneb za čtvrté: všechny tyto pozoruhodnosti můžeme pohodlně shlédnout z trasy zeleně značené tur.cesty, která napřed sestupuje mezi stěny mrazových srubů a pak po vrstevnici obtáčí vysoko nad údolím Bystřičky celý skalnatý kopec po směru hodinových ručiček, aby pak pokračovala dále ke Chvalčovu - a po níž se vydáváme i my dva...

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Před odchodem z vrcholku Smrduté se začíná trhat nebe, vychází sluníčko a rozehrává na okolní přírodě takové spektrum barev, že s tím mají karty našich fotoaparátů co dělat, aby se jim to všechno vrylo do paměti! Po průzkumu několika dlouhých, lavicovitých stěn mrazových srubů, vycházíme po obvodu hory na fantastické místo: od vrcholku hory zde hluboko do údolí spadá zarůstající paseka, nad cestou i pod ní se nacházejí další skalní výchozy a veliké balvany a před námi je překrásný bukový les. Spád svahu pod lesní cestou dosahuje téměř velehorských parametrů a následující asi půl kilometrový úsek je snad jedinou "vysokohorskou magistrálou" Hostýnských vrchů! Vlevo propast, na jejímž dně se proti toku říčky Bystřičky mnoha serpentinami prodírá silnice z Bystřice pod Hostýnem nahoru na Tesák, napravo fotogenický svah, přezdobený přírodními zajímavostmi. Samozřejmě nás to nejlepší čeká až na konec - poslední zákruta lesní cesty vpravo prochází pod mohutnými skalními útesy, které stupňovitě dosahují asi 30 metrové výše, v hlubině pod námi vidíme největší kamenné moře či balvanový proud na celém Valašsku a cesta sama prochází přes další ostrůvek horského lesa! Nedá se o tom ani psát, nedá se to dokonale vyfotit, to se musí prostě vidět!! Za zatáčkou skaliska Smrduté končí, příroda se zklidňuje a cesta se uvolněně napřímí. Tady ale končí skalnaté podloží a dál pokračujeme sice stále po koberci z listí, ale cesta je mnohem blátivější. Přicházíme na další "horský" výběžek, zprava shora na tu naši cestu ústí další lesní komunikace, s rozbahněnými kolejemi po lesních mechanismech a zároveň nám přes cestu přebíhá turistická skupina důchodců. Po pozdravu nám mizí za chvilku v dáli... Teda - na to, že jsou minimálně o dvacet let starší, tak mají ještě fyzičku jako hrom, ale trochu to vypadá - (bez urážky, prosím) - jako by je honila "zubatá!"

Krásnými smíšenými lesy s mnoha hezkými lesními zákoutími (a jedním osamělým houbařem) vycházíme na louku Na Jančích. Krásné místo, obklopené lesy, je též přírodní památkou. Chrání se zde původní podhorská louka s četnými prameništi a pak také vzácné rostlinstvo, jehož nejcennějším zástupcem je tu snědek pyrenejský kulatoplodý. (Neptejte se ale mne - botanického analfabeta, jak ten kvítek vypadá... to už si musíte najít sami v Encyklopedii!) Louka je také orchidejová - v období vegetačního růstu bychom tu mohli my muži pozdravit například vstavače mužského. Před vstupem do lesa ještě ohlédnutí zpět na vrch Goralicu a pak už nás čeká klesání po čím dál rozbahněnější cestě k zatopenému Chvalčovskému lomu, který býval zvaný lomem Německým. Zatímco si manželka fotí žabku kuňkalku, která nám znenadání překřížila cestu, já si odskakuju do nitra lomu. Nebyl jsem tu už několik let a jsem zhrozen tím, jak se to tu vše změnilo: nejvyšší pískovcová stěna lomu je téměř neprůhledně zarostena náletovými dřevinami a z kouzelného jezírka na jeho dně zůstalo jen veliká kaluž! Pak už konečně scházíme k silnici a k turistickému rozcestí u říčky Bystřičky a vodních nádrží s pstružími líhněmi. Prvořadým úkolem je zbavit naši obuv nánosů bahna z lesní cesty. Teprve pak pokračujeme podél říčky, jejíž tok je nesčetnými jezy rozporcován jako úhoř, až na okraj Chvalčova - (cestou hezké výhledy na protilehlý Hadí kopec) - k hotelu Říka, odkud nám jede bus zpět do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Původní plán naobědvat se v hotelu nevyšel, neboť nás cestou zdrželo fotografování krás pozdně podzimní přírody. A tak jsme kromě požití skromné části svačiny oběd odložili až do návratu do Zlína, kde jsme se stavili v restauraci "U Máců"...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zažili jsme jeden z nejkrásnějších výletů v tomto roce a byli svědkem toho, jak z původně "dušičkového dne" dokázalo slunce svým svitem vykouzlit nádherný širokoúhlý úsměv na tváři podzimní přírody!

Ostatní informace

Jak už všichni čtenáři dávno pochopili, "měděnou" stezkou v názvu článku byla míněna cesta (po které jsme kráčeli), která bylapokryta závějemi listí, jehož barva připomínala výše zmiňovaný kov. Ten se ale v Hostýnských vrších nikdy netěžil... (Když nepočítám moje "odskoky", tak vlastní trasa z Tesáku do Chvalčova není delší jak 8 km.)

Poslední aktualizace: 4.10.2014
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Po Měděné stezce Hostýnskými vrchy</strong> mapa
mapa Po Měděné stezce Hostýnskými vrchy

Příspěvky v okolí Po Měděné stezce Hostýnskými vrchy

Chata
Název pochází pravděpodobně z "tesání dřeva" v místních lesích. Za bystřického starosty Františka Fryšáka byla prosazena nová silnice z Bystřice přes Tesák a Troják směrem ke Vsetínu. Silnice sledovala horní tok…
Ačkoliv je to k nevíře, i kousek od Zlína se můžeme zaposlouchat do šumění a hukotu kaskád a malých vodopádků. Lokalita se nachází v centrální části Hostýnských vrchů pod rekreačním střediskem na Tesáku poblíž veliké levotočivé zatáčky, ze které ale bohužel není kvůli lesním stromům vidět. Nejsnažší přístup je následující: pokud pojedete autem z Tesáku do Bystřice pod Hostýnem…
Horské sedlo v Hostýnských Vrších, nejvýznamější křižovatka a východisko pěších i lyžařských tůr.
  Hezkou ukázku "čerňavského kamení" můžeme vcelku pohodlně shlédnout, pokud se v sedle za Tesákem rozhodneme ignorovat žlutou turistickou značku, vedoucí na vrchol Čerňavy (844 m) a vydáme se lesem vlevo po …
    Horu Čerňavu (844 m) tvoří mohutný táhlý hřbet, který je dobře přístupný turist.značkami od Tesáku. Ještě docela nedávno celou Čerňavu pokrýval původní smíšený porost - buk s příměsí smrku, bříz…
Nejsme sice příznivci zimního počasí, ale kvůli tomu nenecháme naše toulavé boty sténat celou zimu doma . Jednu zimní sobotu se rozhodujeme pro výlet do okolí a je to Tesák s Čerńavou a vodopády s kasádami na B…
Mohutný zalesněný masív Čerňavy je nejlépe přístupný od sedla, kterým prochází silnice ze Vsetína a Zlína do Bystřice pod Hostýnem a na němž se nachází známé rekreační místo Tesák. Turistické značky od něj vedo…
  Už při mojí první návštěvě hory Čerňava (844 m) v Hostýnských vrších mne zaujalo okolí vrcholové kóty. Hned vedle turistického rozcestníku se nacházel palouček, posetý balvany a nízkými skalkami a na jedné …
   Zůstane asi navždy nezodpovězenou otázkou, jak a proč získal tento pozoruhodný vrch tak nepřívětivé pojmenování. Ale to nechme k dumání historikům a my se podívejme, v čem je tak zajímavý pro nás turi…
Přírodní památka
  O přírodní památce Smrdutá v Hostýnských vrších, o jejích skalách a jeskyni jsem se již ve svých článcích několikrát zmínil a zdálo by se, že jsem všechny tajuplnosti vrchu už dostatečně popsal... Zdání k…
  Největší okrasou "balvanového proudu," nacházejícího se v PP Smrdutá v její nejspodnější části, není kupodivu to chráněné kamení, ale spíše vzácná karpatská květena a pralesovitý suťovitý les. A samozřejmě n…
 O vrchu Bludném, tedy o jeho vrcholovém skalisku, jehož podoba vzdáleně připomíná útes Gibraltaru, jsem se už zmínil. Když pohlédneme z temene skály dolů do hlubiny na to, co se rozprostírá pod našima nohama…
  Daleko známější kopec stejného jména se nachází - (taktéž v Hostýnských vrších), na hřebenovce z Trojáku do Valmezu a je vrchem vyhlídkovým. Tento náš je zalesněný, leží v údolí potoka Bystřičky pod Tesákem…
  Dvě hezké bizarní skály najdeme u žluté turistické značky, vedoucí z Čerňavy na Kelčský Javorník.Z hory Čerňava nás značka vede do hlubokého sedla - ( poblíž se nachází zrekonstruovaný partyzánský bunkr…
Nejvyšší horou Hostýnských vrchů není Hostýn se svými 734,6 metry, ale Kelčský Javorník, který měří 864,7 m. Tyčí se nedaleko Bystřice pod Hostýnem. Poskytuje za dobrého počasí nádherný výhled do krajiny. V létě…
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
Svatý Hostýn je velice kouzelným kopcem Hostýnských vrchů. Dosahuje 735 metrů nad mořem a už po Dlouhá léta je vyhlášeným poutním místem. Stojí zde chrám zasvěcený Panně Marii, která podle pověsti zachránila oby…
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
11.7km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
11.7km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
14.1km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
19.3km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
28.4km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
29.5km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
29.5km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
30.2km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
35.3km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
35.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace