Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Chvalčov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka pod zimními svahy Čerňavy

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody

Fotografie (83)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

V pátek k večeru přichází změna počasí : z oblohy se vytrácí těžká šedá mračna a jsou nahrazena tisíci blikajících hvězdiček. Zároveň se ochlazuje, což vše signalizuje, že zítra bude krásný den. Přiznám se, že jsme s tímto vývojem počasí vůbec nepočítali a tak se až na poslední chvíli rozhodujeme, že vyrazíme v sobotu někam do okolí na polodenní výlet. Naše volba padá na Tesák, Čerňavu a vodopádky a kaskády na Bystřičce. Ráno v 7.00 nám tam jede ze Zlína autobus a za konečnou stanici volíme zastávku v údolí Bystřice, nad níž se rozkládá rekreační areál jménem "Na Valaškách"...

Za čím jedeme?

Ačkoliv je od rána překrásný, téměř znovu zimní den, nás "výletníků" v buse moc nesedí. Na Zlínsku a i nad Lukovem jsou jižní svahy Hostýnských vrchů sněhuprosté, za Kašavou a okolo Držkové je ho ale ještě dost a dost i na export. A když vyjedeme nahoru na hřeben a pokračujeme serpentinami horské silnice k Trojáku a dál nahoru na Tesák, ocitá se náš veřejný dopravní prostředek v nefalšovaném zimním království. Svahy vrchů a kopců se prohýbají pod tíhou bílého snížku a my si připadáme jako někde Na Horách. Je sice fakt, že do těch opravdických nejbližších - do Beskyd a Jeseníků - je to od nás trochu z ruky, ale oblast Tesáku a Trojáku je pro Zlíňáky velmi přijatelnou "náhražkou" - vždyť nejvyšší vrcholy "Hostýnek" přesahují nadmořskou výšku 800 m ! ( Taky cestou vidíme, že na Trojáku se to u sjezdovky jen hemží nadšenými lyžovníky a plno je i u chaty na Tesáku ). My ale ještě sjíždíme množstvím krkolomných zákrut do hlubokého údolí Bystřice a vystupujeme na zastávce Na Valaškách.

Hned nad ní se nám nad hlavami vypíná koruna mohutného chráněného stromu dubu zimního. Po silnici pokračujeme směrem zpátky na Tesák. Tady v dolině je zima jak v morně a tak jsme docela rádi, že se můžeme zahřát mluvením a rychlou chůzí. Asi po 1 km odbočujeme ze silnice vpravo na lesní cestu, vedoucí okolo potoka Bystřice a pak na další, která nás vede pod Ostrou kupou Bludného k vodopádkům a kaskádám na Bystřičce. Sněhu je tu na cestě a všude kolem nás tolik, že se do něj místy boříme až do půl lýtek a já Janě gentlemansky prošlapávám cestu. Je to dobrá makačka a za chvilku jsme oba zpocení jak v maďarských termálech ! Konečně kaskádky !!

Jana dolů k hladině potoka nejde a pokračuje pod svahem Bludného - posetého četnými rozervanými skalisky a balvany - po lesní cestě nad vodopádky. Já - rozený průzkumník - se samozřejmě musím dobrodit sněhem až k prvním peřejím. Ještě kousek to jde kaňonkem potoka i proti jeho toku, pak je tu ale taková ledovica, že mně nepomožů ani kanady a tož sa pokorně vracám hore na cestu za mojů robů... Vody v potoce je v tomto období požehnaně a jednotlivé peřejky a katarakty jsou velice působivé, jen je tady dole v kaňonku stín - ( slunce se tu dostane až odpoledne ) - a tak se tu nedá fotit přesně podle našich představ. Pak vycházíme na loučku nad poslední kaskádkou. Tady nahoře se po louce potok líně kroutí v meandrech a nic nenasvědčuje tomu, že o pár metrů níž náhle zdivočí a v délce asi 80 metrů si hraje na "tiesňavu" ze slovenských hor !!

Jana si jde něco fotit kousek proti proudu. Já vrhnu poslední pohled na strmý svah Bludného, plného skalisek - je vidět i velká a mohutnější vrcholová skála - a pak jdu přes silnici a stoupám do svahu strmým chodníčkem ke konci dlouhého balvanového proudu. Je to největší takový jev u nás na Valašsku, samozřejmě je to PP a ten proud sem spadá až odshora od vrcholového skalnatého hřebene na Smrduté. Tady dole jsou dvě výraznější ukloněná pískovcová skaliska - já jim soukromě říkám "Malá a Velká Pisská věž" - bohužel až po ně se mi přes místy až půl metrový sníh brodit nechce a tak se brzy vracím dolů k silnici za manželkou. Můj původní plán : mírnějším svahem kopce vylézt na lesní cestu se zelenou značkou, vedoucí od Chvalčova na Smrdutou a Čerńavu, tím pádem padá a tak pokračujeme nahoru na Tesák po silnici.

Foto: Franta

Už za prvními zákrutami objevíme vlevo v balvanu umístěnou pamětní desku se jménem stavitele této horské silničky - ( stavba probíhala v období první republiky, silnice měla kromě strategicky vojenského významu též zpřístupnit srdce Hostýnských vrchů a umožnit vybudování nových rekreačních míst, což se na 100 % zdařilo ...) O něco výš vycházíme ze studeného údolí na prosluněné úbočí Čerňavy a nestačíme žasnout - a fotit - při pohledu na pohádkově nasvícenou zimní krajinu a bučinatý les okolo nás. A tak to pokračuje až po poslední zatáčkou pod Tesákem. Odtud už silnice pokračuje lesem smrkovým. Kousek pod vrcholem stoupání se s Janou domlouváme na tom, že já si ještě po lesní silničce odskočím pod Čerňavu - manželka neprotestuje, neboť ví, co si vzala za blázna - zhruba za hodinku se vrátím a ona si ještě něco vyfotí nahoře na Tesáku a pak na mne počká uvnitř ve staré hospodě...

Fajn ! Moc fajn ale není už cesta po silničce pokryté zledovatělým sněhem na rozcestí pod Čerňavou - čekal jsem naivně, že aspoň tady bude cesta prohrnutá ... K vrcholu hory není pěšinka vůbec prošlápnutá, když to zkusím, tak se okamžitě zabořím nad kolena do sněhu a levá zasněžená kanada mi vyčítavě říká : "Vidíš to,ty vole ?!? " Směrem ke Smrduté, vzdálené asi 2 km, vede jen lyžařská stopa. Co včil ? Rozhoduju se jít vedle té stopy aspoň kousek cesty. Místy je sníh zledovatělý a tak mne unese, místy se nečekaně probořím, ale není to tak strašné. Les nad silnicí a mnohá skaliska a balvany na jižním úbočí Čerňavy jsou fantasticky nasvícená. Pak mne míjí skupinka běžkařů a já pořád jdu a fotím a najednou jsem až u Smrduté. Ze zákruty cesty je mezi stromy dokonce vidět silueta chrámu na Hostýně !

Foto: Franta

Já ale dělám vlevo vbok a míjím ceduli PP na Smrduté a pak se jako správný horal brodím půlmetrovým sněhem, abych si mohl pořídit foto jedné z nejbizarnějších skal Hostýnských vrchů : tento pískovcový skalní pilíř, který vystupuje ze skalnatého hřebene, má z profilu podobu hlavy jakéhosi obra s našpulenýni rty !!!

Protože se mi nechce nazpět vracet tou špatně schůdnou cestou, rozhoduju se, že seběhnu dolů k silnici po jedné lesní svážnici a nahoru k Tesáku půjdu po silnici znovu úsekem, kterým jsme před pár hodinami prošli společně s Janou... Přiznávám, že tak debilní rozhodnutí jsem už dávno neučinil a osudem jsem za to byl vzápětí spravedlivě potrestán !! I když ta cesta lesní cestou vede dolů z kopce, jen co jsem doskákal sněhem ze strmého svahu Smrduté dolů k potoku, svážnice se napřímila a sněhu tu bylo tolik, že jsem se do něj místy propadal až nad kolena !! Nevím, jestli jste to někdy zkusili - brodit se skoro kilometr sněhem, sahající do výše 30 - 40 cm - ale věřte mi, že to nic příjemného nebylo a navíc mne tlačil čas !! Naprosto dehydrovaný a vyfluslý jak myší hovínko jsem konečně dosáhl silnice a s vlasy a tričkem zpoceným jak po návštěvě zubaře jsem zamířil nazpět ku Tesáku. Po těch "útrapách" mi cesta po asfaltce zpět do kopce připadala jako procházka rajskou zahradou ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Manželka mne už netrpělivě čekala v útulném interiéru hospody ve staré chatě na Tesáku a udiveně na mne zírala, když jsem si napřed posunky objednal čepované nelko pivo a vyklopil ho skoro na ex do sebe a teprve pak se mi vrátila řeč a já mohl Janě vysvětlit, co mne tak zdrželo ... Protože ona už jedla, dal jsem si ještě na její radu dobrou fazolovou polévku. ( Rád bych spapal i nějaký další chutný chod, ale na to už jsme neměli čas, neboť jsme museli na bus ...)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Překvapilo nás, jaká je i v tak nízkých "horách", jako jsou Hostýnky,krásná zimní atmosféra a už víme, že se sem budeme i v tomto ročním období rádi vracet !

Ostatní informace

Foto: Franta

Jak na sviňu nabízali v restauraci na Tesáku kančí guláš a jiné podobné dobrotiska a já sem ho kvůli mojém "blbnutí" pod Smrdutů a kvůli tom, že nám jél za chvilku bus do Zlína, nemohl ani okoštovat !!!

Poslední aktualizace: 4.3.2012
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Procházka pod zimními svahy Čerňavy</strong> mapa
Mapa Procházka pod zimními svahy Čerňavy

Příspěvky v okolí Procházka pod zimními svahy Čerňavy

  Hezkou ukázku "čerňavského kamení" můžeme vcelku pohodlně shlédnout, pokud se v sedle za Tesákem rozhodneme ignorovat žlutou turistickou značku, vedoucí na vrchol Čerňavy (844 m) a vydáme se lesem vlevo po …
   Zůstane asi navždy nezodpovězenou otázkou, jak a proč získal tento pozoruhodný vrch tak nepřívětivé pojmenování. Ale to nechme k dumání historikům a my se podívejme, v čem je tak zajímavý pro nás turi…
Ačkoliv je to k nevíře, i kousek od Zlína se můžeme zaposlouchat do šumění a hukotu kaskád a malých vodopádků. Lokalita se nachází v centrální části Hostýnských vrchů pod rekreačním střediskem na Tesáku poblíž veliké levotočivé zatáčky, ze které ale bohužel není kvůli lesním stromům vidět. Nejsnažší přístup je následující: pokud pojedete autem z Tesáku do Bystřice pod Hostýnem…
  Největší okrasou "balvanového proudu," nacházejícího se v PP Smrdutá v její nejspodnější části, není kupodivu to chráněné kamení, ale spíše vzácná karpatská květena a pralesovitý suťovitý les. A samozřejmě n…
 O vrchu Bludném, tedy o jeho vrcholovém skalisku, jehož podoba vzdáleně připomíná útes Gibraltaru, jsem se už zmínil. Když pohlédneme z temene skály dolů do hlubiny na to, co se rozprostírá pod našima nohama…
Přírodní památka
  O přírodní památce Smrdutá v Hostýnských vrších, o jejích skalách a jeskyni jsem se již ve svých článcích několikrát zmínil a zdálo by se, že jsem všechny tajuplnosti vrchu už dostatečně popsal... Zdání k…
  Daleko známější kopec stejného jména se nachází - (taktéž v Hostýnských vrších), na hřebenovce z Trojáku do Valmezu a je vrchem vyhlídkovým. Tento náš je zalesněný, leží v údolí potoka Bystřičky pod Tesákem…
 Nám, kteří milujeme šumění horských kaskád a hukot vodopádů - (a jsme přitom obyvatelé střední a jižní Moravy), připadá, že se k nám okolní příroda zachovala macešsky. Abychom takovouto přírodní raritu vid…
Chata
Název pochází pravděpodobně z "tesání dřeva" v místních lesích. Za bystřického starosty Františka Fryšáka byla prosazena nová silnice z Bystřice přes Tesák a Troják směrem ke Vsetínu. Silnice sledovala horní tok…
    Horu Čerňavu (844 m) tvoří mohutný táhlý hřbet, který je dobře přístupný turist.značkami od Tesáku. Ještě docela nedávno celou Čerňavu pokrýval původní smíšený porost - buk s příměsí smrku, bříz…
Mohutný zalesněný masív Čerňavy je nejlépe přístupný od sedla, kterým prochází silnice ze Vsetína a Zlína do Bystřice pod Hostýnem a na němž se nachází známé rekreační místo Tesák. Turistické značky od něj vedo…
  Dvě hezké bizarní skály najdeme u žluté turistické značky, vedoucí z Čerňavy na Kelčský Javorník.Z hory Čerňava nás značka vede do hlubokého sedla - ( poblíž se nachází zrekonstruovaný partyzánský bunkr…
Nejvyšší horou Hostýnských vrchů není Hostýn se svými 734,6 metry, ale Kelčský Javorník, který měří 864,7 m. Tyčí se nedaleko Bystřice pod Hostýnem. Poskytuje za dobrého počasí nádherný výhled do krajiny. V létě…
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst u nás, hora v Hostýnských vrších s barokním poutním kostelem.
Svatý Hostýn je velice kouzelným kopcem Hostýnských vrchů. Dosahuje 735 metrů nad mořem a už po Dlouhá léta je vyhlášeným poutním místem. Stojí zde chrám zasvěcený Panně Marii, která podle pověsti zachránila oby…
Poutní chrám byl vybudován v barokním slohu Františkem Antonínem z Rottálu v letech 1721 - 1748. Po slavnostním vysvěcení svatohostýnského chrámu došlo z nařízení císaře Josefa II. k jeho z…
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
11.4km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
11.4km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
27.7km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
30.1km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
30.1km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
30.2km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace