Hanušovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hanušovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka 2013 (okolo Hanušovic)

Tipy na výlet Celodenní výlet Do přírody

reklamní bilboard
reklamní bilboard  •  Fotografie (20)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Přesto, že profesionální meteorologové i půvabné rosničky slibovali na den konání akce, tedy sobotu 25. května 2013, počasí spíše podprůměrné až vysloveně odpudivé, tradiční účast na Hanušovické čtvrtce se nám vzdávat nechtělo. Zvláště poté, co jsem získával stále silnější pocit, že už nevycházejí předpovědi počasí ani na nejbližší dvě hodiny, natožpak na celý den. A když jsem se z internetu dozvěděl, že ve chvíli, kdy jsem si během týdne v letním oblečení dával na zahrádce pivo, bylo v Šumperku chladno a silně pršelo, bylo rozhodnuto. Vždyť i páteční Noc kostelů jsme prožili „suchou nohou“, s pár kapkami při odchodu z domu a s hvězdami nad hlavou při předpůlnočním návratu.

Je sobotní ráno. Podle ČT i internetu je v Šumperku venku strašná zima, temně zatažená obloha a prší. Raději se podívám i z okna … a vidím modrou oblohu s pár mráčky a 11 stupňů na teploměru. Ale protože v Martině stále hlodá jakýsi helmint pochybností, souhlasím s připravenou náhradní variantou. Nepůjdeme z Králík (to jsme koneckonců – po krátké poradě – vzdali už ve čtvrtek) ani ze Šumperka, ale odvezu všechny tradiční účastníky (tedy Martinu, Janu a sebe) autem do Hanušovic. Zde pak uděláme krátký okruh. Nebudeme vázáni na veřejnou Dopravu (vůbec) ani na počasí (částečně), nemusíme tam sedět dlouho v zimě a já budu – coby řidič – žít zdravě. Zkrátka samé výhody.

Za čím jedeme?

Jak řekli, tak udělali. Po čtvrt na devět vyjíždíme a za chvíli jsme na místě. V pohodě zaparkujeme (i po našem příjezdu zbylo na parkovišti u areálu pivovaru ještě sdodstatek – tedy asi tří – míst). Vystoupíme a v dáli hned zahlédneme známou postavičku – již pochodujícího - Josefa Kurta, našeho to souseda a někdejšího (ale to už je hodně dávno) spolubojovníka na polích čundrovních i volejbalových. A ten nám prozradil, že v Hanušovivích si můžeme vybrat ze čtyř různých tras, přičemž on volil tu šestnáctikilometrovou. Optimismem nad stavem počasí jsem nakazil celou skupinu. Jdeme všichni bez pláštěnek (Josef Kurt má raději nepromokavou bundu, pláštěnku i deštník) a tu šestnáctku zvolíme také. Během registrace zjistíme, že na čepu je zatím jen minimum značek (polotmavý Šerák, desítka a pro nás řidiče free a kofola), ale zase ještě mají – všemi oblíbenou – dršťkovku. Dáme si tu polotmavou jedenáctku a vyrazíme. Čeká nás hned nejprudší stoupání dne do Hynčic nad Moravou a mě zjištění, že jsem téměř vybité baterie nechal ve foťáku a ty nabité v ledničce. Černým tužkovkám Sanyo však věřím jako dnešnímu počasí a oboje – naštěstí – vydrželo.

Ve chvíli, kdy vyfuníme do Hynčic, uslyšíme od hospody – přátelsky přezdívané Ká dvojka – známý hlas. Pepa se svými olomouckými souputníky ještě dočerpávají tanker. A tak se naše řady rozrostou. Opouštíme také červenou TZ a pokračujeme dál po modré. Cestou mě hned čeká ještě krátká zastávka, protože pohrát si se stádem koní (zdejší chovná stanice se chlubí druhem welsh cob, a protože před těmito krásnými zvířaty všichni ostatní prchli, nikdo mě ani nevyfotil) bylo prostě milou povinností. Doženu výpravu a u jakéhosi bílého baráčku - kolem kterého jsou kromě špatné asfaltky už jen dvě lavičky, pár stromků a spousta zeleně – s Pepou zalitujeme, že tu nemůžeme udělat nějakou veselou akci. Tady by náš kulturní až distingovaný řev jistě nikoho nerušil …

Blíží se kontrola v Rejchartickém sedle. Míjíme stádo skotu, kde jsou býci takoví volové, že tam skáče kráva na krávu. Asi byla fakt zima. Dáme si pivko (já už jenom ucucávám od Martiny, protože jsem měl cestou i jednu slivovičku a při mé smůle se dnes bude jistě všude pomáhat i chránit) a orazítkujeme kontrolním razítkem mapy i sami sebe. Pak ještě cigárko, pohrát si s několika pejsky (na výběr je od třínohé srnky po statného biegela) a razíme dál. Projdeme okrajovou částí Kopřivné k rozcestníku Pod Smrkem a poté – kolem skotačícího stáda ovcí – na Lužnou. Zatím stále ještě ani nekáplo, i když obloha už dávno ztratila ranní barvu a je taková jakási tmavě šedá.

Po veselé scénce s mnohaskupinovým vykonáváním různých potřeb scházíme k Novému hradu – neboli Furchtenbergu – u Hanušovic. Zříceninu kdysi nejrozsáhlejšího strážního hradu na severní Moravě tentokrát nenavštívíme (i když se Pepa ihned pochlubil, jak zde kdysi fotil mloka) a spokojíme se s novým razítkem do map i na tělo a malou svačinkou. Já přidám cigárko a Josef další pivo. Poprvé se zde setkáme s dvojicí mladíků, která se upřímně raduje z toho, že nikde se nezlijou tak krásně, jako na Hanušovické čtvrtce. Moc jim to nevěřím, oba vypadají, že jsou ve stavu zcela běžném, ale i oni dojdou – asi hodinu po nás – živi a zdrávi. A protože se nám nechce šlapat cestou obvyklou – tedy z hradu prudce dolů a potom kolem kolejí – volíme si dobrovolně prodloužení trasy a pokračujeme dál po té desetikilometrové.

pod Smrkem
pod Smrkem  •  Foto: markyz63

Mé obavy z počasí se začínají naplňovat. Obloha pomalu modrá a naše stíny se stále více zviditelňují. Cestou zahlédneme i pár skalek a potůčků a najednou jsme na silnici, těsně nad tabulí s nápisem Hanušovice. V cíli obdržíme další odznáček a třetinku do sbírky a musíme přiznat, že obrázek číšnice, nesoucí šest pěníků v rukou a jednoho vklíněného v bujné poprsí, se letos obzvláště vydařil. Pak už byl čas vrhnout se do bujného veselí. To obstaral – víceméně – Pepa sám. Já jsem ochutnal dršťkovku, nealko pivo i kofolu a holky mě – kupodivu – napodobily. Slivovice už v té chvíli také kolovala tak nějak mimo mě. Za hudebního doprovodu šumperské skupiny Bonneville a asi patnáctiminutového bubnování dešťových kapek jsme vydrželi – samozřejmě zcela zbytečně - do času losování a vyhlašování šťastných výherců nejrůznějších cen. Teprve poté se začaly trousit skupinky našich kamarádů, známých a příbuzných, kteří šli ze Šumperka.

My si ještě pohráli s fretkou na rameni sympatické slečny a byl čas na přesun k autu. Proto, aby auto do kopců příliš neskotačilo a dolů jelo o to rychleji, jsme – coby zátěž – přibalili i rozveseleného Josefa Kurta. A za chvíli už jsem si konečně mohl dát pivo na šumpersko-bratrušovském Koupáku. .

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kromě tekutin na občerstvovacích stanicích a drobností typu oplatky a banán jsme se spolehli na stravu domácí i tu - v hanušovickém pivovaru - nabízenou. Zde jsme volili dršťkovku za 35,- Kč, ale v nabídce byly i uzeniny, steaky, guláš (za 60,-) nebo masová směs a hranolky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Akci máme rádi a počasí vyšlo lépe, než mohl kdokoliv očekávat. Takže jen dvě poznámky na závěr:

1) Článek píšu v neděli brzo ráno. Venku krásně svítí slunce a obloha je téměř bez mráčku. Ale vím, že je to jen fata morgána. Podle internetu i televize je zřejmé, že za okny je ve skutečnosti oblačno až zataženo a pokud zrovna silně neprší, sužují všechny alespoň nízké teploty a četné přeháňky …

2) Chtěl jsem do fotogalerie zařadit i snímek, kde jsem zachycen v objetí s oběma děvčaty. Za fotografa byl na pivní občerstvovací stanici určen Josef Kurt. Bohužel se mu touhou po pivu, které už měl natočeno, tak silně chvěly ruce, že na obrázku jsou vidět - víceméně - jen jakési abstraktní šmouhy. Takže na fotkách je místo mě Pepa a já se musel spokojit jen s tou dvojfunkcí řidič – fotograf.

Ostatní informace

Startovné na Pivovarskou čtvrtku letos bylo 50,- Kč. V této hodnotě jsou zahrnuty poukázky na tři nápoje (pivo nebo kofola, které jinak stály dvacku) a drobnou odměnu (sklenička, odznak a diplom), hudba, mapa i tyčinky na cestu. A radostné okamžiky během cesty ani poplatek za setkání s přáteli neplatíte, i když jich je většinou více než dost ...

Poslední aktualizace: 27.5.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka 2013 (okolo Hanušovic)</strong> mapa
mapa Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka 2013 (okolo Hanušovic)

Příspěvky v okolí Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka 2013 (okolo Hanušovic)

Vesnice s nadmořskou výškou 642 metrů spadá pod nedaleké Hanušovice a nachází se na svahu kopce Pršná. Jsou tu především obytné a rekreační domy, chátrající kaple a koňská farma s…
Téměř ve stejné době, jako vtrhl do kin Krobotův film "Díra u Hanušovic", jsem já – po více než roce – vtrhl do Potůčníku. Svým způsobem i na tuto vesničku, vzdálenou asi tři kilometry východně od domoviny ryzího …
Město Hanušovice se rozkládá v údolí řeky Moravy, na úpatí Hanušovské vrchoviny a severním směrem od města Šumperk. Součástí města jsou okolní malé obce a osady a to Hynčice nad Moravou,…
Start trasy můžeme zvolit u symbolu Hanušovic, místního pivovaru Holba, v jehož blízkosti se nachází Pivovarnické muzeum s restaurací nabízející na čepu široký sortiment…
Pivovarské muzeum V budově bývalé školy nedaleko vstupu do pivovaru Holba v Hanušovicích bylo 1.října 2010 otevřeno nové Pivovarské muzeum. Muzeum návštěvníkům přibližuje vývoj pivovarni…
Dřevěná kaple sv.Anny u pramene tzv. svaté vody, dojdete k ní po žluté tur.zn. z obce Potůčník nebo z žel.zast.Potůčník. Poutní místo je zde historicky doloženo již v 17.st, původně zde byly jen obrázky na stromech. Od 30. let 20. století tu stávala malá dřevěná kaple podobného vzhledu jako současná, která byla postavená v roce 1991 nákladem potomků bývalých obyvatel obce. Původní kaple po …
Zřícenina
Zřícenina jednoho z našich nejrozsáhlejších hradů stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Moravy. Zřícenina hradu Nový hrad se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. …
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský park byl od roku 1851 cíleně upravován v přírodně krajinářském duchu. Dnes je osázen často i více jak staletým vzácnými dřevin…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
16.3km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
16.7km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
19.2km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
20.1km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
20.2km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
20.3km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
20.3km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
22.7km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
23.7km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
25.6km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
29.5km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
33.4km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
40.9km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
57.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace