Kopřivná
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kopřivná
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Kopřivná a Bratrušov aneb za krásou kostelních interiérů

Tipy na výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Obce Bratrušov a Kopřivná se nacházejí při silnici, spojující okresní město Šumperk se sídlem pivovaru Holba, tedy městečkem Hanušovice. V obou obcích se mohou pochlubit zajímavými svatostánky, které obyvatelé širokého okolí dobře znají. Mnohokrát totiž kolem nich procházeli pěšky, projížděli na kole nebo na běžkách nebo je alespoň registrovali z okénka automobilu či sedla motocyklu. Málokdo však navštívil jejich interiéry. Dokonce i já jsem tuto minivýpravu plánoval na kole již několik let a dobře vím, že nás takových bylo více. Však jsme o tom i několikrát zaníceně pohovořili … a tím to také vždy skončilo. A tak jsem nedávno konečně alespoň smysluplně využil dlouhodobé neschopenky s vycházkami, řádně nastudoval na internetu rozpis bohoslužeb v Kopřivné (jindy se totiž do kostela nedostanete) a čekal, až přijde den, kdy to prostě půjde.

Ten správný okamžik nakonec nastal až počátkem října loňského roku. První neděli v měsíci tedy neslavíme nostalgicky Den československé lidové armády, ale sedneme s manželkou do auta a vyrazíme. V patřičném předstihu dojedeme pod známou bílou monumentální dominantu Kopřivné a jdeme se kochat. Na protějším svahu nad námi divoce budují další rotující „ozdoby“ Jeseníků, tedy větrné elektrárny, a nás přivítá zavřený kostel a vzápětí i celkem nerudný „kostelník“, který vůbec nevypadal jako někdo, kdo má radost, že „jeho hrad“ navštívili turisté a obdivovatelé památek. Jsem celkem nešťastný, ale ledy jsou vzápětí prolomeny. Pán už je totiž hodně starý a hůř se mu mluví, já jsem ve fázi intenzivní léčby a nemůžu mluvit skoro vůbec. Hned jsme si bližší a vzápětí jsme pozváni do interiéru zvonice. Martina této možnosti zbaběle nevyužije, já – samozřejmě – ano. A musím přiznat, že tomu muži, který nahoru chodí zvonit ještě o nějaké to desetiletí déle než Rolling Stones vyrážejí na světová turné, téměř nestačím.

Začínám vidět celý den v těch nejrůžovějších barvách. Jsem u zvonění před bohoslužbou, dozvím se několik zajímavých informací od pamětníka, který s kostelem skutečně žije, a za chvíli už vstupuji – zřejmě skutečně poprvé v životě – do interiéru tohoto chrámu. A že tady je co obdivovat. Zřejmě teď tedy zřejmě přichází ta správná chvíle si o této památce prozradit alespoň pár základních informací.

Za čím jedeme?

Farní kostel Nejsvětější Trojice v Kopřivné je pozoruhodnou a cennou rokokovou stavbou, zapsanou již v roce 1958 do seznamu našich kulturních památek. Kostel byl postaven v letech 1746 až 1752 a jedná se o orientovanou jednolodní stavbu s trojboce ukončeným presbytářem. Chrámová loď je téměř čtvercová a západní straně kostela předstupuje hranolovitá věž se zkosenými nárožími a konkávním prohnutím. Vstupní portál rámují pilastry s iónskými hlavicemi a v supraportě umístěným reliéfním erbem Žerotínů. Ještě nad ním se nachází papežský znak nesený dvojicí andílků. Středobodem našeho zájmu je však interiér, kde je kněžiště zaklenuto valenou klenbou a chrámová loď plackou s výsečemi. A právě klenby jsou hlavním klenotem této stavby. Zdobí je totiž krásné barokní fresky uničovského malíře Ignace Oderlického, který je také autorem výzdoby šumperského farního kostela i tzv. Barborky. Zdejší malby však byly – bohužel - v roce 1923 částečně přemalovány.

V presbytáři kostela Nejsvětější Trojice můžeme vidět Tři muže před stanem Abrahámovým, postavy starozákonních proroků Mojžíše a Eliáše a skupinu křesťanských světců (Štěpán, Jan Evangelista, Ondřej, Apolena). V lodi se pak nachází Kristův křest a v lunetách čtyři církevní učitelé. Radostně se kochám a svobodně fotím a po nějaké době jsem upozorněn, že se mám otočit směrem západním a vystoupat na kruchtu. Fotografie z této části kostela prý bývají nejkrásnější a ještě uvidím zblízka varhany z roku 1752. Velmi rád této nabídky využiji. Mezitím se již scházejí věřící a je mi jasné, že bych měl dát konečnou. Rychle si tedy ještě prohlédnu mobiliář kostela. Je převážně rokokový a za upozornění stojí zejména cenný hlavní oltář s menzou, tabernáklem a sochou Immaculaty s andílky, který je dílem F. I. Günthera z let 1751 až 1753. Nad oltářem visí monumentální obraz Ignáce Oderlického, zobrazující Svatou Trojici. Najdeme zde také dva postranní oltáře, kazatelnu, dvě zpovědnice a zastavení křížové cesty z roku 1776. A pak jen hodíme nějaké peníze do kasičky, poděkujeme a pomalu se rozsvěcující kostel v tichosti opouštíme.

Ještě obejdeme ohradní zeď bývalého hřbitova, která kostelní areál obklopuje. Je postavena na půdorysu maltézského kříže, prolomena čtyřmi vstupními bránami a do jejich rohů jsou vestavěny kaple s půdorysem podkovy. Pak už jen sejít k autu, krátká zastávka u památníku obětí I. světové války a odjezd. Cestu domů nám (přesněji řečeno mně, protože Martině se už znovu do sychravého podzimního počasí ani dalšího kostela nechtělo a zůstala raději v autě) zpříjemní ještě jedna zastávka. Při průjezdu Bratrušovem si povšimnu, že hřbitovní areál opouští malé skupinky věřících. A tak prudce zabrzdím, odstavím vozidlo a letím ke zdejšímu kostelu Všech svatých, do kterého jsem už sice párkrát přes mříž nahlédl, ale vevnitř jsem snad také nikdy nebyl. Je tam poslední odcházející skupinka, ale jsou na mě hodní a svých „pět minut slávy“ dostanu.

kazatelna
kazatelna  •  Foto: markyz63

Bratrušovský kostel Všech Svatých je považován za pozdně renesanční stavbu z roku 1603. Jeho empírová předsíň však byla přistavěna až o 230 let později. Jedná se o jednolodní kostel s polygonálním závěrem, opěrnými pilíři a šestibokou věží nad hřebenem střechy. Z venkovní strany můžeme vidět i střílny a zbytky pásu značně poškozených sgrafit. Zaklenutí kostela – zejména presbytáře – evokuje gotickou křížovou klenbu a kromě kruchty se zde nacházejí i dvě boční galerie. Nezbývá mi tedy nic jiného než si vyběhnout po schodech vzhůru. Omluvím se posledním – teď už jen na mě – čekajícím a s dobrým pocitem tento svatostánek opouštím. Malý pěkný udržovaný vesnický kostelík, jehož návštěva mě také velice potěšila.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že se jednalo o krátký předobědový výlet, nepoužili jsme služeb ani ubytovacích ani stravovacích. Pro pěší turisty nebo cykloturisty je asi nejlepší využít široké nabídky v Šumperku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

kruchta
kruchta  •  Foto: markyz63

Celý tento výlet mi udělal velkou radost a zbavil jsem se dalšího dlouholetého restu. V době, kdy jsme ho uskutečnili, jsem měl před sebou ještě ambulantní měsíc toho nejhoršího, takže jsem si takovýchto vydařených maličkostí a radostí vážil o to více a také si jich patřičně užíval. Bez ohledu na slova předchozí mohu návštěvu obou kostelů každému – a kdykoliv – bez uzardění doporučit. Jenom mám trošku obavy, že přístupnost těchto památek bude stále omezenější. Slušné chování a zájem nás běžných návštěvníků totiž nesmaže obavy před (ne)tvory, kteří kostely poškozují a vykrádají. A věřte mi, že jsem se už mnohokrát setkal se zoufalstvím lidí, kteří našli ten „svůj“ kostelík bez cenného mobiliáře nebo s protrženým oltářním plátnem. A těch ještě nepostižených každoročně rychle ubývá …

Ostatní informace

Kromě pár drobných do kostelní kasičky a nákladů na Dopravu (v tomto případě tedy nákup PHM a amortizace vozidla) se jednalo o výlet tzv. bezplatný. Při běžném roce bych však doporučoval spojit návštěvu obou kostelů s pěší nebo cyklo turistikou. Zajímavých míst a cílů je v okolí určitě více než dost.

Poslední aktualizace: 12.3.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kopřivná a Bratrušov aneb za krásou kostelních interiérů</strong> mapa
mapa Kopřivná a Bratrušov aneb za krásou kostelních interiérů

Příspěvky v okolí Kopřivná a Bratrušov aneb za krásou kostelních interiérů

Stavba vévodící celé obci i širšímu okolí, umístěná na vršku nad obcí, věž viditelná i ze vzdálenějších polí a luk v této části Hanušovické vrchoviny. Jednolodní rokoková stavba s…
Zřícenina
Zřícenina jednoho z našich nejrozsáhlejších hradů stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Moravy. Zřícenina hradu Nový hrad se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. …
Město Hanušovice se rozkládá v údolí řeky Moravy, na úpatí Hanušovské vrchoviny a severním směrem od města Šumperk. Součástí města jsou okolní malé obce a osady a to Hynčice nad Moravou,…
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Renesanční arkádový žerotínský zámek v podhůří Jeseníků, neslavně proslulý čarodějnickými procesy v období baroka.
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský park byl od roku 1851 cíleně upravován v přírodně krajinářském duchu. Dnes je osázen často i více jak staletým vzácnými dřevin…
Unikátní renesanční papírna v podhůří Jeseníků, vyrábějící dodnes papír původní technologií.
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Lázeňské městečko, ležící severovýchodně od Šumperku, vítají do svého léčebného prostředí nejen pacienty, ale také turisty. K léčbě chorob nervového systému se zde užívá termálních sirovodíkových pramenů, které zd…
Tipy na výlet
Vlakem z Šumperku,velmi dobrý spojení,ač vlak býva poměrně často obsazen,naštestí to není až tak daleko,tak cestu snadno přečkáme V druhé polovině 17. století byl na místě tehdejších hospodářských objektů zbu…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
15.2km
více »
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
17.9km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
18.7km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
19.7km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
20.4km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
20.5km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
20.6km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
20.6km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
22.9km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
25.5km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
25.7km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
26.2km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
26.4km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
30.8km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
31.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
38.7km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
55.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace