Hanušovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hanušovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Malé toulání po dírách u Hanušovic (Potůčník, Pleče, Habartice aj.)

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody

nad Habarticemi
nad Habarticemi  •  Fotografie (39)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Příběh Krobotova filmu se sice odehrává ve Vikanticích, ale různých zastrčených vesniček a téměř zaniklých podhorských osad se v okolí městečka, proslaveného výborným pivem, najde dost a dost. Na dnešní podobě tohoto regionu se podepsalo vysídlení původního německého obyvatelstva i porevoluční likvidace pracovních míst. Ale nechci zde psát politický sloupek … a Vikantice navíc stejně leží blíže k Branné a Starému Městu než k Hanušovicím. Zkrátka a dobře jsem si jednu červencovou středu vzal dovolenou, do auta naložil manželku a vyrazili jsme k Hanušovicím. Tento výlet se dá stejně dobře absolvovat i na kole, stačí trénované nohy a více času. A auto se ten den nakonec docela hodilo, protože nás déšť „překvapil“ celkem asi šestkrát. V nedalekém rodném Šumperku za celou dobu naší nepřítomnosti – samozřejmě – ani nekáplo …

Po malém nákupu v podnikové prodejně pivovaru Holba v Hanušovicích dojedeme do Potůčníku nebo - lépe - řečeno do jeho „dolní průmyslové“ části. Samotná původní osada se nachází o pěkných pár nadmořských metrů výše a i tam se ještě podíváme. Zatím si prohlédneme obě zdejší novinky – tedy továrnu na koloběžky Kostka, u které zanecháme naše přibližovalo, a příjemný podnik U sv. Anny, o kterém jsem se již na Turistice zmínil. Památný strom je bonusem. Potom nás čeká – od zdejšího „nádraží“ vedoucí – žlutá TZ a výstup kolem křížové cesty z pražců k lesní dřevěné kapličce sv. Anny. Tady nás poprvé přepadne déšť. Naštěstí není ani příliš silný ani dlouhý. Tak se napijeme ze studánky, nacházející se u pěkné stavby, vysvěcené v roce 1991, a vydáme se dál.

Za čím jedeme?

Žlutou TZ po chvíli vyměníme za červenou a ta nás dovede do původního Potůčníku, který je dnes již spíše rájem chalupářů, ale kde se stále ještě nachází – kromě pastvin – také starý hřbitov se „zříceninou“ kaple sv. Jana a Pavla. Stavba pochází z roku 1839 a je zničena devastací i požárem po zásahu bleskem. Církev, která je jejím majitelem, zřejmě moc nezajímá. Mám stavby tohoto typu rád, kamenná podoba jim většinou moc sluší. Například podobná kaple v Pekařově naprosto ztratila své kouzlo poté, co byla rekonstruována a dostala novou pseudobarokní fasádu žluto-okrové barvy. Tady nás také opět dostihne déšť, ale i ten přejdeme celkem bez úhony. K hlavní silnici pak pokračujeme po neznačené komunikaci, která ještě většinou pořád zůstává asfaltkou. Martina si dá U sv. Anny pivo a nějaký ten pokrm a já se vydám pro auto. Alespoň si u Kostky prohlédnu prodejnu s barem, která je těsně před slavnostním otevřením.

Naší další zastávkou je Jindřichov.(na Moravě) nebo spíše jeho „předměstí“ – tedy Habartice. Nejprve však jejich osadní část Pleče. Zde se totiž nachází zřícenina tzv. Jindřichovského hradu a pár zajímavých skal. Z hradu toho moc nezbylo a stoupání k němu je – mírně řečeno – hodně příkré, ale pro nás, kteří máme rádi zříceniny, je to prostě zastávka povinná. Martina mě v té chvíli ale moc ráda nemá a návštěvu této památky ani okolních skalek za své nejšťastnější chvíle rozhodně nepovažuje. Z hradu se sice opravdu dochovaly jen části hradeb, nějaké základy vnitřních budov a obranné valy, ale to asi ani nepřekvapí u drobnější „pevnosti“, která vznikla v I. polovině 14. století a obývána byla jen něco málo přes sto let. A ta skála pod hradem se mi líbila celkem hodně. Pak už nás čeká jen sestup k železniční trati a přesun k autu.

Pokračujeme vzhůru do někdejší samostatné obce Habartice. Obec je písemně zmiňována již v polovině 14. století a normálně bych se těšil na pěkné výhledy na pohoří Kralického Sněžníku, ale počasí už nám opravdu nepřeje. Zastavíme se tedy jen u zdejšího kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a památné lípy. Kostel je stavbou z počátku 17. století v podobě z roku 1842 a obklopuje jej hřbitov s ohradní zdí a márnicí. Pár snímků okolní KRAJINY si však přes nevlídnost počasí udělám, k tomuto kraji zkrátka patří. A my se vydáme do cíle poslední etapy, kterým je domov „ryzího piva z hor“, tedy Hanušovice.

Je zajímavé, že hlavní památky tohoto městečka se nacházejí tak nějak mimo centrum veškerého dění. Kostel sv. Mikuláše i někdejší rychtu totiž najdete „kdesi v horách“ nad městem, při úzké silničce spojující Hanušovice právě s Habarticemi. Tato část, nazývaná také Staré nebo Horní Hanušovice opavdu připomíná podhorskou vesničku, tedy další „díru u Hanušovic“. Celkem dlouho jsem si i já svého času myslel, že Hanušovice ani žádný kostel nemají. Mají … a velmi pěkný. Hanušovický kostel sv. Mikuláše je sice barokní stavbou z poloviny 18. století, ale své renesanční jádro ze století 16. rozhodně neskrývá. Například kostelní věž pochází z roku 1557. Ke kostelu se dá dojít ze dvou stran, spodní přístup zdobí sochy sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Immaculaty. Převážně rokokový mobiliář si neprohlédneme, protože kostel je uzavřen a nedá se nahlédnout ani „přes mříž“. Takže krátká procházka po zdejším hřbitově a návrat k autu.

To jsme nechali u hostince Na Rychtě. Ten bývá otevřen sice jen po předchozí dohodě, ale i jeho exteriér stojí za vidění a navíc je doplněn zajímavou galerií pod širým nebem. A to se zde ještě nachází další galerie, zvaná Na půdě. Bývalá rychta patří totiž manželům Pecháčkovým, přičemž Jaroslav je známý motorověpilový dřevosochař. Takže prohlédnout pár venkovních zajímavostí, pohrát si s kozičkami a za sílícího deště vyrazit k domu. A jen pro úplnost: rychta v Hanušovicích je stavbou z I. poloviny 19. století, ale její základy pamatují zřejmě ještě gotiku. Rychta zde totiž stávala již v roce 1439. Od roku 1958 je – stejně jako kostel sv. Mikuláše – prohlášena za kulturní památku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kromě tradičních atributů - jako je tatranka, ovoce, čaj a pivo - jsme se uspokojili s tím, že si Martina dala nějakou drobnost U sv. Anny v Potůčníku. Jinak zde až tak moc možností na posezení není. To se ovšem netýká městečka Hanušovice, tam není problém nasytit se a napojit v některém ze zdejších zařízení k tomu určených. My se ale tentokrát spokojili s pozdním obědem domácím.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celý výlet byl pěkný, kazilo ho jen počasí, které se až tak úplně nevydařilo. Tím pádem jsme přišli o výhledy i několik dalších skálek, které jsem měl původně v úmyslu navštívit. Žádná část dne se asi nedá až tak vyzvednout (pro mě asi obě "zříceniny"), ale vím zcela bezpečně, kterou pasáž by manželka zařadila do kategorie vůbec nelíbilo ...

Ostatní informace

Veškeré náklady dne tvořila Doprava, nákup v "holbácké" prodejně (a nešlo ani tak o pivo, ale o turistické hole, které hodláme využívat zejména na Pivovarské čtvrtce) a nějaké ty poživatiny. Vstupné jsme nikde neplatili, ale jak říká klasik, hodnota možnosti pobytu v přírodě je stejně nevyčíslitelná.

Poslední aktualizace: 7.9.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Malé toulání po dírách u Hanušovic (Potůčník, Pleče, Habartice aj.)</strong> mapa
mapa Malé toulání po dírách u Hanušovic (Potůčník, Pleče, Habartice aj.)

Příspěvky v okolí Malé toulání po dírách u Hanušovic (Potůčník, Pleče, Habartice aj.)

Malá vesnička Potůčník je dnes v podstatě již jen osadou chalupářů nad městečkem Hanušovice, ale ještě na počátku 21. století tady trvale žily asi dvě desítky obyvatel. Dodnes se zde ovšem nachází jedna zajímavá h…
Malá osada Potůčník je součástí Jindřichova a dnes jde prakticky pouze o rekreační oblast. Z okolních svahů se nabízí nádherné Výhledy a z nejbližších turistických cílů můžeme jmenovat…
V katastru obce Žárová (okr.Šumperk) se nachází pozůstatky bývalé vesnice Štolnava (německy Stollenhau). Dnes …
Dřevěná kaple sv.Anny u pramene tzv. svaté vody, dojdete k ní po žluté tur.zn. z obce Potůčník nebo z žel.zast.Potůčník. Poutní místo je zde historicky doloženo již v 17.st, původně zde byly jen obrázky na stromech. Od 30. let 20. století tu stávala malá dřevěná kaple podobného vzhledu jako současná, která byla postavená v roce 1991 nákladem potomků bývalých obyvatel obce. Původní kaple po …
Město Hanušovice se rozkládá v údolí řeky Moravy, na úpatí Hanušovské vrchoviny a severním směrem od města Šumperk. Součástí města jsou okolní malé obce a osady a to Hynčice nad Moravou,…
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský park byl od roku 1851 cíleně upravován v přírodně krajinářském duchu. Dnes je osázen často i více jak staletým vzácnými dřevin…
Unikátní renesanční papírna v podhůří Jeseníků, vyrábějící dodnes papír původní technologií.
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Lázeňské městečko, ležící severovýchodně od Šumperku, vítají do svého léčebného prostředí nejen pacienty, ale také turisty. K léčbě chorob nervového systému se zde užívá termálních sirovodíkových pramenů, které zd…
Tipy na výlet
Vlakem z Šumperku,velmi dobrý spojení,ač vlak býva poměrně často obsazen,naštestí to není až tak daleko,tak cestu snadno přečkáme V druhé polovině 17. století byl na místě tehdejších hospodářských objektů zbu…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
12.9km
více »
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
15.7km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
17.4km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
18.1km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
18.2km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
18.3km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
18.3km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
18.7km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
20.6km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
23.5km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
23.5km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
25.8km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
28.4km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
31.2km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
40.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace