Žďár nad Metují
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Žďár nad Metují
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Ostaš – Horní labyrint

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Horní labyrint na Ostaši
Horní labyrint na Ostaši  •  Fotografie (77)  • Foto: dupis

Kam a jak jedeme?

Přijedete-li do Police nad Metují na Náchodsku, stolovou horu Ostaš nemůžete přehlédnout. Nachází se 3 km severozápadně od města a dominuje okolí. Její náhorní plošina o rozměrech 500 x 400 metrů dosahuje v nejvyšším místě 701 metr nad mořem. Hora je lemovaná skalními útvary výšky až 40 metrů. Na východní straně hory pískovcové skály vytvářejí skalní město Horní labyrint, o sto výškových metrů níže, za Polickým zlomem se v lesním porostu ukrývá další skalní město Dolní labyrint. V tomto článku navštívíme Horní labyrint, kterému se říká také Bludiště, vrchol Ostaše a vrátíme se zpět do osady Ostaš, ze které jsme vyšli.

Za čím jedeme?

Ideálním východiskem do obou uvedených skalních měst je osada Ostaš, kde se kříží hned několik turistických a cyklistických cest. Je tu také parkoviště, na které vede cesta z obce Pěkov. Trasa na vrchol Ostaše přes Horní labyrint a zpět Výří bránou k rozcestníku v osadě není dlouhá, měří jen 3,5 km. Neujdete ji však za pouhou hodinu, je dost členitá, v labyrintu prochází skalními puklinami a přes několik vyhlídek. Byla by i škoda spěchat, protože je tu nádherně. Nedoporučuje se z modře značené trasy odbočovat, jelikož zbloudění by mohlo vést k pádu ve skalnatém terénu.

Z osady zpevněná cesta pozvolna stoupá necelý jeden kilometr k rozcestí před vstupem do Bludiště. Zde se začínáme proplétat mezi skálami a obdivovat jejich tvary. Chůzi nám ulehčí dřevěné stupně, lávky a záseky v pískovci. Na vyhlídkách nám pocit bezpečí dodají dřevěná nebo železná zábradlí.

Některé skalní útvary mají svůj název. Ukazatelé na ně upozorní. Mnohé další skály a věže by uměli pojmenovat horolezci, kteří jsou zde doma. Můžete popustit uzdu své fantazii a skály si pojmenovat po svém.

Po vstupu do Bludiště jsou jedním z prvních útvarů Trosky. Připomínají známou zříceninu hradu v Českém ráji. Mezi skalními stěnami se dostaneme ke kratičké odbočce na Galerii s výhledem na několik skalních věží. Po návratu z Galerie k odbočce se podíváme na Pec a sestupujeme do Jezevčí díry. Za ní se můžeme narovnat a stoupat k vyhlídce, ze které uvidíme Medvědy a Raněného sokola. Pouze upřesním, že se jedná o názvy skalních útvarůSmile.

Za dalším blokem skal se ocitneme na malém prostranství, na kterém nejvíce zaujme Mohyla smrti. Odtud to není daleko k Čertovu autu, přejít se dá i k Žábě. Nedaleký ukazatel upozorní na profil Zrádce.

Další cesta vede po okraji srubů s několika vyhlídkami, ze kterých jsou podobné výhledy, protože vyhlídky jsou blízko u sebe. Ta první bezejmenná je kousek od značené cesty, ty další jsou pojmenované a zajištěné zábradlím. Z vyhlídky u Cikánky spatříme Pěkov, Broumovskou vrchovinu a za ní Javoří hory.

Následující vyhlídka se jmenuje Krtičkova. Pod ní máme jako na dlani Kočičí skály s Dolním labyrintem, kterému dominuje Kočičí hrádek. Vpravo je vidět i osada Ostaš. Za Broumovskou vrchovinou se táhnou hraniční Javoří hory.

Poslední vyhlídka se nachází na Frýdlantské skále v nadmořské výšce 701 metr, na samém vrchu Ostaše. Panorama je podobné jako z Krtičkovy vyhlídky, navíc vlevo můžeme vidět část Krkonoš s ještě v květnu sněhem pokrytou Sněžkou.

Z Frýdlentské vyhlídky nás čeká pozvolný sestup lesem k Výří bráně, za kterou je hlavní rozcestník. Cestou k Výří bráně mineme pískovcový balvan obestavěný malými pyramidami z kamínků. Ty zde staví malí i velcí turisté z pověry, aby se na tuto kouzelnou stolovou horu opět vrátili, nebo jen tak pro zábavu.

Od rozcestníku sestoupíme už jen k osadě Ostaš. Při dostatku času se nabízí projít ještě Dolní labyrint nebo si zvolit jiný program. O Dolním labyrintu napíšu někdy příště.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V chatové osadě Ostaš, přibližně sto metrů nad parkovištěm, je sezónní hospůdka. Od května do září je tu otevřený i kiosek s občerstvením. Posedět si můžete na venkovní terase nebo pod stromy. V chatkách je možné se i ubytovat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Máme rádi skalní města a proplétání se mezi skalními útvary. Ostaš je hora, na kterou se rádi vracíme.

Ostatní informace

Jak již píšu ve druhém odstavci, do osady Ostaš se dá vyjet autem. Ukazatel v Pěkově vás navede. Parkoviště je zřejmě placené. Podle vyvěšeného ceníku činí parkovné pro osobní automobil 30 Kč na den (cenová úroveň 2015). V době naší návštěvy byla budka u příjezdu na parkoviště zavřená a výběrčí nepřítomen. Parkovali jsme zdarma. Vstupné do Horního i Dolního labyrintu se neplatí.

Poslední aktualizace: 15.10.2015
Autor příspěvku: dupis
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ostaš – Horní labyrint - Služby, informace
Ostaš – Horní labyrint na mapě
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Ostaš – Horní labyrint

Frýdlanstká skála - nejvyšší místo stolové hory Ostaš. Z vyhlídky se nabízí výhled nejen na spodní labyrint hory, ale i na Teplicko-adršpašské skály, Jestřebí hory, Javoří hory, Broumovské stěny a za dobrého počas…
Skalní útvar
Čertovo auto - zajímavý skalní útvar, který se nalézá v severovýchodní části masivu Ostaše. K Čertovu autu se dostaneme po modré značce ve směru od skalního bludiště k Frýdlantské skále.
Skalní útvar
Mohyla smrti - tajemný až strašidelný skalní útvar, který nalezneme ve východní části masivu Ostaše. Mohyla smrti je přístupná po modré turistické značce ve směru od skalního bludiště k Frýdlantské skále.
Stolová hora Ostaš ( 701 m.n.m.) je výraznou dominantou krajiny v okolí města Police nad Metují. Místo je spojováno s řadou pověstí a mnohé skalní útvary podle nich přišly ke svým jménům.…
Vydáme se do Broumovského výběžku, přesněji do Police nad Metují, kde začneme svou cestu ke stolové hoře Ostaš, kde si přijdou na své přírodovědci, turisté, horolezci, obdivovatelé dalekých výhledů i milovníci tajemství. Z náměstí v Polici se vydáme po zeleně značené trase. Po pravé straně mineme areál kláštera, vlevo pak starou klášterní kovárnu, která dodnes funguje. Značka…
Vstup do Skalního bludiště pod vrcholem Ostaš se nachází na modré turistické značce v oblasti Ostaš u Police nad Metují.
Turistický rozcestník, který se nachází při vstupu do skalního bludiště Ostaše, ukazuje turistům směr po modré značce. Cesta je značena jednosměrně, kdo však půjde k Frýdlantské skále za výhledy a vyhne se tak skalnímu bludišti může bez potíží jít proti doporučenému směru.
Stolová hora Ostaš, která je dominantou Policka, je vzdálena tři kilometry severozápadně od Police nad Metují. Vrchol dosahuje výšky 700 m. n. m. a okolní terén převyšuje až o 250 m.…
V článku „Ostaš – Horní labyrint“ jsem krátce popsal tuto stolovou horu dominující krajině Policka. Ve vrcholových partiích Ostaše jsme prošli Bludiště, jak se Hornímu labyrintu také říká. V tomto člán…
Skalní útvar pod stolovou horou Ostaš. Ve skalách leží ukryta 30 m dlouhá sluj Českých bratří, kde podle pověsti pronásledovaní evangelíci konali tajné bohoslužby - viz např. http://vinneto…
Trasa
K Ostaši je možno se dostat jak pěšky tak i autem. Tato trasa je jednodušší, tedy autem. Ze silnice spojující Polici nad Metují a Broumov odbočíme v křižovatce u Pěkova a prudce vzhůru směřujeme k parkovišti pod chatovou oblastí. Déle již pěšky stoupáme po modré značce směrem ke skalnímu bludišti. Po „motanici“ v bludišti míjíme skalní útvary jako např…
Stolová hora Ostaš je vyhledávaným turistickým cílem. Je však škoda navštívit jen skalní bludiště na vrcholu ( viz např. http://www.turistika.cz/trasy/ostas ), na jeho úbočí jsou další…
Mýtická stolová hora se skalním labyrintem a turistickou chatou.
Skalní útvar
Nádherný skalní útvar je vyznačen Modrou turistickou značkou,doporučuji projít podle značek a uvidíte krásně bludičtě.
Tipy na výlet
Z obce Lachov u Teplice nad Metují na Stolovou horu Ostaš. Výšlap na stolovou horu Ostaš, prohlídka labyrintu na Ostaši, výhled na krásy okolí. Na Ostaši se nachází bufet, kde se lze občerstvit. Úža…
Rozcestí
Rozcestí modré, zelené a červené turistické značky se nachází v oblasti Ostaš cca 4 km od města Police nad Metují.
Skalní útvar
Tvoří skalní partii na severovýchodním svahu stolové hory Ostaš. Jsou tvořeny kvádrovými pískovci. Výška skalních věží zde dosahuje až 20 m. V severozápadní části Kočičích skal se nachází souvislejší…
Pramen velice chutné vody pod Stolovou horou Ostaš. Jedná se o první vodovod přivádějící vodu do obce Žďár nad Metují. Byl postaven po dohodě mezi představenstvem polického kláštera a žďárskými sedláky, kteří do výstavby investovali. Bylo položeno 1.143 trub nákladem 1.360 zlatých a dohodnut nájem polickým benediktýnům 5 zlatých ročně za používané pozemky. Vodovod byl vysvěcen 3.8.1856. Na prameni Samaritánky je kamenný …
Při  naší dovolené v Náchodě jsme se jeden den vypravili prozkoumat skalní svět Broumovských stěn. Ráno začínáme snídaní v nádražním bufetě v Náchodě, kam jdeme z kempu v Bělovsi 3 km. Auto…
Údolí, dolina
Nalézá se nad Dědovem a pod stolovou horou Ostaš. Je to chladné údolí s množstvím vzácných a chráněných rostlin (lýkovec, bledule, devětsil, petrklíče). Proto je nejhezčí brzy na jaře. Údolí…
Kopec
Vrch Hejda (626 m n.m.) je další zajímavá stolová hora v blízkosti svého většího a známějšího bratříčka Ostaše (700 m n.m.). Hejda je uchráněna před turistickým ruchem, jediná turisticky zna…
Tipy na výlet
Jedeme do pomyslné brány Adršpašsko - Broumovska, do Police nad Metují. Při cestě do oblasti Adršpašsko - Broumovska ve směru od Náchoda nemůžeme minout Polici nad Metují, město, které je prvně historicky doložené roku 1213, kdy jej Přemysl Otakar I daroval broumovským benediktinům. Zřejmě největší dominantou Police je budova radnice jejíž  historie sahá do roku 1718…
Výletní místo
Hvězda je vyhledávané výletní místo v oblasti Broumovských stěn, severovýchodním směrem od města Police nad Metují. Kromě křižovatky turistických tras tu najdeme stejnojmennou turistickou…
Skalní útvar
Jedinečné skalní město v severovýchodních Čechách leží 2 km od města Teplice nad Metují, 26 km od Náchoda a 24 km od Trutnova. Prohlídkový okruh je 6 km dlouhý a můžete jej projít za 2 až 3 hodiny. Cestou sp…
Adšpašské Jezírko je jedním z lákadel a častým cílem turistů při návštěvě Adršpašských skal. Jezírko je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Odtok z jezírka následně vytvář Velký a Malý vodopád. …
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejkrásnější a říká se i nejdivočejší skalní města v Evropě.Až do 18.století bylo toto místo nepřístupné díky neprostupné lesní vegetaci.Paradoxně díky požáru v 18.stol. se stala tato skalní oblast přístupná a přívětivá pro turisty.Cestou po turistickém chodníku je mnoho skalních útvarů probouzejících návštěvníkovu fantazii.Skály mají mnoho názvů a asi nejznámější jsou Milenci,starosta a starostová…
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.   Krásné skalní městečko s jez…
11.6km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
38.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace