Machov
Rekreační obec Machov ležící jihovýchodním směrem od Police nad Metují. Jedná se o centrum letní i zimní rekreace v Broumovských stěnách, které…

více o Machov

Partner lokality
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Machov
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

okruh z Machovské Lhoty

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Ráno jsme po dobré snídani vyráželi. Po té žluté, kterou jsme si večer našli. Nešlo to jinak, než do kopce. Sluníčko připalovalo a začátek byl po louce. S loukou skončil i kopec, zatím. Když jsme vešli do lesa, cesta se umoudřila a vedla tak v průměru po vrstevnici. Pod námi údolí, nad námi chvílemi i první skály.

Kousek za skalami jsme se zase ocitli u patníku označujícího státní hranici. Teď jsme ji nepřekračovali. Po silničce, která vlastně lemuje celé naše hranice kromě těch se Slovenskem (samozřejmě made in PS) jsme sešli k potoku Židovka na rozcestí U Zabitého. Kdo byl zabit jsme se nedozvěděli, ale byl tam i přístřešek s posezením. Tam jsme vymýšleli další trasu, bylo možných několik variant. Přidal se k nám motýlek. Napřed seděl na stolku, potom mi přesedl na deštník. Babočka osiková, motýl letošního roku.

Demokraticky jsem rozhodl, že dnes se vydáme po červené, skalní město, které bylo na žluté, si necháme na zítřek (strašnej kopec). Červená znamenala stoupání docela pozvolné, o to delší. Motýlek, uvelebený na deštníku, se nechal poponést asi čtvrt kilometru. Opustil nás až před upravenou studánkou vedle cesty.

Nebyla to vlastně studánka, jen malý jez na potůčku, který přitéká ze stráně, se stříškou. Jako studánka se to jen tvářilo.

Vystoupali jsme až do výšky, kde i na začátku srpna ještě rostly borůvky. V zóně borůvek byl vrchol sedla, do kterého jsme šplhali. Tahle cesta nebyla dílem našich hrdinných pohraničníků, byla to stará poutní, u poutní zastávky, Machovského kříže, bylo další odpočinutí.

Směr severovýchodní jsme vyměnili za severozápadní. Čekal nás ještě malý kopeček a potom krásná hřebenovka. Prý i cyklistická, ale zvláštní bylo, že na každém stoupáníčku i klesáníčku bylo tolik kamení, že cyklista neměl šanci. Asi opatření pro ochranu nás, chodců. Byly i nějaké vyhlídky, většinou ale zamlžené. Jen na skály Božanovského špičáku bylo vidět docela pěkně.

Začalo se stoupat, ale zatím mírně. Na první křižovatce jsme odbočili vlevo, na další to bylo víceméně rovně. Někde u ní byl důkaz, že život se jen tak nedá.

Cesta, kterou jsme šli, byla obyčejná lesní, ale další odbočka, do kopce poněkud podstatnějšího, vedla po Zbytku staré poutní cesty (už u Machovského kříže byla o poutích, které se tu odehrávali, celá informační tabule).

Tahle pěšina se Zbytky pěkného dláždění vyústila na prostorném prostranství pod Božanovickým špičákem, kde se nachází jedno z dílčích míst těch poutí, Pánův kříž.

Dostihl nás tu turistický ruch, lidí tu bylo jako na Václaváku. Nezdrželi jsme se, pokračovali jsme dál po červené. Byla to sice asfaltka, ale vedla mírně z kopce. Z lesa jsme vyšli do luk a byl, i když zamlžený, výhled. Blíž k nám byla Ostaš, v dálce Krkonoše. Povídám Pavlíně: „ Něco bych řekl, ale ty mi odpovíš, a já tě praštím.“. Odpověděla: „Tak to pověz.“. „Hele, Sněžka“. Chvíli přemýšlela, pak si rozpomněla a vítězoslavně se optala: „Jak to víš.“. Nepraštil jsem ji. Řekl jsem si o to.

Mířili jsme do vesničky Slavný. Už jsme tu byli, Pavlína jednou, já dvakrát, podruhé s kamarády. Tenkrát jsem si tam dal dobrůtku, smraďochův mls se to jmenovalo. Topinka s domácím (tuším kozím) zrajícím sýrem. Už jsem se těšil čtrnáct dní. Ale ještě před hlavním rozcestníkem nad Slavným byla odbočka na Slavenskou vyhlídku. I tam jsme se šli podívat. Zase ten opar, ale tuhle skalku, kterou jsem si vyfotil na zpáteční cestě, jsem si vyhlédl už při cestě tam.

Vrátili jsme se na hlavní cestu, odbočili po žluté do vesnice a došli k hospodě. Tam nás sice z předzahrádky zvali na pivo, že je výborné, ale vysvětlil jsem jim svou chuť na sýrovou pochoutku. Ta se měla nacházet o kousek dál v penzionu U Majky. A opravdu ano. Smraďochův mls byl zase vynikající. Nezdrželi jsme se dlouho, k pití tu byla jenom dvanáctka, desítku jim prý vypili včera při zábavě, a to by těch ještě pěkných pár kilometrů mohlo být dost krušných. Raději jsme se do zásoby napít zašli do té malé hospody u hasičárny.

Dál jsme šli po modré značce. Vedla kolem Majky do luk, až někde v dálce se rýsoval les. Bylo parné letní odpoledne. Na křižovatce lučních cest si někdo dal opravdu práci s posezením.

Nevyužili jsme ho, slunečník tu chyběl, a tomu stromku bude ještě hodně dlouho trvat, než bude stínit. Pokračovali jsme k lesu. Ještě jsem se ohlédl a zjistil, že ty louky nad Slavným sice nejsou tak atraktivní, jako skalní města, ale pěkné jsou dost.

Konečně jsme došli na kraj lesa. Hned tu odbočovala pěšina do rokle, na stromě byla značka, ale ukazovala neurčitě. Po pár desítkách metrů průzkumu jsem usoudil, že tahle není ta značená. Ta pravá odbočovala minutku chůze dál. Hloupé bylo, že se ty cesty tak po kilometru spojovaly.

Šli jsme po úbočí rokle, na jejímž dně tekl průzračný potůček. Kolem zase kamení a skalky, místo velice malebné, bohužel taky, i když bylo slunné odpoledne, temné. Žádný obrázek, o který jsem se pokoušel, se nevydařil.

Sestoupili jsme na dno rokle, tady se ty dvě cesty stýkaly a byl tu i první trampský srub. U něj docela povedené sochařské dílko.

Modrá značka nás ještě chvíli vedla po pěkné lesní cestě kolem potoka, ale potom neúprosně zamířila po pěšince doleva. Samozřejmě do kopce. Pavlína trochu brblala, už byla utahaná. Porada s mapou prozradila, že pohodlná lesní cesta by nás zavedla do vesničky Bělý, odkud bychom došli do Machova skoro bez kopců, ale po silnici a na sluníčku. Taky o trochu delší to bylo. Zůstali jsme věrni modré značce.

Přešli jsme jeden kopec, v údolí za ním zase lákala cesta do Bělého, bylo tu i odpočívadlo, kde jsme na chvilku spočinuli. Minul nás cyklista, pokračoval též po modré, ale vzápětí se vrátil. Brzy jsme poznali proč. Pěšinka se vyhýbala okraji vesnice, byla velmi strmá, a kolmo nesjízdná. Krpálek ale nebyl dlouhý, do mírnějšího kopce jsme už šli po normální cestě, a navíc se ukázalo, že dneska je to už poslední větší kopec. Na jeho druhé straně byla osada Řeřišný, odtud už co by kamenem dohodil a Zbytek za čtvrthodinku došel. To byla zhruba ta doba, za kterou jsme došli na silničku spojující Machov s Machovskou Lhotou. Doleva bylo domů, šli jsme ale Doprava. Chtěl jsem se podívat, jestli tam nemají cigarety, brzy mi začnou docházet. Zastavil jsem se obdivovat skalní defilé v zářezu silnice, Pavlína zatím poodešla. Došel jsem do Machova ke kostelu, objevil hospodu a očekával, že moje drahá bude uvnitř, nebyla. Až venku jsem ji znovu objevil. Cestou zahlédla něco podobného sídlišti a automaticky odbočila tam.

Moje cigarety tam neměli. Dali jsme si pivo a kolu, Pavlína začala protestovat, že to tu smrdí kouřem. Upozornil jsem ji, že už má asi halucinace, protože je tu zákaz kouření. A jelikož se nacházíme v objektu místní radnice, bude ten zákaz asi striktně dodržován. Smrdět to najednou přestalo. Stejně jsme se nezdrželi dlouho. Šli jsme bydlet. K večeři jsem měl kachničku s knedlíčkem a zelíčkem. Pavlína dělala skromnou a dala si zmrzlinu. Poprosil jsem paní vedoucí, aby, jestli pojede nakoupit, mi pořídila i ty cigarety. Byla velmi ochotná, příští večer jsem tam měl čtvery.

Za čím jedeme?

Tohle je zase jeden z našich přírodních unikátů. Zdá se, že dříve byl známější než dnes.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování U Lidmanů v Machovské Lhotě je příjemné a cenově dostupné, zdejší kuchyně velmi dobrá. Cestou se lze občerstvit U Majky ve Slavném, ale pozor, otevřeno pro neubytované je jen někdy. Je tu ale i normální hospoda.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo, všechno. Cesty schůdné, občas nesjízdné pro cyklisty, takže člověku nevjíždějí na záda, krajina úžasná.

Ostatní informace

Vstupné jsme neplatili jako obvykle žádné. Tenhle výlet, stejně jako i ten druhý, který jsme absolvovali (o tom někdy příště) vřele doporučuji.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.497, 16.295)
Poslední aktualizace: 29.8.2011
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Machov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
6,1km od místa

Příspěvky v okolí okruh z Machovské Lhoty

Velká Hejšovina (neboli v originálu Szczeliniec Wielki) je stolová hora s krásným labyrintem skal a několika nádhernými vyhlídkami. Není proto divu, že v turistické sezóně se t…
Zvu vás na další "polský skalní" okruh z našeho oblíbeného střediska Machova. Jako začátek volím konečnou autobusu v Machovské Lhotě a nejdříve si projdeme cestu, po které se ještě v roce 20…
V tomhle koutě republiky jsem ještě nebyl. Pro průzkum jsme si vybrali zakotvení v Machovské Lhotě. Jedná se útulnou horskou vesnici. Z důvodu špatné prognózy počasí na sobotu jsme se rozhodli nejdřív se vydat na polskou stranu na Mali a Wielki Szcseliniec v NP Gór Stolowych.  Z Machovské Lhoty jsme nejprve po červené TZ vystoupali vzhůru k Machovskému kříži. Cestou jsme se osvěžili …
Dříve samostatná obec dnes součást Machova. Obec se poprvé připomíná r. 1558. Dům č.p.54 bývalá tzv. Kubečkova evangelická fara (dům s vysazenou patrovou Komorou na sloupech).Rodiště Karla Dostála (1750-1813), vůd…
Vydejte se s námi na pěší výlet do východní části Broumovských stěn. Navštívíme několik míst, která nám nabídnou překrásné výhledy nejen na Policko a Broumovsko, ale i na hřebeny Krkonoš, Sovích hor, Orlických a B…
Od přátel jsem dostal echo, že „se nějak“ změnilo značení turistických tras mezi Machovem, polskou Pasterkou a Hejšovinou, pročež jsem se to vydal prozkoumat. Skutečně jsem dost změn zaregistroval,…
Toto je poslední machovská trasa na území Polska, která nám ještě zbývala projít a popsat. Vychází se opět z náměstí v Machově, kam je nejlépe dojet z Náchoda nebo Hronova buď…
Vesnice
Rekreační obec Machov ležící jihovýchodním směrem od Police nad Metují. Jedná se o centrum letní i zimní rekreace v Broumovských stěnách, které nabízí lyžařský areál s teleskopickým vlekem o délce 600 metrů, upravovanou sjezdovkou a skokanskými můstky vč. um. hmoty. Najdete zde množství značených turistických tras, vnitro- i mezinárodní cyklotrasy, horolezecké …
jedeme vláčkem s Trutnova do Adršpašských skal příroda, skály,možnost zahlédnou horolezce,odpočinek jídlo do skal s sebou, po prhlídce občersvení u stánku, dostatečný výběr,toalety  zdarma,to je urč…
Skalní útvar
Upravená vyhlídka z okraje malého skalního bludiště mezi vrcholy Božanovského Špičáku a Signálu. Z vyhlídky je výhled na Božanovský Špičák a na protější polské Stolové hory. Přístup je možn…
Vloni jsme si s kamarádkou naplánovaly výlet na Hejšovinu a Bledné skály http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/hejsovina-ze-vsech-stran.html , ale posledně jmenované nás počasí donutilo odložit na letošní rok…
Božanovský Špičák je nejvyšším vrcholem Broumovských stěn (773 m n.m.) na jejich jižním konci. Jeho jižní, strmá a skalnatá stráň padá do hlubokého Černého dolu, který odděluje Broumovské st…
Skalní útvar
Broumovské stěny (10/2014) Broumovské stěny tvoří skalnatý hřeben o nadmořských výškách 620 – 773 m n. m. táhnoucí se přibližně ve směru severozápad …
Tipy na výlet
Jedeme do pomyslné brány Adršpašsko - Broumovska, do Police nad Metují. Při cestě do oblasti Adršpašsko - Broumovska ve směru od Náchoda nemůžeme minout Polici nad Metují, město, které je prvně historicky doložené roku 1213, kdy jej Přemysl Otakar I daroval broumovským benediktinům. Zřejmě největší dominantou Police je budova radnice jejíž  historie sahá do roku 1718…
Výletní místo
Hvězda je vyhledávané výletní místo v oblasti Broumovských stěn, severovýchodním směrem od města Police nad Metují. Kromě křižovatky turistických tras tu najdeme stejnojmennou turistickou…
Skalní útvar
Tvoří skalní partii na severovýchodním svahu stolové hory Ostaš. Jsou tvořeny kvádrovými pískovci. Výška skalních věží zde dosahuje až 20 m. V severozápadní části Kočičích skal se nachází souvislejší…
Naším cílem je malebné broumovsko a samotné město Broumov, ve kterém se nachází známý Broumovský klášter a několik dalších kostelů. Jedeme do historického města obklopeného masivem Broumovských stěn a Javoříc…
Památník
Československé opevnění budované v letech 1935 - 1938 je linie pevností, která měla sloužit k obraně státních hranic tehdejšího Československa proti útoku ze strany Německa a částečně také Maďarska. Do osudného ro…
11.6km
více »
Dobrošovská pevnost byla vybudována v letech 1936 - 1938 jako součást pohraničního opevnění ČSR. Přístupná jsou podzemní kasárna, dělostřelecký srub Zelený a velitelský srub Můstek. Pevnostní objekty jsou nejschůdněji dosažitelné autem z Náchoda, nebo České Čermné a dále pěšky z parkoviště. Pro zdatné je možnost pěšího výstupu z Náchoda Bělovse po NS Pevnost Dobrošov. Na…
12.3km
více »
Zajímavost
U obce Dobrošov u Náchoda se nachází jedna z našich nejzajímavějších národních památek. Jedná se o soustavu vojenského opevnění, které je pozůstatkem z doby druhé světové války. Představuje ojedinělý objekt celé s…
12.8km
více »
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
12.9km
více »
Skalní útvar
Jedinečné skalní město v severovýchodních Čechách leží 2 km od města Teplice nad Metují, 26 km od Náchoda a 24 km od Trutnova. Prohlídkový okruh je 6 km dlouhý a můžete jej projít za 2 až 3 hodiny. Cestou sp…
14.3km
více »
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
17.2km
více »
Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejkrásnější a říká se i nejdivočejší skalní města v Evropě.Až do 18.století bylo toto místo nepřístupné díky neprostupné lesní vegetaci.Paradoxně díky požáru v 18.stol. se stala tato skalní oblast přístupná a přívětivá pro turisty.Cestou po turistickém chodníku je mnoho skalních útvarů probouzejících návštěvníkovu fantazii.Skály mají mnoho názvů a asi nejznámější jsou Milenci,starosta a starostová…
17.5km
více »
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
19.1km
více »
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
19.2km
více »
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
19.9km
více »
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.   Krásné skalní městečko s jez…
20.4km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
30.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace