Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Novoroční povinnost v Městském lese

Tipy na výlet Rodina s dětmi Do přírody

v městském lomu
v městském lomu  •  Fotografie (18)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Co se plánovaného novoročního programu týče, měl jsem dlouhodobě jasno. Ráno vyrazíme na Senovou – tedy na tradiční novoroční výstup na Háj – a cestou zpět se zastavíme na Koupáku, kde si dáme česnečku a pivo. Proto jsem také v malé turistické anketě zapadl do početné skupiny těch, kteří uvedli, že na Nový rok půjdou někam do přírody na výlet či procházku. Moje drahá žena, podporována několika dalšími nezodpovědnými jednotlivci, však hlasitě protestovala s tím, že coby rekonvalescent mám odpočívat a ne se huntovat pobíháním po kopcích s rozhlednou a recipročním ochutnáváním slivovice od známých, kterých vždycky cestou potkáme více než dost. A nakonec – s malou pomocí Boží – zvítězila. První den nového roku vstáváme totiž kolem půl deváté a venku je opravdu hodně škaredě (tento článek píšu 5. ledna a za poslední týdny si sluníčko pamatuji jen z předposledního dne loňského roku). Vrchol Senové je v husté mlze a na silnici i chodnících se šedě lesknou kaluže jako mastná oka na polévce. Taková cesta opravdu neláká, ale vzdát se nechci. A tak se dohodneme, že desátá definitivně rozhodne. Rozhodla, protože v té době už byly v husté mlze dvě třetiny oblíbené „kopie Vesuvu“ nad Šumperkem a vypadalo to, že situace se bude i nadále zhoršovat.

Na Tulince
Na Tulince  •  Foto: markyz63

Po obědě už ovšem nevydržíme a rozhodneme se, že alespoň na chvíli ven vyrazíme. Z domu to máme nejblíž do Městského lesa, a tak se vydáme smerem k Tulince. Žádný konkrétní plán trasy nemáme a hodláme to nechat jen a jen na počasí a naší okamžité náladě. Můžeme to koneckonců pojmout jako poznávací „zájezd“ venkovní nenapodobitelnou galerii neúspěchů a omylů šumperských radních. Podívejte se Doprava, vážení. Toto nehostinné místo je legendární šumperský Kotel. Závodní dráha, kde místní borci získávali mistrovské tituly v motokrosu i sidecarcrossu (ať využiju obě jazykové možnosti), kde stávala nesčetnými hosty navštěvovaná Družstevní chata i pozdější Koliba. Prostor, kde mělo stát známé skokanské centrum šumperského rodáka - a olympijského vítěze - Aleše Valenty, kterým se dnes chlubí ve Štítech. A Šumperku zůstalo – po dohodě radnice a strany vodníků – jedno velké … však víte. A teď se podívejte doleva, přátelé. Ta odporně zarostlá prostora s rozpadajícími se budovami je areál Sanatorky. Zařízení, které bylo – a mělo opět být – sanatoriem alpského typu a světového věhlasu, se díky nenažranosti několika jedinců stalo zdevastovanou kulisou pro natáčení hororových klipů. Smutné, že ?

Za čím jedeme?

A jdeme dál. V lese mezi sanatorkou a Tulinkou nás mají už od začátku prázdnin čekat výtvory ze Šumperského dřevosochání 2013. Kdepak jim je asi konec ? Netuším, ale na slibované místo určení nikdy nedorazily. Čekají nás však Městské studánky. Tak se totiž nazývají vybetonovaná místa s různými skružemi, které ze všeho nejvíce připomínají kanály. Hodně žalostný výsledek. Peníze se ovšem utratily, takže na příslušných místech velká spokojenost. Celkem by mě zajímalo, kdo má na všech těchto přehmatech hlavní podíl. Přitom lidi máme na radnici opravdu šikovné a pracovité jako včeličky – ne každý by přece například bez problémů stíhal práci starosty, senátora, dozorčího radního a pedagoga na částečný úvazek v jednom. Ale už jsme na Tulince. Místo někdejšího oblíbeného sálku, kam se chodilo ze Šumperka tančit (to už ovšem ani já nepamatuji), tady dnes najdete rozcestník s ohništěm a otevřeným odpočivadlem. A tady musím určit kam dál.

Vydáme se tedy po modrozeleném souběhu do mírného stoupání. Nepravidelně potkáváme podobně postižené jednotlivce i skupinky, takže je zřejmé, že TV seriály ještě všude nezvítězily. Po nějaké době se TZ rozdělují a my zůstaneme věrni zelené. A po ní dojdeme – kolem zříceniny transformační věže - až k bývalému městskému lomu. Celou jeho podkovu si obejdeme a nejsme tu sami. Nějaká rodinka právě likviduje posezení po špekáčkové svačince. Udělám pár fotek, ale počasí je opravdu odpudivé. Prostě mokro kam se podíváš. Opustíme tedy lom a zkusíme to ještě kousek po zelené. Dojdeme k rozcestníku Nad lomem a vzdáváme to. Mlha s každým výškovým půlmetrem houstne a cesta k Městským skalám nebo dokonce ke skále Voštinové by rozhodně nebyla radostí a potěšením. A tak se vrátíme k lomu a po žluté TZ se vydáme směrem ke skalám Kokeším. Pod hlavní skálou (v místě, o kterém jsem již na Turistice psal a kde stále chybí část směrovníků, takže žlutá pořád volně přechází v červenobílé psaníčko) přebírá vůdčí roli Martina. Rozhodne, že na Kokešovi jsem si dost zafotil v roce nedávno ukončeném, že tam bude stejně kluzko a že zkrátka vyrazíme dál po psaníčku. Žádná diskuze se pochopitelně – a demokraticky - nepřipouští.

Jestliže doposud bylo mlhavo a šedo a i z fotografií září jen různé mechy, rzi a choroby stromů, které se oděly do signální zelené, tady už je vysloveně jako v někdejším Bronxu nebo dnešním Detroitu – tedy hodně černo. Jsme celkem rádi, když tento smutný úsek necháme za sebou a sestoupáme na lesní cestu, která nás zavede k „Zeleným skalám“. Pár fotek, poslední lesní úsek a přes pole se vydáváme k bývalému kravínu, tedy k dnešním stajím šumperského J.O. Vezmeme to přes louku a za mokré a zabahněné boty jsem Martinou jistý úsek cesty spravedlivě peskován. Zachrání to až doma grog a skutečnost, že jí botky zcela dobrovolně a rád vydrhnu dočista do čista. A dobrý pocit z toho, že i v tom nečase máme první letošní kilometry zdárně v nohách už nám nikdo nevezme …

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Celá výprava trvala něco přes dvě hodiny, takže jsme vydrželi bez občerstvovacích stanic. Cestou stejně žádné nejsou. Pro přespolní přichází do úvahy jak velký výběr různých zařízení v Šumperku, tak - od Tulinky nedaleké - Nové Domky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V první řadě musím udat hodnotu zápornou: absolutně se nám nelíbilo počasí. Jestli bude platit známé rčení "Jak na Nový rok - tak po celý rok", máme se opravdu letos na co těšit (a zatím to - alespoň v Šumperku - platí na 100 procent). Z tohoto důvodu vynikají plusová body: dokázali jsme se zvednout a jít se trošku protáhnout do přírody. To nám snad také vydrží.

Ostatní informace

Výlet to byl zcela beznákladový, protože díky mokru v botkách jsme ani na to tradiční novoroční koupákovské pivo nakonec nezašli. Využiji tedy tohoto prostoru alespoň k tomu, abych všem čtenářům, dopisovatelům i redakci Turistiky popřál hodně štěstí, zdraví a úspěchů v celém novém roce 2014.

Poslední aktualizace: 6.1.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Novoroční povinnost v Městském lese</strong> mapa
mapa Novoroční povinnost v Městském lese

Příspěvky v okolí Novoroční povinnost v Městském lese

Velký, již nepoužívaný lom v městském lese, snadno přístupný od zelené TZ (případně žluté přes Kokeš) od Tulinky u Šumperka. Výrazné stěny výšky přes 20m tvoří půlkruhový až podkovovitý…
Tímto tipem na krátký a přijemný výlet se vrátím na konec první červnové dekády letošního roku, kdy jsme se s manželkou rozhodli tuto trasu absolvovat. Přesněji řečeno, trasu jsem měl v myšlenkovém plánu…
V polovině března letošního roku se téměř současně udály dva momenty, které nepatří k nejběžnějším. Na chvíli se o víkendu vzpamatovalo počasí (tedy relativně, protože zima a vítr s námi zůstaly) a …
Vrchol
Kopec je částí hřebene, táhnoucího se od Holubího vrchu mezi Šumperkem a Rapotínem až k nejvyššímu Smrku (742m) nad Kopřivnou. Celkem snadno dostupný od sedélka Tulinka po žluté TZ (zároveň červené místní psaníčko), případně při návratové trase po stejné žluté od rozcestí Nad Lomem, psaníčko pak výstupem od Bratrušovské střelnice. Kokeš má vlastně dva vrcholy, jižní ve výšce 511m n.m., vyšší severní pak 519m n.m. Oba vrcho…
První letošní březnový víkend se počasí vydařilo - v hodnotách na stupnici pozitivity - až podezřele vysoko. Sobotu jsem měl programově zajištěnou, ale neděli jsem chtěl…
Skalní útvar, vypínající se do kraje, je součástí Hanušovské vrchoviny v severním okolí Šumperka. Jméno dostal podle faktu, že se nachází v blízkosti města a že vrcholový hřeben je rozčleněn do soustavy útesů a věží, jež jsou převážně ze světlé horniny pegmatitu, dále pak z křemene, slíd a živců, místy přechází v Břidličné ruly a fylity. Na vrcholku skály je vyhlídkový altánek, který poskytuje nádherný pohled do kraje. Tat…
   Nepříliš daleko od "Městských skal" - (které se kupodivu nenalézají nad ulicemi města Šumperka, ale leží daleko mimo jeho katastr), se nachází pozoruhodné skalisko. Jeho krása a dominantní poloha nad …
Vesnice
Rapotín je velkou podhorskou obcí s 3060 obyvateli a najdeme ji v údolí řeky Desné, na obou jejích březích a severovýchodním směrem nedaleko města Šumperk. Severní část Rapotína plynule nava…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Tipy na výlet
Vlakem z Šumperku,velmi dobrý spojení,ač vlak býva poměrně často obsazen,naštestí to není až tak daleko,tak cestu snadno přečkáme V druhé polovině 17. století byl na místě tehdejších hospodářských objektů zbu…
Renesanční arkádový žerotínský zámek v podhůří Jeseníků, neslavně proslulý čarodějnickými procesy v období baroka.
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský park byl od roku 1851 cíleně upravován v přírodně krajinářském duchu. Dnes je osázen často i více jak staletým vzácnými dřevin…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
15.9km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
20.7km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
20.8km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
20.9km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
21.6km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
24.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
25.5km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
26.8km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
29.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
33.4km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
49.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace