Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Vzhůru na Voštinovou skálu

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Do přírody

Voštinová skála
Voštinová skála  •  Fotografie (42)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

První letošní březnový víkend se počasí vydařilo - v hodnotách na stupnici pozitivity - až podezřele vysoko. Sobotu jsem měl programově zajištěnou, ale neděli jsem chtěl využit k nějakému kratšímu cyklovýletu. Jenže člověk míní a Pán Bůh mění, jak říkávala babička. Nikdo nahoře (ani manželka) nic nezměnil, ale nejprve nad mou maličkostí vítězila bohyně jménem Lenivost, potom jsem se "musel" v televizi podívat na nějaké to sjezdové lyžování a na závěr jsem zjistil, že mi opět nějak přeskakuje … koleno. A protože jsem nechtěl dopadnout jako spoluobčan Bank při poledním Super G, nechal jsem kolo kolem, uchopil pod křídlem svou lenošící životní družku a vyrazil směrem k Voštinové skále.

Toto místo jsem hodlal blíže prozkoumat už dávno, jak jsem zde koneckonců přiznal již dříve. Kolem jsem totiž procházel již několikrát, ale nikdy mi nějak nezbyl čas. Tentokrát jsme navíc cestou potkali i další skalky, které jsem zatím vždy tak nějak přehlédl. A nemohu to svádět jen na fakt, že v letošním roce se dá v přírodě toulat – díky nadprůměrným venkovním teplotám – podstatně dříve. Je pravda, že chybějící zeleň odkryje mnohý nečekaný pohled, i to, že jsem tudy často procházel v mlze, kdy nebylo na krok vidět. Ale tím hlavním důvodem je smutný fakt, že zvláště v místech, která člověk důvěrně zná, se prostě občas nedívá nebo nevidí. Vždyť i článek na Turistice o této skále pochází z Valašska.

Za čím jedeme?

Vyrážíme za krásného slunečného počasí tradiční cestou kolem Kotle, Sanatorky a Tulinky. Od rozcestníku Na Tulince pokračujeme po souběhu zelené a modré TZ, od rozcestníku Pod lomem nám zůstává už jen ta – mnohými tolik oblíbená – zelená. Bývalý městský lom tentokrát míjíme bez povšimnutí, ale zcela nezvaně se k nám tady přidává žlutá TZ. Pokračujeme dál k rozcestníku Nad lomem (tady se skrývají první skalky, které jsem v minulosti pravidelně přehlížel), kde odbočíme prudce doleva a dál jdeme po žluté. Tím jsme se zbavili davů lidí, které jsme od Šumperka stále předcházeli. Naštěstí všichni končili buď buřtem v prostorách lomu nebo zamířili po zelené na Městské skály. Pokračujeme dál tedy takřka sólovýstupem, a protože „nejhorší stoupání“ máme v této chvíli za sebou, čeká nás již v podstatě jen procházka téměř po vrstevnici.

Pod nohami nám vyráží devětsil, kolem poletuje žluťásek a nad námi desítky letadel všech pohonů a velikostí. Zkrátka typický pěkný Jarní den. Ještě jedna zastávka u zajímavých skalek na pravoboku a jsme tady. Značení sice silně pokulhává, ale pozoruhodný skalní útvar nad odlesněným svahem nelze – zejména v tomto ročním období – zkrátka přehlédnout. Jsme ve výšce přibližně 600 m.n.m., počasí i teplota se nadále drží na nečekaně vysoké úrovni a tak nám ke štěstí chybí jen lépe otočené slunce a méně lidí. Slunce mám totiž přímo nad mohutnou skálou proti sobě a dvojici šťastných lidiček nahoře na skále, kam si vylezu udělat pár fotek. Škoda, Voštinová skála, tvořená rulou a pegmatitem, je totiž místem neobyčejně půvabným, malebným a fotogenickým. Přesto si zdejší krátký pobyt patřičně užívám. Skála totiž nabízí výhledy téměř všemi směry i možnosti nastudovat různé geomorfologické jevy, voštinami (prohlubně připomínající buňky včelích plástů) počínaje a skalním tunelem konče.

Vzhledem k tomu, že na vrcholu skály se rozvalující dvojice svůj dočasný domov očividně opustit nechtěla, dělal jsem jim společnost jen krátce a vydal se raději prozkoumat okolí monumentu. Skálu jsem poctivě obkroužil jako mlsný kocour kus dobrého žvance a strana jihozápadní mi poskytla i prostor na fotografování při správném osvětlení. Nahoře bivakující duo mi sice ještě několikrát nakouklo do záběru, ale celkové jsem byl spokojen. Trošku mi vadil jen ostružinový porost pod skálou, který přečkal zimu v natolik dobré kondici, že mi lehce podrápal kalhoty i dolní okončetiny a pár ostnů jsem vylovil také – naštěstí ne z oka, ale – z levé dlaně. Přesto jsem přesvědčen, že to stálo za tu „námahu“ a pár kapiček nejdražší tekutiny (pro některé - a dotyční vědí, o koho jde - upřesněji, že tím nemám na mysli rum).

Když jsem se vydrápal zkratkou zpět nahoru, manželka a skála zrovna osiřely. Radostně jsem vyrazil znovu k vrcholu, ale naštěstí ihned jsem za svými zády zaslechl jakýsi zvláštní výstražný zvukový signál. Otočil jsem se na Martinu a z jejího pohledu jsem ihned jasně pochopil, že už se mi na tu skálu vlastně ani moc nechce a že právě nastal ten správný čas k návratu. Tento tichý a spolehlivě srozumitelný druh komunikace je velkým výdobytkem dlouhodobých vztahů a navíc je přece každému jasné, že na focení Voštinové skály od severovýchodu i na výhledy do okolí je stejně nejlepší čas dopolední.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Domů jsme šli tentokrát stejnou cestu jako nahoru. Lidí v lese už přece jen trošku ubylo, ale o liduprázdnu se rozhodně mluvit nedalo. Za rozcestníkem Nad lomem jsem se skočil ještě podívat na těch pár kamínků, o kterých jsem se již zmínil, na Tulince nějaká skupina lidí a psů zahajovala špekáčkový hodokvas a u prvních šumperských domů jsme zaregistrovali „koberce“ sněženek a bledulí. No a na Koupák jsme dorazili právě ve chvíli, kdy se sluníčko schovávalo do prohlubně mezi Chocholíkem a Senovou neboli Hájem. Závěrečná odměna v podobě kvasnicového pivečka nám ten den chutnala tak nějak lépe než jindy a díky krátké slivovicové zastávce u známých jsme to měli i s bonusem v podobě „podmořského“ akvária.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

po žluté
po žluté  •  Foto: markyz63

Zařazení do kategorie není podle Turistikou.cz nabízených možností dost dobře možné. Délka tohoto výletu je od našeho bydliště přibližně 10 kilometrů, od vlakového nebo autobusového nádraží asi 14 km. Tato vzdálenost sice neeliminuje rodiny s dětmi, ale pokud chcete kolem skalek chvíli skotačit, je to spíše pro alespoň trošku zdatnější jedince. Původní nadmořská výška se vám během stoupání +/- zdvojnásobí.

Ostatní informace

Za hezkého počasí se jedná o krásnou odpolední procházku, která vás navíc – pokud jste místní a vyhnete se občerstvovnám všeho druhu – nic nestojí.

Poslední aktualizace: 5.3.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Vzhůru na Voštinovou skálu</strong> mapa
mapa Vzhůru na Voštinovou skálu

Příspěvky v okolí Vzhůru na Voštinovou skálu

   Nepříliš daleko od "Městských skal" - (které se kupodivu nenalézají nad ulicemi města Šumperka, ale leží daleko mimo jeho katastr), se nachází pozoruhodné skalisko. Jeho krása a dominantní poloha nad …
První únorovou sobotu navštívilo Šumperk tak krásné – byť mrazivé – počasí, že bylo opravdu škoda zůstat sedět doma. A nic na tom nezměnily ani fantastická Verunka Vítková a biatlonové televizní přenosy z Nov…
Skalní útvar, vypínající se do kraje, je součástí Hanušovské vrchoviny v severním okolí Šumperka. Jméno dostal podle faktu, že se nachází v blízkosti města a že vrcholový hřeben je rozčleněn do soustavy útesů a věží, jež jsou převážně ze světlé horniny pegmatitu, dále pak z křemene, slíd a živců, místy přechází v Břidličné ruly a fylity. Na vrcholku skály je vyhlídkový altánek, který poskytuje nádherný pohled do kraje. Tat…
Vrchol
Kopec je částí hřebene, táhnoucího se od Holubího vrchu mezi Šumperkem a Rapotínem až k nejvyššímu Smrku (742m) nad Kopřivnou. Celkem snadno dostupný od sedélka Tulinka po žluté TZ (zároveň červené místní psaníčko), případně při návratové trase po stejné žluté od rozcestí Nad Lomem, psaníčko pak výstupem od Bratrušovské střelnice. Kokeš má vlastně dva vrcholy, jižní ve výšce 511m n.m., vyšší severní pak 519m n.m. Oba vrcho…
Vesnice
Rapotín je velkou podhorskou obcí s 3060 obyvateli a najdeme ji v údolí řeky Desné, na obou jejích březích a severovýchodním směrem nedaleko města Šumperk. Severní část Rapotína plynule nava…
Renesanční arkádový žerotínský zámek v podhůří Jeseníků, neslavně proslulý čarodějnickými procesy v období baroka.
Tipy na výlet
Vlakem z Šumperku,velmi dobrý spojení,ač vlak býva poměrně často obsazen,naštestí to není až tak daleko,tak cestu snadno přečkáme V druhé polovině 17. století byl na místě tehdejších hospodářských objektů zbu…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský park byl od roku 1851 cíleně upravován v přírodně krajinářském duchu. Dnes je osázen často i více jak staletým vzácnými dřevin…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
15.3km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
20.1km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
20.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
20.4km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
20.5km
více »
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
20.7km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
22.3km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
22.6km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
23.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
25.2km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
25.7km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
27.6km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
28.8km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
32.7km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
34.5km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
50.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace