Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Horní Kokeš po psaníčku Josefa Janků

Tipy na výlet Rodina s dětmi Do přírody

skály Kokeš
skály Kokeš  •  Fotografie (36)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Tímto tipem na krátký a přijemný výlet se vrátím na konec první červnové dekády letošního roku, kdy jsme se s manželkou rozhodli tuto trasu absolvovat. Přesněji řečeno, trasu jsem měl v myšlenkovém plánu vytyčenu již nějaký ten pátek, ale pořád tak nějak nebyla ta správná příležitost. Skály na „horním“ Kokešovi jsme – samozřejmě – navštívili už mnohokrát, ale vždy z opačné strany nebo v rámci nějakého delšího okruhu. Počasí ten den vyšlo téměř dokonale, takže vyrážíme směr Bratrušov.

Nejprve se ovšem krátce zastavíme na jízdárně J.O. Šumperk, kde právě probíhá veřejný trenink – nejen - mladých nadějí. Pár slov s kamarády, kteří koníčkům dlouhodobě propadli, jedno hanušovické točené a jdeme zase dál. V tomto případě tedy ovšem spíše zase zpět, protože směrem k rodnému Šumperku. U zahrádkářské kolonie před stájemi jezdeckého oddílu se napojíme na červenobílé psaníčko a úvozem kráčíme vzhůru k lesu nad Šumperkem nebo přesněji řečeno nad Bratrušovskou střelnicí.

Než budu pokračovat v popisu naší další cesty, měl bych se asi pár slovy zmínit o sympatické červenobílé TZ, která nás vede. Psaníčko Josefa Janků je v podstatě velký okruh kolem Šumperka, který samotné okresní město protíná jen v jeho temenické části, konkrétně v oblasti zájmové sféry restaurace U zeleného stromu. My projdeme jen jeho malou část, ale pokud byste chtěli trasu projít celou, tak postupně navštívíte například osadu Nové Domky, ZOO park a Veteran muzeum v Rapotíně, Anenský dvůr, filmovou přehradu Krásné, obec Nový Malín, zámek Třemešek, Bludov – Zámeček, Chocholík a rozhlednu na Háji. Celý okruh má asi 35 km a není pojmenován po známém očním lékaři z podhůří kralického sněžníku, ale po šumperském turistickém značkaři, který inicioval obnovu rozhledny na Háji. Tuto činnost zahájil v období okolo roku 1973 a je smutnou hříčkou osudu, že nedlouho před otevřením rozhledny (září 1996) náhle zemřel.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

My už se v této chvíli pohybujeme v Městském lese, nedaleko od míst, která jsem projížděl a procházel, když jsem se byl podívat na „nově zřízený“ masový hrob obětí z Bratrušovské střelnice. Po vystoupání k vrstevnicové lesní cestě nás čeká chvilku rovinka, ale za nedlouho opět – nepříliš náročné – stoupání. Podle Mapy.cz teď uvidíme rozcestník Kokeš-skály, kde se kříží psaníčko se žlutou TZ. Nacházíme se teď asi 300 metrů od někdejšího lomu Ostředek, v nadmořské výšce 480 m. Styk barev jsme na lesní pasece s množstvím kapradin sice zaznamenaly, ale jinak bylo vše jinak (taky hezký český obrat). Nedůslednost a chyba značkařů navíc způsobily, že na nepojmenovaném rozcestníku je vyznačen jen jeden směr po žluté a jeden po červenobílé. Samozřejmě ten, kterým jsme sem přišli. Naštěstí to zde dobře známe, takže bez zaváhání odbočíme Doprava a pokračujeme ve stoupání.

Blížíme se k vrcholu, který je – ve výšce 518 nadmořských metrů – tvořen relativně mohutným rulovým skaliskem s výhledy – mimo jiné - na hřeben Hrubého Jeseníku Zde je možno slovo vrchol považovat za dvojsmysl: jsme totiž v nejvyšším bodě i v hlavní atraktivitě naší trasy. Výhledy už nám sice trošku zarůstají (pořád se však dá podívat i na nedaleké obce i – za jasného počasí – na vrchol Pradědu), ale i tak je to místo, kde se prostě nedá nezdržet. Jen povinné poskakování po skalisku a pořízení fotodokumentace nějakou tu chvilku trvá …

Přesto, že jsme cestou nepotkali ani živáčka, tady sami nejsme. Pohybuje se tu nějaký malý turista a jsou slyšet i další hlasy, respektive hlas. K této myšlence se však vrátím ještě později, protože máme dokoukáno a zdokumentováno, tudíž se chystáme „vrcholovou základnu“ opustit. A hned po pár metrech směrem dolů a do Šumperka narazíme na již zmíněný rozcestník Kokeš – skály. V reálu se nachází přímo pod skaliskem, v nadmořské výšce 511 metrů.

Závěrečnou etapu naší cesty po trase zvané též Šumperské psaníčko, kdy už bez přestávky jenom sestupujeme, můžeme jít takřka po slepu. Nejprve nás čekají zajímavé temné skály „dolního“ Kokeše, o kterých jsem psal někdy počátkem letošního jara (viz. http://www.turistika.cz/vylety/sumperk-na-dolniho-kokese), poté rozcestník Tulinka a nakonec Šumperk i zasloužená odměna v podobě osvěžení na Koupáku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stručně a jednoduše: nikde. Vzhledem k délce pobytu na čerstvém vzduchu a vzdálenosti od domova to nebylo ani nutné. Pro přespolní, kteří by chtěli plnohodnotně pojíst, se v tpmto případě nejspíše nabízí výletní restaurace v osadě Nové Domky nebo šumperská restaurace Pod kaštanem, kterou ovšem všichni místní znají pod názvem U dacana. V rámci našeho výletu bylo možno si dát i grilované maso nebo klobásu na bratrušovské jízdárně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tady bych se - raději bez udání hodnocení líbilo / nelíbilo - vrátil k onomu tajemnému hlasu z vrcholu Kokeše. Již zmíněný skalní turista těsně předškolního věku zde zřejmě nebyl sám. A opravdu, při pořizování fotodokumentace jsme narazili na jeho matku. Seděla na podvrcholové skalce a v černém prádle se spokojeně slunila s mobilem u ucha. Nevím - samozřejmě - kdo byl na "opačném konci drátu", ale zřejmě se jednalo o člověka, který nepotřeboval, nechtěl nebo nemohl komunikovat. Mluvidla mladé maminky se totiž nezastavila ani na vteřinu, a to po celou dobu, kterou jsme zde strávili. A ještě při sestupu do údolí se nad našimi hlavami ještě dlouho nesl "libozvučný" hlásek této - jinak jistě zodpovědné - osoby.

Ostatní informace

Výprava nízkonákladová až zcela bezplatná. Přímo na trase totiž žádné místo, kde se dá utrácet, stejně nenajdete. V tomto případě musíte počítat jen s eventuelními poplatky dopravcům a obsluhujícími personálu při pozdější konzumací.

Poslední aktualizace: 27.8.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Horní Kokeš po psaníčku Josefa Janků</strong> mapa
mapa Horní Kokeš po psaníčku Josefa Janků

Příspěvky v okolí Horní Kokeš po psaníčku Josefa Janků

V polovině března letošního roku se téměř současně udály dva momenty, které nepatří k nejběžnějším. Na chvíli se o víkendu vzpamatovalo počasí (tedy relativně, protože zima a vítr s námi zůstaly) a …
Vrchol
Kopec je částí hřebene, táhnoucího se od Holubího vrchu mezi Šumperkem a Rapotínem až k nejvyššímu Smrku (742m) nad Kopřivnou. Celkem snadno dostupný od sedélka Tulinka po žluté TZ (zároveň červené místní psaníčko), případně při návratové trase po stejné žluté od rozcestí Nad Lomem, psaníčko pak výstupem od Bratrušovské střelnice. Kokeš má vlastně dva vrcholy, jižní ve výšce 511m n.m., vyšší severní pak 519m n.m. Oba vrcho…
Jednou z novinek, která je v současné době nabízena návštěvníkům Šumperka a jeho nejbližšího okolí je místo hromadného hrobu, do kterého byla "uložena" těla obětí skupinové popravy šestnácti členů i…
Mezi okresním Městem Šumperkem a jeho „předměstím“, tedy obcí Bratrušov, se nachází někdejší tzv. Bratrušovská střelnice. Toto místo se zapsalo černým písmem mezi smutné kapitoly tehdejší sudetské župy, protože dn…
Velký, již nepoužívaný lom v městském lese, snadno přístupný od zelené TZ (případně žluté přes Kokeš) od Tulinky u Šumperka. Výrazné stěny výšky přes 20m tvoří půlkruhový až podkovovitý…
Skalní útvar
K tomuto místu nevede žádná turistická značka, ale jen několik vyšlapaných cestiček. Neváží se k němu žádné pověsti ani nepůsobí nijak mysticky nebo tajemně. A přesto – nebo právě proto - je pro mnoho ob…
Skalní útvar, vypínající se do kraje, je součástí Hanušovské vrchoviny v severním okolí Šumperka. Jméno dostal podle faktu, že se nachází v blízkosti města a že vrcholový hřeben je rozčleněn do soustavy útesů a věží, jež jsou převážně ze světlé horniny pegmatitu, dále pak z křemene, slíd a živců, místy přechází v Břidličné ruly a fylity. Na vrcholku skály je vyhlídkový altánek, který poskytuje nádherný pohled do kraje. Tat…
   Nepříliš daleko od "Městských skal" - (které se kupodivu nenalézají nad ulicemi města Šumperka, ale leží daleko mimo jeho katastr), se nachází pozoruhodné skalisko. Jeho krása a dominantní poloha nad …
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Vesnice
Rapotín je velkou podhorskou obcí s 3060 obyvateli a najdeme ji v údolí řeky Desné, na obou jejích březích a severovýchodním směrem nedaleko města Šumperk. Severní část Rapotína plynule nava…
Tipy na výlet
Vlakem z Šumperku,velmi dobrý spojení,ač vlak býva poměrně často obsazen,naštestí to není až tak daleko,tak cestu snadno přečkáme V druhé polovině 17. století byl na místě tehdejších hospodářských objektů zbu…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
16.5km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
20.9km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
21.3km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
21.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
21.4km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
21.5km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
23.5km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
25.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
25.9km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
26.1km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
26.4km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
30.9km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
32.3km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
48.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace