Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Rymice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Návštěva Skanzenu v Rymicích

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Fotografie (90)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Na státní svátek 8.května se budíme do překrásného jitra. Nic tedy nebrání naší cestě za poznáním krás nejbližšího skanzenu, nacházejícího se kousek za Holešovem v nevelké obci Rymice. Dědina je to sice malá a obývaná jen pěti sty obyvateli, ale je to dědina velice malebná. A plná památek, jak jsme se na vlastní zraky přesvědčili při ranní procházce obcí, kterou jsme vyplnili vakuum v čase do otevření Skanzenu. Kupodivu jsou Rymice v análech připomínány už r.1353, kdy je vlastnil Záviš z Dobrotic. Nejvýznamnějším majitelem byl ale o mnoho let později Albrecht z Valdštejna. Že by tento slavný vojevůdce tolik stál právě o rymické panství? Ale prdlačky! Vyženil jej na svatbě s Lukrecií Nekešovou, která byla jeho původní majitelkou a přinesla jej milovanému Albrechtíkovi věnem. A ještě o něco později přešla dědina s pozemky do majetku olomouckého řádu jezuitů. Je zajímavostí, že v místní části obce jménem Holajka stával zemanský dvůr slezského - ne barda, ale šlechtice - Jana Arnolta z Jankovic. On a všichni příslušníci jeho rodu byli pohřbeni do krypty kostela kostela sv.Bartoloměje z r. 1786, ze kterého ale prozatím vidíme od zastávky busu trčet jen špici jeho převysoké věže.

Foto: Franta

Než se k němu přes dědinu "propracujeme," musíme si zvěčnit všechna ta malebná a hezky upravená zákoutí obce, které na nás s největší intenzitou zaútočily v místech trojúhelníkové návsi. Tady také poprvé spatříme několik typických původních domů, krytých doškovými střechami. Právě v okolí hezky opraveného kostela se dříve nacházela největší koncentrace usedlostí a dvorů, zastřešených tímto materiálem. Stěny stavení se dlouho předlouho - než se jejich majitelé finančně trochu vzmohli, stavěly z nepálených cihel - z "vepřovic." Dvory nebyly dlážděny a pokrývalo je rozšlapané bláto, trus a kuřince od domácího zvířectva. Úplně stejně vypadala náves, na níž se svobodně pásly husy. Z čehož vyplývá, že i takovou nedělní cestu na mši do kostela nebylo radno podniknout bez gumáků anebo galoší! Jako pikantnost ještě dodám, že i ta původní podlaha v domech byla tvořena jen udusanou hlínou, pokrytou kvůli snadnějšímu úklidu vrstvou ztvrdlých kravinců! A aby toho smradu snad nebylo v místnosti málo, tož se ještě do světnice chodívala z vedlejšího chléva - sama od sebe - ohřívat mláďata domácích zvířat, hlavně kuřátka a kůzlátka - no fuj! Ale co, smrádek tam sice byl, ale hlavně tam bylo teploučko, ne? Na jediné posteli v zamořené světnici spával jen hospodář s panimámou, kdežto děcka se musela spokojit se spaním na tvrdých lavicích a ty nejmenší bucaly za pecí...

Foto: Franta

(Nechci hrát chytrého - všechny tyto zajímavosti jsme se dozvěděli až z úst naší průvodkyně po rymickém skanzenu). Než ale k němu dokráčíme a dočkáme se prohlídky, procházíme si okolí kostela s památníkem obětem válek a spodní otevřené prostranství s obchodem a hospůdkou. Poblíž stojí jakýsi dřevěný stožár, vyzdobený chvojím a vlaječkou na samém jeho vrcholku. Co to je - tak to by možná nevěděli jen obyvatelé velkoměst a naše "digitální" děti, ale my dříve narození samozřejmě vyzdobenou májku dobře známe... A nejednomu z nás v hlavě problesknou vzpomínky nejen na to, jak jsme taky takovou v našem mládí stavívali, ale hlavně na ty slavné "pařby" při jejím kácení... Teď už ale šupito presto čelem vzad, vrátit se na okraj rymické návsi a zde se dát ulicí směrem k jihovýchodu. Procházíme okolo bývalé barokní sýpky, vzorně zrekonstruované rymické tvrze a hospodářského dvora, fotíme si ovce a já békám na malé jehňátko, aby se ke mě otočilo, ale ono, potvůrka jedna malá, nic... a tož už přes hlavní silnici k dalšímu starobylému stavení s doškovou střechou, které zdobí velký nápis Muzeum. Poněvadž se blíží devátá ranní, jdu si dovnitř od jedné starší paní koupit lístky a po chvilce čekání venku na dvoře - víc nás dneska tak brzy po ránu není - paní vychází ven a začíná s námi prohlídku Skanzenu.

Za čím jedeme?

Nacházíme se v místní části zvané Hejnice, kde nechalo panstvo na konci 18.století vybudovat 11 domů s poli a se zahradami. Tři z nich se zachovaly dodnes a tady začíná naše prohlídka. Nenacházejí se ale hned v sousedství, musíme k nim přes zahradu a přes potok na silnici, po níž babička nevídaně rychlým krokem zamíří vpravo, kde se nachází několik rozkošných chaloupek a na návrší nad nimi se tyčí silueta větrného mlýna. Paní nám zmizí z dohledu s tím, že ponáhlá proto, aby ve všech těch staveních otevřela okna, ale když se k těm domkům přiblížíme na dohled i my, už nás netrpělivě vyhlíží. V rolnickém stavení, zvaném "Potůčkovo," si prohlédneme výměnkářskou chalupu, která tvoří s ohradní zdí a chlévy samostatný dvůr. Vybavení interiérů pochází až ze začátku 20.století.

náves
náves  •  Foto: Franta

V sousedním domě nás zaujme černá kuchyně s pecí na chleba a otevřeným ohništěm na vaření a kotlem na vodu. kachlová kamna zasahují do parádní světnice s rozkošným starodávným vybavením. Po prohlídce všech interiérů domku - i hospodářské části s původním nářadím, zamíříme přes jeho travnatou zahradu na návrší s budovou dřevěného mlýna. Je sice zrekonstruovaný, ale není původní - ten se prý dávno rozpadl - tento sem byl přenesen z nedalekých Bořenovic. S obdivem pozorujeme jeho mohutné lopatky, na kterých se rychlost otáčení regulovala přidáním či odebráním plachet, věšených do jednotlivých desek. K naší velké radosti vystoupáme po schodišti do patra, neboť nás nemine ani prohlídka interiéru. V něčem takovém se ocitáme oba naprosto poprvé, a tak si jako správní nadšenci fotíme všechny detaily a zákoutí - (neomezené focení všeho nám laskavá paní průvodkyně dovolila hned na začátku prohlídky) - a přitom posloucháme její zasvěcený výklad. Pytle s obilím vynášeli pomocníci mlynáře až sem nahoru do "zavážky," odkud zrno padalo mezi otáčející se mlýnské kameny. Mlynáři zůstávaly zbytky po mletí za tzv. "lubem" - (všichni velmi dobře známe to lidové pořekadlo, ale málokdo dnes už ví, co ten "lub" vlastně znamenal) - no a tady už záleželo jen na nastavení mlýnských kamenů a na poctivosti mlynáře, zda mu toho za lubem zůstávalo málo anebo trochu víc! Zajímavostí také je, že se ten zdejší chlebík pekl hlavně ze žita, byl tmavý, ale zase vydržel čerstvý až 14 dní!

Foto: Franta

Vracíme se před domečky a po silnici zrychleným přesunem zamíříme do středu obce, neboť Skanzen v Rymicích nemá své objekty umístěny na jednom místě, ale ony jsou rozhozeny po celé dědině. I když jsem zvyklý chodit poměrně rychle, babičce průvodkyni nestačím - Jana se za námi plazí skoro se smrtí v očích - a tož, abych krok paní průvodkyně alespoň trochu zpomalil, pokládám jí různé "reportérské" otázky, na něž ale ona s přehledem odpoví i při zrychlené chůzi... a já jí v duchu dávám přezdívku "rychlonožka!" Dovídám se, že největší návštěvnost Muzea je v době školních výletů - děti ale prohlídka nebaví - a v časech dovolených. A spoustu dalších zajímavostí, ale otázku - jestli paní není spřízněna s rodinou Zátopkovic, tak tu jsem položit zapomněl... Další zastávkou (a součástí prohlídky skanzenu) je k naší nesmírné radosti i prohlídka vzorně zrekonstruované tvrze. Na nádvoří se dozvídáme něco o její historii a o také o dějinách sousedního objektu - barokní sýpky.

Foto: Franta

Tvrz byla založena ve 14.století. O sto let později byla za česko-uherských válek téměř zničena. Obnovy se dočkala na začátku 16.století od Podstatských z Prusínovic a tehdy získala svůj renesanční vzhled, který si uchovala dodnes. Po r.1750 nechali další majitelé - olomoučtí biskupové, přistavět na budově patro. Dnes tedy tvoří celek s okolními hospodářskými budovami - barokní sýpkou a rozsáhlým, ale polozříceným hospodářským dvorem, který vlastnilo JZD. V době, kdy byl někdy před polovinou 19.století, tady v Rymicích založen jeden z prvních moravských cukrovarů, byly sýpka a místnosti tvrze přestavěny na byty. V cukrovaru pracovalo 60 dělníků a 6 úředníků. (V té době tedy na jednoho úředníka v průměru pracovalo deset dělníků, kdežto dnes je to mnohde naopak!) Cukrovar neměl dlouhého trvání a zanikl už r. 1851. Byty v tvrzi a sýpce zůstaly i za vlády jedné strany, po opravě tvrze je ona otevřena veřejnosti až od r.2006. Přístupno je ale jen přízemí, kde jsou ve velkých síních s valenými klenbami rozmístěny a vkusně naaranžovány předměty, nástroje a jiné věci k expozicím o historii obce a tvrze, dějinách hanáckého etnika a o větrných mlýnech Moravy a Slezska. To vše nápaditě nainstalováno Muzeem Kroměřížska, které je novodobým majitelem rymické tvrze. Venku na nádvoří ještě poobdivuji lepé tvary sochy Dojičky, vrcholného to díla socrealismu... a pak už s babičkou spěcháme na náves, kde se nacházejí poslední tři objekty naší prohlídky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Franta

Tím prvním je dům č.6, kde si můžeme prohlédnout dílnu a obydlí mistra sedláře. Hlavní jeho činností byla výroba koňských a kravských chomoutů a postrojů. Kromě dílny a obytné světnice smíme po dřevěných schodech vystoupat do patra a nahlédnout do horní komory. Další dům - č.14 byl původně tzv.podsadkem - hospodářstvím s osminou lánu. V prostorné světnici v přízemí stával tkalcovský stav a v patře v horní komoře býval sklad potravin a ložnice děveček. Posledním přístupným objektem Skanzenu je č.116 - stojící naproti - a je to kovárna s průjezdem a dvorem, kde se všude také pracovalo. Je to jediný dům, který je kryt namísto došků břidlicovou střechou. To prý kvůli bezpečnosti! Středobodem naší pozornosti se stává místnost s kovářskou výhní a nářadím. Zajímavá je ale i konstrukce, stojící venku na zahradě - je to jakási kolíbka na kování krav! Jak nám paní průvodkyně vysvětlila, místní sedláci nebývali tak bohatí, aby si mohli dovolit koně, a tak je na orbu a jiné polní práce museli nahradit kravičky. Protože ale okovat tento tvrdohlavý dobytek nebylo úkolem jednoduchým, sloužila k němu konstrukce, na níž bylo tělo krávy zavěšeno do dvou popruhů a hlavičku měla při úkonu pevně sevřena mezi mřížemi!

Tím prohlídka rymického Skanzenu končí. My paní průvodkyni děkujeme za krásný a poučný výklad, který trval téměř půldruhé hodiny, loučíme se s ní a už bez poklusu se odcházíme občerstvit pod kostel sv.Bartoloměje do otevřené hospůdky. Jídla nám netřeba - ráno jsme hodně snídali, na oběd se někde stavíme u nás ve Zlíně, ale než nám tam pojede bus, je třeba doplnit úbytek tekutin, ztarcených při těch fofr přesunech...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nelíbily se nám jen všechny ty lidové objekty skanzenu, ale i tvrz a kostel a vůbec celá tato malebná obec. Návštěvu Rymic proto můžeme každému jenom srdečně doporučit.

Ostatní informace

Na to, co všechno jsme při prohlídce zažili a viděli, je cena vstupného do skanzenu skutečně lidová...

Poslední aktualizace: 18.8.2014
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Návštěva Skanzenu v Rymicích</strong> mapa
mapa Návštěva Skanzenu v Rymicích

Příspěvky v okolí Návštěva Skanzenu v Rymicích

Vesnice
Rymice jsou nevelkou zemědělskou obcí s 560 obyvateli a najdeme ji na rozhraní Hané a Valašska, severozápadně od Holešova. Zajímavostí obce je muzeum lidových staveb, chráněných jako vesnická památková zóna. U v…
Technická památka
Kousek o města Holešova, se náchází obec Rymice. Zde se nacházejí dochované zděné stavby s doškovými středchami, dobovým vybavením. V expozici je také větrný mlýn německého typu. Samotná expozice se rozprostírá n…
Národopisný skanzen v obci Rymice, severozápadně od Holešova.
   Nejvýznamnější historickou památkou nevelké (zato ale přemalebné) dědiny Rymice je staré feudální sídlo - tvrz. Její historie se začala psát někdy před rokem 1353 (první zmínka), kdy se stala domovem …
 Nevelká, ale velmi malebná hanácká obec Rymice se může pochlubit hned několika významnějšími památkami. Z těch sakrálních nás už zdaleka upotá pohled na vysokou jehlancovitou střechu, trčící z vrcholu věže m…
 Tato atrakce je součástí prohlídky rymického Skanzenu a dala by se označit skoro za kuriozitu. Kolébka samozřejmě není žádnou houpačkou, která by zpříjemňovala život místnímu rozmařilému dobytku, ale sloužil…
  V sousedství rymické tvrze stojí původně hospodářský objekt, na němž se dle libých tvarů významně podepsala barokní architektura. Jedná se o budovu bývalé sýpky, která později přestala sloužit svému účelu a…
   Při návštěvě Rymic vás asi nejvíce zaujme tvrz, stojící v centru obce, kostel sv.Bartoloměje a pochopitelně Skanzen, kde část jeho objektů s doškovými střechami dotváří kolorit rymické návsi. Při proc…
V malebné obci Rymice, nacházející se SZ od Holešova vás zaujme areál historické renesanční tvrze s hospodářským dvorem a dalšími budovami ve východní části obce. Objekty areálu byly později využívány pro…
Oblíbené místo turistů  - Skanzen v obci Rymice, najdete nedaleko Holešova. Je umístěn v památkové rezervaci místní části Hejnice. Tento překrásný areál památek lidového stavitelství východní Hané vám…
V areálu návsi v Rymicích jsme si prohlédli další tři bývalé obytné objekty - malebné chaloupky, patřící k areálu Skanzenu v obci. Naproti Obecnímu úřadu stojí domeček číslo šest, kde jsme se podívali do sedlářs…
Chcete-li si prohlédnout krásný dřevěný větrný mlýn německého typu z roku 1795, stojí v obci Rymice. Mlýn pochází z nedalekých Bořenovic, jedná se o rekonstruovaný mlýn beraního typu, patří k ojedinělým dochovaným…
Zámek
Umělecky mimořádně hodnotný zámek se nachází ve městě Holešov na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. Zámek je čtyřkřídlá budova s mansardovou střechou uzavírající arkádový dvůr, která si ještě…
Je krásné nedělní dopoledne a my vyrážíme autobusem do Města Kroměříže za jejími památkami a zajímavými zahradami. Když projíždíme Záhlinicemi, vybaví se nám vzpomínka na loňský výlet: Byli jsme na jaře prozkoumat…
10.7km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
10.8km
více »
Kroměříž leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Přerov. Kroměříž je z větší části postaven na levém břehu řeky Moravy. Město se rozkládá v Hornomoravském úvalu a bývalo označováno jako Hanácké Athény. Krom…
11.1km
více »
Kouzelné zahrady v Kroměříži (Květná a Podzámecká zahrada) Kroměříž je sice historické město, ale zas nic moc zajímavého na něm neshledávám. Zámek - celkem nudný (s dětmi tam raději nechoďte vůbec). Krásné náměst…
11.3km
více »
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
12.9km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
13.1km
více »
Svatý Hostýn je velice kouzelným kopcem Hostýnských vrchů. Dosahuje 735 metrů nad mořem a už po Dlouhá léta je vyhlášeným poutním místem. Stojí zde chrám zasvěcený Panně Marii, která podle pověsti zachránila oby…
13.2km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
15.4km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
15.4km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
18.6km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
28.2km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
31.5km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
31.5km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
34.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace