Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Holešov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Holešovem a návštěva zámku

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

farní kostel
farní kostel  •  Fotografie (88)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Jedeme do Holešova, města, ležícího mezi úrodnými poli Hané. Pokud byste ale odtud chtěli zamířit dál k severovýchodu, už byste měli mít u sebe pas : jen několik kilometrů za městem se totiž k nebi vypínají zalesněné svahy Hostýnských vrchů a ty už se - jak známo - nacházejí na "výsostném území" Valašské republiky...

Za čím jedeme?

Z busu vystupujeme u Pivovarské restaurace a kolem měšťanských domů a farního kostela Nanebevzetí P.Marie jdeme hlavní ulicí k vlakovému nádraží naproti dalšímu účastníku výletu - paní učitelce ve výslužbě - Janině to mamince a mojí milé tchýni.

Foto: Franta

Stejnou cestou se už společně vracíme ke kostelu. Je otevřeno a tak nakouknu dovnitř a shlédnu interiér. Pak na náměstí k fontáně s velikou koulí a do infocentra. Cedule nám ukazují směr k synagoze, bohužel jsme nějak moc zabráni do rozhovoru a tak přicházíme až k říčce Rusavě. Po asfaltové silničce kráčíme proti jejímu proudu až k zajímavému mostku, vedoucímu už do polí. Tu židovskou památku jsme nějak minuli, nezbývá, než si ji nechat na příště ... Napravo už nás ulice vyvádí kolem nějakého starého stavení a zámecké kovárny k našemu hlavnímu cíli - holešovskému zámku a jeho parku. Vedle stojí opravená budova bývalého kláštera a kostel sv.Anny.

Takže do pokladny pro vstupenky a za chvilku nám začíná prohlídka a je nás ni jen deset. Pan kastelán je doopravdickým praprapravnukem maršála Radeckého z Radče, nejlepšího vojevůdce, jakého kdy Rakousko mělo. Po širokém schodišti nahoru do 1.patra a do již opraveného hlavního zámeckého sálu, kde jsme usazeni na pohodlné židle a z úst pana Radeckého hltáme historii města a zámku. Je vidět, že je panu kastelánu jeho povolání koníčkem a jeho poutavý a strhující výklad nemá jediné hluché místo ! ( Navíc je mi od něj - k mé veliké radosti - dovoleno fotit v zámeckých interiérech, takže k článečku přikládám i několik "exkluzivních foteček".)

Foto: Franta

Hlavní sál má rozlohu 29 x 14 x 10 m, v době opravdu nedávné prošel rekonstrukcí a doslova září novotou. Konají se v něm rozličné akce, nyní jsou v něm vystaveny obrazy s židovskou tématikou. Zámek se dostal do vlastnictví města před 6 lety, kdy byl odkoupen od poslední majitelky. Ta ho získala po převratu díky restituci a protože neměla na opravy, zámek celých 15 let chřadl a chátral. Městu se zatím podařilo za cenu asi 250 miliónů kč upravit přízemí, zámecké sklepy a prostory 1.patra. Na další opravy byla vyčíslena suma půl miliardy. Na řadu přijde oprava zámecké střechy a celého 2.patra, kde v budoucnosti povede prohlídkový okruh zámeckými komnatami a nezapomene se přitom ani na zámeckou zahradu. Rozloha francouzského parku s průhledy a vodními kanály tvaru trojzubce, ovocných sadů - které jsou velmi cenné, protože pamatují Rakousko - Uhersko - a obory totiž zaujímá rozlohu téměř 40 ha a je po kroměřížských zahradách největší v regionu.

Holešov zažil svoji největší slávu za vlády rodu Rottalů. Pan hrabě byl nejvýznamější moravský šlechtic a jeho tituly - nejyšší.moravský hejtman,sudí, prokurátor etc...etc ... hovoří za vše a to ještě ve Vídni zaujímal jedno z nejvyšších míst mezi úředníky u královského dvora ! Protože byl na rakouském území kromě jiného vlastníkem dolů, které vynášely, mohl si dovolit koupit -(nejen) - holešovské panství. V r.1650 tu začíná stavba velikého, raně barokního zámku, jeho dostavby se ale už nedožil. Za dalších členů rodu se zámek stal významným kulturním střediskem - do Holešova jezdilo panstvo na koncerty soudobé hudby, na operu, hrálo se tu divadlo a dokonce i balet !

Foto: Franta

Město nebylo za 30.leté války vážněji poškozeno. Díky Janu Sarkandrovi, zde působícím, bylo velitelem vojska - který byl také Polákem - upuštěno od rabování. (Nebohý Sarkander ale později zahynul mučednickou smrtí). Co ale nedokázala cizí vojska, to se povedlo vzbouřeným Valachům a město se ocitlo na pokraji zkázy. Hrabě Rottal byl ale tvrdý a nekompromisní mocipán. S přesilou 40 tisíc vojáků valašské vzbouřence obklíčil a tvrdě potrestal : 200 z nich bylo popraveno a zbytek násilně přestěhován. Ti největší "raubíři" dosídlili vsi Rajnochovice a Rottalovice - nynější Rusavu - a ty největší "darebáky" poslal přímo do Holešova, kde museli makat na odstranění jimi způsobených škod !!

Později panství přešlo do vlastnictví uherských rodů a poslední majitelce byl zámek odňat až po "vítězném únoru" a ona strávila dlouhá léta v komunistickém kriminálu. Zámek pak vlastnil stát. Střídali se tu různé instituce i školy a došlo zde snad k největší "rozkrádačce" v rámci republiky - z původního vybavení nezůstalo na zámku skoro nic - byla vybourávána dokonce i unikátní a vzácná kachlová kamna !!

Tolik stručně o historii a naše prohlídka pokračuje. Nyní nás čeká prohlídka 3.komnat s klenutými stropy, vyzdobenými nástropními malbami a freskami. Jsou na nich zobrazeny výjevy z antické mytologie a všechny lemovány bohatou štukaturou. V těchto místnostech zrovna končí výstava zajímavých obrazů Karla Gotta. S úcty k Mistrovi proto jen foto stropů... Přecházíme na chodbu a do dalších sálů s malbami na stropech. Některé sálky jsou pronajímány ke kulturním akcím a slavnostem a mají vestavěny bary, v jiných vidíme původní vybavení, které se podařilo dohledat a navrátit zpět do Holešova. Navštěvujeme místnost v jedné z věží, kde nás čeká prohlídka interiéru barokní skříně - kupodivu se do něj vešly jen čtvery tehdejší šaty ! V některých sálech je umístěnadalší výstava a tak jsou vzácné exponáty soustředěny v jednom ze salónků. Poté navštěvujeme "černou" zámeckou Kapli, kde vidíme na sěnách a oltáři opravdové skvosty...

Následuje zestup do velmi rozlehlých Zámeckých sklepení. K našemu překvapení zde vidíme veliký klub Drive o mnoha místnostech, sloužící ke koncertům, "diskoškám" i jiným kulturním vystoupením. Unikátní zrcadlový sál s toaletami a raritou - kde jinde u nás můžete vidět "hajzlík" z 21.století v kombinaci s původní renesanční zdí ?!? Dále prohlídka šaten pro hostující umělce a divadelníky a nové točité schodiště. Pan kastelán přidává historku o své aktivitě, kdy při nočních návštěvách zámku hraje roli majitele panství, zlého hraběte Rottala a kterak mu pan režisér Vorlíček po shlédnutí jeho vystoupení vysekl velikou poklonu, když přítomným umělcům řekl: " No, vidíte - Radecký - to je pan herec ... a vy jste jenom komedianti !!!"

Foto: Franta

Na závěr se vracíme zpět do pokladny, kde je nám předveden starý prevét, po staročesku - fuj, až se to stydím psát - se nazýval "výsernicí"... Na velkém obrazu na zdi tu visí obraz nejvyššího Moraváka v hanáckém kroji. Byl jím nějaký Drásal - měřil 2 m a 44 cm a když odcházel z chalupy, tak si klíče schovával za komín a v baráku se mohl pohybovat jen po čtyřech !

A to už se loučíme s panem kastelánem - prohlídka trvala neuvěřitelnou 1 hod a 50 min !! Bohužel překrásná Salla Terrena zůstala našim zrakům skryta, probíhají tam o sobotách svatební obřady a jen dnes jich tady mají 14 !!!

Odcházíme na prohlídku parku a kanálů a poté na chutný oběd a na bus k domovu. Cestou vidíme ještě menší parčík se secesní základní školou a starou Kapli, která je "přizdobena" prackami sprejerů...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Velice dobře jsme se napapali v Pivovarské restauraci, kde i zahrádka. Pozor - WC tu není označeno slovy "dámy" a "páni", ale DRACI a DRAČICE ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Holešov i zámek rozhodně stojí i za opakovanou návštěvu, ročně na zámku proběhne až 240 akcí !!

Ostatní informace

Vstup pro dospělého na prohlídku činí 70 kč, důchodci platí 40 kč.

Poslední aktualizace: 21.8.2011
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Procházka Holešovem a návštěva zámku</strong> mapa
mapa Procházka Holešovem a návštěva zámku

Příspěvky v okolí Procházka Holešovem a návštěva zámku

 Holešov je městem mnoha historických památek, z nichž návštěvníci vyhledávají hlavně areál holešovského zámku s parkem nebo židovskou synagogu, ale ostatní sakrální památky už míjejí téměř bez povšimnutí. Což…
Projíždíte - li Holešovem a chcete se dobře najíst, můžete si zajít na dobrý oběd do restaurace v blízkosti centra na Masarykově náměstí, kde stojí u hlavní cesty Restaurace Starý Pivovar. Je to původem pivo…
   Jihovýchodní stranu náměstí Edvarda Beneše v Holešově zdobí trojlodní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Je také jeho největší dominantou, neboť tato mohutná sakrální kulisa rynek více než oživuje – na…
Město Holešov se nachází na rozhraní Hané a Valašska. Procházíte - li historickým náměstím Dr. E. Beneše, v jeho středu zaujme trojlodní barokní stavba s jedinou věží - zdejší farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s přistavěnou Černou…
 Při procházce hlavním holešovským náměstím, pojmenovaným po E.Benešovi, vás kromě historických památek nejspíš zaujme také zajímavě členěná fasáda domu, stojícího u kruhového objezdu na jv straně rynku nap…
Jeden z nejtěžších MTB maratonů v ČR vůbec, převýšení cca 3200 m na 115 km, táhlá i prudká stoupání i technické sjezdy. Jeden z nejhezčích závodů série Kolo pro život. Trasa je vedena přes…
Zámek
Umělecky mimořádně hodnotný zámek se nachází ve městě Holešov na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. Zámek je čtyřkřídlá budova s mansardovou střechou uzavírající arkádový dvůr, která si ještě…
Zajímavou lokalitou ve městě Holešově je i zámek s rozlehlým francouzským parkem. Ve volně přístupném parku v zámecké zahradě, na  levém rohu před vchodem do zámku zaujme …
 Město Holešov se svými téměř 12 tisíci obyvateli nepatří mezi největší sídla Zlínského kraje, ale významem některých svých památek předčí i ta daleko lidnatější. My se ale nyní nebudeme věnovat žádné z nic…
Zámek byl postaven ve 2. pol. 17. století na čtvercovém půdorysu s arkádovým nádvořím a čtyřmi nárožními věžemi jako raně barokní architektura s renesančními prvky. V první polovině 18. století byl upraven ve slohu vcholného baroka. Kolem zámku je rozsáhlý zámecký park s hvězdárnou a zámeckou oborou, která je rovněž…
 Téměř dvanáctitisícové město Holešov se může pochlubit mnoha významnými stavebními památkami. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším patří zámek, rozlehlá zahrada s vodními kanály ve tvaru trojzubce a židovská…
Drobné památky
Okrasnou Zámeckou zahradu v Holešově s rozlehlými vodními plochami, alejemi stromů a květinovými záhony, doplňovala také sochařská výzdoba a četná malá zahradní architektura. V r. 1959 byl jeden ze zahradních altá…
Nacházíte - li se ve městě Holešově, v centru náměstí Dr. E. Beneše s mnoha zajímavostmi  zaujme ozdoba - kruhovitá fontána. Je obklopena lavičkami, tak se stala odpočinkovým,…
Holešovský zámek je 4 křídlá 2 patrová budova s mandsardovou střechou, obestupuje obdelníkové nádvoří. Z nároží vyčnívají 6 boké věžice. Zámek je obklopen Hlubokým vodním příkopem se dvěma mosty. Z příkopu se…
Významné historické město na Jantarové stezce na úpatí Hostýnských vrchů. Městská památková zóna.
Oblíbeným místem k procházkám místních a přitahující zraky návštěvníků je zámecký francouzský park v Holešově, který je přestavěn z dřívější raně barokní zahrady. Kromě zámku zde za…
Holešovská Stará, též Šachova Synagoga patří k nejstarším stavbám svého druhu na Moravě. Podle nedochovaných zpráv byla vystavěna v r. 1560 a to na místě dokonce starší stavby, která lehla popelem. O výstavbě se zmiňuje jeden z textů výzdoby hlavního sálu. Stavba má tedy renesanční jádro, r. 1615 byla přistavěna předsíň hlavního sálu a nad ním ženská galerie. Nové úpravy dostala r. 1725 s novou klenbou sálu či oken v gal…
Od poloviny 17. stol. byla budována na východní straně zámku rozsáhlá Zámecká zahrada. Rozkládá se na velké ploše. Původní raně barokní zahrada byla později změněna na francouzský park, byla…
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
10.1km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
10.3km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
11.7km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
11.8km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
12.2km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
13.9km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
21.2km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
28.8km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
32.3km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
37.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace