TURISTIKU PODPORUJÍ
57 802 turistů a cestovatelů
90 498 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 562,- odměny za články
Moravská Třebová
Moravská Třebová leží na Severní Moravě a na pomyslné hranici mezi Moravou a Čechy, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá pod…

více o Moravská Třebová

Turistika.cz doporučuje
Moravská Třebová
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Moravská Třebová
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Krásy Moravské Třebové a jejího okolí

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Za kulturou Na kole

Kam a jak jedeme?

Pravidelné celodenní cyklovýlety do Moravské Třebové jsme vždy považovali za velmi příjemné kulturně-relaxační zpestření sezóny. Vzhledem k poloze města a stavu ozonové díry jsme si většinou cestu částečně zkrátili a ze Zábřeha do Krasíkova se přemístili vlakem. Moravské Třebové jsem tímto získal mnoho nových obdivovatelů a sám se do těchto míst vracím také velmi rád. A protože pro letošek už mám odvýletováno, rád bych se postupně k některým výletům a cestopisům z posledních let vrátil. Pravé retro to ještě nebude, ale je potřeba si uvědomit, že dále uvedený text je téměř doslovným opisem mailu, kterým jsem pro své nejbližší komentoval fotografie, umístěné na Rajče. Kolonky o rodinném stavu nebo funkce některých osob, uvedených v textu, se změnit mohly, ale uvedené památky stojí dál a jejich okolí můžeme také obdivovat i dnes. A když jsem si teď text zpětně pročítal, zjistil jsem, že zase tak moc se toho za ty čtyři roky nezměnilo. A tak si představte, že nám začíná další horký červencový den (tu představu si v současnosti asi každý vyvolá celkem jednoduše, že …) roku 2009 a my právě vyrážíme.

V pátek jsem využil krásného počasí (chvílemi až moc) a vyrazil kolmo směr Moravská Třebová. Hodlal jsem totiž tuto perlu – jak název napovídá v minulosti moravské - renesance ukázat kamarádovi ze Šternberka, který za vzorné chování - kdy se týden nepomočil, nikoho nepokousal a personálu nebral občerstvení v podobě okeny, ironu a sava, původně určených k očistě objektu a jeho zařízení - obdržel víkendovou propustku a uvolil se mě doprovázet ve funkci panoše (Milane promiň, ale bylo nutno uvést – pokud možno důstojně - Tvou přítomnost na některých fotografiích).

Za čím jedeme?

Sportovně-poznávací exkurzi jsme, již po několikáté, zahájili u pozůstatků gotického kláštera Koruna Panny Marie v obci Třebařov, o kterém jsem na Turistice již v minulosti psal. Klášter se nachází nedaleko krasíkovského nádraží a je - námi znalci - důvěrně označován jako Stodola. Přes Staré Město jsme se pak už vydali k Moravské Třebové, protože jsme chtěli vniknout do historických sálů místní radnice, zejména přímo do kanceláře pana starosty, kterou zdobí - mimo jiné - freska Šalamounův soud, pocházející přibližně z roku 1560. Díky ochotě jedné velice sympatické pracovnice radnice (blíže ji raději specifikovat nebudu, ale má ráda Šumperk a jeho obyvatele a koho ráda nemá také neprozradím, neb ministr Kocáb má uši všude) se nám to podařilo v míře neočekávané až vrchovaté. Ještě jednou tímto děkujeme a příště snad přivezeme i něco na zub. Poté ještě absolvujeme krátkou prohlídku mázhauzu radnice a jejího sgrafitového nádvoří a nahlédneme přes mříž do vnitřních prostor farního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pacákovy sochy i Supperovy fresky jsou sice stále zbytečně daleko, ale většinou bývá tento kostel uzavřen úplně.

Nadšeni prvotními úspěchy jdeme další program dne konzultovat s půvabným personálem místního informačního centra a následně sami se sebou do nedalekého občerstvovacího zařízení (jedenáctka Gambrinus byla výborná, reklamě na Pardála už od té chvíle nevěřím). A pak se vrháme do všech možných prostor náměstí, které krom morového sloupu a renesančního arkýře, zdobí - stejně jako přilehlé uličky - zejména měšťanské domy se zachovalými renesančními mázhauzy. My si jdeme prohlédnout i ten jeden zcela utajený (materiál o něm jsem sehnal, víceméně, náhodně a dům není nijak označen coby zajímavý objekt) a nejstarší. Je totiž ještě gotický a pochází z roku 1492. Prohlídku nám umožnili obyvatelé domu všech barev, zbraní, pohlaví a vůní omamných bylin a musím přiznat, že některých jsme se trošku i báli. A tak jsme raději moc nezdržovali, od vstupních dveří fotéčku pořídili, pozvání do temných koutů objektu nepřijali a rychle vycouvali.

V této souvislosti musím upozornit i na interiér zdejšího řeznictví. Nejen pro ty, co nemají rádi památky, je návštěva takového místa příjemným zpestřením dne. A hlavně se zde nachází (při vstupu vlevo) renesanční deska se zprávou o konci světa. Ttuším, že pochází z roku 1554. Poté již přichází čas na návštěvu manýristického zámku s renesančními Kamennými slunečními hodinami a nejstarším renesančním zámeckým portálem na sever od Alp. Dříve osvědčený přístup do Rytířského sálu za 10,- Kč už – bohužel - nefunguje a je pouze součástí jedné z nabízených prohlídkových tras (za 60,-).

Po odchodu ze zámku dokončíme prohlídku domovních mázhauzů. Jeden z nich upoutá zejména polychromií na figurálních klenebních konzolách (lev sv. Marka potěší jako dárek navíc). Překvapí naopak fakt, že v tomto obchůdku za právo fotit musíme majiteli odevzdat do kasičky jistý finanční obnos. Hned vedle můžeme obdivovat krásný cenný figurální portál z roku 1540, na němž nacházíme také postavu jednoho z hrdinů dvoudílného filmu Merlin. Po této části prohlídky následuje oběd v čínském bistru s bonusem v podobě - v těchto zařízeních obvyklého - Starobrna. Teplota venku dosahuje afrických hodnot, a tak se už jen - opravdu velmi pomalu - plížíme městem dál.

Náš program totiž ještě nekončí. Po úspěšném vniknutí do františkánského kláštera shlédneme i slavnou studnu z roku 1704 v původní podobě a i klikou rumpálu si po vzoru pánů Š+G lehce zatočíme. Pak už jen návštěva místního muzea s egyptskou mumií a sbírkou samurajských mečů (4 ks). Já zde už párkrát (asi 2x) byl, ale můj věrný panoš jej zatoužil také shlédnout. A já mu – ve své dobrotě - nedokážu odmítnout. V té chvíli už nám zbývají síly jen na pomalý přesun do osvěžovny Manhattan, kde řešíme problematiku přežití v poušti Gobi, přesun karavan mezi oázami a možnosti provozování hanušovické pivnice na Sahaře.

Náznaky stínu kolem hradeb se pak přes náměstí ploužíme k našim kolům. Navštívíme ještě jednou "íčko", kde nás potěší, že přes „střídání stráží“ je kvalita služeb zachována a přítomná slečna má hrozně hezký a velký … oči. Navíc je z obce Kunčina, která je dalším cílem naší dnešní cesty. Dokonce nám slibuje (nebo vyhrožuje ?!), že v obci patří jen k průměru. Tato informace nás však ponechává zcela chladnými, neb já jsem šťastně ženat a Milan sdružen. Tak se v Kunčině spokojíme s kostelem sv. Jiří s původní gotickou věží a balustrádou s barokními sochami světců z let 1712 – 1716 (viz. http://www.turistika.cz/mista/kuncina-u-mor-trebove-soubor-baroknich-soch-pred-kostelem-sv-jiri). Na fotografii jsem se zde nechal zvěčnit se sv. Kateřinou, neb ta má u sebe taky kolo. Ještě rychlá návštěva zdejší občerstvovny, poslední pivo (Milan už nealkoholické neb v Zábřehu mění dvě kola za čtyři) a musíme dál.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Moravské Třebové je - co se jídla a pití týče - o turisty postaráno velice dobře. My jsme tenkrát obědvali v asijském bistru, ale - vzhledem k extrémním teplotám - různých dalších osvěžoven jsme navštívili více než dost. Jenom jsme většinou měli pocit, že jsme doplněné tekutiny většinou vypotili ještě dříve, než jsme podnik vůbec opustili ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jako třešničku na dortu se nám na závěr – po mých předchozích asi šesti neúspěšných pokusech – podařilo konečně navštívit i Kostel Sv. Jana Křtitele v Tatenici, který zdobí nádherné fresky J.T. Suppera. V kostele ale zrovna – bohužel – probíhala mše, takže dokumentovat se moc nedalo. I tak to ovšem stálo to za to, stejně jako celý tento výlet. Z něj už nás v té chvíli čekala jen závěrečná etapa, tedy cesta přes Hoštejn a Zábřeh domů. Do Šumperka na Koupák jsem nakonec dorazil - ještě za světla – ve chvíli, kdy kostelní hodiny odbíjely čas 20,45. Celkově to bylo super, protože největší vedro jsme nakonec vždy tak nějak přečkali v úkrytu a na kole bylo celkem přijatelně. A renesance bylo za humnem více než sdostatek, takže letos můžu s klidným svědomím vypustit například i Florencii.

Ostatní informace

Vzhledem k tomu, že je zde popisován průběh výletu z července roku 2009, je uvádění tehdejších cen asi zbytečné. Zámek - samozřejmě - vstupné vybírá, stejně jako moravskotřebovské muzeum. Obé včak stojí za návštěvu. V klášterním kostele a zmíněném obchodě (majitel je zřejmě v příbuzenském vztahu s Harpagonem nebo Izákem Hakhabutem) jsme něco přihodili do kasičky ... a to bude zřejmě vše. Samozřejmě je potřeba připočíst náklady na poživatiny a nákup nějakých těch pohledů a publikací.

A ještě jedna informace na závěr. Pokud by si chtěl někdo prohlédnout více fotografií z této akce, najde je na:

http://markyz63.rajce.idnes.cz/Moravska_Trebova_07_2009/

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.758, 16.664)
Poslední aktualizace: 9.8.2013
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Moravská Třebová

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,0km od místa

Příspěvky v okolí Krásy Moravské Třebové a jejího okolí

Moravská Třebová leží na Severní Moravě a na pomyslné hranici mezi Moravou a Čechy, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá pod západními vrcholky Zabřežské pahorkatiny. V…
Ve městě Moravská Třebová je ukryto mnoho druhů architektury, stojící za vidění. Procházíte - li náměstím T. G. Masaryka, tvořícím historický střed města, zaujme zde budova radnice, p…
Původně obepínaly hradby celou historickou část města. Pocházely ze 16. století. Byly tvořeny příkopem, vnější a vnitřní hradební zdí, Baštami a městskými branami. Opevnění definitivně zani…
   Vlakem od Městečka Trnávky sem přijíždíme v 16.45 a protože nám poslední spoj jede už po 19.hodině, tak máme na prohlídku města pouhé 2 hodiny !!    Na nádraží marně hledáme mapu …
Nachází se západně od historického centra a je součástí františkánského kláštera. První zmínka je o něm již ve 13. století. Dnešní objekt pochází z konce 17. století, jeho dokončení se…
Mezi Moravou a Čechami SZ od Olomouce se pod západními vrcholky Zábřežské pahorkatiny rozkládá pozoruhodné město Moravská Třebová. Městem protéká říčka Třebůvka. Celou historickou čás…
Nachází se v centru zdejší městské památkové rezervace, uprostřed rozlehlého Masarykova náměstí a je upomínkou na morovou epidemii v roce 1715. Byl postaven v letech 1717-20. Vytvořil jej olomoucký sochař Jan Stur…
Stojí na jižním okraji Masarykova náměstí a svou věží vytváří jednu z dominant města. Byla postavena koncem 15. století v pozdně gotickém slohu a v letech 1540 až 1565 získala současný renesanční vzhled. Z původní části se v přední části přízemí dochoval dolní mázhaus s půlkruhovým vstupním portálem, zaklenutý Křížovou žebrovou klenbou. V prvním patře se potom nachází horní mázhaus se síťovou hřebínkovou klenbu, podepřenou …
Moravská Třebová patří k pozoruhodným městským památkovým rezervacím. Na okraji historického náměstí T. G. Masaryka stojí nepřehlédnutelná budova historické radnice s radniční věží, byla …
 Když se řekne renesance, většině z nás v hlavě naskočí představa slunné Itálie, odkud k nám přišel (kdysi velmi populární) stavební sloh. Pokud byste se někoho zeptali, jestli zná některou naši významnou renesa…
Tipy na výlet
Moravská Třebová (též známá pod přezdívkou Moravské Athény) se nachází v Pardubickém kraji v okrese Svitavy. Město se nachází na hlavním silničním tahu I/35…
Při návštěvě jednoho z nejvýznamnějších renesančních zámku v ČR čeká na své obdivovatele pět stálých expozic a zámecká kavárna v zámku, který je součástí městské památkové rezervace města Mor…
Renesanční trojkřídlý zámek Žerotínů s klasicistními úpravami. V současnosti rekonstruován, v opravené části muzeum.
Renesanční zámek se nachází ve městě Moravská Třebová na Svitavsku v Pardubickém kraji. Zámek je patrový trojkřídlý objekt s mohutnou věží i zbytky zdiva středověkého hradu. V zámecké galerii jsou sbírky…
Zámek v Moravské Třebové je považován za jednu z nejkrásnějších a nejcennějších památek období renesance a manýrismu na území české republiky.  Na zámku se však nacházejí i památky, které vznikaly v době, kdy vrcholná gotika u nás pozvolně přecházela v ranou renesanci. Tou nejcennější je bývalý vstupní portál vchodu do „starého zámku“, který je dnes vsazen do jižní vstupní brány na nádvoří.…
Tato, částečně nadzemní, ale převážně již undergroundová, atrakce je originálním dílem skládačky prohlídkových okruhů jednoho z nejvýznamnějších a nejkrásnějších renesančních zámku v České republice. Zámek v Moravské Třebové nabízí celkem pět  stálých expozic, krátkodobé výstavy i zámeckou kavárnu. Zámek je součástí městské památkové rezervace Moravská Třebová a já osobně se domnívám, že už se jedná o…
Kostel vznikl na počástku 16. století. Dnešní pozdněgotická podoba je výsledkem radikální přestavby, kterou v letech 1602-03 provedl stavitel Ondřej Balzer. Nad vchod umístil znak Moravské Třebové a erby tehdejšího majitele panství Ladislava Velena ze Žerotína a jeho ženy Bohunky z Kunovic.Od svého vzniku sloužil kostel jako místo, kde zdejší měšťané pohřbívali své mrtvé. Na zdi a do podlahy objektu umisťovaly bohaté rodiny…
Jedná se o barokní zvlněnou stěnu, třemi krucifixy před ní, sochou Krista, žehnajícího Boha Otce nad ní a sochami Madony, Jana Evangelisty a dvou andělů po stranách. Tento jedinčný sochařský celek se připisuje J. Pacákovi a pochází z období kolem roku 1730. Tvoří dominantu zdejšího unikátního komplexu pozdně gotických, renesančních a barokních památek nacházejících se ve svahu Křížového vrchu.Z nejvyšší části Křížového vrc…
  Při našem pobytu v Moravské Třebové nám byla, mimo jiné, doporučena vycházka na Křížový vrch. Jedná se o jeden ze značených okruhů městem a jeho okolím. Cesta začíná u zámeckého areálu a dovede návš…
  Při našem pobytu v Moravské Třebové jsme měli, kromě poznávání města, možnost podívat se i na několik zajímavých míst v okolí. Jedním z nich byl vrch Pastvisko ( 516 m.n.m.), na kterém sto…
Tipy na výlet
Pokud se někdy podíváte do Moravské Třebové, rozhodně stojí za to podívat se na tuto renesanční perlu i z výšky. Na vrchu Pastvisko, který ovšem na mapách Kčt nese název Nad Boršovem je od r. 2009 otevřena rozhledna, která nabízí pěkné výhledy na okolí města. K rozhledně je nejjednoduší použít výstupovou cestu od Moravské Třebové a to dvěma turistickými značkami, červenou a zelenou. Obě procházejí po ulici pod zámkem, …
 Do města přijíždíme vlakem a do jeho centra jdeme pěšky, v něm záhy přicházíme na hlavní Moravskotřebovské náměstí. Z tmavých mraků na obloze vyklouzlo slunce a prosvěcuje celou tu …
   Z České Třebové odjíždíme po kolejích dvěma natřískanými vagony do Třebovic. Přední vůz pokračuje dále na Lanškroun. Ten náš stoupá pod Třebovské stěny - Hřebečovský hřbet a podél něj pokračujem…
Město
Svitavy leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od České Třebové. V okolí města se zvedají vrcholky kopců Svitavské pahorkatiny. Městem protéká řeka Svitava, která pramen…
13.7km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
17.7km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
27.9km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
42.3km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
43.3km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
43.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace