Kopřivná
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kopřivná
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Na Nový Hrad aneb půvaby podzimní zříceniny (Lužná – Nový Hrad – Bohdíkov)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za kulturou Do přírody Na kole

Fotografie (52)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Na Nový Hrad u Hanušovic se můžeme vypravit pěšky, autem, na kole i s dopomocí autobusu nebo železného oře. Ve všech případech nám ve finále stejně nezbude nic jiného než zapojit vlastní dolní končetiny. A hned na počátku tohoto tipu na výlet bych měl přiznat, že zříceniny hradů románských, gotických i těch renesančně přestavěných mám velice rád. Ten, který se nachází nad Hanušovicemi, pak mimořádně … a také trošku jinak. Seznámil jsem se s ním totiž až v době, kdy jsem byl již jinochem značně odrostlým, ale o to častěji ho od té doby navštěvuji. Vždycky mám strach, jestli z něj vůbec ještě něco zbylo a on mě vždy překvapí svou zachovalou rozlehlostí. Většinou tak mám pocit, že jsem zde opět objevil ještě něco doposud neviděného. Vzhledem k tomu, že se jedná o zříceninu největšího severomoravského strážního hradu své doby, by to nebylo zase nic až tak zvláštního.

Foto: markyz63

Nový Hrad totiž není klasickou romantickou zříceninou z Ladových obrázků. Tady – uprostřed listnatého lesa a kopců Hanušovické hornatiny – musíte jednotlivé části sbírat a navlékat na šňůrku jako poztrácené perly. A že se jich tu rozsypalo, vždyť hrad byl postupně vybudován hned ve čtyřech stavebních etapách. A protože jsem tady tentokrát nebyl s žádnou ženou opačného pohlaví - jak říká gestápácká příručka v geniálním britském seriálu Haló haló – měl jsem možnost se k hradu drápat z opačné strany než obvykle a mohl jsem v klidu fotiti i dlouhodobě se kochati. Přece jenom si zde návštěvník této památky užije nejvíce v době, kdy listí opadá. Tehdy se nejen Nový Hrad, ale i Furchtenberg (tedy Hrozivý), Gabelsberg nebo Neuhaus vyloupnou v celé své kráse. Netěšte se ovšem na soustavu hradů, to jsem jen použil snad všechna známá jména této kamenné pevnosti. A protože se dá na internetu objevil o této památce informací dost a dost, omezím se na úplné minimum. Skutečné nadšence pak odkážu na odkaz: www.novyhrad.cz.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Rozlehlý Nový Hrad byl založen zřejmě již v I. čtvrtině 14. století a jeho hlavním úkolem bylo chránit důležitou obchodní stezku z Moravy do Slezska. Původní drobný strážní hrádek s mohutným bergfritem (průměr 12 m) a skromným palácem získal na počátku II. poloviny 14. století moravský markrabě Jan Jindřich a v následujícím období z něj vybudoval významný opěrný bod, který během 15 let získal opevnění, které nemělo v českých zemích obdoby. Za vše hovoří šest velkých hranolových polootevřených bašt (flankovacích věží), takže hrad připomínal spíše město. Později hrad ještě rozšířil Beneš z Valdštejna. Pak přišlo období chudší; Bernart z Cimburka hrad využíval zejména jako „ubytovnu“, ze které vyrážel na válečné i loupeživé výpravy. Toho pak vystřídali Tunklové z Brníčka a ti přinesli hradu definitivní zkázu. V bojích o českou korunu mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem se totiž Jiří Tunkl postavil na stranu českého krále. Proto také – pravděpodobně v roce 1471 – byly uherskými vojsky dobyty a vydrancovány všechny tunklovské hrady, tedy i Brníčko, Bludov (to měl být „starý“ hrad) a Rabštejn. Novému Hradu se ovšem dostalo zvláštní „cti“ - celé úseky jeho hradeb i hlavní věž byly roztrhány tehdy velmi drahým střelným prachem, aby tato pozoruhodná pevnost nemohla být obnovena. Když pak v roce 1504 získali hrad Žerotínové, byl již uváděn jako zbořený a pustý.

Odlehlá poloha – alespoň z dnešního pohledu - rozlehlému hradu (v podstatě trojúhelník o ploše asi 1,5 ha) nad údolím řeky Moravy (nadmořská výška okolo 550 m) ve finále pomohla, protože nebyl rozebrán obyvateli okolních vesnic na stavbu obydlí. Dodnes tak zde najdete zbytky šesti vysokých hranolových bašt, propojených zbytky hradeb s místy zachovalým cimbuřím, a dvě dochované brány. Nad terén vystupují také zdi hradního paláce a bergfritu. Zkrátka vrcholná ukázka středověké bergfritové fortifikace … a ve finále i skvělého turistického značení.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: markyz63

Pokud se k hradu vydáte stejnou trasou jako já, vyjedete ze Šumperka na Lužnou a odsud půjdete po modré TZ. Projdete kolem chalupářské osady a díky stromům bez listí vás zaujme i koryto potůčku, kolem kterého půjdete, a které místy připomíná miniaturu regulérního skalního kaňonu. Po necelých 2 kilometrech dorazíte k rozcestníku, od kterého už vás čeká jen pár desítek metrů (ke třetí bráně asi 300) ke hradu. Já to vzal ale terénem a přes hradby. Zpátky jsem pokračoval po zelené TZ a po 5 kilometrech jsem byl u vlakové stanice v Bohdíkově. Třetí přístupovou možností je nejkratší - ale nejprudší - stoupání po žluté TZ od vlakové zastávky v Raškově. Tím jsme si prozradili nejen možnosti přístupu k této pozoruhodné hradní zřícenině, ale také možnosti, které nám při dosažení výchozího bodu nabízí Doprava železniční. Auto a autobus vám k tomu přidá první uvedenou možnost, tedy sejít po modré z Lužné (autobusová zastávka Kopřivná – Lužná).

Tím jsou také dány nejlepší lokality pro případnou zastávku na nějakou tu chutnou krmi a něco k zahnání žízně. V Bohdíkově se nabízí restaurace U Seppla, v Raškově pak Obora, kde si můžete užít také pohledu na stáda vysoké. A téměř vždy v obou podnicích chutná báječně ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: markyz63

A když budete mít štěstí, narazíte zde i na krásnou pannu Ofku. Tedy na ducha pyšné „paní domu“, která zatoužila po svém panošovi Petrovi. Otrávila jeho milovanou komornou, Petra nechala zemřít v žaláři, a poté sama skočila z hradeb na nádvoří. Její duch prý stále bloudí hradem a čeká na vysvobození. A někteří ji prý už potkali, požádali … a byli odmítnuti. Zřejmě se však jedná o strašidlo pracovité. Různé trámy a kmeny, podpírající hradbu u třetí brány, zmizely, takže stavba zřejmě dostala nějaké „látky na zpevnění kostí“. Jednu dobu to zde totiž opravdu vypadalo, že každá návštěva Nového Hradu může být tou poslední ….

Mimochodem, já to štěstí neměl a potkal jsem se zde tak maximálně s bývalým horolezcem a současným prodejcem vína a destilátů, který do Šumperka kdysi přicestoval coby jinoch ostravsko-maďarského původu. Ale asi se s ním zase povídá lépe než se zmíněným ženským strašidlem.

Ostatní informace

Ti, kteří zde budou také kolmo, mohou pokračovat – stejně jako já – přes Bohdíkov, Rudu n.M. a Bartoňov do Šumperka. Díky tomu mě čekal ještě oblíbený opuštěný lom, kostel nebo známá rodinka z lesa Řáholce, řezající dřevo. Ti ostatní mohou opět využít Dopravy silniční nebo železniční. Každá romantická duše zde však musí být uspokojena …

A nebojte se, žádné vstupné po vás - alespoň prozatím - na Novém Hradě nikdo chtít nebude.

Poslední aktualizace: 30.12.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Na Nový Hrad aneb půvaby podzimní zříceniny (Lužná – Nový Hrad – Bohdíkov)</strong> mapa
mapa Na Nový Hrad aneb půvaby podzimní zříceniny (Lužná – Nový Hrad – Bohdíkov)

Příspěvky v okolí Na Nový Hrad aneb půvaby podzimní zříceniny (Lužná – Nový Hrad – Bohdíkov)

Majitelem hradu a přilehlých pozemků jsou potomci po pánech ze Žerotína, kteří drželi hrad od počátku 16. století až do 2. světové války. Současní majitelé a Spolek přátel mají velký zájem na celkové rehabilitaci hradního areálu.
   Tato zřícenina se nachází na Hanušovické vrchovině a je postavena pravděpodobně na tzv. "starém hradě" nazývaného též Furchtenberk, který co do letopočtu nelze datovat (nelze ho dohledat). Z…
Zřícenina
Zřícenina jednoho z našich nejrozsáhlejších hradů stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Moravy. Zřícenina hradu Nový hrad se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. …
K romantické zřícenině rozlehlého gotického hradu Nový hrad u Kopřivné je možno dojít hned z několika směrů, protože se tu nalézá křižovatka turistických tras. Vede tudy cesta po zelené z…
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/NMC-Z-53-Ia.htm Další trasy také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz
Město Hanušovice se rozkládá v údolí řeky Moravy, na úpatí Hanušovské vrchoviny a severním směrem od města Šumperk. Součástí města jsou okolní malé obce a osady a to Hynčice nad Moravou,…
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský park byl od roku 1851 cíleně upravován v přírodně krajinářském duchu. Dnes je osázen často i více jak staletým vzácnými dřevin…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
10.5km
více »
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
10.6km
více »
Rozhledna na Křížové hoře První zmínky o Křížové hoře u Červené Vody jsou z r. 1653. Pravděpodobně pojmenována byla podle kříže, který tu stával. R. 1813 se sem konalo velké procesí po vítězné bitvě nad Napoleonem u Lipska. R. 1833 zde byl postaven dřevěný kostelík Proměnění Páně, později po požáru větší s plechovou střechou. V pískovcových křížích byla osázená malovaná křížová cesta. U kostela byla r. 1923 vybudován…
11.6km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
17.5km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
19.1km
více »
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
20.2km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
22.1km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
22.7km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
22.8km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
22.9km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
22.9km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
25.2km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
27.2km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
27.6km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
28.4km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
32.4km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
33.2km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
37.4km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace