Domoušice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Domoušice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Kamenné řady u Kounova a dvě zajímavé zříceniny - Pravda a Džbán

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Já jsem si pro tento výlet vybral jako výchozí i cílový bod železniční zastávku Mutějovice, která je na trase z Rakovníka do Loun.

Kousek od nádraží, za silnicí, najdeme turistické rozcestí. Začíná zde okružní NS a také žlutě značená cesta. Vydáme se po žluté značce a po zdolání krátkého stoupání dojdeme na okraj lesa, přejdeme napříč loukou a ocitneme se u přírodní památky – kamenných řad u Kounova. Kamenné řady se nacházejí vlevo i vpravo od lesní cesty. U informační tabule odbočuje žlutá značka o devadesát stupňů vpravo a vede nás podél jedné z mnoha řad lesním úsekem. Žlutá značka nás přivede až na turistické rozcestí Rovina.

Od tohoto rozcestí pokračujeme vpravo po modře značené lesní cestě směrem na zříceninu hradu Pravda. Zprvu jdeme po rovině lesní cestou ve smíšeném lese, po chvíli však z cesty odbočíme a poměrně ostře sestupujeme až na silnici, uhýbáme vpravo a po chvíli zase odbočíme ze silnice vlevo do lesního terénu a začínáme stoupat do kopce. Přijdeme na rozcestí Pod Pravdou II a I, od kterého pokračujeme po červené značce mírným stoupáním na zříceninu hradu Pravda.

Mě se zřícenina hradu svou rozlehlostí, zachovalou dispozicí moc líbila. Něco málo o historii a vzniku hradu se dočteme na informačních tabulích před hradem. Zajímavostí je mohutný zemní val v čele předhradí s louňocovitými opevněními pro umístění aktivní dělostřelecké obrany. Vlastní hrad vlastně neměl ani žádnou věž, pokud nepočítáme nízkou vstupní bránu v nároží čela, Touto bránou je zajištěn vstup do hradu přes dřevěný most i v dnešní době.

Ze zříceniny se vrátíme zpět na rozcestí Pod Pravdou a pokračujeme červeně značenou pěšinou směrem na Domoušice. V Domoušicích u vlakové zastávky uhýbáme vlevo a jdeme po zelené, která nás provede celou obcí. Za obcí nás zelená značka vede téměř souběžně se železniční tratí k rozcestí Pod Džbánem. Tady uhýbáme vlevo na směrovou odbočku ke zřícenině hradu Džbán. Po odbočení vpravo ze silnice celkem dost strmě stoupáme na zříceninu hradu. Dispozice hradu je podobná jako na Pravdě. Jedná se o stejný typ hradu s obvodovou zástavbou, zde ještě vylepšenou o tři věže. Vznik hradu spadá přibližně do stejného období jako Týřov, proto ty tři věže. Je pravda, že k vidění toho zde je o mnoho méně než na Pravdě, ale i tak to je zajímavé místo. Hrad Džbán byl nejsevernějším královským hradem Přemyslovského hvozdu.

Ze zříceniny hradu Džbán se vrátíme zpět na rozcestí, od kterého pohodlně po silnici dojdeme na nádraží v Mutějovicích. V letních měsících zde bývá otevřeno občerstvení.

Za čím jedeme?

Prohlédneme si zajímavou a mýty opředenou přírodní památku Kamenné řady u Kounova. Vysvětlení a názorů na tyto kamenné řady je mnoho. Já se kloním k racionálnímu vysvětlení vzniku kamenů. Jedná se o křemence, které jsou tak pevné, že zůstaly na místě i po zvětrání a odnesení okolních hornin. Kameny jsou dokladem toho, že v těchto místech bylo v třetihorách jezero. Jisté je jen to, že „někdo“ tyto kameny seřadil do řad.

V další části vycházky si prohlédneme zříceniny zajímavých hradů Pravda a Džbán. Oba mají mnoho společného i rozdílného. Lépe dostupná a zajímavější je Zřícenina hradu Pravda.

Vycházka je v zajímavé krajině mezi Rakovníkem a Louny. Procházíme listnatými i smíšenými lesy. Mám rád, když mi pod nohami šustí spadané listí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Já jsem žádné občerstvení na trase nevyužil. Po cestě jsem potkal jen jednu otevřenou hospodu v Domoušicích.

Pokud pojedete vlakem, je možnost občerstvení v Rakovníku na nádraží při čekání na vlak. Dá se zde koupit pití v automatech, bufetu na nádraží, či restauraci.

Doporučuji proto vše potřebné přibalit do batohu a svačinku si vychutnat třeba na zřícenině hradu Pravda.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kamenné řady u Kounova ve vás jistě vyvolají mnoho otázek na vznik a smysl těchto řad. Jak vlastně vznikly a kdo si dal tu práci s uspořádáním kamenů do řad.

Zajímavé jsou obě hradní zříceniny, zejména pak Zřícenina hradu Pravda.

Ostatní informace

Vstup na hradní zříceniny je volný. Možnost je navštívit malé muzeum v Kounově v hostinci U Tří lip věnované Kounovským kamenným řadám.

Poslední aktualizace: 02.12.2013
Autor příspěvku: trempik
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kamenné řady u Kounova a dvě zajímavé zříceniny - Pravda a Džbán - Služby, informace
Kamenné řady u Kounova a dvě zajímavé zříceniny - Pravda a Džbán na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Kamenné řady u Kounova a dvě zajímavé zříceniny - Pravda a Džbán

Záhadné kamenné linie z doby 700 let př.n.l., na náhorní plošině Roviny, v pohoří Džbán.
Chodník, naučná stezka
  Kamenné řady u Kounova objevil v roce 1934 mladý Kounovský učitel na vrchu Rovina. Do té doby nikdo nevěnoval řadám žádnou pozornost.Řady ukryté v lese jsou obrovské, rozkládají se…
Nedaleko od Kounova, na úbočí vrchu Rovina, stojí v lese kaple svatého Vojtěcha. Patrona, který obstarával vláhu pro zdejší chmelařský kraj. Podle pověsti ji zde v roce 999 postavili místní osadníci jako poděkování biskupu Vojtěchovi, který zde v roce 992 svojí modlitbou přivolal déšť pro tehdy suchem sužovaný kraj. Ale první dochované písemné doklady jsou až…
Když přijíždíte do Kounova, který se nachází na hranicích lounského a rakovnického okresu, jistě uvidíte spoustu chmelnic, které jsou v této oblasti téměř na každém rohu. Místo, na které bychom Vás chtěli v&n…
Zříceninu gotického hradu Pravda najdeme na zalesněném ostrohu mezi obcemi Domoušice a Pnětluky na Lounsku v Ústeckém kraji. Z hradu se zachovala téměř celá obvodová hradba, zdivo paláce a vstupní brány.
Kounovské kamenné řady se nacházejí na náhorní plošině nad Kounovem. Lze je nalézt v mlází i vysokém lese.Jsou tvořeny čtrnácti řadami v délce 400 - 450 m.Celkem řady obsahují 2500…
Zřícenina
Historie:Písemné prameny o hradu mlčí, ale téměř jistě se jedná o královský hrad vybudovaný na ochranu soutěsky Ve vratech, kterou procházela důležitá zemská cesta z Rakovnicka na sever Čech. Podle archeologů hrad…
Zřícenina
Zřícenina hradu Pravda z 14stol. nacházející se na zalesněném vrchu mezi obcemi Domoušice a Pnětluky na Lounsku v Ústeckém kraji. Do současnosti je zachována skoro celá obvodová hradba včetně vstupní brány.
  Zřícenina hradu Pravda se nachází na zalesněném ostrohu nad obcí Pnětluky. Je to v oblasti přírodního parku Džbán. K zřícenině vedou z okolních vesnic značené turistické cesty.Hrad…
Na vrcholu Rovina, severně od Kounova, byly v roce 1934 objeveny podivné řady kamenů. Řady se skládaly z několika tisíc kamenů a směřovaly od severu k jihu. Od té doby se stále bádá a dohaduje k&nb…
Vesnice
Obec Domoušice se nachází v okrese Louny, kraj Ústecký. Ke dni 28.8.2006 zde žilo 645 obyvatel. O vzniku samotné obce i jejího názvu existuje teorie, podle které ves vznikla vdobách panování krále Jana Lucemburského (v p…
Svou cestu ke kamenným řadám začněte na nádraží (zastávce) Mutějovice - ale pozor, nádraží nehledejte v Mutějovicích, musíte pár kilometrů pokračovat z Mutějovic do kopce. U nádraží je umístěna první tabule znaučné stezky „Kamenné řady u Kounova". Pokud jste nepřijeli vlakem, ale autem, můžete jej u nádraží zaparkovat. Kounovské kamenné řady se nacházejí nad Kounovem na náhorní plošině zvané Na rovinách. Kounovské ř…
Kamenné řady u Kounova, resp. u železničního nádraží Mutějovice, jsou jedinou památkou tohoto druhu ve střední a východní Evropě a již proto stojí za návštěvu. Dojedete k nim po karlovarské silnici, zhruba 45 km od Prahy sjedete na Mutějovice a dojedete na nádraží, kde zaparkujete auto. Pokud samozřejmě rovnou nejedete vlakem, který sem ovšem vzhledem k odlehlosti místa nejede nijak zvlášť často a navíc budete muset absolv…
Historický pivovar s expozicí pro návštěvníky a s prohlídkou současného provozu.
Zdaleka viditelný pozdně gotický hrad Nový hrad stojí na táhlém návrší u obce Jimlín na Lounsku v Ústeckém kraji. Hrad tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu j…
10.8km
více »
Hlavní muzeum Českých drah.
10.8km
více »
Naše společná cesta začíná na Exitu 32 rychlostní silnice R6. Odtud směřujeme na Nové Strašecí, Ruda a Lužná. Po přibližně 4,5 km od konce obce Rudy se objeví odbočka doprava, po které pojedeme a dostaneme se na k…
10.8km
více »
Muzeum
V obci Lužná u Rakovníka bylo v roce 1997 v bývalém lokomotivním depu vybudováno železniční muzeum Českých drah se zajímavou expozicí historických železničních vozidel. Tyto historické vozy jsou především z býva…
10.8km
více »
Rakovník leží ve Středních Čechách, jihozápadním směrem od Kladna. Město se rozkládá u západního okraje chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a pod vrcholky kopců Rakovnické pahorkatiny. Východním směrem od města se rozprostírá les a západním směrem můžeme kromě lesů vidět ovocné sady a severozápadním směrem také rozlehlé plochy chmelnic. Nedaleko jihozápadního okraje města bylo vybudováno nevelké letiště. Nedaleko východního okraje města je vybudováno několik menších rybníků a Bar…
14.1km
více »
Město
Žatec leží v Západních Čechách, západním směrem od města Louny. Žatec je centrem chmelařské oblasti, v okolí města je založeno značné množství chmelnic. Město se rozkládá převážně na prav…
15.4km
více »
Město
Louny leží v Severních Čechách, východním směrem od města Žatec. Město se rozkládá v údolí mezi Českým středohořím a Džbánem. Louny jsou jedním z center české chmelařské oblasti. Severním…
Tipy na výlet
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským. Křivoklát byl nekolikrát těžce poškozen požárem. Stal se obáva…
24.4km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
24.6km
více »
Přední český královský hrad v hlubokých lesích dnešní CHKO Křivoklátsko.
24.6km
více »
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
31.5km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
32.2km
více »
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
39.8km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
47.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace