Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kadlín
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Kadlín - rozhledna Hradišť

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Fotografie (18)  • Foto: jircak

Kam a jak jedeme?

Foto: jircak

Pomalu se vracíme domů z dovolené. Na mapě mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem jsme objevili značku rozhledny u obce Kadlín. Rozhledny milujeme za každého počasí, je to téměř při cestě, tak tam prostě musíme. Navíc nám tentokrát přeje i počasí.

Za čím jedeme?

Kadlín je malá nenápadná vesnice v okrese Mělník, která se snaží se zviditelnit a přilákat k sobě turisty. Nebýt rozhledny, těžko bychom sem zajeli. Při tom vesnice má co nabídnout.

První písemná zpráva je z r. 1346. V tomto století se píše i o kostelu Sv. Jakuba Většího, který byl r. 1724 barokně přestavěn a v letech 1997 – 1999 opraven. Před branou je torzo pět set let staré lípy a dřevěná zvonice ze 16. století. Kostel je poměrně na začátku obce, pokud pojedete od Mělnického Vtelna, není daleko od silnice, ale je okolo něj dost stromů a nějakou záhadou jsme ho přehlédli. Škoda. Možná i proto, že jsme hledali směrovku k rozhledně.

Nebyl problém ji najít. Projeli jsme vesničkou, drželi jsme se vpravo. Rozhledna byla vidět, ale ve vsi je i směrovka. Rozhledna Hradišť je na návrší nad vesničkou. Podle archeologických nálezů zde bývalo pravděpodobně keltské sídliště již v mladší době kamenné. Byly zde nalezeny lidské i zvířecí kosti, hliněné nádoby, mísy a klíny. Nedaleko od vrcholu byla vybudována nádrž - rybník Nebešťák, který se naplňoval pouze deštěm. Kolem r. 1900 byl vypuštěn. Až do r. 1890 se zde těžil čedič. Od r. 2006 zde stojí rozhledna, ke které vede asfaltka. Tvar rozhledny má připomínat strážní věž z dob středověku. Stavba byla postavena z různých dotací, ale i z rozpočtu obce. Základní kameny darovali různí dárci, proto jsou očíslovány. Zajímavostí je, že jedním z dárců je i Emil Holub, který sem sám dovezl z Tuniska opál. Celá stavba měří 19 m, krytá vyhlídka je ve výšce 15 m. Za dobrého počasí je vidět Říp, Bezděz, Ještěd, Chlum i Krkonoše.

Foto: jircak

Hned u rozhledny nás překvapily stojany s naučnou stezkou Hradišť. Již tady jsme si řekli, tak malá vesnička a mají tu rozhlednu i naučnou stezku. To jsme ještě netušili o dalších jejich aktivitách. Naučná stezka není dlouhá, ale je fascinující, s jakým nadšením a odborností jsou informace podány. Jednotlivá zastavení jsou věnovány rostlinám, hmyzu, ptákům, savcům. Není to dlouhé nudné čtení. Stačí se jen dívat okolo sebe a na obrázcích hledat to, co vidíte.

Jak jsem řekla, je toho tady k vidění víc. Jak sami místní píšou, nabízí projekt poznávací turistiky. Skutečně je v jejich muzeu co poznávat. Možná nás dříve narozené to až tak nezaujme, známe to z dob našeho mládí. Ale jiné je to s tou mladší generací. Ta se možná bude divit, jak to vše dřív na vesnici vypadalo.

Expozice venkovského kováře – dříve to byl vážený řemeslník. Řada z nich se vyznala i v ranhojičství, uměli léčit dobytek. Vrcholem jeho umu bylo kování koní. V Kadlíně uvidíte, jak vypadalo obydlí takového kováře i jaké nástroje a pomůcky používal. Samozřejmě nechybí kovadlina, kovářský ponk, všechno generacemi opotřebované.

Expozici staré selské techniky uvidíte ve dvoře. Jsou zde staré zemědělské stroje, které se používaly před setím a sázením - pluhy, smyky, brány a válce. Jsou zde různé secí stroje, upravené např. pro výsev cukrovky, setí jetele a vojtěšky. Dále jsou zde stroje na sklizeň pícnin a obilnin, žebřiňák na převoz obilí, sena a slámy, mlátička na výmlat obilnin a fukar na čištění obilí a dalších plodin. Uvidíte dobře zachované potažní sáně.
Zvláštnosti je vůz s voznicí na vodu a močůvku. Byly to stroje jednoduché, některé se vyráběly přímo ve vesnici, ale v tehdejší době to byli velcí pomocníci.

Expozice motyček – dá se říct 1. světové muzeum motyček. Jeden by řekl, motyčka – naprosto obyčejná věc, ale pro zemědělství naprosto nezbytná. Používali ji už v době daleko před naším letopočtem. I na výrobě motyčky se podílel kovář. Jsou tady jedny z nejstarších kousků, ale i motyčky 21. století.

Na půdě pak najdete Expozici polních plodin – obilnin, olejnin, luštěnin i okopanin. Dnes už některé děti ani neví, jak vypadá které obilí, k čemu se toto obilí používá. V expozici jsou zemědělská nářadí jako kosy, cepy, hrábě, ale i staré decimálky, na kterých se fříve vážilo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Samozřejmě i hospodu tady mají - hned proti kostelu. My jsme moc času neměli, tak jsme ji ani nehledali, ale z návsi podle směrovky se k ní určitě dostanete.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tady mohu potvrdit jen to, co jsem už řekla. Prostě jsme žasli nad tím, co dokážou udělat místní nadšenci. Když jsme tam byli, bohužel velká návštěvnost tam nebyla. Ale doufám, že tam lidi přitáhnou. Určitě to za to stojí. Myslím, že by to byl i dobrý typ i pro školní výlet.

Ostatní informace

Rozhledna Hradišť je otevřena každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin. Vstupné je dobrovolné. Bohužel nevím, jak je to v zimě.

Muzeum má také v pondělí zavřeno. Otevřeno je od dubna do října od 9 do 17 hodin s polední pauzou od 12 do 13 hodin. Dokonce si můžete koupit i turistickou známku s rozhlednou.

Poslední aktualizace: 10.3.2015
Autor příspěvku: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kadlín - rozhledna Hradišť</strong> mapa
mapa Kadlín - rozhledna Hradišť

Příspěvky v okolí Kadlín - rozhledna Hradišť

Rozhledna Hradišť, vybudovaná jako součást projektu 7 kadlínských zastavení. Dřevěná stavba poctivé konstrukce dosahuje výšky 19 metrů. Z vyhlídkové plošiny spatříte Říp, Vrátenskou horu, Bezděz, Ještěd, Chlum i vrcholky Krkonoš.
Dřevěná rozhledna s kamenným podstavcem byla postavena v roce 2006. Rozhledna má tvar strážní věže a její výška je 20 metrů. Z Ochozu se vám naskytne kruhový výhled - na Kokořínsko, Říp, České středohoří. Jedná se…
Pískovcové útvary nad kokořínským dolem, západně od obce Vojtěchov. Vznikly selektivním zvětráváním pískovců, za což může vyluhování železa z třetihorních vyvřelin podzemními vodami a vysrážením hydrátu oxidu žele…
10.5km
více »
Kokořín aneb romantická rekonstrukce historieIluzi tajuplného hradu, po jehož Ochozu se prochází sličná dívka s nepřítomným pohledem, v případě Kokořína ani nepotřebujeme vytvářet. I když jedno podobné vyprávění o bílé postavě, která se zjevuje na Ochozu věže, mezi místními také s…
10.7km
více »
Tipy na výlet
Hrad Kokořín se nacházi uprostřed hlubokých lesů severně od stejnojmenné obce. V našem případě začínala cesta z Doksů u Máchova Jezera směrem na Mladou Boleslav. Hned v první…
10.7km
více »
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
10.8km
více »
Vítejte na hradě HouskaTajemný, magický, prokletý či pekelný. Všechny tyto přívlastky má hrad jménem Houska, který byl zpřístupněn široké veřejnosti teprve roku 1999. Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější…
11.6km
více »
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
11.7km
více »
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
14.9km
více »
Zřícenina
Mohutné a rozsáhlé zříceniny gotického Hradu Zvířetice stojí na ostrohu nad pravým břehem řeky Jizery nedaleko nádraží v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Hrad ze tří stran chránily s…
16.4km
více »
Zámek
Mělnický zámek se nachází ve Středočeském kraji a je dominantou města Mělníka, nacházejícího se na soutoku Labe a Vltavy. Současná podoba zámku je výsledkem tisíciletého vývoje od románsk…
17.4km
více »
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
20.8km
více »
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
25.5km
více »
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
27.4km
více »
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
29.9km
více »
Dětenice - obec cca 15 km jihozápadně od Jičína a jihovýchodně od Mladé Boleslavi. První zmínka o vsi pochází již z roku 1052. Obci dominuje barokní zámek, který byl přestavěn z renesanční tvrze v letech 1762-65…
32.9km
více »
Raně barokní zámek Humprecht stojí na zalesněném čedičovém vrchu (340 m) v těšném sousedství města Sobotky v Královéhradeckém kraji. Zámek Humprecht patří k nejvýznamnějším a nejmalebnějším…
33.5km
více »
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov. Tyto skalní útvary se zvedají nedaleko lázeňského městečk…
37.2km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
37.4km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
37.9km
více »
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
38.9km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
40.2km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
40.2km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
40.3km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
40.9km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
41.4km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
41.7km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
41.8km
více »
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
43.4km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
49.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace