Dolní Morava
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Dolní Morava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Do Wieży

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory

Ráno pod Sněžníkem
Ráno pod Sněžníkem  •  Fotografie (86)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Jako konzervativní turisté ráno sedneme na vlak, přestup v Hanušovicích do Červeného Potoka a pak už po svých směr Horní Lipka pěkně do kopečka. Přitom máme dost času na prohlídku podhorské vísky.

Za čím jedeme?

Foto: Bobkart

Státní svátek se letos vyvedl mírou vrchovatou, meteorologové naslibovali slunečno a to se dostavilo. Podstatnou zásluhu na tom měl sice svěží východní vítr, ten nám naštěstí odvál podzimní nízkou oblačnost takže sluníčko pralo i dole pod horama. Trojmórski Wierch neboli Klepý (Klepáč) jsem sice navštívil relativně nedávno, to bylo ovšem tak na skok, s kolem, to zůstalo schované u rozcestí na Česko-Polské hranici. Vylezl jsem na rozhlednu a hned zpět. Po létech došlo na myšlenku podívat se poněkud dál po hřebenu, který odděluje oba státy. Naposledy jsme tu byli ještě za mlada, poněkud v utajení. Když v 80. letech minulého století v Polsku propukla Solidarita, dostaly výlety do pohraničí nádech malého dobrodružství. Tenkrát dokonce přemalovali červenou turistickou značku, která léta vedle po hranici pod svah, abychom náhodou nepodléhali podvratným vlivům. Ovšem to nás neodradilo, tajně jsme do Polska přešli, naštěstí jsme na žandáry nenarazili. S jedním polským turistou jsme vyměnili mapy, dorazili až k polské chatě ale tam už jsme si netroufli (nikdo neměl złoto), pak na Kraličák a dolů do Stříbrnic a Starého Města. Dnes už naštěstí tyto kratochvíle pominuly a celkem běžně přes Polsko chodíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou moc hospod není, takže svačina je v batohu, až na závěr v Dolní Moravě nějaká hospoda.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Už nějaká doba uplynula od otevření rozhledny, ta, ač dřevěná zatím úspěšně odolává extrémnímu počasí na exponovaném vrchu nad Kladskou kotlinou. Cesta přes Horní Lipku nás dovede k rozcestí Pod Klepáčem, kde dá se říci začíná to pravé ořechové tedy vrcholový výstup. Je fakt, že drtivá většina návštěvníků rozhledny sem v poklidu dojede autem, tím si ušetří nějakých 250 výškových metrů a k tomu i několik kilometrů pochodu. Nicméně kdo se drží důsledně turistické značky, je nemilosrdně konfrontován s faktem, že hned od rozcestí ho čeká sice krátký ale značně prudký výstup, je to ale jen zkratka k prameni Lipkovského potoka, po té pokračuje ke státní hranici mírnou lesní cestou (kdo nechce šplhat, může obejít po žluté cykloznačce). Pravé stoupání začíná až u hranice. Naše červená značka vede přímo po hranici, dá se ale použít téměř souběžná polská zelená. Turista se může pocvičit v příbuzném jazyce a něco se i dozvědět, Poláci mají u značky naučnou stezku. Navíc jsme blíž k okraji lesa. Svahy Klepého (tedy Trojmorského Wierchu) jsou tu víc zasaženy exhalacemi, les je tedy prořídlý a dřív se otevřou výhledy. Jak v podrostu přibývají kameny, je to neklamná známka, že vrchol je blízko. Svahy hory jsou pokryty mohutnými kamennými proudy a zřejmě zvuky padajících kamenů daly hoře český název. (něm. Klepperstein). Jak se po válce Kladsko přiřadilo k polskému území, vrchol dostal další pojmenování. To vyjadřuje to, že právě na jeho jihozápadním svahu najdeme bod, v kterém se střetávají tři úmoří (Baltské, Severní, Černé moře).

Klepý je prvním velkým vrcholem hraničního hřebene Králického Sněžníku a i bez rozhledny z něj je zajímavý výhled, právě díky suťovým polím bez vegetace. Rozhledna to ale zjednodušila, není potřeba obcházet svahy a hledat volné průhledy. Vyhlídka je skutečně skvostná, samozřejmě centrem pozornosti je Králický Sněžník (teď již mírně zasněžený), blízké údolí Moravy s hřebeny Uhliska, Podbělky a Slamníku. Není možné přehlédnout sjezdovky na posledně zmíněném vrchu. Dál na východě vystupuje část hřebenovky Hrubého Jeseníku zhruba od Kamzičníku k Břidličné hoře a sedlu Skřítek. Nad údolím Moravy se zvedá Jeřábská hornatina s tisícovým Jeřábem (1003 m). Už proti světlu tušíme jeho podhůří s klášterem na Hedeči a městečkem Králíky. To už je počátek české části Kladské kotliny nad kterou se vypíná Bukovohorská hornatina s Bukovou horou a Suchým vrchem. Snížené sedlo pod Adamem naznačuje, že tam někde leží přehrada Pastviny. Dál na obzoru můžeme tušit vyvýšené hřebeny Hřebcova u Svitav a Třebovských stěn. Úchvatný je výhled do polské části Kladské kotliny s podhorskými vesničkami i městy. Nad kotlinou se zvedají Góry Bystrzyckie a dál jejich český protějšek, Orlické hory. Ty v podstatě splývají do rovného obzoru bez výrazných dominant, ovšem jak putujeme v pohledu k severozápadu, zcela jasně odhalíme Krkonoše s výraznou Sněžkou i poněkud nenápadnou Luční horou. Relativně členité jsou nižší, ale bližší hory v Broumovském výběžku, tj. Jestřebí hory a Broumovské stěny, ty navazují na další severní hory nad Kladskem, nejspíš Góry Sowie nebo Kladské hory a Bardzské hory, ty už ani neznám.

Na státní svátek je značně rušno, kupodivu i pár Poláků (ti svátek nemají). Severní patu rozhledny provází množství kamenných mohylek – mužiků, které s oblibou staví právě naši severní sousedé, ale mám pocit, že to staví už i Češi.

Nepatrným stoupáním pokračuje hřeben k vrchu Hleďsebe (Puchacz). Ten už oproti Klepáči příliš zajímavý není, nicméně vrchol by si možná označení zasloužil. Relativně prudčeji klesne trasa do sedla pod Puchaczem.

Původní úmysl byl ještě výstup na Malý Sněžník, nakonec z časových důvodů musel stačit výstup na skoro stejně vysoké Hraniční skály (Gowórek). K samotnému návratu posloužila žlutá cykloznačka od sedla Puchacza. Trasa je vedená po tzv. Terexové cestě po východním úbočí Hleďsebe a Klepáče, k výchozímu rozcestí Pod Klepáčem. Pak po modré přes Horní Moravu dolů k řece.

Ostatní informace

Foto: Bobkart

Nakonec tak, aby byl čas na jedno v hospodě Na Rozcestí. Hned vedle je autobusová zastávka.

Pohoří Králického Sněžníku je třetí nejvyšší pohoří u nás, tudíž potřebujeme dostatek síly, dobré boty. Rozhledna je zdarma. A kdo dumá nad záhadným názvem, najde vysvětlení ve fotgalerii. Opravdu nejde o remake jednoho muzikálového hitu.

Poslední aktualizace: 30.10.2014
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Do Wieży</strong> mapa
mapa Do Wieży

Příspěvky v okolí Do Wieży

   Rozhledna Klepáč se nachází na stejnojmenné kótě ve výšce 1143 m.n.m. a je vzdálená 5 km od obce Dolní Morava. Z Klepáče vede po vrstevnici  polská zelená turistická značka na Malý Sněžník. Doporučuji vyhnout se Malému Sněžníku a na rozcestí Przel. Puchacza odbočit ze zelené značky vpravo na neznačenou lesní cestu, která vás po vrstevnici napojí na červenou značku, kterou jsme opustili Pod Klepáčem. P…
Rozhledna Klepý stojí na pohraniční hoře, které říkáme Klepý nebo Klepáč. Je to dřevěná rozhledna 28 metrů vysoká. Tato rozhledna je volně přístupná. http://www.turistika.cz/mista/rozhledna-klepy
Podle státu by se správně mělo jednat o Polsko, nicméně jedná se o pohraniční horu, které my říkáme Klepý, nebo Klepáč (údajně podle zvuku z kamenných sutí) i německý název Klappersteine tomu odpovídá. Nicméně Poláci mu říkají Trojmórski wierch, podle rozvodí tří moří které se nachází ne jihozápadním svahu. Na podzim r. 2009 byla na vrcholu otevřena dřevěná rozhledna 28 m…
Klepý, jinak Klepáč, je významným rozvodím tří úmoří. od toho také polský název Trójmorski Wierch. Vody ze západních (polských) svahů odtékají do řeky Nysa Klodska, která zde pramení a patří k úmoří Baltského moře. Vody z jižních svahů odvádí Lipkovský potok, který se vlévá do Tiché Orlice a patří k úmoří Severního moře. Vody z východních svahů stékají drobnými pravostrannými přítoky do řeky Moravy a patří do úmoří Černé…
Rozcestí modré a žluté turistické značky se nachází cca 1,5 km západně od vesnice Horní Morava pod horou Klepý (1143 m n.m.).
Především rekreační obec v masivu Králického Sněžníku leží hned nad obcí Dolní Morava v údolí řeky Moravy – zde ještě spíše potoka. Vede tudy značená trasa na česko-polskou hranici a dále…
Další atrakcí, která je součástí sportovního a rekreačního areálu Ski Sněžník v Dolní Moravě je Lanové centrum. Není to lecjaký lanový park, ale podle údajů provozovatelů je to vůbec největší lanové centrum v celém Česku. Najdeme ho kousek nad penzionem Pod Slamníkem po červenou (turistickou) sjezdovkou. Areálu vévodí olbřímí dřevěná konstrukce Dobrodružné věže. Část stavby je doplněna umělou horolezeckou stěnou. Z věže ved…
Trasa začíná v Dolní Moravě a vede přes Horní Moravu po modré turistické značcce až na hranici s Polskem. Odtud pak dále stoupáním po hraničním hřebeni na vrch Klepáče a to po zelené tur. značce. Na trase se kouse…
Památník
V překrásné krajině pod Králickým Sněžníkem se nachází Muzeum československého opevnění z let 1935-38 tzv. Pěchotní srub K-S 5 U potoka. Expozice pojednává o opevnění v prostoru králického u…
Velkoplošná Národní přírodní rezervace Králický Sněžník (1694,67 ha) leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 - 1423,7 m. K zamezení rušivých vlivů z okolí bylo pro rezerv…
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
Slůně na Králickém Sněžníku je zřejmě nejbizarnějším symbolem, který můžeme na našich horách najít. Nicméně tato půvabná soška si za dobu své existence získala přízeň snad všech návštěvníků této magické hory a dnes bychom si snad ani Kraličák bez slona nedokázali představit. Nicméně je otázkou jak se slon na Sněžník dostal. Skazku, že Hanibal šel do Říma ne přes Alpy ale přes Sněžník můžeme rychle zamítnout. Ve 20. a 30. l…
Tvrz představuje nejdokončenější stavbu svého druhu na území ČR přístupnou veřejnosti - dělostřeleckou tvrz z let 1935-1938. Je tvořena pěti mohutnými bojovými objekty a rozsáhlým podzemním systémem chodeb a sál…
Technická památka
Králická Pevnostní Oblast - je území v České republice v Pardubickém kraji kde je největší hustota pozůstatků čs. pevnostního systému z let 1935-1938. Byl to nejsilněji opevněný systém ochrany státní hranice …
Tipy na výlet
Jedeme na pomyslnou hranici Čech, Moravy a Kladska, do Králík Historie dnešních Králík je prvně historicky doložena roku 1367, tehdy však ve spojitosti s doly v horách Králických. Město jako takové …
Králíky leží ve Východních Čechách, severením směrem od města Ústí nad Orlicí. Město leží na pomyslné hranici mezi Moravou a Čechami. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Orlických hor a východním směrem p…
Muzeum
Dělostřelecká tvrz Bouda je součástí pevnostního systému budovaného před II. světovou válkou. Od roku 1990 probíhají rozsáhlé rekonstrukce, které umožnili zpřístupnění veřejnosti. Pevnost je největším muzeem čes…
12.7km
více »
Rozhledna na Křížové hoře První zmínky o Křížové hoře u Červené Vody jsou z r. 1653. Pravděpodobně pojmenována byla podle kříže, který tu stával. R. 1813 se sem konalo velké procesí po vítězné bitvě nad Napoleonem u Lipska. R. 1833 zde byl postaven dřevěný kostelík Proměnění Páně, později po požáru větší s plechovou střechou. V pískovcových křížích byla osázená malovaná křížová cesta. U kostela byla r. 1923 vybudován…
13.8km
více »
Jihozápadním směrem od města Králíky se rozprostírá Bukovohorská pahorkatina a její nejvyšší hora je Suchý vrch ( 995 m.n.m.). Na nižším vrc…
Pastvinská přehrada byla vybudována v letech 1932-1938 na Divoké Orlici. Název přehrady je odvozen od obce Pastviny, která se připomíná v r. 1543. Umělé jezero je cca 7km dlouhé, výška…
18.9km
více »
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
23.3km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
26.5km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
32.6km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
32.7km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
32.7km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
43.1km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
48.5km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
51.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace