Český Rudolec
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Český Rudolec
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Český Rudolec – zámek a pivovar

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet

Fotografie (4)  • Foto: jircak

Kam a jak jedeme?

Jedeme z Plzně na jižní Moravu. Nejedeme po dálnici, takže je to trochu pomalejší, ale rozhodně zajímavější. Cestou navštěvujeme rozhledny, ale také minipivovary. A tady je kromě pivovaru ještě zámek, známý jako Malá Hluboká.

Za čím jedeme?

Obec Český Rudolec se nachází kousek na jih od silnice Jindřichův HradecDačice, zhruba 10 km od Dačic. V těchto místech dříve vedla historická česko-moravská hranice. A také obchodní stezka Praha – Víděň.

První písemná zmínka o obci je z r. 1343. Zhruba o 10 let později se již píše o gotické vodní tvrzi. Z jedné strany k ní sahal rybník, na druhé straně byl vodní příkop. Tvrz zaujímala výrazně větší prostor, než je současný zámek. K renesanční přestavbě tvrze na zámek došlo někdy koncem 16. století, místo mlýna byl vybudován park se skleníky (zde byl později vypěstován i první evropský ananas), v té době vznikl i pivovar a lihovar. Pravděpodobně v 18. století byl zámek přestavěn do barokní podoby.

Od samého počátku byla ves sídlem panství, a to až do r. 1849. Později zde vznikl velkostatek, který byl významný zemědělským střediskem - největším v celém okrese. Když tehdejší zámeček r. 1860 zničil požár, nechal majitel velkostatku zpracovat projekt na přestavbu ve stylu tudorovské novogotiky. Zámek je pětiboká třípatrová budova s nepravidelným nádvořím a hranolovou věží.

Koncem 2. světové války byl zámek vydrancován. V roce 1948 byl znárodněn, a to byl v podstatě téměř začátek jeho konce. Do 70. let sloužil jako dočasné bydlení zaměstnanců Státního statku. Nádherné barevné zdobené stěny byly přebíleny, byly udělány příčky. Dvacet let jim trvalo, než zaměstnancům postavili byty nové.

Vzhledem k tomu, že v r. 1963 byl zámek zapsán do seznamu státních kulturních památek, byla mu v 70. letech aspoň opravena střecha – byla pokryta měděným plechem. Tím veškeré opravy skončily. Měděný plech dokonce časem zmizel. Zámek, který dříve vlastnil stát, koupila nejdříve obec, ta ho dále prodala a tak zámek několikrát měnil majitele, kolikrát - v tom se už nějak ztrácím. Plán změnit ho na turistický objekt s hotelem, masážním salonem, restaurací a hipoterapeutickou konírnou nějak nevyšel. Jeho stav byl žalostný.

V r. 2009 zámek a všechny zchátralé objekty, patřící k zámku, koupila společnost Malá Hluboká a.s. A hned v následujícím roce byly započaty záchranné práce. V současné době je zcela opravena 30 metrová věž, která slouží jako rozhledna.

Opravené je i informační centrum, které je v budově správce zámku. Původně byl zde stojící objekt součástí vodní tvrze ze 14. století. Jsou zachovány základy i severní zeď. V 17. století byla budova přestavěna, využíval ji správce zámku, byly zde konírny. V letech 1860-1863 byla budova přestavěna spolu se zámkem. Po znárodnění tam měl státní statek kanceláře a kravín. Pak společně se zámkem chátrala. Infocentrum je otevřeno pouze o prázdninách – denně od 8 do 16 hodin.

Zájezdní hostinec z 18. století s přilehlými hospodářskými budovami jsou přestavěny na penzion s velkou restaurací, velkým venkovním posezením a pivovarem. Pivo se zde vařilo již od r. 1539. Poslední zmínka o tomto pivovaru je z r. 1897. Nynější pivovar byl slavnostně otevřen dne 21. 3. 2015 v náhradních prostorách. Původní pivovar je v havarijním stavu, ale společnost ho chce opravit.

V původní barokní oranžerii již dnes fungují pivní lázně a welnes.

Zdá se tedy, že zámku se blýská na nové časy. Ten byl dokonce již v r. 2010 v letních měsících zpřístupněn veřejnosti. V ostatní dobu je prý nutná telefonická domluva. Od r. 2010 se počátkem července pravidelně konají Zámecké slavnosti.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se samozřejmě nechá v restauraci u zámku, kde je možno se i ubytovat. My jsme jen ochutnali zdejší pivo, které nám chutnalo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pokud se podaří zámek opravit, bude určitě nádherný. A zdá se, že se to povede. Zatím je to bohužel ruina. Ale je znát, že se s ní něco děje. To, co je opravené, vypadá moc hezky, takže se těším až to bude všechno takhle nádherné.

Ostatní informace

Přímo v Českém Rudolci je ještě řada dalších zajímavostí:

- barokně přestavěný, pozdně gotický kostel Narození svatého Jana Křtitele z r. 1480, u něj jsou čtyři lípy srdčité ve stáří přes 350 let

- na návsi je socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1736

- cca 3 km na sever je židovský hřbitov Markvarec, založeny v r. 1794

Pokud se věnujete turistice, tak přes Český Rudolec vede naučná Graselova stezka – pokud se po ní vydáte na západ, okruh téměř k rozhledně U Jakuba měří 12 km a je na ní asi 9 zastavení. K rozhledně se pak musíte vydat téměř na nejzápadnějším cípu, kdy naučná stezka narazí na křižovatku cest ve tvaru „T“. Doprava prudce odbočuje naučná stezka, doleva vede cesta bez značení, která narazí zhruba po 300 metrech na odbočku vpravo k rozhledně. Tato odbočka je součástí jiné naučné stezky Na Ďáblovu prdel.

Na východ pak z Českého Rudolce po Graselově stezce můžete dojít přes celodřevěnou vodní Peníkovskou pilu, Graselovu sluj, tzv. Schillerovy kameny do Slavonic. Tento okruh měří víc jak 20 km.

Po červené se dostanete po 10 km do Dačic.

Ve městě se křižují i cyklotrasy.

Poslední aktualizace: 11.1.2017
Autor příspěvku: jircak
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Český Rudolec – zámek a pivovar</strong> mapa
mapa Český Rudolec – zámek a pivovar

Příspěvky v okolí Český Rudolec – zámek a pivovar

Zřícenina
Malou Hlubokou se nazývá chátrající novogotický zámek v Českém Rudolci.Takto zdevastovaný je vícejak 40 let a snad se najde nějaký investor,který se postará o jeho rekonstrukci. Zajímavostí je,že v jeho okolí se …
Obec Český Rudolec bývá nazývána s určitou nadsázkou "moravskou Hlubokou". Leží asi 8 km jihozápadně od Dačic v okrese Jindřichův Hradec na Bolíkovském potoce 505 m nad mořem. Prochází tudy silnice do Slavonic a na hraniční přechod do sousedního Rakouska. Historie V první polovině 14. století zde byla postavena gotická vodní tvrz, o níž zápisy uvádějí, že byla majetkem…
Turistický cíl, adresa: Český Rudolec 2Telefon: +420384320320,+420777752490, e-mail: info@zamek-ceskyrudolec.czKvalitní, pokud možno zastřešené, odstavné místo pro kola a zavazadla v dohledu hosta nebo uzamykateln…
Ubytování, adresa: Český Rudolec 75Telefon: +420384320320, e-mail: info@zamek-ceskyrudolec.czKapacita: 39 místMožnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných snídaní s minimem tuků, Možnost vyprání a…
Stravování, adresa: Český Rudolec 75Telefon: +420384320320, e-mail: info@zamek-ceskyrudolec.czKapacita: 120 místPřizpůsobení nabídky nápojů potřebám cyklistů, v nabídce alespoň jeden osvěžující "cyklonápoj", ovocn…
Zámek se nachází v obci Český Rudolec na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Zámek je nepravidelná čtyřkřídlá dvou- až třípatrová stavba, uzavírající obdélný dvůr. Zámek má velkou hrano…
Zámek Český Rudolec (též Malá Hluboká) stojí v jihovýchodní části vesnice Český Rudolec, nedaleko Dačic, v přírodním parku Česká Kanada. První písemná zmínka o zámku je z roku 1351. Stavba měla charakter vodní tvrze z jedné strany zcela obklopena vodou, z druhé (od obce) nedávno objeveným vodním příkopem. Prvními znám…
Technická památka
Pozoruhodně zachovalá pila s pohonem vodním kolem. K zlepšení průtoku a nadržení vody slouží rybníček nad objektem. Přístup do Peníkova je nejsnažší od Českého Rudolce směrem na Stálkov/Star…
Přibližně dva kilometry od města Slavonice (popis na turistika.cz) po červené turistické značce se nalézá Pevnostní areál Slavonice. Tento areál slouží jako ukázka obranné pevnostní linie Československé republiky …
Landštejn – gotický skvost mezi hrady               Řečeno slovy bulváru: Kdo neviděl Landštejn, nebyl nikde! Landštejn se prostě vidět musí! Pomezní hrad, na jehož výstavbu dohlížel sám…
Hrad Landštejn byl postaven ve 13. století pravděpodobně za vlády moravských Přemyslovců na sporné hranici mezi Čechami, Moravou a Rakouskem. Na počátku 14. století jej získává do majetku jedna z větví mocného rok…
Zámek
Zámek Dačice se nachází ve stejnojmenném městě na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Z renesančního období se dochovaly klenby některých sálů a dvě patra arkád na nádvorní straně předn…
Město se dvěma renesančními zámky a trojúhleníkovým náměstím, s celou řadou stavebních památek, městská památková zóna.
Landštejn je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných hradních zřícenin u nás. Landštejn, který stojí v příjemné lesnaté krajině na jednom ze žulových vrchů Novobystřické vrchoviny, od pradávna střežil hr…
Původně románský, později gotický strážní hrad na Moravsko - Rakousko - Českém pomezí, dnes monumentální zřícenina v hlubokých lesích České Kanady.
Městská památková rezervace s unikátním souborem gotických a renesančních měšťanských domů nedaleko hranic s Rakouskem.
Městečko
Slavonice leží v Jižních Čechách, jihovýchodním směrem od města Jindřichův Hradec a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozprostírá na území přírodního parku Česká Kanada a je…
Tipy na výlet
Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní i…
15.1km
více »
Zámek Telč patří mezi klenoty moravské renesanční zámecké architektury. Zámek Telč byl zařazen do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek je jednou z nejvýznamně…
15.9km
více »
Tipy na výlet
Telč - dálnice D1, exit na Pelhřimov/Humpolec. Od dálnice 32 km, směr na Horní Cerkev a následně do Telče. Město Telč není asi nutno představovat. Zapsání do seznamu UNESCO si nap…
Telč leží na Jižní Moravě, východním směrem od Jindřichova Hradce. Telč je označován jako jedno z nejkrásnějších moravských měst, historické centrum města bylo zapsáno do seznamu památek UNESCO. Městečko se rozkládá v jižní části Českomo…
Zámek a město s obrovským množstvím historických památek, "Perla jižní Moravy", chráněná UNESCO.
Město
Někdy hledáme zajímavá místa daleko za hranicemi a zapomínáme na to, co máme za humny. Když vyjde počasí, tak se ty fotografie snad ani nedají zkazit. Příkladem může být město Telč, dne 13. prosince 1992 zapsané s…
Jindřichův Hradec leží v Jižních Čechách, severovýchodním směrem od Českých Budějovic. Jihozápadním směrem od města se rozkládá chráněná krajinná oblast Třeboňsko s rozlehlou soustavou…
24.5km
více »
Komplex budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, který se nachází v Jihočeském kraji, je třetím nejrozsáhlejším a jedním z nejnavštěvovanějších památkových objektů u nás. Komplex budov…
24.6km
více »
Hrad Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů u nás. Hrad se nachází na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Stojí na ostrohu nad vodami Vranovské přehrady. Návštěvníci si mohou…
31.1km
více »
Červená Lhota Kdykoliv se ocitnu v malebném údolí jehož dominantu tvoří neméně malebný barokní zámeček, musím si vzpomenout na svá mladická léta. A to hned dvakrát. První vzpomínka patří bezstarostnému období ško…
36.4km
více »
Zámek Červená Lhota se nachází 20 km od Jindřichova Hradce nedaleko městečka Deštná. Pojedeme autem a zaparkujeme na placeném parkovišti asi 200m od zámku. Jeden z nejnavštěvovanějších zámků…
37.3km
více »
Pohádkový renesanční Zámek Červená Lhota stojí na skalnatém ostrově uprostřed rybníka. Do zámku se vstupuje kamenným mostem, který spojuje zámek se souší. Zámek se nachází v Jihočeském kraji, severozápadním směrem od…
37.4km
více »
Barokní zámek se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Dyjí ve Vranově nad Dyjí. Zámek se nachází v Jihočeském kraji. Zámek je přístupný od června do září každý den kromě pondělí a v říjnu pouze o víkendech. Dominan…
40.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace