Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Rybník
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Český les, díl prvý - Medvědí hory

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Fotografie (15)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Letos byl na řadě při výběru cíle naší výpravy Vašík. Už někdy v listopadu, měsíc před plánovacím setkáním (vždy mezi Vánocemi a koncem roku) avizoval, že by to měl být Český les. A podle mapy se mu líbila obec Mutěnice. A že mně to baví, ať to doladím. Snažil jsem se, snad jen samostatný zimní výlet do té Vísky mé snaze chyběl. Ale ubytování, ba ani hospodu tu internet nenabízel.

Řešení bylo nasnadě. Přes kopec, v údolí řeky Radbuzy, je obec Rybník (zajímavá zejména tím, že tu žádný rybník není), kde jsme před pár lety byli s Pavlínou. Ubytování bylo tenkrát příjemné, na patře i kuchyňka byla, cenové relace přijatelné. Podle jejich stránek většina těch kladů zůstala. Služby se sice rozšířily, ale nepředpokládal jsem, že bychom potřebovali bowling nebo kadeřnici. Podíval jsem se i na jiná místa. V Bělé nad Radbuzou to vypadalo nadějně, v úvahu připadal i penzion v osadě Závist. Ti neměli vlastní stránky a na dotazovací email mi odpověděl automat, že poštu nejde doručit.

Všechno dopadlo tak, jak jsem předpokládal. Jede se do Rybníka, vyráží se ve čtvrtek druhého května, návrat potom bude v neděli. Teď už jen to objednat a čtyři měsíce počkat.

Cesta byla docela dobrodružná, ale nakonec jsem zaparkoval na „svém“ místě, zrovna tady jsem parkoval před šesti lety.

Po zabydlení pokoje (pravda, minule jsme spali ve vedlejším) a povinném přivítaní (ale chlapci se vítali celou cestu) jsme sešli o patro níž, na pivo. A k povinnému portrétování.

Zajímavé, jak se mi do objektivu tváří vážně. Ale ptákovin si všímají. Byl jsem vyslán fotografovat i na záchod.

Ráno se vstávalo nesmyslně brzo. Lomozit se začalo už někdy za šera, když mě definitivně vzbudili už za světla, zjistil jsem, že je sedm v noci. Potom se stejně dvě hodiny snídalo, někteří znovu usínali, jiní chodili na záchod a do sprch, či ven kouřit. Mnohdy tyto činnosti prováděli v krátkých intervalech ti samí lidé. Stejně se prostě vyráželo až kolem deváté. A rovnou směr německé hranice, hraniční přechod Švarcava.

Už dokonale probuzený jsem zdokumentoval artefakt před vchodem do penzionu, a Vašík se neprozřetelně přiznal, že mu kamarádi na vodě říkají Bobr. K uskutečnění okamžitého nápadu došlo až třetí den kvečeru, nebudu předbíhat.

Věděl jsem, kudy vyrážíme a zase se mi povedl oblíbený kousek. To člověk prohlásí: „Tak jdeme.“ A zůstane stát. Ostatní se skoro rozběhnou tím nejpohodlnějším směrem, tedy z kopce, a tím pádem na opačnou stranu. Zde přijde replika: „Kam to jdete?“ a člověk se vydá směrem správným. Samozřejmě jsem se dozvěděl, že jsem blbec a dělám se zajímavým.

Mírně nakloněná rovina trvala jen pár desítek metrů, k turistickému rozcestníku, který nás nasměroval do hor, k jihozápadu. Ještě před opuštěním vesnice jsem si zmáčkl jeden zemědělský industriál, potom už jen kolem pastvin k lesu.

Někteří, dokonce z pochopitelných důvodů, spěchali, protože předpokládali, že nahoře na hřebeni budou mít v telefonech signál. Na jeho nepřítomnost v Rybníku jsem ale předem upozorňoval.

Před krajem lesa byla ještě na malebném stromě cedule s podivným textem. Až po chvíli mi došlo, že se jedná o objekt jedné bývalé roty PS, kterou obývá nějaké společenství. Před lety jsme přes to s Pavlínou procházeli, kolem rostla spousta hub.

Nicméně teď se stoupalo a stoupalo. Až za rozcestím, kde byla další odbočka ke KOMUNITĚ, se kopec umoudřil a po chvíli se objevily Pastviny. Jen jsem se ohlédl na silničku, po které jsem před chvílí vystoupal.

Les tu byl pěkný, leč pořád ještě do mlhy zahalený.

Kumpáni na mě čekali u rozcestníku, k německé hranici už to bylo jen kousek, pěkně si poseděli na lavičce a jen jsem se přiblížil, dali si vztyk a mašírovali dál. K přechodu dokonce z kopce.

Pastviny u rozcestníku se táhly k poměrně daleko k jihu a já se zase zdržel. Mně to fotografování prostě nepustí ani za, slušně řečeno, zhoršených světelných podmínek.

Invazní armádu jsem dostihl u hraničního přechodu.

Původně se mělo i na cizí území proniknout. Petr se vychloubal:“Vzal jsem s sebou nějaká eura. Dáme si bavorské pivo“. Dokonce nějaký menší okruh s návratem k hranici tu byl možný. Ale plány se změnily. Kamarádům se do ciziny nechtělo, trasa byla neúprosně změněna a mé chabé protesty nic nezmohly. Čert vem bavorské pivo, ale ty domky za hranicí vypadaly zajímavě, okruh vedl i přes nějaké skoro městečko, určitě by se tam i nějaký kostelík nebo přinejmenším kaplička našly. Vraceli jsme se k tomu rozcestníku. Do kopce, samozřejmě. A já byl trochu rozmrzelý. Chlapci se rozhodli zamířit k jihu, po cyklostezce, přes Pastviny a potom v lesích hlubokých odbočit k východu do osady Závist. A opět se stoupalo. Kumpány jsem na obzoru viděl, ale u rozkvetlé jívy (nebo co to vlastně bylo) jsem se zastavil. U nás už byly odkvetlé.

Čekali na mě po pár stech metrech. Další křižovatka znamenala nejistotu. Mapu jsem vyndal jen pro pocit důležitosti, poznal jsem cestu, kterou jsme před lety šli, když jsme trochu bloudili. Vlastně jsme se v tomhle místě našli. Vysvětlil jsem, že je to zkratka, ale šlo se dál po cyklostezce. Ono bylo dobře. Pokud se pamatuju, ta zkratka není moc zajímavá. Tady byly výhledy do ciziny (sice zamlžené, ale byly), opodál se nějaký skot popásal a každou chvíli jsme procházeli nějakou vesnicí. Bývalou. V lepším případě pár zbořených zdí, v horším jen nějaký ten kopeček a u toho cedule: „Zde se nacházela osada…“. Dvojjazyčně. Byly v pastvinách, potom i v lese. Zejména kolem palouků, které tenkrát byly asi taky součástí hospodářství. Kraj býval asi dost hustě osídlený.

Chlapci zase čekali na takové větší křižovatce. Vlastně už odbočili a co já na to. Podle jejich výběru trasy bychom měli jít ještě po asfaltce (cyklostezce), ale odbočka vedla správným směrem a byla mi povědomá. Aby ne, vždyť jsme tu tenkrát zabloudili s Pavlínou. Teď to ale nebylo bloudění, ale zkratka. Sice jsme neviděli rozvaliny roty PS Hraničná (to je docela novostavba, kolega na ní dělal geologický průzkum někdy v polovině osmdesátých let minulého století). Mně sice docela zajímalo, jak se jí po tom, co jsme kolem šli posledně s Pavlínou, zmocnil ještě více les, ale na focení stejně byla tma a tahle zkratka nám ušetřila nejen dobrý kilometr a půl, ale i nějakých pár desítek metrů převýšení. Na asfaltku jsme se dostali zase až u milé kapličky uprostřed lesů. Na obrázek sice byla tma, ale já ho mám od minula.

Nějakou dobu se sestupovalo. Vašík obdivoval les po levé straně cesty. Jak jsou ty smrky mohutné a všechny stejné. Tak trochu jsem nesouhlasil. Stejné by být neměly, a neměly by to být jen samé smrky. Tohle je určitě přichystané k pokácení. Bohužel jsem měl pravdu, paseky nastaly vzápětí, napřed jedna kolmo na cestu, potom další v dlouhém pruhu podél cesty, hromady větví kolem. Silnička poničená a potom na rozcestí se silnicí oficielní i jakási povalená značka. Ale pořád to tu bylo ještě schůdné.

To rozcestí bylo v údolí, k Závisti už zase do kopce. Tam by snad i nutné občerstvení mohlo, alespoň podle mapy, být. Ale proč je k tomu stromu uprostřed Pastviny přistavený žebřík?

To jsem se nedozvěděl. Hospoda v penzionu, kam jsme se tak pracně šplhali, otevírala v pátek až někdy v pět večer a uštěkaného pejska, který pobíhal kolem, jsme neukecali, aby nás dovnitř pustil. Tak jen další kaplička stála za pozastavení.

Trochu jsem se divil, že mi kamarádi mizí někde v pastvinách. Vždyť ta značka (červená), na kterou jsme se měli napojit, vedla kdysi ještě kus po silnici a potom se teprve nořila do lesa. My jsme po ní tenkrát nešli, dali jsme přednost té silnici. Po dešti byla totiž skoro neschůdná. Ale bylo přeznačeno, k lesu se šlo po pastvině a poli, což taky moc pohodlné nebylo, na kraji lesa potom úvozová cesta pasekou s dominujícím artefaktem.

Na původní cestu, po které značka vedla, jsem narazil brzy. Opravdu byla dost neschůdná. Ale tady se taky těží jak o život a chlapci si s nějakými turisty hlavu nelámou. Ale ještě se pořád dá potůček přeskočit a rozježděné koleje obejít. Zavzpomínal jsem na to, že tady jsme byli tenkrát na houbách. Na konci lesa už bylo skoro vidět k rybníku. Bylo to po asfaltce, ale z kopce. Na kraji vesnice i koníci zapózovali.

Spát se šlo pozdě, na pokoji se rozprávělo tak do půlnoci. Ale z postele mě vykopali už někdy v půl osmé. Kde má člověk sebrat těch poctivých minimálních osm hodin spánku?

Za čím jedeme?

Je to každoroční výprava s kamarády, při které chceme vždycky provětrat hlavy a těla někde venku. A tady se nám navíc povedlo nepotkat ani živáčka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v rekreačním středisku Rybník je dobré a není drahé. Kuchyně vypadala chutně, ale my jsme měli vlastní speciality.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

S řáděním těžařů jsme se potkali ten den jen málo. Jinak ten kraj chybu nemá, i když daleké výhledy jsme, díky počasí, neměli.

Ostatní informace

Cena za ubytování mírná a do lesa se opravdu vstupné neplatí.

Poslední aktualizace: 4.6.2013
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Český les, díl prvý - Medvědí hory</strong> mapa
mapa Český les, díl prvý - Medvědí hory

Příspěvky v okolí Český les, díl prvý - Medvědí hory

Ráno nebylo po dešti ani památky, sluníčko hřálo a na obloze sem tam mráček. Mohli jsme konečně do hor. Už včera při návratu z Domažlic…
Byl zase Cyril a Metoděj a nám se nechtělo být doma. Počasí nebylo nic moc, ale satelitní snímky ukazovaly, že se k nám řítí pěkné poča…
Ubytování, adresa: Rybník 43, RybníkTelefon: +420379496124,+420777636545, e-mail: rejsek@rybnik-ceskyles.czKapacita: 65 místMožnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných snídaní s minimem tuků, Mož…
4 km od obce Rybník se nachází turisty velmi vyhledávaný pramen řeky Radbuzy, jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst Českého lesa. http://www.dobrohost.cz/pramen-reky-radbuzy
Spát se šlo pozdě, na pokoji se rozprávělo tak do půlnoci. Ale z postele mě vykopali už někdy v půl osmé. Kde má člověk sebrat těch poctivých minimálních osm hodin spánku? Za oknem byla mlha a nevlídno,…
Zřícenina
Zříceniny hradu Starý Herštejn se ukrývají mezi stromy na strmém skalnatém kopci (878 m) v jižní části Pivoňských hor na historické česko-hornofalcké hranici. Zřícenina hradu Starý Herštejn se nachází na Domažlicku v Plzeňském kraji. Z hradu se dochovalo pouze torzo kulaté věže, dva pásy vyzděných příkopů a Zbytky zdí. Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Historie Hrad…
Přírodní rezervace Starý Herštejn (uváděno též jako Starý Hirštejn) leží jihozápadně od obce Vranov. Z té je přístupná po zelené turistické značce k Rozcestí Vranovské sedlo, odkud se pokračuje po červené značce (…
Bělá nad Radbuzou, město v Českém Lese, je výchozím místem mnohých turistických tras a celé Bělsko je protkáno cyklostezkami vedoucími nedotčenou přírodou, která byla v minulosti veřejnosti nedostupná, jelikož úze…
11.3km
více »
Čerchov, nejvyšší vrchol Českého lesa (1042m.n.m) se neodmyslitelně řadí mezi hlavní symboly KRAJINY v okolí Domažlic. Do roku 1990 byl přístup k vrcholu obsazenému armádou zcela nemožný. Teprve po listopadovém př…
16.2km
více »
Tipy na výlet
Z Domažlic jsme jeli vlakem do České Kubice a odtamtud vyrazili na Čerchov.Vybrali jsme si asi nejdelší a nejnáročnější cestu ,kterou se dá na Čerchov jít . Jdeme na rozhlednu Kurzova věž na Čerchově a dále pak kolem České studánky do Folmavy. V občerstvení na Čerchově jsme si dali pivo a pak cestou snědli vlastní Delisu,nikde jinde už nebyla žádná další možnost…
16.2km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Přimda stojí na jižním konci skalnatého hřebene nad stejnojmennou obcí na Tachovsku v Plzeňském kraji. Přimda se považuje za nejstarší dochovaný kamenný hrad u nás. Přimda je národní kulturní památkou. Z hradu se dochovala zřícenina mohutné hranolové románské obytné věže ? donjonu, která byla postavena z lomového kamene, dále se zachovaly zbytky poloválcové…
Chodský hrad, který reprezentuje styl středoevropského kastelu, je nejvyhledávanější památkou města Domažlic v Plzeňském kraji. Hrad je patrová obdélníková stavba s nevýraznou fasádou. Z původního hradu se zachovala pouze válcová věž. Návštěvníci si na hradě mohou prohlédnout stálé expozice historie, archeologie, národopisu a přírody Chodska, sklepní Lapidárium, na figurínách…
21.1km
více »
Tipy na výlet
Letošní dovolenou jsme trávili druhý týden v srpnu v Domažlicích. Během pobytu jsme navštívili zámek v Poběžovicích,Muzeum Jana Sladkého Koziny v Újezdě,Trhanov,Klenčí,pramen Dobvrá voda nad Pocinovicemi,vrch Vavřineček nad Domažlicemi, rozhlednu na Čerchově a Rýzmberk,pivovar v Koutě na Šumavě,muzeum řemesel v Kolovči.V Domažlicích modelovou železnici,vylezli jsme na…
21.3km
více »
Horšovský Týn leží na jihu Západních Čech, severně od města Domažlice. Město je postaveno na obou březích řeky Radbuzy. Ze severní, východní a jižní strany je město obklopeno lesy. Západním směrem z města je vyb…
21.4km
více »
Hrad a zámek v Horšovském Týně je národní kulturní památkou České republiky a patří k památkám, které jsou nejvíce přístupné. Na zámku se nachází několik prohlídkových tras: hrad, zámek, kuchyně, purkrabství, Erbo…
21.4km
více »
Městská památková zóna, unikátní gotický hrad, dostavěný renesančně - tzv."Falc", opevněné sídlo biskupa.
21.4km
více »
Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
21.5km
více »
Nebývá zvykem, abych na web dával fotky budov pod lešením, tady ale lešení znamená, že se něco opravuje a bude dále sloužit svému účelu. Do Boru jsem přijel jenom na chvíli, od nádraží jsem se vydal po hlavní siln…
23.2km
více »
Koráb (773m) patří do Branišovského hvozdu a ten do Chudenické vrchoviny. Stojí na něm turistická chata, k níž to je po žluté značce z Kdyně 3 km. Železnice umožňuje přemístit se z Kdyně do Hluboké a pěšky se do…
Jedeme autem do obce Koloveč, která leží asi 16 km východně od Domažlic. Jeli jsem navštívit muzeum techniky a řemesel. V tomto muzeu na ploše 900 m2 uvidíte jak se dříve žilo na venkově. Muzeum je rozdě…
33.2km
více »
Stříbro leží v Západních Čechách, západním směrem od Plzně. Město je z jihovýchodní strany obtékáno řekou Mží. Ve městě je továrna na výrobu hudebních nástrojů nesoucí značku Amati. Severovýchodním smě…
37.8km
více »
Vrchol
Vrch na státní hranici s Německem dosahuje 1293 m n. m., leží 8 km západně od Hojsovy Stráže. Ostrý je zdaleka nápadný, má morfologicky výrazný tvar - dvojhrotý holý vrchol, rozdělený hlubokým sedlem. Nižší vrchol (1241 m n. m.) leží na bavorské straně, vyšším vrcholem prochází státní hranice. Dříve byl též zván Ossa, Jezerní hora, Prsa Matky Boží a sedlo Vlčí propast.…
46.9km
více »
Konstantinovy Lázně jsou jedním z nejklidnějších lázeňských míst v České Republice. Už v 16. století byl nalezen Sirný pramen v močálech severně od dnešních lázní, ale historie se oficiálně datuje do let pozdějšíc…
48.3km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
50.8km
více »
Přijměte pozvání do jedněch z mladších lázní u nás, do Mariánských Lázní. Ty píší svoji historii něco málo přes 200 let (významné oslavy výročí se konaly v roce 2008). O rozvoj lázní se…
51.8km
více »
Unikátní zpívající fontánu naleznete na kolonádě v Mariánských Lázních. Byla vybudována v letech 1982 až 1986 jako součást areálu Maxima Gorského. Fontánu navrhl Pavel Mišík a autorem první hudební skla…
53.2km
více »
  Hlavní lázeňskou promenádou a významnou stavební památkou je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889. K pitným kúrám jsou zde přivedeny prameny Křížový, Karolinin a Rudolfův. Před kolonádou se velké …
53.2km
více »
Klášter Teplá je, ač se to na první pohled nezdá, jedním ze skvostů naší církevní architektury. I když zvenku působí omšele ukrývá mimo jiné i obrovskou knihovnu a jeho návštěvou budete …
54.5km
více »
Velký Javor (Gr. Arber), ležící na německém území, je nejvyšší vrcholem Bavorského lesa a zároveň Šumavy. Je vzdálený cca 7 km od Železné Rudy a cca 3 km od Bavorské Rudy. V blízkosti hl…
55.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace