Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Rybník
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Český les, díl druhý - Pivoňské hory

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Fotografie (16)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Spát se šlo pozdě, na pokoji se rozprávělo tak do půlnoci. Ale z postele mě vykopali už někdy v půl osmé. Kde má člověk sebrat těch poctivých minimálních osm hodin spánku?

Za oknem byla mlha a nevlídno, na procházku jsme se začali sbírat až někdy k desáté, dřív počasí nedovolilo. Tentokrát to měl být přechod části Pivoňských hor.

Když jsme se obouvali, závan telefonního signálu zvěstoval, že se Milošovi snaží dovolat jeho paní. Ale závan jak přišel, tak odešel. Vyrazili jsme k severu, podél Radbuzy, tam se už z některých chytrých telefonů dovolat z určitého místa šlo. Můj úplně hloupý byl hluchý. Zatímco bylo navazováno spojení se světem, rozhlížel jsem se.

Na můstku přes říčku, v těchto místech hanebně regulovanou (kde jsou asi ti bobři), jsme se domlouvali, že dneska se nikam neutíká, půjde se zvolna, budeme se kochat, někteří jedinci si nějaký obrázek spáchají. Třeba jaké jsou kopce v mlze, nebo jak už prosvítá modrá obloha.

Vždyť dílčím cílem je ta hospoda na Závisti, kde dneska otevírají ve dvě odpoledne. Tam se občerstvíme. Ale než jsem se jen tak porozhlédl, kumpáni, kteří před chvilkou souhlasně hlavami pokyvovali, byli někde sto metrů přede mnou a neustále se vzdalovali. Já jsem předsevzetí splnil, vydal jsem se za nimi volným krokem. Jakým taky jiným, stoupalo se na hřeben Pivoňských hor.

I zvířena tu byla. Zdáli jsem slyšel krkavce, dokonce přeletět jsem ho zahlédl, a hned vedle cesty probíhal šnečí závod do kopce. Jen jednoho jsem v tom fofru zastihl.

Vyškrábal jsem se až skoro k vrcholu hřebenu, kde už v pastvinách byla konečně žlutá turistická značka. Odbočovala Doprava, k lesu, na jehož okraji jsem, na delší dobu naposledy, zahlédl kamarády. Snad se chtěli přesvědčit, jestli nezapomenu zahnout. Lesní cesta byla příjemnější, než silnice. A ani nevedla tolik do kopce. Alespoň prozatím. Les střídaly chvílemi paseky a dokonce zajímavé odkryvy hornin domažlického krystalinika byly ta a tam k mání.

Na mé, už poněkud historické mapě vydané ještě Vojenským kartografickým ústavem, vedla ta značka pořád rovně, trochu mě překvapilo, že dost brzy odbočovala Doprava a samozřejmě do kopce. Nicméně jsem ji poslechl. Kopec nebyl zase tak příkrý, jakým se zdál, a kromě toho, že okolní les byl mladý a pěkný, i zajímavé skalky byly k vidění.

Zatímco cesta vedla víceméně po rovině, po pravé ruce se zvedl hřeben, kde těch vrcholových skal bylo určitě mnohem víc.

Blížil jsem se k silnici, po které bych mohl pohodlně sejít k Rybníku, ale to nepřipadalo v úvahu. Pivoňské hory pokořím a navíc máme sraz ve dvě v Závisti. Došel jsem na kraj lesa a tak mě zaujal žebřík opřený o strom, že jsem se ani pořádně nepodíval, do čeho jdu. Podle mapy jsem měl mít po levé ruce malebnou pastvinu, po pravé les. Pastvina byla, dokonce elektrickým ohradníkem lemovaná, ale z lesa bylo podstatně ukrojeno a z cesty se postupně stala skoro nepřekročitelná rozježděná bažina.

Přeci jen jsem to nějak probrodil a obešel, šipku, která vedla vpravo, zatím nikdo nepokácel, tak po silnici do kopce. Doleva bych sešel do nějakého Šidlákova, co tam. Vrchol hřebenu byl v dohledu. Možná i výhledy tu jsou, ale dneska, i když se i sluníčko ukázalo, byl opar. Tak ještě nějaký ten kousek po silnici z kopce a znovu do lesa. A stoupání. Naštěstí ne dlouhé. Potom se už cesta jen tak vlnila lesem a sem tam i milou pastvinou.

Chvílemi i houby rostly (jeden z mých přírodovědných kamarádů by určitě tvrdil, že jsou jedlé a chutné), na dalším palouku byly, pod přísným dohledem posedů, patrné stopy činnosti černé zvěře, jinde se zase v podmáčených proláklinách kolem cesty předváděly přerostlé listnaté samorosty. Prostě pohoda.

Touhle příjemnou cestou jsem se, hladov a žízniv, došoural až k rozcestníku, který je značen jako Liščí domky. Bylo půl druhé a k Závisti zbývalo pouhých dva a půl kilometru. To z kopce v pohodě do dvou zvládnu. Po chvilce se naskytla odbočka k prameni Radbuzy. Z kopce to taky vedlo, ale moje, už skoro pravěká mapa mě o tomhle turistickém cíli neinformovala. Zarputile jsem se podržel červené značky, která mě zrovna vedla. Že jsem možná udělal chybu, jsem zjistil tak po kilometru. Cesta od pramene se k červené znovu připojila a zdaleka nebyla tak kamenitá jako to, po čem jsem sestupoval. A pohodlné to od té chvíle bylo až k silničce do Závisti. A tenhle kus cesty budovala (alespoň podle cedule) Evropská unie, obec Rybník, Západočeský kraj a možná ještě někdo jiný. Tu ceduli si možná trochu vymýšlím, ale měli tu k tomu přistavěné i parkoviště.

K hospodě v Závisti jsem přišel přesně ve dvě odpoledne. Dveře byly, na rozdíl od včerejška, otevřené, ale štěkající pejsek tu pobíhal pořád. Když se přes něj člověk dostal dovnitř, zjistil, že se jmenuje Punťa, je hodný a přítulný, jen takhle ohlašuje návštěvu. Paní hostinské jsem se samozřejmě zeptal, jestli tu neviděla nějaké tři ošklivé fousaté chlapy. Odvětila, že dneska ne, ale včera že viděla čtyři, nestačila však otevřít. No byli jsme moc rychlí. Rozjímal jsem, kde se asi tak kamarádi nacházejí. Klidu nepřidal ani Punťa, který odběhl vyštěkat návštěvu. Byla to paní na kole, která postrádala dalších patnáct cyklistů.

Popovídali jsme si s paní hostinskou o praktikách těžařů. Byla na ně nějak rozčílená. Před nedávnem tu taky řádili (však jsme se včera se stopami potkali), nejen, že poničili cesty, včetně dopravních značek, ale měli tu i maringotku, po které tu zůstal, cituji:„Neskutečný bordel, který jsme museli uklidit“. Taky říkala, že psala jak na tu firmu, která tu těží, tak na místní CHKO, ale nikdo se ani neobtěžoval jí odpovědět. Po návratu domů jsem se o komunikaci pokusil já. Zničenou cestu s turistickou značkou jsem vystavil na Fotomapách a na Rajčeti, no a potom jsem ji, s komentářem, poslal na CHKO. Mně odpověděli. Že prý už potom jdou i s ČIŽP, a když budu mít více fotografií těchto excesů, ať pošlu. Odpověděl jsem samozřejmě, že se mají obrátit na místní, nejlépe na paní hostinskou v Závisti. Jak to dopadlo, nevím.

Mezitím, co jsme probírali tohle, Punťa přišel na pohlazení, ale zase odběhl štěkat. Nebyli to ztracení cyklisti, ale nalezení kamarádi. Ale že prý zbloudili záměrně, za cestou připomínající rýžové pole odbočili doleva, kdo Šidlákova. Prý tam cítili hospodu, a byla tam. Takhle zpětně mi dochází, že si jí někdo všiml při cestě, zatímco já musel sledovat křivolakou vozovku, a šli se podívat, jestli mají otevřeno. Dokonce se někteří vytahovali, že půvabnou zrzavou výčepní málem zlákali s sebou. A proti prý byl hlavně její manžel. No vejtahové.

V Závisti jsme chvíli poseděli, doplnili tekutiny a něco málo i pojedli. Místnost byla zdobná, a já si všiml, že když se trochu nakloním doleva, bude mít Miloš dost dobrý portrét.

Odplata na sebe nenechala čekat. Fujinku jsem neuváženě odložil na stůl, Miloš se jí zmocnil, urputným hlasem ze mě dostal, kde se to zapíná a co se má zmáčknout, a tak vznikl i jeden z mála mých portrétů. No nic moc.

Povinnosti se ujal Petr. To on nás vždycky honí z hospody. Já se samozřejmě zase zdržel kvůli takovým drobnostem, jako dopití a použití toalety, ale chlapce jsem měl ještě nějakou chvilku na dohled. Volili jsme tentokrát trasu po silnici. Cesty polem a zničenou cestou jsme si po červené včera užili dost.

Sotva jsem přešel ceduli označující konec obce, začalo hřímat, když jsem došel k nedalekému lesu, i deštník jsem musel na chvíli použít. Tohle bylo ale jen varování, které rychle přešlo. Pravá bouřka přišla, zrovna když jsem vešel v hotýlku do pokoje. Byla krátká, ale vydatná.

Naposledy vydatně zahřmělo, déšť ustal, dokonce sluníčko vysvitlo a já mohl konečně zdokumentovat činnost Bobra (ten Vašík se neměl přiznávat, že mu tak vodáci říkají) na Radbuze. Dokonce i cestu k autu pro stoličku jsem vážil, ale výsledek stál za to.

A zase byl konec, ráno jsme jeli domů. Cestu jsme volili jinak, skoro bez bloudění a splnil jsem kamarádům přání. Pořád chtějí jezdit přes Plzeň. Centrem jsem to nevzal, ale okrajovou čtvrť viděli (tedy pokud si zrovna kolem mého ucha nepodávali láhev, řidič to má těžké). Dokonce na občerstvení jsem jim zastavil a městečko Radnice se mi líbilo. Fujinka ale byla pohřbena kdesi hluboko v kufru. Tohle byl vlastně konec výpravy. Jen při vykládání Vaška v Rakovníce jsme se dozvěděli, že se tudy včera přehnalo krupobití. To se nám v horách nestalo.

Za čím jedeme?

Chráněná krajinná oblast Český les moc známá není a Pivoňské hory už vůbec ne. Kdo asi ví, že se to tak jmenuje. Ale ta procházka stojí za to. Bylo by pěkné pokračovat až někam do Pivoně, ale jsme už vesměs starší pánové. Pro nás by to byl další výlet a tolik času nebylo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v RS Rybník bezvadné, v jídle jsme byli soběstační (mají tu kuchyňku, i když se tu samozřejmě vaří). V hospodě v Závisti byla svačinka a polévka byla chutná.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tady se líbí, jen řádění těžařské společnosti v CHKO, jejíž správa se snad i snaží přilákat turisty, je příšerné. Zdevastovaná žlutá turistická značka je toho důkazem. Naštěstí jí bylo zatím jen kousek.

Ostatní informace

Ubytování velmi slušné a ne drahé, v Závisti též nebylo draho, zato příjemně. Jen varování, pokud jste závislí na svých mobilních telefonech, tady budete mít smůlu. Nejdou skoro nikde.

Poslední aktualizace: 4.6.2013
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Český les, díl druhý - Pivoňské hory</strong> mapa
Mapa Český les, díl druhý - Pivoňské hory

Příspěvky v okolí Český les, díl druhý - Pivoňské hory

Byl zase Cyril a Metoděj a nám se nechtělo být doma. Počasí nebylo nic moc, ale satelitní snímky ukazovaly, že se k nám řítí pěkné poča…
Ubytování, adresa: Rybník 43, RybníkTelefon: +420379496124,+420777636545, e-mail: rejsek@rybnik-ceskyles.czKapacita: 65 místMožnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných snídaní s minimem tuků, Mož…
Ráno nebylo po dešti ani památky, sluníčko hřálo a na obloze sem tam mráček. Mohli jsme konečně do hor. Už včera při návratu z Domažlic…
4 km od obce Rybník se nachází turisty velmi vyhledávaný pramen řeky Radbuzy, jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst Českého lesa. http://www.dobrohost.cz/pramen-reky-radbuzy
Zřícenina
Zříceniny hradu Starý Herštejn se ukrývají mezi stromy na strmém skalnatém kopci (878 m) v jižní části Pivoňských hor na historické česko-hornofalcké hranici. Zřícenina hradu Starý Herštejn se nachází na Domažlicku v Plzeňském kraji. Z hradu se dochovalo pouze torzo kulaté věže, dva pásy vyzděných příkopů a Zbytky zdí. Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Historie Hrad…
Přírodní rezervace Starý Herštejn (uváděno též jako Starý Hirštejn) leží jihozápadně od obce Vranov. Z té je přístupná po zelené turistické značce k Rozcestí Vranovské sedlo, odkud se pokračuje po červené značce (…
Bělá nad Radbuzou, město v Českém Lese, je výchozím místem mnohých turistických tras a celé Bělsko je protkáno cyklostezkami vedoucími nedotčenou přírodou, která byla v minulosti veřejnosti nedostupná, jelikož úze…
Čerchov, nejvyšší vrchol Českého lesa (1042m.n.m) se neodmyslitelně řadí mezi hlavní symboly KRAJINY v okolí Domažlic. Do roku 1990 byl přístup k vrcholu obsazenému armádou zcela nemožný. Teprve po listopadovém př…
16.4km
více »
Hrad a zámek v Horšovském Týně je národní kulturní památkou České republiky a patří k památkám, které jsou nejvíce přístupné. Na zámku se nachází několik prohlídkových tras: hrad, zámek, kuchyně, purkrabství, Erbo…
17.5km
více »
Městská památková zóna, unikátní gotický hrad, dostavěný renesančně - tzv."Falc", opevněné sídlo biskupa.
17.5km
více »
Horšovský Týn leží na jihu Západních Čech, severně od města Domažlice. Město je postaveno na obou březích řeky Radbuzy. Ze severní, východní a jižní strany je město obklopeno lesy. Západním směrem z města je vyb…
17.6km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Přimda stojí na jižním konci skalnatého hřebene nad stejnojmennou obcí na Tachovsku v Plzeňském kraji. Přimda se považuje za nejstarší dochovaný kamenný hrad u nás. Přimda je národní kulturní památkou. Z hradu se dochovala zřícenina mohutné hranolové románské obytné věže ? donjonu, která byla postavena z lomového kamene, dále se zachovaly zbytky poloválcové…
17.9km
více »
Chodský hrad, který reprezentuje styl středoevropského kastelu, je nejvyhledávanější památkou města Domažlic v Plzeňském kraji. Hrad je patrová obdélníková stavba s nevýraznou fasádou. Z původního hradu se zachovala pouze válcová věž. Návštěvníci si na hradě mohou prohlédnout stálé expozice historie, archeologie, národopisu a přírody Chodska, sklepní Lapidárium, na figurínách…
18.6km
více »
Tipy na výlet
Letošní dovolenou jsme trávili druhý týden v srpnu v Domažlicích. Během pobytu jsme navštívili zámek v Poběžovicích,Muzeum Jana Sladkého Koziny v Újezdě,Trhanov,Klenčí,pramen Dobvrá voda nad Pocinovicemi,vrch Vavřineček nad Domažlicemi, rozhlednu na Čerchově a Rýzmberk,pivovar v Koutě na Šumavě,muzeum řemesel v Kolovči.V Domažlicích modelovou železnici,vylezli jsme na…
18.8km
více »
Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
19.1km
více »
Nebývá zvykem, abych na web dával fotky budov pod lešením, tady ale lešení znamená, že se něco opravuje a bude dále sloužit svému účelu. Do Boru jsem přijel jenom na chvíli, od nádraží jsem se vydal po hlavní siln…
Koráb (773m) patří do Branišovského hvozdu a ten do Chudenické vrchoviny. Stojí na něm turistická chata, k níž to je po žluté značce z Kdyně 3 km. Železnice umožňuje přemístit se z Kdyně do Hluboké a pěšky se do…
30.6km
více »
Stříbro leží v Západních Čechách, západním směrem od Plzně. Město je z jihovýchodní strany obtékáno řekou Mží. Ve městě je továrna na výrobu hudebních nástrojů nesoucí značku Amati. Severovýchodním smě…
33.8km
více »
Rozhledna
Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
34.2km
více »
Konstantinovy Lázně jsou jedním z nejklidnějších lázeňských míst v České Republice. Už v 16. století byl nalezen Sirný pramen v močálech severně od dnešních lázní, ale historie se oficiálně datuje do let pozdějšíc…
44.7km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Buben stojí na skalnatém ostrohu nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže na Plzeňsku. Dispozice hradu byla dvojdílná. Hradní jádro obíhal parkán s obdélnou baštou. Obytná věž zanikla. Z hradu se…
45.6km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
48.5km
více »
Rezervace
Romantické údolí středního toku Bílého potoka (jeden z toků napájejících údolní nádrž Nýrsko) s jediným vodopádem na Šumavě, vysokým téměř 14 m, leží asi 4 km jižně od Hojsovy Stráže a asi 10 km severozápadně od Ž…
49.2km
více »
Přijměte pozvání do jedněch z mladších lázní u nás, do Mariánských Lázní. Ty píší svoji historii něco málo přes 200 let (významné oslavy výročí se konaly v roce 2008). O rozvoj lázní se…
49.5km
více »
  Hlavní lázeňskou promenádou a významnou stavební památkou je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889. K pitným kúrám jsou zde přivedeny prameny Křížový, Karolinin a Rudolfův. Před kolonádou se velké …
50.8km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
51.6km
více »
Jedeme autem do Železné Rudy, kterou jsme si zvolili za výchozí i cílové místo pro dnešní výlet. Chceme jít přes Pancíř k Čertovu jezeru a zpět na základnu, tedy do Železné Rudy. Auto můžete nechat na některé…
53.5km
více »
Klasicistní Zámek Kynžvart leží v údolí pod městečkem Lázně Kynžvart v Karlovarském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a od května do září každý den kromě pondělí. Interiér zámku …
54.1km
více »
Velký Javor (Gr. Arber), ležící na německém území, je nejvyšší vrcholem Bavorského lesa a zároveň Šumavy. Je vzdálený cca 7 km od Železné Rudy a cca 3 km od Bavorské Rudy. V blízkosti hl…
55.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace