TURISTIKU PODPORUJÍ
57 836 turistů a cestovatelů
90 777 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
882 759,- odměny za články
Prášily
Osada vznikla koncem 18. století, kdy kolem skelné hutě, vystavěné Lorencem Gattermayerem v roce 1739, vyrostly první obytné domky. Panství v této…

více o Prášily

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Prášily
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Okruh Prášily - Poledník - Grosser Falkenstein - Prášily

Trasy Pěší trasa Střední náročnost

Rád bych vás seznámil s trasou šumavským parkem, tak jak jsem ji naplánoval na letošní říjnový prodloužený víkend. Trasa začíná v malé obci Prášily, kde se nachází placené parkoviště, na kterém můžeme nechat zaparkovaná auta. Pokud přijedete již večer, můžete přenocovat na nedalekém veřejném tábořišti a na trasu vyrazit ráno.

Z Prášil vyrážíme po červené turistické, která mírně stoupá lesem a později vede úbočím hory Skalka. Po levé ruce máme výhledy do údolí a na dost poničený les, což je na Šumavě k vidění celkem běžně. Asi po čtyřech kilometrech přicházíme k Prášilskému jezeru, které zde zůstalo jako památka po ledovci, který ustoupil zhruba před deseti tisíci lety. Jedná se o karové ledovcové jezero s maximální hloubkou 15m. Je zde několik laviček, na kterých si můžeme odpočinout nebo dát malou svačinku.
Od jezera sestupujeme po červené k rozcestníku Liščí díry, kde odbočíme Doprava a dál se držíme červené značky. Cesta nás vede lesem do kopce po asfaltové cestě, které jsou pro Šumavu bohužel dosti typické. Po necelých třech kilometrech sklon kopce zmírňuje a my přicházíme na rozcestí Předěl. Kilometr na západ vidíme náš dnešní cíl - rozhlednu Poledník, ale protože je spousta času a my se chceme ještě rozhlédnout z vrcholu kopce Oblík, odbočujeme nyní doleva na zelenou turistickou značku. Cesta nás vede jen mírně z kopce a zanedlouho na rozcestí Bavorská cesta uhýbáme Doprava na značku modrou. Zde musíme dávat pozor na cyklisty, které se po asfaltové cestě z kopce řítí dolů často velkou rychlostí. Brzy jsme na odbočce výstupu na vrchol Oblíku. Zde si můžeme někde v křoví ukrýt batohy a vyběhnout si 75 výškových metrů nalehko. Na vrcholové skále Oblíku je při pěkném počasí nádherný výhled do okolí.
Po sestupu z Oblíku pokračujeme po asfaltové cestě dolů až na rozcestí Tmavého potoka. Odbočujeme na červenou a opět se začínáme blížit dnešnímu cíli Poledníku. Podle mapy je tato část, procházející na některých místech 1. zónu národního parku, přístupná pouze od 15.7 do 15.11. Mimo tuto dobu bychom tu zřejmě rušili tokající tetřevy hlušce. Naše datum naštěstí nekoliduje a tak bez omezení stoupáme směrem k Poledníku. Po zhruba čtvrt kilometrovým převýšení konečně přicházíme ke slepé odbočce na Poledník. Stavíme stany na zdejším nouzovém nocovišti. Přestože od západu fouká celkem silný vítr, nocoviště je z tohoto směru kryté. Bohužel po zavření občerstvení přímo na rozhledně, tu není možnost doplnit pitnou vodu. Jakýsi potůček nacházíme dle mapy kousek od rozcetí na Poledník. Po převaření ji bez pozdějších následků pijeme.
Přímo u rozhledny jsou některé části zastřešeny a nachází se tu i venkovní krb a stoly s lavicemi. Večer před ulehnutím do spacáků, trávíme u ohně v krbu družbou s ostatními turisty, kteří tu hodlají strávit dnešní noc. Po dvaceti kilometrech v nohách se nám v teple spacáků usíná velice příjemně.

Sobotní probuzení a výhled do mlhavého rána, kdy občas i jemně mrholí, nás ze stanů příliš netáhne. Nakonec se ale nedá nic dělat - vylézáme ze stanů a na lavicích pod rozhlednou vaříme ranní čaj a snídáme. Stany balíme mokré, protože aktuální vlhké počasí nám jinou možnost ani nedává.
Dnešní etapa začíná návratem k odbočce na Poledník, kde se dále vydáváme po zelené značce. Cesta vede příjemnou cestou, v některých místech zajištěnou dřevěnými chodníky. Po necelých dvou kilometrech míjíme pramen, kde doplňujeme zásoby vody na dnešní den. Zelenou značku zanedlouho střídá cesta červená, po které přicházíme až k odbočce k hranicím s Německem Gsenget. Necelý půl kilometr po žluté a již jsme v Německu. Zdejší lesy nám připadají zachovalejší než na české straně. Asi zde boj s kůrovcem zvládají lépe. Po kilometru stoupání nesmíme minout odbočku na zeleno-žluté značení, po kterém odbočujeme Doprava. Uprostřed před námi najednou stojí prázdná skleněná lahev od piva. Chvíli nadáváme na turisty, kteří si ani neodnesou z lesa to, co si do něj přinesou. Pak bereme lahev s sebou a pokračujeme dál. Jaké je však naše překvapení, když po pát stech metrech stojí uprostřed cesty další lahev. Bereme ji tedy také. Toto se opakuje ještě několikrát, takže již každý neseme svou lahev a někdo i dvě.
Když žluto-zelená cesta konečně odbočuje pryč z asfaltky, necháváme lahve narovnané u kraje silničky. Spoléháme, že je vezme někdo, kdo tu bude projíždět autem.
Cesta dál vede bukovými lesy, chvílemi klesáme, abychom vzápětí ztracené výškové metry zase vystoupali, až se ocitáme na místě kde zeleno-žluté značení odbočuje prudce doleva. My tu však pokračujeme rovně a jdeme dle značení 15 minut k vršku Grosser Falkenstein. Protože zamračené a deštivé počasí již dávno vystřídalo polojasno a občas zasvítí i Slunce, užíváme si vyhled od vrcholového kříže do okolí. Protože se v těsném sousedství vrcholu nachází hospůdka, tak neodoláme. Dáváme oběd a vrcholové německé pivo.
Čas nás již trochu tlačí a tak vyrážíme dál - zpět tam, kde jsme opustili zeleno-žluté značení. Po něm nyní klesáme až k odbočce, kde se dáváme po zelené směrem k hranicím. V Ostré zatáčce Nach Lackabruck nesmíme minout nenápadnou odbočku ke státní hranici. Zde již značení téměř není a my jdeme po rozbahněné, pomalu se vytrácející cestě, zpět do vlasti. Na hranicích tato cesta opravdu končí, ale po konzultaci s mapou jdeme dvě stě metrů po hranici do kopce, kde nacházíme téměř neznatelnou cestu, která by nás měla dovést na červenou turistickou v Čechách. Orientace zde není nejjednodušší, ale při uvědomění si toho, jak se tu dnes můžeme volně pohybovat oproti ne tak vzdálené minulosti, postupujeme vesele dál. Nakonec nacházíme červenou trasu přesně tam, kde dle mapy být má a necháváme se jí vést až k jezeru Laka. Jde o nejvýše položené jezero v celém pohoří. Protože se však již stmívá, dáváme rychlou sojovou tyčku a pokračujeme dál k nouzovému nocovišti na Hůrce. Zde lze opět legálně strávit jednu noc ve stanu. Nedaleko se nalézá Hřbitovní kaple sv. Kříže. Délka dnešní trasy je necelých 25 kilometrů.

Na poslední den již zbývá pouhých 6,5 kilometrů návratu do Prášil k autu. Cesta vede po žluté turistické až k rozcestníku Vysoké lávky a odtud po zelené přes vyhlídku Formberg. My jsme tuto část trasy šli přes Novou Hůrku, kde jsme měli v Penzionu Pod Hůreckým vrchem, objednaný výborný guláš a ubytování. Odtud se dá do Prášil dostat buď po cyklo trase podél silnice, nebo se dle mapy pronavigovat cestami lesem, až na žlutou turistickou a dál k již zmíněným Vysokým lávkám. V tomto místě se dá trasa zkrátit a nedojít až k samotným lávkám, když odbočíme Doprava a projdeme cestou pod dráty vysokého napětí směrem přímo k obci Prášily.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.105, 13.378)
Poslední aktualizace: 20.11.2016
Autor: pajas76
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Prášily

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
10,9km od místa

Příspěvky z okolí Okruh Prášily - Poledník - Grosser Falkenstein - Prášily

Zmrtvýchvstání Prášilska
Zmrtvýchvstání Prášilska
Tipy na výlet
Nejjednodušší Doprava do Prášil je pochopitelně autem od Srní. Přijet sem můžete i od Železné Rudy. Z hlavní silnice od Železné Rudy odbočíte na Gerlově huti, po okresce pokračujete až na Skelnou, kde odbočít…
0.6km
více »
Šumavou II (K Prášilskému jezeru)
Šumavou II (K Prášilskému jezeru)
Trasa
Devítikilometrová procházka po pohodlné cestě, pouze samotný závěr výstupu k jezeru kamenitý. Začátek i konec trasy s výhledy (rozhled i z uměle navýšené hráze jezera), jinak v lesním tichu. V Prášilech možnost na…
0.6km
více »
Prášilské jezero a Polední hora
Prášilské jezero a Polední hora
Tipy na výlet
Na konci února jsme se rozhodli dát si prvních jarních cca 18 km a ideální volbou byl výlet na jedno z pěti šumavských jezer, které se nachází v karu Poledníku - Prášilské jezero. Ačkoli je Poledník patnáctá nejvyšší hora české části Šumavy (1315 m n. m.), byla to z parkoviště u Grubergu pořádná túra;-) Každopádně to opravdu stálo za to, i když jsme do rozhledny na…
0.6km
více »
Z Prášil přes Poledník a Prášilské jezero do Prášil
Z Prášil přes Poledník a Prášilské jezero do Prášil
Trasa
Jedná se o trasu,která se dá v úseku Frantův most-odbočka k Poledníku projít jen v období od 1.7. do 30.9.Cestu zahájíme z Prášil po červené značce pohodlnou cestou k Frantovu mostu.Odtud cesta začíná stoupat po z…
0.6km
více »
Prášily
Prášily
Vesnice
Osada vznikla koncem 18. století, kdy kolem skelné hutě, vystavěné Lorencem Gattermayerem v roce 1739, vyrostly první obytné domky. Panství v této oblastivlastnil mimo jiné i rod Lobkoviců, který zavedl v obci výr…
0.6km
více »
Prášily rozcestí
Prášily rozcestí
Rozcestí
Obec Prášily leží uprostřed hlavního pásma Šumavy v nadmořské výšce 876 m asi 4 km od státní hranice se SRN na toku Prášilského potoka, sevřena okolními vrcholky (Ždánidla 1308 m n.m., Poledník 1315 m n.m., Slun…
0.6km
více »
Šumava- po nouzových nocovištích
Šumava- po nouzových nocovištích
Trasa
Naše cesta povede přes nouzová nocoviště (dále jen NN) na Šumavě. Né všechny NN musíte využít. Také jsme některé vynechali. Začneme v Prášilech a na trase vynecháme jedno NN a sice Hůrka U Prášil.  Prášily …
0.6km
více »
Zámek Prášily
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Prášily
Ostatní
Navštívíte-li někdy půvabnou šumavskou vísku Prášily, najdete pomalu ožívající místo, které po dlouholeté izolaci ve vojenském prostoru začíná znovu rozkvétat do krásy. Lidí tady nežije mnoho, však také praco…
0.6km
více »
Prášily
Prášily
Národní park
Prášily se nachází v nadmořské výšce 910 m n.m. na území Národního parku Šumava. Dostanete se k nám po silnici spojující Železnou Rudu a Srní. Prášilynabízí mnoho způsobů jak strávit příjemnou a aktivní dovolenou. Četné turistické stezky a přírodní zajímovosti nabízí spoustu možností jak příjemě trávit svůj volný čas. Prášily nabízí ubytování v penzionech rozdílných kategorií,…
0.6km
více »
Prášily - Poledník
Prášily - Poledník
Trasa
0.6km
více »
Podzimní túra po Šumavě -Prášily-Prášilské jezero-Poledník-Frantův most-jezero Laka-Prášily.
Podzimní túra po Šumavě -Prášily-Prášilské jezero-Poledník-Frantův most-jezero Laka-Prášily.
Trasa
Naší základnou byla tentokrát chata KČT v Prášilech. První výlet jsme naplánovali po okolí. Ráno bylo jasno a teplota pár stupňů pod nulou. Z Prášil jsme…
0.7km
více »
Prášilská výprava, díl druhý, tentokrát na jezero Laka
Prášilská výprava, díl druhý, tentokrát na jezero Laka
Tipy na výlet
V den druhý jsme si jako cíl zadali další ledovcové jezero, Jezero Laka. To se z Prášil musí obejít hora Ždánidla. Cesta je zase přes tetřeví tokání, ale už jsme o Tetřevech věděli své. Stoupali jsme opět po péesácké silničce a bylo krásně. Staří chrti Petr s Milošem nám neustále zdrhali, ale oni na nejbližší křižovatce stejně počkají. Mapu, klíče od auta a klíče od ubytovny mám stejně já. Ta…
0.7km
více »
Turistická známka č. 63 - Prášily
Turistická známka č. 63 - Prášily
Turistická známka
Významné východisko tras k rozhledně Poledník, Prášilskému jezeru a jezeru Laka.
0.7km
více »
U Prášil
U Prášil
Rozcestí
Rozcestí U Prášil se nachází půl kilometru východním směrem od šumavské vsi Prášily. Jde o rozcestí červeně, žlutě a zeleně značených cest, které leží při silnici Srní - Prášily, kde vede i cyklostezka č. 33 a b…
0.8km
více »
Prášilský okruh
Prášilský okruh
Trasa
Trasa vede zrozcestí ,,U Prášil" přes Prášilské jezero, Poledník a Prášili měří asi 14km.                    &nbs…
0.8km
více »
Z Prášil přes Poledník začátkem jara (retro)
Z Prášil přes Poledník začátkem jara (retro)
Tipy na výlet
Tenhle výlet měl hned dva cíle, Prášilské jezero a horu Poledník. Kousek za Prášily jsme narazili na louku, kde bylo kamení vyskládáno do podivných pyramidek. Když jsme se večer v hospodě ptali,…
0.8km
více »
Prášilský potok
Prášilský potok
Potok
Prášilský potok je malý vodní tok, který pramení asi 1,5 km východojihovýchodně od vrchu Debrník ve výšce 1.115 metrů nad mořem. Obtéká vrch Ždánidla a ústí zprava dořeky Křemelné asi 3 km severně od Prášil. Před …
0.9km
více »
Turistická známka č. 855 - Jezero Laka
Turistická známka č. 855 - Jezero Laka
Turistická známka
Jedno z šumavských jezer, západně od Prášil.
3.7km
více »
Turistická známka č. 97 - Poledník
Turistická známka č. 97 - Poledník
Turistická známka
Rozhledna na Česko - Německé hranici, jižně od Prášilského jezera.
5.2km
více »
Srní
Srní
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
7.8km
více »
Čeňkova pila
Čeňkova pila
Osada
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
8.2km
více »
Povydří
Povydří
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky. Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
9.6km
více »
Antýgl
Antýgl
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
11.7km
více »
Pancíř
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pancíř
Hora
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
12km
více »
Modrava
Modrava
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
12.6km
více »
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Hrad
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
13.7km
více »
Jezerní slať
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jezerní slať
Slatě
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
15.7km
více »
Černé jezero
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Černé jezero
Jezero
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
16.2km
více »
Velhartice
Velhartice
Hrad
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
17.3km
více »
Hrad Rabí
Soutěž 20 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Rabí
Hrad
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
25.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace