TURISTIKU PODPORUJÍ
61 478 turistů a cestovatelů
110 556 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 368 143,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Zámek v Chcebuzi

Turistické cíle Zámek

Zřícenina zámku a hospodářského dvora (Chcebuz)
Zřícenina hospodářského dvora (Chcebuz)

Na místě současného zámku se nacházela původně tvrz. Kdy však vznikla, tak to přesně nevíme, ale to se nemusíme divit, protože tolik listin, pozemkových knih, kronik a dalších materiálů se nedochovalo, ať již kvůli častým požárům, nebo různým válečným konfliktům, jež se děly na našem území dost často. Co se týká časné historie Chcebuzi, tak bude nejlepší nalistovat dílo prof. Augusta Sedláčka "Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl čtrnáctý. Litoměřicko a Žetecko", v němž se můžeme dočíst následující:

"Chcebuz (prv. Chocebuz, Chotěbuz t. j. Chotěbudův dvůr) připomíná se již leta 993 v základním listě Břevnovském, kterýž tu měl toliko kostel. Ve vsi seděl l. 1295 Martin a syn jeho Vítek. Ve 14. a 15. století vyskytují se tu manské dvory, z nichž se služba ke hradu Mělníku konala. Na jednom odumřel l. 1406 Jan a táhl se naň Zdon. L. 1414 držel Vojslav jeden dvůr a druhý Jan. Mezi many hradu Mělnického l. 1418 na Mělníce shromážděnými čtou se Zdon, Janek, Vojslava Jíra (Reg. I 34, II 719, 737, DD 14 f. 64, 61, str. 108, Arch. Český III 487, 491.) což by nejméně troje manství předpokládalo. Zdonův neb Zdochův syn byl Jindřich, jenž l. 1441 koupil manský dvůr od Jana Vrška sestřence n. Janova. V ty časy vyskytují se nejednou Mikeš a Jan ze Chcebuze. Onen v l. 1451-1455 bojoval v Poděbradské jednotě a byl l. 1466 hejtmanem král. vojska; tento držel dvůr ve Chcebuzi do r. 1456 a nabyv Ratiboře stal se předkem Ratiborských ze Chcebuze. Po něm se stal pánem téhož dvora Beneš z Klenče a drželi jej pak Vít a po něm l. 1483 syn Vácslav. (Arch. Drážďan. Arch. Č IV 126 DD 6, str. 28, 61 str. 301, 416.) L. 1485 držel jeden dvůr a 1497 tuším dva dvory Albrecht ze Sulevic a ty mu z manství propuštěny. Ty patřily pak ke Brocnu. Jiný (třetí) dvůr držel r. 1496 aneb před tím Jan Dovole ze Chcebuze. L. 1497 držel jeden dvůr Jan Vlk z Kvítkova a prodal jej (1526) Elišce ze Sulevic, po níž jej držel l. 1544 syn její Petr Veležský z Velkanic. (Rel. tab. II 494, Arch. Třeboňský, DZ. 5. F 14.) Avšak kromě toho připomínal se l. 1528 Jan Dolský z Dolanek seděním ve Chcebuzi. (Reg. kom. soudu.)

Větší část vsi patřila ke Brocnu až do r. 1546. Když se tehdá Albrecht a Šťastný bratří Osterští ze Sulevic dělili, dostala se Chcebuz na díl Albrechtův. Od té doby se tu tvrz vyskytuje. Dědici Albrechtovými byli Oldřich vnuk (ze syna Jana), Albrecht Šťastný a Adam synové. Mezi těmi došlo k dělení; Šťastný dostal tvrz s dolejším dvorem a část vsi s polovicí podací a díly vesnic; Adamovi dostaly se Veležice s vesnicemi, dvůr hořejší ve Chcebuzi s dílem vsi a podací a Oldřichovi statek Radu. (DZ. 46. G 10, 173 A 1.) Šťastný držel Chcebuz do smrti a po něm tu byly čtyři jeho sestry. Když ale jednou v Praze byly, tu Oldřich se téhož statku zmocnil a již ho nevydal. Teprve l. 1619 uvolil se sestrám vyplatiti peníze a popřáti jim pobytu ve Chcebuzi buď do jich vůle neb rozevdání. L. 1623 odsouzen Oldřich k manství, ale statek Chcebuz mu k dědictví ponechán proti složení 4000 kop míš. Pořízením svým l. 1628 odkázal týž statek Kašparovi Belvicovi z Nostvic švakru svému. Tento jej prodal 1635 Adamovi Vácslavovi Boryni ze Lhoty, ale k dokončení toho prodeje nedošlo, poněvadž zatím věřitelé na statek Chcebuzský sáhli. A tak se stalo, že prodán byl l. 1643 Jakubovi Vilemovi Knoblochovi z Knoblochu. Ale i ten v dluhů nevybředl a proto prodán l. 1650 Dorotě Kunšové roz. Osterské z Sulevic. (DZ. 142. Q 22, 192. M 7, 303. C 12, 305, K 17, Bílek, Konf. 240, Kopiář Svatojirský v arch. gub.) Tato jej držela až do smrti a po ní syn Jan Šťastný Kuneš z Lukovec. Když tento l. 1682 zemřel, dědila po něm manželka Kateřina Viktorie z Lissau. Tato se provdala po druhé za Arnošta svob. pána z Nostic a prodala Chcebuz l. 1683 Matyldě hrab. Pachtové. Po té následoval syn Karel Daniel († ok. 1729) a po něm bratr Jáchym, jenž Chcebuz k Liběchovu připojil. (DZ. 116. F 23, 478. F 4, W. Preiss, Aufzeichnungen Zebus.)"

Z výše uvedené citace tedy víme, že v letech 1544-1546 byla v Chcebuzi již tvrz, ale není jisté, kdy přesně a kým byla vybudována. Možná zde stála již ve 14. století. S jistotou můžeme říci pouze to, že někdy v tomto období došlo k renesanční přestavbě dosavadní tvrze. Tehdy se jednalo o jednoduché patrové stavení o obdélníkovitém půdorysu s hřebínkovými klenbami, které mělo na vnitřní, tj. dvorní straně, v přízemí i v 1. patře renesanční arkády.

Když Jakub Vilém Knobloch z Knoblochu nedokázal v termínu složit požadovanou sumu 26 000 zlatých rýnských, byla Chcebuz prodána ze tutéž sumu manželce Kuneše z Lukovce Dorotě, roz. Kaplířové ze Sulevic, čímž se opětovně chcebuzská tvrz dostala do rukou Kaplířů ze Sulevic. Po její smrti zdědil chcebuzské panství její syn Felix Kuneš z Lukovce. Zajímavé je, že za něj je zde připomínán pouze panský dvůr, ale o tvrzi není ani slova. Nejspíše byla za třicetileté války vypleněna a zpustošena, takže nebyla obývána, i když je jasné, že její zdi musely stát, aby byl objekt později opraven a přestavěn do zámecké podoby. K tomu však došlo až mnohem později, protože po smrti Felixe Kuneše z Lukovce zdědila v roce 1682 Chcebuz jeho manželka Kateřina, roz. z Lisova, která se podruhé vdala a prodala Chcebuz již o rok později za 66 500 zlatých Matyldě hraběnce Pachtové z Rájová. Pachtové z Rájová, čímž se tento statek dostal do rukou tohoto rodu, jenž ho vlastnil až do roku 1801, kdy ho získal podnikatel Antonín Veith.

Právě za nich došlo totiž k obnově panského dvora i tvrze, která se od své přestavby stala sídlem správy zdejšího statku. Stalo se tak za Karla Daniela Pachty z Rájova, který zemřel v roce 1729 jako bezdětný. Po jeho smrti již nebyl nikdo, kdo by chtěl sídlit v Chcebuzi, protože liběchovské sídlo bylo mnohem luxusnější. Ve starém zámku tak byly umístěny byty úředníků, jež spravovali tzv. hoření statky. Někdy v té době došlo k přestavbě renesanční tvrze v barokní zámek, který náležel k Liběchovu až do roku 1945, kdy byl nejprve zatížen státní správou, aby byl následně státem zabaven. Tehdy začal zámek sloužit k administrativním účelům zdejšího hospodářství Čs. státních statků. Vedle toho zde byly umístěny byty pro jeho zaměstnance, část sloužila i jako jakési skladiště. Několikrát došlo k různým přestavbám a úpravám tohoto objektu. Největší ostudou se stalo zazdění arkád v 1. poschodí a zničení přízemních arkád při výstavbě garáží.

K úpadku hospodářského dvora i zámku však docházelo již před a po 1. světové válce, kdy od nich byla odloučena řada pozemků a celý areál byl spravován řadou nájemců. Největší požáry zasáhly hospodářský dvůr v letech 1903-1905. Jejich pachatel však nebyl nikdy vypátrán. Čs. státní statky Snědovice však toto úsilí korunovaly. Stav ani jednoho z objektů je nijak nevzrušoval a s celým areálem nakládaly tak, jak se jim zachtělo. Navíc na počátku 70. let 20. století nárožní část areálu vyhořela a k její obnově nikdy nedošlo. Oficiálně se uvádí, že k tomu došlo kolem roku 1970, ale stát se to muselo až po roce 1975, neboť na leteckém měřicím snímku z téhož roku nejsou ještě po požáru stopy (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1975.DUBA59.03232&bz=-736486.63,-999335.06). Po sametové revoluci se dostaly všechny objekty nejprve do rukou rodiny Homolkovy, jež je zrestituovala. V současné době patří Martinovi Janů, ale na jejich stavu se nic nezlepšilo, spíše právě naopak. Celý soubor staveb hospodářského dvora a zámku se stal spíše zříceninou, která není zrovna ozdobou vsi, i když je fakt, že podobných domů je po obci mnohem více. Jak typické pro bývalé německé obce, odkud byl vyhnán německý živel, ale čeští dosídlenci ani v několikáté generaci nezískali mnohdy takový vztah k těmto místům, jako kdyby odtud jejich předci pocházeli.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.484, 14.424)
Poslední aktualizace: 1.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Štětí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,8km od místa

Příspěvky z okolí Zámek v Chcebuzi

Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel
Někteří autoři uvažují o tom, že původní chrám Páně mohl být založen již koncem 10. století za knížete Boleslava II., protože sama ves je jmenována v zakládací listině břevnovského kláštera, který tu měl podací (viz https://www.brevnov.cz/cs/benediktini-a-brevnovsky-klaster/historia-fundationis-monasterii-brzewnoviensis). Přímé doklady o jeho existenci však máme až z pozdější d…
0.5km
více »
Skály s reliéfy u Radouně
Skály s reliéfy u Radouně
Fotogalerie
Zdejší širá krajina bývá nazývána jako Dubská plošina nebo Polomené hory, protože je převážně složena z pískovců středního turonu a typickým je pro ni velké rozbrázdění hlubokými a sráznými zářezy potoků o hloubce…
1.1km
více »
Přírodní památka "Radouň"
Přírodní památka "Radouň"
Fotogalerie
Toto chráněné území bylo vyhlášeno Okresním národním výborem v Litoměřicích 21. dubna 1983 (účinnosti tento předpis nabyl 6. května téhož roku), i když tehdy ještě jako chráněný přírodní výtvor, přičemž důvodem je…
1.5km
více »
Ovocná alej u Radouně
Ovocná alej u Radouně
Odpočinkové místo
Cesta těmito místy vedla již ve středověku a jejím úkolem bylo spojovat Radouň s Ješovicemi a zejména s Liběchovem, kde sídlilo zdejší panstvo. Kdy přesně byly vysazeny první stromy, tak to nevíme, ale během 18. s…
1.5km
více »
Radouň u Štětí
Radouň u Štětí
Tipy na výlet
Projíždíte-li malou obcí Radouň nedaleko od průmyslového Štětí, doporučuji na návsi u Kaple sv. Floriána zastavit a věnovat zhruba 2 hodinky prohlídce této malebné vesničky se zhruba 200 obyvateli.Nejprve doporuču…
1.6km
více »
Zámek v Brocně
Zámek v Brocně
Zámek
O existenci Brocna se poprvé dozvídáme v roce 1357, kdy ho rytíř Epík z Hrádku prodal za 700 kop grošů českých pražské univerzitě, která držela toto zboží až do roku 1376. Tehdy ho postoupila Jindřichu Škopkovi z …
1.6km
více »
Brocno (Štětsko)
Brocno (Štětsko)
Vesnice
Brocno Brocno je malá obec s 229 obyvateli leží asi 6 km severovýchodně od města Štětí v okrese Litoměřice. První zmínky o vsi jsou z roku 1357, kdy ji rytíř Epík z Hrádku prodal nové pražské Karlově univerzitě.…
1.7km
více »
Dřevěné sochy v Radouni
Dřevěné sochy v Radouni
Socha
V centru Radouně mezi kaplí sv. Floriána z roku 1767 a bezejmenným přítokem Obrtky se již ode dávna nacházelo stromoví, přinejmenším tu existovalo již v 18. století, ale třeba z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 to není vůbec vidět (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056), více je to k …
1.7km
více »
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple
Podle pověsti se v těchto místech na rozcestí tolika cest nacházela dřevěná Boží muka, ale v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a v jeho rektifikaci z let 1780-1783 zde vidíme zástavbu (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056), což by měla být již současná kaple, i když půdorysně nesouhlasí s dnešním objektem, pokud se v tě…
1.7km
více »
Radouň (Štětí)
Radouň (Štětí)
Městská část
Ohledně tohoto zajímavého pojmenování pro obec, jejíž katastr byl osídlen již v neolitu, je třeba nalistovat dílo prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-…
1.7km
více »
Brocno
Brocno
Zámek
Popis zámku: Obec Brocno neleží na žádném hlavním tahu. Od Štětí je vzdálena asi 7 km východním směrem. Zámku tvoří objekt obdélná budova se dvěma kratšími křídly směřujícími k severu. Je kryta valbovou střecho…
1.8km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Židovský hřbitov na severozápadním okraji obce byl založen v roce 1789 místní židovskou komunitou, která v minulosti čítala až 120 osob.Nejstarší náhrobek na hřbitově je z roku 1807 a celkem je zde náhrobků více j…
2.1km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Uvádí se, že zdejší židovská náboženská obec vznikla až v 18. století (uvádí se rok 1780), kdy sem přišli první Židé, ale když se podíváme do starých listin a záznamů, tak o jednotlivých židovských obyvatelích se dozvíme již z berní ruly, což byl první úplný soupis daňových povinností v Království českém z roku 1654. Avšak teprve v již jmenovaném 18. století zde žilo Židů větší…
2.1km
více »
Kaple Panny Marie Pasovské nad Stračím
Kaple Panny Marie Pasovské nad Stračím
Kaple
Zdejší rozcestí starých obchodních cest ze Štětí a Stračí do Brocna a z Radouně a Chcebuzi k Ješovicím a dále do Liběchova tu nedaleko kopce Špičáku (281 m n. m., něm. Spitzberg) bývalo již od dávných dob, přinejmenším od středověku, ale některé prameny uvažují o tom, že první cesty tudy vedly snad již v pravěku. Protože však tehdy neexistovala žádná kartografická díla, tak můž…
2.9km
více »
Les Bohra (Bor) u Štětí
Les Bohra (Bor) u Štětí
Přírodní park
Mezi Stračím, Brocnem, Tupadly, Želízy a Ješovicemi se již od dávných dob nacházel velký lesní masiv, který byl plný romantických zákoutí v podobě roztodivných skalních útvarů, jež se však staly známými až díky amatérskému sochaři Václavu Levému. Až do roku 1945 byl téměř celý v majetku liběchovského panství, resp. velkostatku. Býval zdrojem kvalitního dřeva, jehož těžba se mno…
3.4km
více »
Kokořínskem ze Štětí.
Kokořínskem ze Štětí.
Cestopisy
Kokořínskem ze Štětí.  Je druhá polovina září, brach Karel připravil trasu Kokořínskem, tentokrát ze Štětí a já jsem rád že si osahám, tedy spíš očima a nohama, další kousek Kokořínska. A taky doufejme objektivem…
3.8km
více »
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Fotogalerie
Tato jižní část v roce 1976 vyhlášené CHKO Kokořínsko-Máchův kraj (viz https://kokorinsko.nature.cz/charakteristika-oblasti) leží na turonských vápnito-jílovitýxh až glaukonitických pískovcích, ale v oblasti, kde …
3.9km
více »
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Cestopisy
Občas má člověk pocit, že se stal oním biblickým Jobem, kterému je souzeno jen samé soužení. Naposledy jsem se takto cítil v polovině června, kdy jsme vyrazili s přáteli na čtyřdenní výlet do světa pískovcových sk…
4km
více »
Štětí
Štětí
Město
Štětí je město s 10 000 obyvateli, které leží na pravém břehu Labe, s velkými papírnami, v polokruhu obklopeném svahy, stoupajícími na sever a na východ k Vysočině (západní okraj Dubské plošiny). Tyto svahy se skl…
4.4km
více »
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Ostatní
V dubnu2019 se začal opravovat most vedoucí ze Štětí do Roudnice. Za dočasně uzavřený most byl zřízen přívoz pro pěší a cyklisty, který bude v provozu po dobu r…
4.6km
více »
Tupadly
Tupadly
Vesnice
Obec Tupadly se nalézá asi 10 km severně od Mělníka. Dominantou obce je vrch Slavín se stejnojmeným zámkem a rozhlednou. Zámek vlastní budhistické meditační centrum Samadhi a až na výjimky je po většinu roku veřej…
5.6km
více »
Sukorady
Sukorady
Zámek
Popis zámku: Obec Sukorady leží 8,5 km západně od Dubé na silnici č. 260 Dubá - Litoměřice a 9 km severovýchodně od Štětí. Zámek je veřejnosti nepřístupný, je v soukromém vlastnictví, hlavní bránu střeží dva d…
5.7km
více »
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Trasy
Výchozím bodem naší trasy je obec Želízy.Za místní školou je malé parkoviště a od něj se vydáme po modré TZ směrem k Čertovým Hlavám.Opouštíme zastavěnou…
7.1km
více »
Liběchov
Liběchov
Zámek
Barokní zámek Liběchov stojí při ústí Liběchovky do Labe na okraji kokořínské pískovcové oblasti. Zámek se nachází ve stejnojmenném Městečku na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zčásti jednopatrovému zámku podkovovi…
8.3km
více »
Hrádek u Úštěka
Hrádek u Úštěka
Zřícenina
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského. Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
11.1km
více »
Kokořínsko
Kokořínsko
CHKO
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
11.6km
více »
Hora Říp
Hora Říp
Hora
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
14.2km
více »
Houska
Houska
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
14.5km
více »
Máchovo Jezero
Máchovo Jezero
Jezero
Máchovo jezero je velmi oblíbenou a navštěvovanou turistickou lokalitou. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hloubky 12 m. Bylo založeno v roce 1366 Karlem IV. v rašeli…
19.9km
více »