TURISTIKU PODPORUJÍ
61 497 turistů a cestovatelů
110 930 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 374 220,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Petra a Pavla (Chcebuz)
Kostel sv. Petra a Pavla (Chcebuz)  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Kostel sv. Petra a Pavla (Chcebuz)

Někteří autoři uvažují o tom, že původní chrám Páně mohl být založen již koncem 10. století za knížete Boleslava II., protože sama ves je jmenována v zakládací listině břevnovského kláštera, který tu měl podací (viz https://www.brevnov.cz/cs/benediktini-a-brevnovsky-klaster/historia-fundationis-monasterii-brzewnoviensis). Přímé doklady o jeho existenci však máme až z pozdější doby. Při inkorporaci kostela biskupem Janem 27. září 1341 bylo konstatováno, že břevnovský klášter tu má právo podací hned od založení a od starodávna. Potvrzování zdejších plebánů není v konfirmačních knihách zapsáno, neboť biskup dal břevnovskému opatovi výsadu, aby plebány inkorporovaných kostelů potvrzoval místo biskupa, což se skutečně dělo. Kolem roku 1350 náležel pod mělnický dekanát a boleslavský archidiakonát. O 2 roky později bylo odsud odváděno 27 grošů papežského desátku. V roce 1391 zemřel plebán Jan Hukal a nároky na kostel si dělal kněz Petr, a to na základě papežské provize, ale opat ji neuznal, protože kostel byl již nějaká léta inkorporován. 26. dubna 1392 věnoval Petr ze Smědovic na výročí své zesnulé manželky Machny 1 kopu ročního úroku. Roku 1393 si plebán Heřman vyměnil kostel s Václavem, plebánem v Bříství. V roce 1401 měl plebán Václav spor s křešovským klientem Kunšem. Z roku 1419 máme zmínku o chcebuzském plebánovi Jiřím. Ten v roce 1424 odpřisáhnul kacířství. Od té doby tu působili kněží podobojí, kteří byli odsud vypuzeni až po třicetileté válce, během níž došlo k vyplenění kostela. Dlouhá léta rovněž nebyl obsazen a teprve roku 1650 byl štětským farářem P. Stephanem Zubäusem navštíven a při té příležitosti bylo konstatováno, že zde žije velmi mnoho nekatolíků. Chrám Páně nakonec roku 1656 vyhořel a opraven byl teprve v roce 1684 (některé dobové zdroje uvádějí až rok 1687) nákladem Matyldy baronky Pachtové z Rájova. To z toho důvodu, že se vrchnosti zdála obnova kostela zbytečnou, když zde mnozí místní služby Boží nenavštěvovali. Zároveň byl pouhou filiálkou štětského kostela a na modlitby museli chodit věřící až do Štětí a každou třetí neděli do kostela sv. Jakuba v Medonosích, který rovněž spadal pod Štětí. Vlastního faráře získala Chcebuz až roku 1690. 14. března 1726 založil farář P. Václav Antonín Werner farní pamětnici.

Vlastníkovi Chcebuze Hubertu Karlu hraběti Pachtovi z Rájova se však sešlý a starý kostel nezdál příliš reprezentativní, takže se rozhodl k jeho demolici a výstavbě nového objektu, k čemuž došlo v letech 1781-1784, přičemž stavitelem byl Kilián Dienzenhofer. Z farní pokladny bylo vyplaceno 9 000 zlatých a hrabě Pachta přispěl jako patron kostela 40 000 zlatými. Roku 1784 byly hraběcí rodinou věnovány kostelu 2 pozlacené stříbrné monstrance. V témže roce byla novostavba slavnostně posvěcena litoměřickým biskupem Msgre. Emanuelem Arnoštem hrabětem z Valdštejna. Roku 1850 se konala v kostele velká slavnostní mše v souvislosti s prvními obecními volbami. 1. září 1964 byl objekt zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-petra-a-pavla-1250939). Krátce nato došlo k opravě střechy, aby do kostela nezatékalo. Po povodni v roce 2002 sloužil kostel nějakou dobu jako náhrada štětského chrámu Páně. Ironií osudu bylo to, že zatímco ostatní kostely v okolí se obnovovaly v plné parádě, tak na chcebuzský kostel se dostalo až v letech 2013-2019, kdy došlo k obnově krovu a střešní krytiny (viz https://www.dltm.cz/chcebuz-kostel-sv-petra-a-pavla) a vedle toho byla zřízena nová sanktusová vížka (viz https://www.dltm.cz/kostel-sv-petra-a-pavla-v-obci-chcebuz-u-steti-ma-novou-strechu).

Jde o jednolodní obdélnou stavbu s půlkruhově zakončeným presbytářem s mansardovou střechou, se dvojicí přízemních sakristií a cibulovitou střechou, jehlou s makovicí a patriarším obrysovým křížem zakončenou čtyřbokou věží s hlavním vstupem v ose západního průčelí, přičemž přední nároží jsou zaoblená a spárovaná, naopak v horní části věže jsou zkosená. Před hlavním vstupem se nachází schodiště s velkou bránou se dvojicí pilířů se sochami sv. Petra (vpravo) a sv. Pavla (vlevo), mezi nimiž jsou kovaná železná vrata. U jihozápadního průčelí lodi je pak ještě obdélná předsíň. Po obou stranách věže se nachází severozápadní průčelí lodi, v němž nenalezneme žádné okno či otvor. Přibližně uprostřed stěny se nachází stejný pilastr jako v dolní části věže. V dolní a horní části západního nároží je situováno dvoukřídlé dřevěné okno ve špaletě, naopak v severním nároží je pouze dolní okno. Jihozápadní fasádu tvoří trojosá loď a jednoosý presbytář. Dolní část zdiva je chráněna soklem, jenž pokračuje i na presbytář. Mírně rizalitní střední osa lodi obsahuje první zleva dvojici oken nad sebou. Dole je menší oválné s profilovanou šambránou, nahoře je pak velké, segmentovým obloukem zakončené obdélné okno ve špaletě a s profilovanou šambránou. Podobné okno objevíme i v ose druhé zleva, ale v dolní části je místo okénka mělká předsíň se zaoblenými bočními stěnami bez otvoru. V jihozápadní stěně předsíně je šambránou vybavený vchodový otvor. V ose lodi třetí zleva je pouze horní velké okno. Na loď pak navazuje stejně vysoký, avšak o něco užší presbytář. Loď i presbytář jsou sklenuty 4 poli plackové klenby, na zvlněném poprsníku kruchty jsou vyvedeny štukové doplňky a luisézní festony. Všechny klenby jsou pak pokryty freskami od Josefa Kramolína z roku 1784. Před vchodem se nachází náhrobní kámen se znakem hraběte Johanna Wratislava Claryho ze Snědovic, který byl zabit poddanými v roce 1720 v lese u Stračí, kde se dnes nachází tzv. Hraběcí kaple.

Zařízení pochází většinou z doby vybudování kostela, tj. z 18. století. Hlavní oltář z umělého mramoru má plastiky andílků a andělů se svícny v podobě rohů. Ze stejného materiálu je vytvořena též dvojice bočních oltářů s plastikami andílků, obrazy sv. Barbory a sv. Karla Boromejského od Ignáce Raaba z poloviny 18. století. Další dvojice bočních oltářů - Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Jana od Kříže a sv. Aloisia - je ze dřeva a má zlacené řezby rokajů, kartuší a andílků. Na nich jsou umístěny obrazy Panny Marie se sv. Janem od Kříže (někdy se uvádí, že má jít o sv. Stanislava Kostku) a sv. Aloise před Krucifixem od Ignáce Raaba z poloviny 18. století. Dřevěná kazatelna je obohacena plastikami evangelistů, andílky a reliéfem, polychromovaná křtitelnice s mušlovitou nádrží na provazcovitě stáčené noze je z téhož materiálu. U triumfálního oblouku se nachází socha Ukřižovaného Ježíše Krista a na podobnou narazíme ještě v podvěží. Za zmínku stojí ještě rokajově řezané lavice. Bílé varhany se 16 rejstříky mají zlacenou mřížku, andílky a rokajové řezby. Pocházejí z konce 18. století, ale první přestavbou prošly již v roce 1727 (J. A. Krásný z Prahy). Později byly navíc pořízeny malé přenosné varhany. Dodejme ještě, že v kostele měl břevnovský klášter dvojici stříbrných kalichů, první za 6 kop grošů a druhý za 2 kopy grošů.

Počet zvonů se ve věži v průběhu času měnil. Před 1. světovou válkou se zde nacházela čtveřice zvonů. Díky válečným rekvizicím se zde z nich zachovaly pouze 2, první s textem: "Leta Panie 1610 slit gest tento zwon ke cti a k chwale P. B. wssemohauczimu nakladem vrozeneho a stateczneho Ritirze P. Adama Starssyho wosterskyho Kaplirze z Sulewicz na s Czebuzy Snedowiczich gakozto P. Kolatora tehoz zadussy nieczmenie a Urozene Pani Anny Kaplirzowy rozene ze Zbanu a spomoczy wssech osadnich k temuz zadussy przinaleziegiczych do wsy s Czebuzy k zalozieni kostela swateho Petra odemne Baltazara Hofmana zwonarze miesstienina noweho miesta Prazskeho w Slowanech. Wim zagiste zie Wikupitel mug zyw gest a ze vposledni den z zemie wstati mam a zase obleczen budu koži mau, a w tiele mem vzrim Boha k terehoz vzrim ga sam a oczy me opatri a negine slozena gest tato nadiege ma w luonu mem. Job. v XIX. cap."; druhý s nápisem: "Bryccius pragensis auxilio divino fecit me. Prygde hodina w kterauzto wssyckni kterzy w hrobich sau vslyssi hlas Syna Boziho y pugdau kterzy dobre wieczy czynili na wzkrzysseni ziwota, ale ti kterzyz zle wieczy czynili na wzkrzysseni Saudu. Swaty Jan Ewangelista w 5 Kapitu. Albrecht Stiasny Wostersky Kaplirz z Sulewic na Chcebuzy a Brocni 1566. Sacerd. Nicola. Gammedes Prahe. Paroch in Stiettj."; přičemž druhý ze zvonů byl sice v roce 1942 zabaven, ale po osvobození se navrátil na své místo. Kdo se chce více dozvědět o kostele i o obci samé, tak by si měl přečíst publikaci "1025 let obce Chcebuz", jež vyšla roku 2018.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.484, 14.424)
Poslední aktualizace: 2.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Štětí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,8km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi

Zámek v Chcebuzi
Zámek v Chcebuzi
Zámek
Na místě současného zámku se nacházela původně tvrz. Kdy však vznikla, tak to přesně nevíme, ale to se nemusíme divit, protože tolik listin, pozemkových knih, kronik a dalších materiálů se nedochovalo, ať již kvůl…
0.5km
více »
Skály s reliéfy u Radouně
Skály s reliéfy u Radouně
Fotogalerie
Zdejší širá krajina bývá nazývána jako Dubská plošina nebo Polomené hory, protože je převážně složena z pískovců středního turonu a typickým je pro ni velké rozbrázdění hlubokými a sráznými zářezy potoků o hloubce…
1.1km
více »
Přírodní památka "Radouň"
Přírodní památka "Radouň"
Fotogalerie
Toto chráněné území bylo vyhlášeno Okresním národním výborem v Litoměřicích 21. dubna 1983 (účinnosti tento předpis nabyl 6. května téhož roku), i když tehdy ještě jako chráněný přírodní výtvor, přičemž důvodem je…
1.5km
více »
Ovocná alej u Radouně
Ovocná alej u Radouně
Odpočinkové místo
Cesta těmito místy vedla již ve středověku a jejím úkolem bylo spojovat Radouň s Ješovicemi a zejména s Liběchovem, kde sídlilo zdejší panstvo. Kdy přesně byly vysazeny první stromy, tak to nevíme, ale během 18. s…
1.5km
více »
Radouň u Štětí
Radouň u Štětí
Tipy na výlet
Projíždíte-li malou obcí Radouň nedaleko od průmyslového Štětí, doporučuji na návsi u Kaple sv. Floriána zastavit a věnovat zhruba 2 hodinky prohlídce této malebné vesničky se zhruba 200 obyvateli.Nejprve doporuču…
1.6km
více »
Zámek v Brocně
Zámek v Brocně
Zámek
O existenci Brocna se poprvé dozvídáme v roce 1357, kdy ho rytíř Epík z Hrádku prodal za 700 kop grošů českých pražské univerzitě, která držela toto zboží až do roku 1376. Tehdy ho postoupila Jindřichu Škopkovi z …
1.6km
více »
Brocno (Štětsko)
Brocno (Štětsko)
Vesnice
Brocno Brocno je malá obec s 229 obyvateli leží asi 6 km severovýchodně od města Štětí v okrese Litoměřice. První zmínky o vsi jsou z roku 1357, kdy ji rytíř Epík z Hrádku prodal nové pražské Karlově univerzitě.…
1.7km
více »
Dřevěné sochy v Radouni
Dřevěné sochy v Radouni
Socha
V centru Radouně mezi kaplí sv. Floriána z roku 1767 a bezejmenným přítokem Obrtky se již ode dávna nacházelo stromoví, přinejmenším tu existovalo již v 18. století, ale třeba z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 to není vůbec vidět (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056), více je to k …
1.7km
více »
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple
Podle pověsti se v těchto místech na rozcestí tolika cest nacházela dřevěná Boží muka, ale v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a v jeho rektifikaci z let 1780-1783 zde vidíme zástavbu (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056), což by měla být již současná kaple, i když půdorysně nesouhlasí s dnešním objektem, pokud se v tě…
1.7km
více »
Radouň (Štětí)
Radouň (Štětí)
Městská část
Ohledně tohoto zajímavého pojmenování pro obec, jejíž katastr byl osídlen již v neolitu, je třeba nalistovat dílo prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-…
1.7km
více »
Brocno
Brocno
Zámek
Popis zámku: Obec Brocno neleží na žádném hlavním tahu. Od Štětí je vzdálena asi 7 km východním směrem. Zámku tvoří objekt obdélná budova se dvěma kratšími křídly směřujícími k severu. Je kryta valbovou střecho…
1.8km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Židovský hřbitov na severozápadním okraji obce byl založen v roce 1789 místní židovskou komunitou, která v minulosti čítala až 120 osob.Nejstarší náhrobek na hřbitově je z roku 1807 a celkem je zde náhrobků více j…
2.1km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Uvádí se, že zdejší židovská náboženská obec vznikla až v 18. století (uvádí se rok 1780), kdy sem přišli první Židé, ale když se podíváme do starých listin a záznamů, tak o jednotlivých židovských obyvatelích se dozvíme již z berní ruly, což byl první úplný soupis daňových povinností v Království českém z roku 1654. Avšak teprve v již jmenovaném 18. století zde žilo Židů větší…
2.1km
více »
Kaple Panny Marie Pasovské nad Stračím
Kaple Panny Marie Pasovské nad Stračím
Kaple
Zdejší rozcestí starých obchodních cest ze Štětí a Stračí do Brocna a z Radouně a Chcebuzi k Ješovicím a dále do Liběchova tu nedaleko kopce Špičáku (281 m n. m., něm. Spitzberg) bývalo již od dávných dob, přinejmenším od středověku, ale některé prameny uvažují o tom, že první cesty tudy vedly snad již v pravěku. Protože však tehdy neexistovala žádná kartografická díla, tak můž…
2.9km
více »
Les Bohra (Bor) u Štětí
Les Bohra (Bor) u Štětí
Přírodní park
Mezi Stračím, Brocnem, Tupadly, Želízy a Ješovicemi se již od dávných dob nacházel velký lesní masiv, který byl plný romantických zákoutí v podobě roztodivných skalních útvarů, jež se však staly známými až díky amatérskému sochaři Václavu Levému. Až do roku 1945 byl téměř celý v majetku liběchovského panství, resp. velkostatku. Býval zdrojem kvalitního dřeva, jehož těžba se mno…
3.4km
více »
Kokořínskem ze Štětí.
Kokořínskem ze Štětí.
Cestopisy
Kokořínskem ze Štětí.  Je druhá polovina září, brach Karel připravil trasu Kokořínskem, tentokrát ze Štětí a já jsem rád že si osahám, tedy spíš očima a nohama, další kousek Kokořínska. A taky doufejme objektivem…
3.8km
více »
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Fotogalerie
Tato jižní část v roce 1976 vyhlášené CHKO Kokořínsko-Máchův kraj (viz https://kokorinsko.nature.cz/charakteristika-oblasti) leží na turonských vápnito-jílovitýxh až glaukonitických pískovcích, ale v oblasti, kde …
3.9km
více »
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Cestopisy
Občas má člověk pocit, že se stal oním biblickým Jobem, kterému je souzeno jen samé soužení. Naposledy jsem se takto cítil v polovině června, kdy jsme vyrazili s přáteli na čtyřdenní výlet do světa pískovcových sk…
4km
více »
Štětí
Štětí
Město
Štětí je město s 10 000 obyvateli, které leží na pravém břehu Labe, s velkými papírnami, v polokruhu obklopeném svahy, stoupajícími na sever a na východ k Vysočině (západní okraj Dubské plošiny). Tyto svahy se skl…
4.4km
více »
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Ostatní
V dubnu2019 se začal opravovat most vedoucí ze Štětí do Roudnice. Za dočasně uzavřený most byl zřízen přívoz pro pěší a cyklisty, který bude v provozu po dobu r…
4.6km
více »
Tupadly
Tupadly
Vesnice
Obec Tupadly se nalézá asi 10 km severně od Mělníka. Dominantou obce je vrch Slavín se stejnojmeným zámkem a rozhlednou. Zámek vlastní budhistické meditační centrum Samadhi a až na výjimky je po většinu roku veřej…
5.6km
více »
Sukorady
Sukorady
Zámek
Popis zámku: Obec Sukorady leží 8,5 km západně od Dubé na silnici č. 260 Dubá - Litoměřice a 9 km severovýchodně od Štětí. Zámek je veřejnosti nepřístupný, je v soukromém vlastnictví, hlavní bránu střeží dva d…
5.7km
více »
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Trasy
Výchozím bodem naší trasy je obec Želízy.Za místní školou je malé parkoviště a od něj se vydáme po modré TZ směrem k Čertovým Hlavám.Opouštíme zastavěnou…
7.1km
více »
Liběchov
Liběchov
Zámek
Barokní zámek Liběchov stojí při ústí Liběchovky do Labe na okraji kokořínské pískovcové oblasti. Zámek se nachází ve stejnojmenném Městečku na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zčásti jednopatrovému zámku podkovovi…
8.3km
více »
Hrádek u Úštěka
Hrádek u Úštěka
Zřícenina
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského. Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
11.1km
více »
Kokořínsko
Kokořínsko
CHKO
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
11.6km
více »
Hora Říp
Hora Říp
Hora
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
14.2km
více »
Houska
Houska
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
14.5km
více »
Máchovo Jezero
Máchovo Jezero
Jezero
Máchovo jezero je velmi oblíbenou a navštěvovanou turistickou lokalitou. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hloubky 12 m. Bylo založeno v roce 1366 Karlem IV. v rašeli…
19.9km
více »