TURISTIKU PODPORUJÍ
60 724 turistů a cestovatelů
103 210 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 174 107,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)

 

Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Sukorady

Turistické cíle Vesnice

Kříž před čp. 84 (Sukorady, 31.8.2019)
Kříž před čp. 84 (Sukorady, 31.8.2019)  •  Fotografie (4)  • Foto: BorisJ.
Pomník padlým (Sukorady, 31.8.2019)

V této lokalitě se nacházelo osídlení již v době kamenné, což bylo potvrzeno nálezy různých kamenných nástrojů, zejména v 19. století, z nichž většina se nedochovala. Mezi Sukorady, Myštěvsí a Šaplavou býval hrad Vysoká, který byl poprvé připomínán v roce 1323 a jeho vlastník Suk měl podle lidových podání dát jméno Sukoradům. Dnes se zde nachází „Pustý les“. PhDr. Antonín Profous však tvrdí, že Sukorady mají stejný základ jako polské Sękorady a první část tohoto pojmenování pochází od staroslovanského slova „sąkъ“, což byl výraz pro mladou ratolest, sazenici či roub. Nevylučuje však ani pozdější odvozeninu od slova „suk“, protože se jedná o počátek větve, a tudíž de facto o stejnou věc. Proč je však spojen suk či větev s razením, to nevíme, třeba si při zakládání vesnice rychle a dobře se vším poradili. Zmíněný toponomastik však ve druhé části vidí pozůstatek německého slova „das Rad“ (kolo) a od něj vzniklého českého označení pro kolečko „rádl“.

První zmínka o této vsi pochází z roku 1382, kdy její polovina náležela Herešovi z Pecky, který zemřel v roce 1387 a tato část vsi spadla jako odúmrť na krále. Druhá polovina byla v majetku jeho bratra Mutiny, jenž zemřel již roku 1381 (někteří autoři hovoří již o roce 1380) a měla tak obdobný osud jako ta první. Nakonec byl tento díl postoupen králem jeho bratru Janu z Pecky. Za husitských válek zanikl zdejší kostel. Shořel a již nikdy nebyl obnoven. V roce 1437 měl jistý plat v Sukoradech Uzík z Bašnic, který seděl na Vysoké a téhož roku ho prodal Petru z Tuří. Ke konci téhož století vlastnili kmetcí dvůr v Sukoradech Vácslav a Markvart Uzíkové z Bašnic. Oba tyto díly koupí sloučil v roce 1499 Jan Krupý z Probluze, k nimž získal následně i samu ves. Roku 1521 koupil Sukorady a další vsi bašnického zboží Vojtěch z Pernštejna na Pardubicích. V roce 1542 prodal Jan z Pernštejna své bašnické zboží Zikmundovi ze Smiřic, čímž se Sukorady dostaly k hořickému panství. Roku 1604 bylo podle zápisu v zemských dskách 9 usedlostí a toto množství udává rovněž urbář hořického panství z roku 1632. Podle berní ruly z roku 1654 zde bylo 7 usedlostí osedlých a 3 usedlosti opuštěné nebo pusté. V roce 1717 bylo v Sukoradech 20 usedlostí. 27. června 1773 koupil zdejší krčmu František Kolář, a to od svého otčíma Tobiáše Vávry, jenž ji získal počátkem téhož roku. Součástí hořického panství byly Sukorady až do zrušení poddanství a přijetí prozatímního zřízení obecního.

V roce 1849 se staly Sukorady samostatnou politickou obcí. Roku 1865 byla postavena okresní silnice od Vinice přes Bašnici do Sukorad. V letech 1869 a 1877 byly podány žádosti o odškolení od Lískovic, odkud docházel do obce podučitel, který v zimě bydlel a vyučoval v čp. 1. Roku 1878 byla postavena škola, v níž se začalo vyučovat 21. listopadu 1878 (posvěcena byla 17. listopadu 1878 lískovickým děkanem P. Janem Vamberou). Náklad na ni dosáhl 5 500 zlatých. Prvním zdejším učitelem se stal Josef Jaroš. 27. června 1887 vyhořelo stavení čp. 29 a stodůlka s krytem chléva u čp. 53. V listopadu 1890 vyhořela stavení čp. 42 a 32. 2. června 1891 vyhořela stavení Václava Matějovského a Mikuláše Baudyše. 19. června 1896 vyhořelo stavení Josefa Matějovského. V roce 1896 byla ke škole přistavěna 1 učebna, protože škola se stala dvojtřídní. O 4 roky později byl ustaven Spořitelní a záložní spolek. Roku 1903 vznikl Hospodářsko-čtenářský spolek „Přemysl“. V roce 1905 byl vybudován podle plánu mistra zednického a tesařského Josefa Antoše z Nového Bydžova hřbitov. 9. února 1913 došlo k ustavení SDH. 1. dubna 1913 vyhořel místní dřevěný hostinec „U Baudyšů“. V noci ze 12. na 13. října 1913 shořel domek Jana Hrádka. Z front 1. světové války se nevrátilo 14 místních mužů.

Roku 1920 se stala zdejší škola opět jednotřídní. V roce 1921 bylo v Sukoradech 344 obyvatel a 77 domů a v osadě Kouty 46 obyvatel a 11 domů. V letech 1922-1923 došlo k elektrifikaci obce (Hospodářské strojní družstvo pro rozvod elektrické energie). Výnosem ministerstva vnitra ze 3. prosince 1923 č. 79.842/23 došlo k rozluce obce Sukorad na 2 obce – Sukorady s Kouty a Kanice. Roku 1923 byl u hřbitova a na louce pod vesnicí vysázen obecní ovocný sad. 23. ledna 1924 vyhořel špýchar Aloise Kvasničky. V roce 1926 byla opravena hasičská zbrojnice a obecní domek. Téhož roku bylo zřízeno obecní štěrkoviště. V roce 1929 se začalo se stavbou vodovodu v dolní části obce. Roku 1930 byl zaveden do obce telefon. 23. června 1931 vyhořela stodola u čp. 19. V roce 1932 byl pořízen nový obecní zvonek, který se stal náhradou toho, jenž byl zrekvírován za 1. světové války. Zároveň vzniklo Vodní družstvo, které začalo s melioračními pracemi o rok později. Roku 1935 byla mistrem zednickým Jindřichem Bezvodou z Ostroměře opravena školní budova. 26. června 1935 vyhořelo stavení čp. 65. V roce 1936 byla zřízena Civilní protiletecká obrana. Roku 1939 došlo k vybudování dětského hřiště. V roce 1940 byla v obci zřízena kanalizace, vydlážděna hlavní silnice a vybudována silnice do Lískovic. Koncem roku 1948 bylo zavedeno elektrické osvětlení ve škole. V roce 1950 byl zaveden místní rozhlas a o rok později zřízena konzumní prodejna č. 643 a zahájena stavba vodní nádrže. Tehdy rovněž došlo k rozšíření místního rozhlasu. 29. dubna 1951 vznikl přípravný výbor JZD, jež se rozešlo roku 1954. V roce 1954 byly zřízeny první chodníky a do obce začal zajíždět z Lískovic první autobus. O rok později byla zbourána obecní pastouška. Roku 1957 byla provedena generální rekonstrukce místního rozhlasu. 15. dubna 1957 bylo ustaveno řádné JZD, jež o 3 roky později začalo s odvodňováním sukoradských pozemků. V roce 1962 byl vybudován družstevní kravín pro 190 dojnic. Roku 1967 byla opravena školní budova. 21. září 1968 zajely do obce intervenční vojska Varšavské smlouvy, jež způsobily škody na obecním majetku ve výši 6 000 Kčs. V roce 1973 byl parkově upraven prostor u hřbitova a došlo k opravě interiéru školy. 16. ledna 1974 se uskutečnila slučovací schůze JZD Bašnice, Bříšťany, Milovice a Sukorady. 15. června 1975 zasáhla obec velká bouře s krupobitím. 30. dubna 1976 se Sukorady staly součástí Bašnice. V letech 1975-1977 byla vybudována nová prodejna smíšeného zboží. V roce 1977 byla místní lidová knihovna přemístěna z hasičské zbrojnice do školy, jež byla zrušena předchozího roku. V letech 1979-1980 bylo přemístěno a upraveno sportovní hřiště. 7. září 1980 byla otevřena zrekonstruovaná školní budova, a to pro účely MŠ. V roce 1980 byl odbahněn rybník v Koutech. V letech 1982-1984 byly v akci Z vybudovány chodníky. Roku 1983 byla vyasfaltována zdejší silnice. 20. května 1989 projížděl obcí cyklistický Závod míru. V témže roce došlo k rekonstrukci hostince. V noci z 10. na 11. dubna 1990 vyhořel dům čp. 40. 24. listopadu 1990 se Sukorady staly samostatnou obcí. Roku 1991 byla opravena márnice. V březnu 1993 ukončil činnost Český svaz žen. 15. ledna 1994 se definitivně uzavřel místní hostinec, původně známý jako „U Baudyšů“. V roce 2001 zanikla místní MŠ. Roku 2011 byl zprovozněn vodovod. 10. června 2013 obdržely Sukorady obecní symboly. 27. října 2018 byla vysazena Lípa Republiky.

Mezi nejvýraznější zdejší pamětihodnosti náležejí: socha sv. Jana Nepomuckého, jež byla vyzdvižena 10. května 1798 a opravena v roce 1842; dřevěná zvonička, která zde poprvé stála od 1. června 1809 (nově postavena 23. května 1891); kamenný kříž, jenž vznikl nákladem Františka a Kateřiny Kudrnovských na místě původního dřevěného a byl posvěcen 3. září 1882; barokní půlkruhovitá stéla s reliéfem Nejsvětější Trojice před hřbitovem, jež byla 24. října 1975 přemístěna na současné místo ze zahrady čp. 22, kde ležela celých 35 let; pomník padlým v 1. světové válce, který byl slavnostně odhalen 22. června 1930. Obec bývala známá řadou roubených staveb s omítnutou obytnou částí (s „kožichem“) a dřevěným štítem ze 3 částí, z nichž nejspíše ta nejstarší – čp. 2 – byla zbourána v roce 1992. Ze Sukorad pocházeli: plotišťský farní učitel Pavel Stuchlík (1790 Sukorady - 24. července 1863 Plotiště nad Labem), herečka Věra Ferbasová (21. září 1913 Sukorady - 3. srpna 1976 Praha) a rtm. František Kvasnička, pilot 5. stíhacího leteckého pluku, který zemřel 15. září 1948 po nepodařeném vzletu letounu, jenž narazil do zemního valu a vzplanul.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.325, 15.583)
Poslední aktualizace: 14.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Sukorady

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,0km od místa

Příspěvky z okolí Sukorady

Sukorady (JC)
Sukorady (JC)
Vesnice
Sukorady - obec na východním okraji bývalého okresu Jičín prvně písemně doložená roku 1382. V obci najdeme několik roubených chalup, zvoničku, pomník ukřižování, sochu sv. Jan Nepomuckého z roku 1798 a u hřbitova Svatou Trojici s pomníkem ukřižování. Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 4143.
0.4km
více »
Bašnice
Bašnice
Vesnice
Na místě této vsi se původně nacházely 2 poplužní dvory (Krtinovský a Duchoňovský) a při jednom z nich tvrz, která byla poprvé zmíněna v roce 1318. Zdejší osídlení je však mnohem staršího původu, čehož důkazem je …
1.8km
více »
Lískovice - kostel sv. Mikuláše
Lískovice - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Lískovice - obec jejíž historie je doložena již v roce 1295. Nejstarší památkou v obci je Kostel sv. Mikuláše jehož historie spadá do období kolem roku 1350. Po r. 1563 bylo průčelí kostela vyzděno renesančním etá…
1.9km
více »
Bašnice
Bašnice
Vesnice
Bašnice, obec dříve nazývana Bašněves je písemně doložena roku 1318, kdy je zmiňován vladyka Petr z Bašněvsi. Ve vsi stávala tvrz, kdo a kdy ji vystavěl známo není, zmínka o ní je až z roku 1499. Dnes v obci najdeme pomník obětem 1. sv. války a v křižovatce cest Boží muka z roku 1767 postavená nákladem Tobiáše Jaroše.
1.9km
více »
Želejovský forman Nosek, který do Dolní Dobré Vody zanesl pěstování zelí
Želejovský forman Nosek, který do Dolní Dobré Vody zanesl pěstování zelí
Zajímavost
Václav Nosek se narodil 25. prosince 1840 v Želejově Josefovi a Anně Noskovým. Jeho otec byl obilním obchodníkem. Nakupoval obilí v trzích, v panských dvorech i po mnoha okolních vsích a odtud je v…
2.6km
více »
Dobrá Voda u Hořic
Dobrá Voda u Hořic
Vesnice
Dobrá Voda - první písemná zmínka o vsi (Dobrewodye) pochází z roku 1395, je datována zprávou z 10. září 1395, která charakterizuje dobu nastalou po smrti Kubína z Třebnouševse. Roku 1415 se objevují jména pánů z Dobré Vody na Listě pánů Českých a Moravských do Kostnice z 2. září 1415, kterým protestovali proti upálení Mistra Jana Husa a zatčení Mistra Jeronýma Pražského.…
2.6km
více »
Boži muka u Bašnic
Boži muka u Bašnic
Kříž
Boží muka s ukřižováním Ježíše Krista najdeme u vzrostlých kaštanů (jílovců maďal) cca v půlce cesty mezi Bašnicemi a Milovicemi. Postavena byla jako modlitební místo na cestě procesí do milovického kostela. Přesný datum vzniku díla není znám, ale zcela jistě před rokem 1852, kdy jsou muka zmiňována v místní kronice.
2.6km
více »
Šaplava - sv. Jan Nepomucký
Šaplava - sv. Jan Nepomucký
Pomník
Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1764, je pravděpodobně nejvýznamnější památkou Šaplavy. Socha byla vystavěna nákladem tehdejšího obyvatele obce p. Bučka, vysvěcena byla chomutickým knězem Janem Chmelíčkem. V r. 2006 byla vyhlášena kulturní památkou.
3.2km
více »
Bříšťany
Bříšťany
Vesnice
Bříšťany - první písemná zpráva o vsi, která se nachází jižně od Hořic, pochází z roku 1219. K památkám obce patří, na návsi stojící, socha sv. Trojice z roku 1874 postavená manželi Zamouřilovými. Dále socha sv. Václava z roku 1762 (obnovena 1858) a pomník Padlým synům vlasti, věnovaný obětem obou světových válek. V roce 1997 bylo v obci otevřeno Veteran muzeum u Horáků,…
3.2km
více »
Sylvárův Újezd
Sylvárův Újezd
Vesnice
Sylvárův Újezd - malá ves jižně od Ostroměře, jejíž historie je zřejmě spojená s bývalou domoslavickou tvrzí. V obci najdeme sochu sv. Jana Nepomuckého, pomník ukřižování z roku 1843 a pomník obětí 1. sv. války, který tvoří pískovcový jehlan s klečící plačící ženou, z roku 1928. Kapličku, která je na mapách značena jsem však nenašel... v místech je pouze stavení svěžičkou... Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 4143.
3.3km
více »
Šaplava
Šaplava
Vesnice
Obec Šaplava se nalézá cca 9 km severně od Nového Bydžova. První písemná zmínka o vsi je z r. 1381. Koncem 16. století je připomínána tvrz, která stávala v jihozápadní části obce. Jejím stavitelem byl zřejmě Jiřík Ostroměřský, který Šaplavu koupil v roce 1576. Později tvrz vystřídala několik majitelů, po konfiskaci Janu Zilvárovi ji získala Magdaléna Trčková z Lípy, v letech…
3.4km
více »
Milovice u Hořic - sochy svatých
Milovice u Hořic - sochy svatých
Socha
Archeologické nálezy z katastru obce Milovice u Hořic, které se nacházejí při silnici č. 35 mezi Hradcem Králové a Jičínem, prokázaly osídlení zdejší krajiny již v mladší době Kamenné, před 6000 lety. První písemná historická zpráva o obci je patrně z roku 1197 a to v souvislosti s církevní zprávou. V obci, krom kostela, najdeme v parku před novým hřbitovem tři plastiky…
3.5km
více »
Milovice u Hořic - kostel sv. Petra a Pavla
Milovice u Hořic - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Dominantou Milovic, je z daleka viditelný, farní kostel zasvěcený Petru a Pavlu. Kostel je původně gotickou stavbou, z konce 14. století, která byla v letech 1740-58 barokně přestavěna. V této podobě se kostel zachoval do současnosti. Dominanci kostela zvýrazňuje jeho povedené noční osvětlení.
3.6km
více »
Milovice u Hořic - dům čp. 1
Milovice u Hořic - dům čp. 1
Dům, budova
Jednotlivé domy popisovat ve zvyku nemám, ale v tomto případě jsem musel udělat výjimku, dům čp. 1 v Milovicích u Hořic za zveřejnění stojí. Dům, který byl původně postaven jako fara, se nachází v centru obce na n…
3.7km
více »
Myštěves
Myštěves
Vesnice
Myštěves - obec, která se nachází cca 10 km severovýchodně od Nového Bydžova a 25 km severozápadně od Hradce Králové. První zpráva o vsi pochází z roku 1365, roku 1378 je připomínán zeman Blahota Mylčovsi. Základ dnešní podobě obce byl dán po roku 1850, kdy, po zrušení roboty, byly mezi starousedlíky rozděleny obecní pole a lesy. Obci dominuje rozlehlá náves v jejíž přibližném…
4km
více »
Hořice - Mohejlík, husitská mohyla
Hořice - Mohejlík, husitská mohyla
Pomník
Husitská mohyla na Návrší Mohejlík se nachází jižně od hořického nádraží. Pomník, který je tvořen husitským válečným vozem se sedícím lvem, je umístěn na uměle vytvořené mohyle. Dílo bylo zhotoveno roku 1893 hořic…
4.6km
více »
Holovousy  - tři smírčí kříže
Holovousy - tři smírčí kříže
Kříž
Na západním okraji Holovous na Jičínsku, v místě kde se již v 16. století křížily cesty z Machova mlýna v Mezihoří a z Erbenova mlýna v Holovousech, se nacházejí hned tři smírčí kříže. Umísťování smírčích křížů …
4.9km
více »
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Trasa
Od Ostroměřského nádraží se vydáme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku, která je zmíněna roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka zelená, projdeme D…
5.1km
více »
Chodovice – vodní nádrže
Chodovice – vodní nádrže
Rybník
Chodovické vodní nádrže s tůňkou se nacházejí na rozhraní obcí Chodovice a Holovousy na Jičínsku. Soustava tůňky (plocha 15 m2), horní nádrže (plocha 5.700 m2) a dolní nádrže (plocha 2.500 m2) je napájená Bašnický…
5.1km
více »
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Dům, budova
V Ostroměři na Jičínsku jsou místní obyvatelé pyšní na dva své rodáky, na spisovatele Eduarda Štorcha a na režiséra Karla Zemana. Při vyslovení jména Eduarda Štorcha si možná, alespoň vy dříve narození, vzpomene…
5.5km
více »
Hořice - novogotická radnice
Hořice - novogotická radnice
Radnice
Dominanta náměstí Jiřího z Poděbrad, novogotická radnice, byla postavena byla v roce 1872 dle projektu hořického stavitele Františka Poličanského v místech původní Staré radnice. Zajímavostí je u vchodu do radnice…
5.6km
více »
Hořice - město kamenné krásy
Hořice - město kamenné krásy
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do Podkrkonoší, do Hořic, které se nachází na úpatí Hořického Chlumu cca v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem. Jak je z názvu příspěvku naznačeno jdeme za kamennou krásou, která Hořic…
5.6km
více »
Gothard - portál nového hřbitova
Gothard - portál nového hřbitova
Hřbitov
Portál byl postaven v letech 1893-1907 v novorenezančním stylu dle návrhu profesorů Bohuslava Moravce a Antonína Cechnera, s návrhem na jeho výstavbu však přišel ředitel sochařsko-kamenické školy Vilém Dokoupil. S…
6km
více »
Hořice - sochařský park u sv. Gotharda
Hořice - sochařský park u sv. Gotharda
Park
Sochařský park vznikl v letech 1966 - 1969, je výsledkem tzv. mezinárodních sochařských sympozií, která se v Hořicích konají od rok u1966. Díla sochařů vznikají v historickém lomu sv. Josefa…
6km
více »
Rozhledna Hořický Chlum.
Rozhledna Hořický Chlum.
Rozhledna
Dnes bych vás rád pozval na rozhlednu Chlum u Hořic v Podkrkonoší. Jedná se o jednu z mnoha rozhleden, která slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora Eurotel. I když se nejedná o žádnou oku lichotivou stavbu, natož historickou, je z této rozhledny za dobrého počasí nádherný výhled. Je totiž 410 m./n.m. a její výška = 41,5 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27…
6.4km
více »
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Rozhledna
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. …
6.7km
více »
Hořice - koupaliště Dachova
Hořice - koupaliště Dachova
Koupaliště
Přírodní koupaliště Dachova návštěvníky očekává cca 2 km od centra Hořic na severní straně Hořického chlumu.  Pohodovou atmosféru 20 - 30 let dotváří dochované dřevěné kabinky na převlékání.  Koupaliště se Slunečn…
7.3km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
13.4km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
18.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace