TURISTIKU PODPORUJÍ
61 469 turistů a cestovatelů
110 427 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 365 868,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jaroměř a okolí

Jaroměř leží severně od Hradce Králové na soutoku řeky Labe a Úpy.  a nedaleko ústí Metuje do Labe. Městská část Josefov je známa vybudováním rozsáhlé pevnosti Josefov. Nedaleko města najdete barokní hospital Kuks, z Hradce Králové sem dojedete pohodlně po Labské stezce. Oblíbeným turistickým cílem je Železniční muzeum výtopna Jaroměř.  

TIP:
   Trasy Jaroměř a okolí (2)
 
 
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Pomník Michala Silorada Patrčky v Jaroměři

Turistické cíle Pomník

Pomník Michala Silorada Patrčky (Jaroměř)
Pomník Michala Silorada Patrčky (Jaroměř)

Pokud jedeme Jaroměří směrem na Náchod, uvidíme po pravé straně silnice v místech bývalého hřbitova u kostela sv. Jakuba pilíř bílé barvy, který je pomníkem Michala Silorada Patrčky. Ten tu sice byl pohřben, ale nikdo neví přesně kde, a tak se pomník nenachází na místě, kde spočívají jeho ostatky.

Nejprve bych však rád čtenáře trochu seznámil s osobou tohoto národovce. Narodil se 16. července 1778 v Solnici, kde se vyučil kupcem, aby převzal živnost po otci. Po takovém životě však netoužil, a tak se roku 1813 stal raději vojákem, přičemž od vojína povýšil až na šikovatele, aby nakonec svoji kariéru zakončil jako učitel na plukovní škole v Josefově, zřízené při pěším pluku Alberta hraběte z Guylay (pozdějším pěším pluku č. 21). Když na této škole skončil a armádě dal po 10 letech jednou provždy vale (z vojny mu měl údajně pomoci sám Josef Dobrovský), věnoval se mnemonice, strojnictví a rozhodl se svým dílem zapsat do dějin české literatury. Mnohé znalosti získal samostudiem, neboť měl až fotografickou paměť. Zmiňme, že se rychle naučil třeba latině, aniž by k někomu docházel, a takto to bylo s většinou jeho vědomostí. V roce 1813 vydal v Hradci Králové "Zpěv českých bojovníků", o 2 roky později "Písně vojenské" a vedle "Michanic" skládal veršované "Mravomluvy" a "Mudromluvy", jež měly prostřednictvím různorodých zábavných textů sloužit výchově obyvatel. Kromě toho publikoval některé humoristické a satirické povídky, básně a bajky v "Prvotinách pěkných umění", "Čechoslavu", "Dobroslavu", "Milozoru", "Příteli mládeže", "Vídeňských listech", "Poutníkovi", "Hyllosovi", "Květech" a v "Jindy a nyní", neúspěšně se pokusil být rovněž dramatikem ("Kaša a Bivoj") a při klavíru skládal nápěvy k písním. Nejvíce však na sebe upozornil "Ódou k jmenovinám Jeho Veličenstva Alexandra I." (1814). Jako zanikly vědomosti o jeho díle, tak se ztratily ze světa jeho různé vynálezy - Plavno ("stroj, v němž lehce přes vodu plovati lze a každé potopení se nemožné jest"), Hasič ("stroj, jímž se voda do ohně ne pramenem, nýbrž hromadou házeti může"), Hubice ("stroj ku potírání vojsk nepřátelských a vyhubení měst, bez užívání prachu"), Dmýchavka ("stroj ku posunování těžkých věcí") a Dělo ("studeným železem k vypálení bez prachu"), které nemohl kvůli své hmotné nouzi mnohdy úplně dokončit a ani komisi c. k. dvorskou radou válečnou zřízenou se nezdály něčím zajímavými. Snažil se stát učitelem, ale nikomu nebyl dost dobrým. V letech 1828-1829 dokonce strávil nějaký čas u nakladatele J. H. Pospíšila v Hradci Králové, odkud se na prosby a sliby své sestry a švagra přestěhoval do Plzně. Když zjistil, že byl opětovně oklamán, navrátil se zpět do Jaroměře, kde zemřel 25. dubna 1838, i když v různých pramenech nalezneme řadu alternativních dat jeho úmrtí (15. dubna, 1. května). I jeho konec nebyl slavný, neboť byl na hřbitov odvezen pouze na trakaři, pohřben byl poblíž domku hrobníka a navíc po sobě zanechal nezaopatřenou vdovu se 4 nezletilými dětmi, z nichž nejmladšímu Viktorinovi byly teprve 4 roky.

Svého času byla tato osoba středem zájmu a teprve po její smrti začal postupně ochabovat tak, že dnes tuto osobnost málokdo již po jménu zná. Přitom ještě P. Josef Liboslav Ziegler o něm říkával, že "minou věkové, než se opět narodí muž, jako byl Michal Silorad Patrčka" a zvěčněn byl také v Jiráskově "F. L. Věkovi". Ještě než se tak stalo, bylo znenadání oprášeno jeho jméno a v roce 1845 se objevily první snahy o zřízení jeho pomníku, neboť Josef Stráník vydal u J. H. Pospíšila veselohru "Pošta na Sebranici", jejíž výnos měl být věnován na zbudování Patrčkova pomníku. Následně se jaroměřská Občanská beseda rozhodla zřídit pamětní desku na domě, kde svého času žil, ale když bylo zjištěno, že byl již dávno předtím zbourán, nad vším se opět uzavřela voda. Teprve později bylo v Solnici utvořeno "Družstvo Patrčkovo" s obdobným nápadem. Ten byl završen 21. srpna 1887 slavnostním odhalením pamětní desky na domě čp. 26.

V samotné Jaroměři se však dlouho nic nedělo, i když Patrčkova dcera Bibiana byla manželkou purkmistra Františka Bolecha (v tomto úřadu strávil období let 1849-1864), pokud nepočítáme návrh Muzejní komise města Jaroměře z roku 1912 o pojmenování ulice, kde stával jeho domek, Patrčkovou ulicí. O vzniku pomníku na bývalém hřbitově u sv. Jakuba, jenž byl slavnostně odhalen 28. října 1929 (nikoliv v roce 1928, jak se mnohdy traduje; jeho základ původně zřídil na své zahradě notář Karel Exner z čp. 59, a to někdy mezi lety 1855-1865, alespoň podle profesora státní reálky Václava Nováka), píše Václav Hejna ve svých "Vzpomínkách ze staré i nové Jaroměře" toto: "V parčíku tomto nalézá se nyní pomník v Jaroměři zemřelého českého vlastence, básníka a spisovatele Michala Silorada Patrčky. Pomník tento stával v zahradě notáře Exnera a dosud je na něm zříti heslo »Stínům národovců.« K žádosti musejního spolku pro věčnou paměť byl pomník majiteli zahrady, manžely Vanickými, veřejnosti darován. Na čelné straně k silnici čteme nápis: »Památce národního buditele a spisovatele Michala Silorada Patrčky.« Narozen v Solnici 21. července 1787, zemřel v Jaroměři dne 25. dubna 1834, který na tomto místě, bývalém hřbitově po strastiplném životě nalezl věčného klidu. Na bočné straně: Věnovali manželé Vanický 1929. Na druhé straně: Postaveno obcí Jakubského předměstí. (Polický o Patrčkovi v knize o Jaroměři.)"

Zpráva o vybudování pomníku se dostala i na stránky celostátního tisku, např. "Československá republika" napsala 15. ledna 1929 toto: "Pomník českému buditeli M. S. Patrčkovi v Jaroměři. Museální komise v Jaroměři se usnesla označiti důstojně místo na hřbitově u kostela sv. Jakuba, kde je pochován český buditel a spisovatel Michal Silorád Patrčka, známý také z Jiráskova "F. L. Věka". Bude použito sloupu, jejž kdysi na svojí zahradě s devisou "Mrtvým vlastencům" zřídil notář Exner. Tak se dočká český buditel Patrčka, narozený v Solnici r. 1787, přítel Krameriův, Hankův atd., 90 let po své smrti památníku. Bylo by jistě důstojno vybudovati mu v dohledné době pomník nový."

Za 2. světové války se však pomník stal trnem v oku německým okupantům, a tak z něj byla nakonec odstraněna skleněná deska s výše zmíněným nápisem. K jejímu novému zřízení dala podnět muzejní komise města Jaroměře za podpory místního MNV. Nová deska z bílého kararského mramoru byla na pomník připevněna při jeho opravě v roce 1949 a byla opatřena novým textem, který se podobal tomu původnímu: "Památce národního buditele a spisovatele Michala Siloráda Patrčky * v Solnici dne 21. 7. 1787, † v Jaroměři dne 25. 4. 1838. který na tomto místě - bývalém hřbitově po strasti plném životě nalezl věčného klidu."

Byl to tehdy malý zázrak, který však byl způsoben tím, že tehdejší ministr školství a národní osvěty prof. PhDr. Zdeněk Nejedlý byl velkým obdivovatelem díla Aloise Jiráska, a právě v něm byl Patrčka zmíněn, jak již bylo dříve povězeno. Navíc, když byl přímo renesančním člověkem, jemuž nebylo dáno kvůli chudobě svůj talent řádně uplatnit, a tak šel zaškatulkovat do tehdejších osnov třídního boje. Od té doby se však s ním mnoho nedělo, až na drobné opravy, i když byl spíše ponecháván svému osudu. Výraznější úpravu a vyčištění zažil až roku 2007 v souvislosti s výročím 220 let od Patrčkova narození. 16. června 2007 byl navíc tento prostor nazván právě po této osobnosti (Park M. S. Patrčky).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.357, 15.927)
Poslední aktualizace: 2.3.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Jaroměř

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,1km od místa

Příspěvky z okolí Pomník Michala Silorada Patrčky v Jaroměři

Muzeum magie
Muzeum magie
Muzeum
Úvodní část uvádí vznik představ o nadpřirozenu, vznik kouzel a magických praktik. Muzeum dále uvádí doklady o historii českých kočovných kouzelných divadel a dokumentuje osobnosti…
0.1km
více »
Jaroměř - kostel svatého Jakuba
Jaroměř - kostel svatého Jakuba
Kostel
Kostel svatého Jakuba byl vystavěn před rokem 1347 a pozdně goticky přestavěn v první polovině 16. století. Výrazně přestavěn po požáru v roce 1670, kdy byla zbarokizována věž. Ve 2. polovině 19. století zrušen okolní hřbitov a nechybělo mnoho, byl by zbořen i kostel.
0.4km
více »
Muzeum magie v Jaroměři
Muzeum magie v Jaroměři
Muzeum
Muzeum magie je zajímavým cílem v Kladském pomezí a unikátem nejen tuzemským, ale také evropským. Muzeum je rozděleno do tří částí. První se věnuje vzniku představ o nadpřirozenu, kouzel a…
0.4km
více »
Jaroměř - kostel sv. Jakuba
Jaroměř - kostel sv. Jakuba
Kostel
Kostel sv. Jakuba je na předměstí byl založen ve 14. století, připomíná se roku 1374. V 16. století, zřejmě v roce 1530 byl pozdně goticky přestavěn. Roku 1670 kostel vyhořel a následně byl barokně upraven, pozdně gotické portály se však dochovaly. To, že kolem kostela býval původní jaroměřský hřbitov připomíná pomníček M. S. Patrčky, který byl zakladatelem prvního kouzelného…
0.4km
více »
Jaroměř - most s kapličkou
Jaroměř - most s kapličkou
Most
Zajímavá jaroměřská památka, kterou je nenápadný most s kapličkou, se nalézá v Havlíčkově ulici, cca 200 metrů od Chrámu Sv. Mikuláše. Historie mostu sahá do 14, století, kdy zde byl postaven most kamenný. V původ…
0.6km
více »
Jaroměř - sv. Jan Nepomucký
Jaroměř - sv. Jan Nepomucký
Socha
Cca 50 metrů východně od chrámu sv. Mikuláše se nalézá zajímavá Socha sv. Jana Nepomuckého. Nejedná se však o původní dílo, které pocházelo zřejmě z dílny Jiřího Pacáka z období kolem roku 1740. Současná replika je prací Antonína Wagner ze Dvora Králové. Slavnostní vysvěcení obnovené sochy se uskutečnilo dne 17. června 2011. Originální dílo je uloženo v lapidáriu v bastionu č.…
0.7km
více »
smírčí kříž Libina
smírčí kříž Libina
Kříž
Smířčí kříž Libina Většina lidí naštěvuje hrady,zámky,vrcholy,rozhledny ale sakrální památky asi mnohem méně.A na Náchodsku jich je celkem dost,jmenují se Smírčí kříže,které se stavěly dalo by se říct za trest.Takže my naštívíme jeden z nich který najdete pod horou Libina(309 m.n.m) nedaleko Jaroměře.Kdysi se v tomto okolí stala…
0.7km
více »
Jaroměř - chrám sv. Mikuláše
Jaroměř - chrám sv. Mikuláše
Chrám
Chrám sv. Mikuláše je nejstarší stavbou ve městě, je cennou památkou české lucemburské a vladislavské gotiky. Založen byl počátkem 14. století a stal se součástí Městského opevnění, dostavěn byl v druhé polovině 15. století. Do dnešní podoby byl upraven při rekonstrukci počátkem 20. století. Hlavní oltář s obrazem sv. Mikuláše pochází z let 1770-72, řezbářská výzdoba je dílem…
0.8km
více »
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Zvonice
Městská brána se zvonicí se nachází na konci východní strany náměstí v sousedství Chrámu Sv. Mikuláše. Na bráně je umístěna barokní jezdecká socha sv. Václava z roku 1707. Bránou ve středověku procházela tzv. polská cesta.
0.8km
více »
Jaroměř - Turistické informační centrum
Jaroměř - Turistické informační centrum
Infocentrum
Jaroměřské informační centrum, kde návštěvník o městě a okolí najde vše potřebné, se nachází v budově městského úřadu na náměstí Československé armády 16. V infocentru je možno získat turistickou známku č. 1349 - …
0.9km
více »
Masarykovy sady v Jaroměři
Masarykovy sady v Jaroměři
Park
Tato lokalita je dodnes nazývána jako „Ostrov“ či „Na Ostrově“, a to proto, že od nepaměti skutečně bývala ostrovem, který se rozkládal mezi tokem řeky Labe a Mlýnským náhonem, který vedl z Labe vodu na mlýn čp. 1…
0.9km
více »
Jaroměř - Mariánský sloup
Jaroměř - Mariánský sloup
Pomník
Mariánský sloup postavený v letech 1723-1727 je největší dominantou dnešního náměstí ČS armády. Je dílem Matyáše Bernarda Brauna a jeho sochařské dílny (R. Thényho a J. Pacáka). V 90. letech minulého století byly…
0.9km
více »
Jaroměř - Masarykovy sady
Jaroměř - Masarykovy sady
Park
Masarykovy sady (městský park) se nachází na pravém břehu Labe v lokalitě Na ostrově. Park byl založen v roce 1886 při dostavbě sousední Masarykovy školy (v té době chlapecká). Na místě, které je označeno Velkým balvanem stával původní pomník T.G.Masaryka, nejprve byl v roce 1940 zničen fašisty, v roce 1953 i komunisty. Současný pomník T.G.M. se nachází na okraji sadů u…
0.9km
více »
Jaroměř - železný most přes Labe
Jaroměř - železný most přes Labe
Most
Železný most přes Labe, který spojuje centrum města s částí zvanou Na ostrově, byl dle štítku zhotoven v roce 1884. Boční lávka byla věnována veřejnosti Občanskou záložnou v roce 1931. Dnes most slouží pouze pěším…
1km
více »
Jaroměř - náměstí ČS armády
Jaroměř - náměstí ČS armády
Náměstí
Náměstí ČS armády v Jaroměři je lemováno renesančními a barokními domy s podloubím na severní straně. Na domě čp. 61 je dochován vstupní portál z roku 1568. Budova radnice je původně renesanční ze 16. století, do …
1km
více »
Jaroměř - Tyršův most přes Labe
Jaroměř - Tyršův most přes Labe
Most
Tyršův most přes Labe se nachází v místě staršího řetězového mostu, který byl postaven v letech 1831 - 33, tehdy patřil mezi první řetězové mosty v Evropě. V roce 1884 byl řetězový most rozebrán a nahrazen příhrad…
1.1km
více »
Jaroměř - Boučkovo loutkové divadlo
Jaroměř - Boučkovo loutkové divadlo
Zábava, atrakce
Jaroměřské loutkové divadlo je se svou stálou loutkovou scénou jednou z nejstarších v českých zemích. Jeho historie spadá do roku 1918, zakladatelem divadla byl učitel Rudolf Bouček, po kterém bylo v roce 1936 poj…
1.2km
více »
Jaroměř - Městské divadlo
Jaroměř - Městské divadlo
Zábava, atrakce
Městské divadlo sídlí v nejvýznamnější secesní budově ve městě, v dříve zvané Fügnerově sokolovně, která byla postavena dle projektu J. Podhajského v letech 1901-03. Budova byla též zvána jako Sokolský dům, pro úč…
1.2km
více »
Městské muzeum v Jaroměři
Městské muzeum v Jaroměři
Tipy na výlet
Jaroměř je snadno dostupná, leží na hlavní silnici Hradec Králové – Náchod , jezdí tudy vlaky a místní do muzea můžou dojít pěšky, my jsme se v muzeu zastavili při našem výletu do horního Polabí. Cílem výletu je návštěva Městského muzea Jaroměři, najdeme jej na Husově ulici č.295. Muzeum není obzvlášť obrovské, tak se to dá vydržet i bez občerstvení, jinak v desetitisícovém městě nějakou ho…
1.4km
více »
Jaroměř - Městské muzeum - Wenkeův dům
Jaroměř - Městské muzeum - Wenkeův dům
Muzeum
Jaroměřské Městské muzeum se nachází v bývalém obchodním domě A. Wenke a syn (tzv. Wenkeův dům). Dům byl postaven v letech 1910-11 dle projektu architekta Josefa Gočára a je památkově chráněn. Předsazené prosklené průčelí tu má evropské prvenství. Městské muzeum, které bylo založeno v roce 1883 sídlí ve Wenkeově domě od roku 1947. V muzeu se konají sezónní výstavy a je zde…
1.4km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
1.4km
více »
Obrázky (nejenom) z Broumovska – Wenkeův dům v Jaroměři
Obrázky (nejenom) z Broumovska – Wenkeův dům v Jaroměři
Zajímavost
Proč neudělat své ženušce radost a nevzít ji na nákupy. Tak nějak uvažuji při cestě z Broumovska domů. Ale obchodní dům „A. Wenke a syn“ už moc zboží na prodej nemá, i když mají otevřeno. Wenkeův dům, architektoni…
1.4km
více »
Putování krajem M. B. Brauna a Babičky Boženy Němcové
Putování krajem M. B. Brauna a Babičky Boženy Němcové
Cestopisy
Druhý víkend v září jsem absolvoval tradiční cyklovýlet po památkách zemí českých. Jen střední Čechy tentokrát nahradily ty východní a Milana Bob. Klesla také přístupnost jednotlivých…
1.8km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, kterou je podzemní labyrint chodeb. Ten je dlouhý několik kilometrů a pro zájemnce prohlídky bude jistě velice poučné, vyzkoušet si na vlas…
2.3km
více »
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Kostel
Původně vojenský posádkový kostel Nanebevstoupení Páně se nalézá ve východní části Masarykova neměstí. Postaven byl v empírovém stylu v letech 1805-1810 podle projektu ing. Hatzingera a hraběte ď Andreise. Základní kámen byl slavnostně položen 22. dubna 1805, vysvěcení kostela se uskutečnilo 8. září 1811. Na počest císaře Františka II byly nad portál průčelí umístěna deska s…
2.3km
více »
Josefovská pevnost
Josefovská pevnost
Tipy na výlet
Míříme do východních Čech, cca 25 km severovýchodně od Hradce Králové, za poznáním jedné z našich nejvýznamnějších fortifikačních památek ,do pevnostního města Josefov. Jedeme za poznáním jedné z našich nejvýznamn…
2.3km
více »
Josefov - kašna
Josefov - kašna
Kašna
Kašna s figurální výzdobou od Josefa Malínského z roku 1817 se nachází uprostřed dnešního Masarykova náměstí, bohužel mezi jízdními pruhy silnice... Místo, kde Kašna stojí bylo geometrickým středem pevnosti, od kt…
2.4km
více »
Pevnost Josefov
Pevnost Josefov
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov najdeme v severovýchodních Čechách, nedaleko Jaroměře, u Josefova. Habsburská monarchie prošla v letech 1756 až 1763 tzv. Sedmiletou válkou s výbojným Pruskem. V této válce císařovna Marie Terezie …
2.4km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
2.5km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
5.1km
více »