TURISTIKU PODPORUJÍ
61 508 turistů a cestovatelů
111 193 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 379 910,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Pomník Karla Václava Raise v Lázních Bělohradě

Turistické cíle Pomník

Pomník K. V. Raise (Lázně Bělohrad)
Pomník K. V. Raise (Lázně Bělohrad)  •  Fotografie (3)  • Foto: Boris-Jelínek
Pomník K. V. Raise (Lázně Bělohrad)

Spisovatele Karla Václava Raise není třeba vůbec představovat, protože o něm bylo již mnoho napsáno, jeho jméno zaznívá ze školních škamen a známý je zejména svojí tvorbou, v níž popisoval především tvrdý život prostého člověka na podkrkonošském a hlineckém venkově, takže je dostatečně známý. Nešlo však jen pouze o vylíčení těchto strastí, protože v jeho knihách můžeme nalézt autorovy názory na úlohu venkovských žen, vylidňování venkova na úkor velkoměst, poměr rodičů k dětem a opačně a roli učitele na vsi.

Protože se narodil 4. ledna 1859 v Lázních Bělohradě, bylo od počátku jasné, kde musí stát vzpomínka na něj. Dlouhou dobu se o této věci hovořilo, ale sám autor nebyl takovýmto věcem nakloněn, a tak se muselo počkat až na dobu po jeho smrti. Jakmile zemřel 8. července 1926 na Královských Vinohradech, kde působil od roku 1899 jako ředitel měšťanské školy, došlo k oprášení původních plánů, i když ne úplně hned, neboť mnozí byli z jeho úmrtí roztrpčeni a zasmušilí, takže s nimi nebylo řeči. A jejich realizace se opět ocitla v rukou Občanské záložny v Bělohradě, přesně jako v jiných významných věcech ohledně tohoto města. Zmíněnou korporací byla vyhlášena sbírka na zhotovení pomníku, ve spolupráci s obcí bylo hledáno vhodné místo k jeho umístění a stejně tak se stalo oříškem, aby byl nalezen vhodný tvůrce Raisovy busty. Ale abychom nebyli nespravedliví, tak spolu s Občanskou záložnou v Bělohradě úzce spolupracovali přátelé a čtenáři K. V. Raise, celá čtenářská obec po celé ČSR a samozřejmě též vedení města, které dalo na tento účel okamžitě 5 000 Kč. Tito jmenovaní se sešli v rámci Komitétu pro uctění památky spisovatele K. V. Raise a ten vydal provolání, v němž byla zdůrazněna povinnost veřejnosti uctít světlou památku tohoto literárního velikána postavením pomníku v jeho rodišti. Jedním z těch, jež ho podepsali, byl čestný předseda komitétu RNDr. Cyrill Purkyně.

Dát nějakou tu korunu na Raisův pomník, to tedy bylo skoro nepsaným zákonem. Nebylo člověka, spolku či úřadu, jež by se takto nezasloužil o jeho vznik. Určitý obnos darovali rovněž jeho přeživší spolužáci, kteří spolu s ním v roce 1877 absolvovali učitelský ústav v Jičíně. Oproti jmenovanému roku jich z 19 zbylo jen 11 a 9 z nich se sešlo 10. října 1927 v Jičíně, aby zavzpomínalo na svá školní léta. Jednalo se o: Josefa Bejra, řídícího učitele ze Skřivan, Františka Fajkse, řídícího učitele ve výslužbě z Kněžmostu, Josefa Frantala, řídícího učitele ve výslužbě z Radlic, Jaroslava Kurku, odborného učitele ve výslužbě z Lázní Bělohradu, Ferdinanda Šimáčka, řídícího učitele ve výslužbě z Bělé pod Bezdězem, Josefa Šlengera, řídícího učitele ve výslužbě z Chomutic, Josefa Špringera, řídícího učitele ve výslužbě z Hořic v Podkrkonoší, Františka Zelinku, řídícího učitele ve výslužbě z Turnova a Bohumila Jebavého, řídícího učitele ve výslužbě v Jičíně. Do konce října 1927 se takto vybralo 41 167 Kč (město Užhorod 100 Kč, městys Pecka 200 Kč, okresní správní komise v Novém Bydžově 200 Kč, nakladatelství F. Topiče v Praze 200 Kč, Osvětová komise v Lázních Bělohradě 300 Kč, Okresní hospodářská záložna v Nové Pace 300 Kč, firma F. Goldschmidt v Lázních Bělohradě 500 Kč, okresní správní komise v Nové Pace 1 000 Kč, Alois Jirásek 1 000 Kč, Česká grafická unie v Praze 1 000 Kč), takže k úhradě nákladů zbývalo již jen 12 000 Kč.

Jako vhodná lokalita byl určen sad u Fričova muzea, za autora bronzové busty v dvojnásobné velikosti (spolu s podstavcem 4 m) byl nakonec vybrán akademický sochař a novopacký rodák prof. Bohumil Kafka, jenž vedle všech fotografií a portrétů využíval i filmové nahrávky, které byly zhotoveny AB filmem v režii Antonína Vlase (viz https://encyklopedie.praha2.cz/osobnost/1616-antonin-vlas), a o protektorát nad slavnostním odhalením Raisova pomníku byl požádán Alois Jirásek, jenž ho následně přijal. Model busty byl dohotoven v lednu 1928 a následně došlo k jejímu odlití v Bartákově závodě v Hrdlořezích. Podstavec ze žuly naopak zhotovil sochař Josef Bílek z Vojic. Nic tedy nebránilo konání slavnostního odhalení pomníku, jež bylo určeno na 15. července 1928 (viz http://www.lazne-belohrad.cz/soubory/brozury/pdf/LB_historie_BROZ.pdf), přičemž v předvečer před ní byla sehrána Raisovým ochotnickým divadlem "Vojnarka".

Následujícího dne dopoledne procházela městem hudba a odpoledne byl uspořádán velkolepý průvod v čele se selskou jízdou a dvojřadem praporů a korouhví, za nimiž následovaly místní spolky (TJ Sokol, SDH, DTJ), živnostníci, učitelstvo a všichni další účastníci. Čestnou stráž u zahaleného pomníku drželi místní legionáři. Sama slavnost byla zahájena uvítáním odborného učitele ve výslužbě Jaroslava Kůrky, jenž byl nejen Raisovým spolužákem, ale i předsedou slavnostního komitétu. Po zapění Smetanova slavnostního sboru pronesl slavnostní řeč prof. František Tomek z Nové Paky, který v ní promluvil o literární činnosti K. V. Raise a zhodnotil jeho význam pro český národ a jeho literaturu. Během jeho řeči byla z bronzového poprsí na mramorovém podstavci s jednoduchým nápisem: "K. V. RAIS" sňata rouška a pěvecký sbor zapěl skladbu "Ó vlasti má!" (též známou jako "Na vlasť"). Následně došlo k přečtení omluvných dopisů, mezi nimiž bylo i psaní protektora slavnosti Aloise Jiráska. Po hlučném provolání slávy Aloisi Jiráskovi byl schválen podnět, aby mu byl zaslán pozdravný projev s přáním brzkého uzdravení. Poté promluvil ještě Eduard Kaizl za nakladatelství "Unie", Aug. Seifert za Národní radu československou, Josef Hakl z Tikova za hořickou správní komisi, Antonín Wimmer za učitelskou obec, Jan Hakl za bělohradské studující, Petr Fingal za "Máj", Josef Kepl za okresní správní komisi v Nové Pace, Josef Vítězslav Šimák za Akademii věd a prof. RNDr. Cyrill Purkyně. Po doslovu odborného učitele ve výslužbě Jaroslava Kůrky převzal pomník do ochrany a péče obce starosta města Josef Pech. Po přednesu příležitostné básně pak byla slavnost ukončena zapěním státních hymen.

Od té doby tedy můžeme na tomto místě vidět onen pomník, protože K. V. Rais naštěstí nevadil žádnému z totalitních režimů. Jelikož byl zhotoven kvalitně a z poctivých materiálů, nebylo potřeba s ním mnoho dělat, pokud nepočítáme několik jeho očištění v průběhu existence pomníku.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.427, 15.583)
Poslední aktualizace: 2.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Lázně Bělohrad

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,4km od místa

Příspěvky z okolí Pomník Karla Václava Raise v Lázních Bělohradě

trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Trasa
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise je rozdělena do dvou částí, první část tvoří okruh z Lázní Bělohrad na Byšičky a zpět. Částí druhou je trasa Lázně Bělohrad - Zvičina, do které odbočíme u Annamariánských lázní…
0.1km
více »
Zámecký park v Lázních Bělohradě
Zámecký park v Lázních Bělohradě
Park
Jak již sám název tohoto parku napovídá, tak vznikl v souvislosti s výstavbou zámku (přestavba tvrze na barokní zámek podle plánů Johanna Blasia Santiniho-Aichla byla zahájena kolem roku 1720 Bertoldem Vilémem z V…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Památník
Památník K. V. Raise nachází na severní straně parku v budově zámecké oranžerie, která byla postavena roku 1831. Oranžerie sloužila k pěstování okrasných květin a jižních plodů. Na památník byla oranžerie přebudov…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Chodník, naučná stezka
Lapidárium se nachází nedaleko Památníku K. V. Raise v Zámeckém parku. Vrchnostenské mezníky z 18. století jsou rozmístěny kolem barokní sochy vzpřímeného lva s přilbicí z roku 1720, který je symbolem městského znaku.
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - zámecký park
Lázně Bělohrad - zámecký park
Park
Jak název napovídá park se nachází u areálu bývalého zámku k jehož zadní části přiléhá. Park je dále ohraničen zadní stranou řady domů z náměstí K.V.Raise vč. Lázeňského hotelu, který byl postaven v letech 1893-9…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - Byšičky
Lázně Bělohrad - Byšičky
Trasa
Trasa z Lázní Bělohrad k poutnímu kostelíku sv. Petra a Pavla je pohodovou odpočinkovou trasou. Od turistické orientace u náměstí K. V. Raise se dáme po žluté značce kolem lázeňských domů do parku Bažantnice. Po o…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Zvičina
Lázně Bělohrad - Zvičina
Trasa
Cesta z Lázní Bělohradu k vrcholu Zvičiny „kopíruje“ naučnou stezku Po stopách K.V.Raise, vedena je po stávající žluté značce. Na konci Lázní Bělohrad se u rybníku Pardoubek vydáme k obci Brtev, od které se nabízí…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Pecka
Lázně Bělohrad - Pecka
Trasa
Z Bělohradského náměstí K. V. Raise se vydáme severně po modré značce do Dolní Nové Vsi, ve které opustíme asfalt a lesem stoupáme do Bukoviny u Pecky. Za Bukovinou nás čeká Krkonošská vyhlídka, jak její název nap…
0.2km
více »
Z Lázní Bělohrad na Pecku trochu jinudy
Z Lázní Bělohrad na Pecku trochu jinudy
Trasa
Jedna trasa z Lázní Bělohrad na Hrad Pecka už tu je, tato je velice vhodná pro vytvoření okruhu a je jedno, která trasa se použije pro cestu na hrad a která pro cestu zpět. Trasa vychází z náměstí K. V. Raise po s…
0.2km
více »
turistické rozcestí Lázně Bělohrad - náměstí K.V.Raise
turistické rozcestí Lázně Bělohrad - náměstí K.V.Raise
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v dolní části náměstí K.V.Raise v Lázních Bělohrad, ukazuje turistům cestu do několika směrů. Po zelené značce ve směru Ostroměř - Lázně Bělohrad, po značce červené ve směru…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Náměstí
Centrální Bělohradské náměstí nese název po slavném rodákovi K. V. Raisovy. Náměstí dominuje budova Lázeňského hotelu, který byl postaven v letech 1893-1894. Budova byla centrem společenského života a sloužila i j…
0.2km
více »
Relaxace v resortu Tree of Life v lázních Bělohrad
Relaxace v resortu Tree of Life v lázních Bělohrad
Rekreační oblast
Občas mě přepadne pocit, že jsem unavená a vyčerpaná a Vyhlídka dovolené je v nedohlednu. Každodenní pracovní povinnosti člověka vysilují, a když se k tomu ještě přidá nevlídné počasí, tak j…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
Směřujeme do kouzelného podkrkonošského města Lázně Bělohrad. Město bylo do 16. století známo jako Nová Ves.  Bulou císaře Karla VI z roku 1722 byla ves povýšena na městys s názvem Bělohrad. Největší rozvoj města …
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Malé náměstí
Lázně Bělohrad - Malé náměstí
Náměstí
Malé náměstí se nachází mezi Fryčovým muzeem a náměstím K. V. Raise. Na náměstí se nachází zachované dřevěné domky z 19. století a Mariánský sloup z roku 1657. Sloup, který je zakončen dvojitým křížem byl místními nazýván Benedikt. Náměstím prochází červená a zelená turistická značka.
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Třetí strana
Lázně Bělohrad - Třetí strana
Ulice
Třetí strana - ulice při levém břehu řeky Javorky, ve které se nachází několik roubených stavení podkrkonošského typu s malým loubím. Název ulice je odvozen od pořadí ulice od náměstí, tedy třetí řada. Ulice byla,…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Fričovo muzeum
Lázně Bělohrad - Fričovo muzeum
Muzeum
Fričovo muzeum se nachází cca polovoně cesty mezi kostelem a náměstím K. V. Raise. Založeno bylo v r. 1904 z podnětu paleontologa a profesora zoologie Karlovy university Dr. Antonína Fryče, který se léčil v místní…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Finkův dům
Lázně Bělohrad - Finkův dům
Dům, budova
Sgrafity zdobený Finkův dům se nalézá v ulici III. strana u říčky Javorky. Na domě se také, krom sgrafit, nachází podobizny Jindřicha Fugnera, Karla Havlíčka Borovského, Františka Palackého a Miroslava Tyrše. Finkův dům byl postaven v místech, kde stával rodný dům hudebního skladatele Karla Moora jehož pamětní deska se na domě také nachází. Foto bude…..
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - informační centrum
Lázně Bělohrad - informační centrum
Infocentrum
Nové TIC bylo otevřeno na novém Městském úřadě, 22. dubna. Návštěvníci turistického informačního centra mohou získat podrobné informace o zajímavých kulturních i přírodních pamá…
0.3km
více »
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka K. V. Raise o celkové délce 15,8 km vás provede Raisovým krajem. Shlédnete zde nádherné krajinné scenérie, historické památky i památky lido…
0.3km
více »
Památník K.V.Raise-Lázně Bělohrad
Památník K.V.Raise-Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
Jedeme se podívat do Lázní Bělohrad na Novopacku. Jako dopravní prostředek jsme zvolili vlastní auto, proto jedeme nejprve do Nové Paky a následně do cíle našeho výletu.   Mezi nejslavnější lákadla města patří zd…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Trasa
V Ostroměři necháme auto, sedneme do vláčku směr Stará Paka, ujedeme dvě zastávky a jsme na začátku naší pěší túry v Lázních Bělohrad. Před nádražím začíná modrá značka, po které bychom se d…
0.4km
více »
Železniční stanice v Lázních Bělohradě
Železniční stanice v Lázních Bělohradě
Žel. stanice
Železniční spojení přinesla do těchto míst Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB), jež zřídila odbočnou trať z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře, která byla v roce 1871 prodloužena ke Staré Pace, Martinicím v Krkonoš…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Socha
Pomník sv. Jana Nepomuckého na soklu z pískovcových kamenů se nachází na Jiráskově nábřeží na pravém břehu Javorky. Tj, cca 100 metrů od Malého náměstí a 200 metrů od Náměstí K.V.Raise. Kolem prochází červená a zelená turistická značka.
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - Nová Paka
Lázně Bělohrad - Nová Paka
Trasa
  Když už jsem ve svém nedávném příspěvku vysvětlil, proč naše trasy tak často končí v Nové Pace (viz https://www.turistika.cz/trasy/borovnicka-pecka-nova-paka), přidám popis další trasy se…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Městečko
Lázně Bělohrad leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Jičín. Lázeňské město bylo postaveno na obou březích řeky Javorky. V nedalekém okolí města se zvedají zalesněné stráně kopců. U východního okraje…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - městské kino, sokolovna
Lázně Bělohrad - městské kino, sokolovna
Dům, budova
Bělohradské městské kino se nachází v budově bývalé sokolovny. Jak vzhled budovy napovídá byla postavena v meziválečném období. Na vchodu do budovy je umístěna pamětní deska legionáře Jana Beneše. Kontakt: Městsk…
0.5km
více »
Lázně Bělohrad - kostel Všech svatých
Lázně Bělohrad - kostel Všech svatých
Kostel
Bělohradský barokní kostel Všech svatých byl postaven v letech 1689-1700 na místě kostela gotického, připomínaného roku 1354. Kostel najdeme při výjezdu z lázní Bělohrad směrem k Hořicím. Místem prochází cyklotrasa KČT č. 4096.
0.5km
více »
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Socha
Lázně Bělohrad patří mezi málo míst, které se může pyšnit sochou sv. Anežky České. Sochu dle návrhu Evy Procházkové vytesali studenti hořické sochařsko-kamenické školy Martin Gallas a Josef Knap. Posvěcení sochy se uskutečnilo u příležitosti 800 výročí narození nejvýznamnější představitelky panovnické dynastie Přemyslovců dne 30. října 2011. Slavnostní posvěcení sochy provedl…
0.6km
více »
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně
Když se řekne Bělohrad tak se každému vybaví pojem Lázně Bělohrad. Proslulost místních lázní byla taková, že roku 1905 byl městu přiznán oficiální název města Lázně Bělohrad. Na tradici dnes velmi úspěšně navazují…
0.7km
více »