Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bouzov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Pohádkový hrad Bouzov

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Hrad Bouzov založil pravděpodobně Budislav z Lešan okolo roku 1300. Ten na hradě sídlil do roku 1340, avšak jeho dědici jej prodali v tomto roce pánům z Vildenberka. Ti na hradě, který měl dosud velmi strohý charakter, vybudovali nový, na svou dobu výstavný palác.

V roce 1382 byl Beneš z Vildenberka z ekonomických důvodů přinucen Bouzov prodat moravskému markraběti Joštovi, který ustavil bouzovským správcem Procka Bůzovského z Vildenberka. Ten byl v té době nechvalně známým loupeživým rytířem. Boje mezi Joštem a jeho bratrem Prokopem se Bouzova nedotkly. Přesto bylo zesíleno hradní opevnění.

V roce 1396 postoupil markrabě Jošt Bouzov zemskému hejtmanu Heraltovi z Kunštátu. Rod pánů z Kunštátu vlastnil bouzovské statky následujících 70 let a zasloužil se i o rozšíření a opevnění hradu. Bouzov za nich dosáhl své současné rozlohy. Synové Heralta z Kunštátu neměli o Bouzovsko zájem a přenechali jej svému strýci Bočkovi z Kunštátu.

Roku 1422 vpadla na Moravu vojska vratislavského biskupa Konráda, která přišla na pomoc králi Zikmundovi proti husitům. Řada hradů, tvrzí a statků kališnických pánů byla tehdy obsazena a zničena. Dobýván byl neúspěšně i Bouzov. Význam rodu pánů z Kunštátu po husitských válkách dále stoupal a roku 1458 byl dokonce Viktorinův syn Jiří zvolen českým králem. Jiří svěřil v roce 1464 hrad svému věrnému stoupenci Zdeňku Kostkovi z Postupic.

Během česko-uherských válek, bylo bouzovské panství stejně jako větší část Moravy vypleněno Uhry a sám pan Zdeněk padl v bitvě u Zvole roku 1468. Bouzov pak drželi Albrecht Kostka z Postupic, bratr Zdeňkův (1468 – 1477), jeho syn Hrabiš (1477 – 1481), Jan ze Šelmberka (1481) a zejména Boček Kuna z Kunštátu (1481 – 1494), který výrazně přispěl ke konsolidaci poměrů na panství po česko-uherských válkách.

Od něj koupil zboží roku 1494 Hanuš Haugvic z Biskupic, který nechal na Bouzově roku 1499 vybudovat nový palác. Hanuš byl ortodoxním katolíkem, který nechal ze svých statků vyhnat kněze podobojí a nahradit kněžími katolickými. Jeho syn Václav Haugvic byl mírným pánem, který zmírnil povinnost roboty svým poddaným.

Roku 1546 Václav prodal hrad a později i panství Prokopu Podstatskému z Prusinovic. I on byl mírným pánem svým poddaným, ale na rozdíl od Haugviců nesmiřitelným vyznavatelem českobratrského vyznání. Vyhnal katolický klér a dosadil kněží své víry.

V roce 1558 zničil Bouzov požár. Hrad pak zůstal pustý až do roku 1617, kdy jej koupil a nechal opravit Bedřich z Oppersdorfu, hejtman knížectví opolského. Působí až komicky, že pan Bedřich jako katolík nechal kněží na svých statcích vyměnit potřetí …

Za třicetileté války byl Bouzov jednou z nemnoha pevných opor císařské armády v kraji. V roce Bouzov odolal dalšímu dobývání, tentokráte se o to pokusili Švédové. Leč to je poslední významná událost, kdy Bouzov v historii vystupuje jako pevnost.

Pan Bedřich z Oppersdorfu jej roku 1651 prodal a objekt začíná postupně chátrat. V roce 1696 jej od Františka z Hodic kupuje řád německých rytířů, který hrad vlastnil příštích téměř dvě a půl století. Po tuto dobu hrad pomalu dále chátral a na konci 19. století byl již téměř zříceninou.

V roce 1888 navštívil Bouzov rakouský arcivévoda Evžen, který jím byl okouzlen. Poté, co se stal velmistrem Řádu, vydal příkaz k obnově hradu. Rozsáhlá rekonstrukce byla započata v roce 1896 a trvala do roku 1910. Bouzov se tehdy stal oním „pohádkovým hradem“, který zná veřejnost dnes.

V roce 1925 byl inventář hradu částečně zestátněn a po krátkém intermezzu v letech 1939 – 1945, kdy na Bouzově sídlilo gestapo, přešel do vlastnictví státu úplně.

Hrad Bouzov byl postaven na skalnaté plošině na konci širokého ostrohu. Byl to malý jednodílný hrad o půdorysu nepravidelného oválu s 2,5 metry silnými zdmi s cimbuřím. Od ostatního ostrohu byl hrad oddělen na jihu příkopem a na této straně byla proražena i vstupní brána. K její obraně sloužil mohutný válcový bergfrit se zdmi 4 metry silnými. Hradní palác byl pouze dřevěný. Do roku 1350, za éry pánů z Vildenberka na Bouzově, vznikl při severní hradbě prostranný vícepatrový palác. Ten měl v přízemí hospodářské zázemí a v patře rytířský sál, ústřední místnost hradu. Hrad byl obehnán palisádou a před prvním příkopem bylo obdélníkové Předhradí, u kterého byla velká hospodářská budova a obydlí části služebnictva a posádky, pro něž nebyl dostatek místa v jádru hradu. Všechny objekty na Předhradí byly dřevěné s výjimkou hranolové věže na jihu, v jejímž přízemí byla brána přístupná přes příkop.

Když se vládu na Bouzově ujal Markrabě Jošt, vznikla hranolová věž s vlčí jámou, která nahradila původní jednoduchou bránu do jádra. Původní palisáda kolem jádra byla nahrazena nízkou parkánovou zdí. Za pánů z Kunštátu byla kamennou zdí nahrazena i hradba Předhradí. Předhradí obklopil parkán, na jehož nároží vznikly dvě dělostřelecké bašty. I odolnost hradby parkánu jádra byla zesílena baštami – šesti polookrouhlými a jednou hranolovou. Celý areál hradu byl obehnán novou okružní hradbou se čtyřmi polookrouhlými baštami a hranolovou baštou na jihu, v níž byla proražena brána. Z ní vedl 20 metrů dlouhý most, jehož poslední pětimetrová část byla padací, do věžové brány Předhradí. Nejstarší dřevěný palác byl nahrazen kamennou přístavbou k paláci pánů z Vildenberka - sem byl přemístěn i nový rytířský sál, zatímco velký sál starého paláce byl přeměněn na zbrojnici a prachárnu. V této době jej obýval i budoucí český král Jiří z Poděbrad.

Kostkové z Postupic přistavěli k jižní hradbě jádra nový palác (okolo roku 1470), který byl okolo roku 1550 doplněn o přístavek kuchyně v nádvoří.

Haugvicové se také snažili o vybudování pohodlného hradu, o čemž svědčí další palác přistavěný k východní hradbě jádra. Hlavní věž byla pohlcena zástavbou budov a ztratila svůj hlavní, obranný účel. Tuto situaci ještě zvýraznila výstavba Oppersdorfovského křídla po roce 1617; tato obdélná budova zcela vyplnila jižní část parkánu jádra a do své hmoty pojala vstupní hranolovou věž s vlčí jámou a částečně i baštu „Bůzovku“.

Další úpravy uskutečněné na hradě do počátku 20. století byly nepatrné. Zato rekonstrukce hradu v letech 1896 – 1910 byla mimořádně rozsáhlá a nákladná Zásahy do půdorysu byly ale pouze minimální. V nádvoří jádra byla zbořena stará kuchyně a nahrazena novou kaplí sv. Jiří a vnitřní hrad byl obohacen věžičkami spočívajícími na starých pilířích a základech, jejichž původnost je nejistá. Parkánová hradba Předhradí byla odstraněna a bašta první brány obestavěna válcovou a hranolovou věží. Bašty obvodové hradby areálu byly zvýšeny a samotná hradba mezi nimi a první branou byla opatřena dřevěným Ochozem, cimbuřím a střílnami. Dřevěný most vedoucí k druhé bráně nahradil most kamenný. Další změny, byť četné, již vedly spíše ke změně tvářnosti hradu a jeho přizpůsobením německým vzorům, což lze považovat za největší nedostatek jinak úspěšného projektu. Platí to např. o zakončení hlavní věže, která je se svojí výškou 58 m dominantou hradu.

Parkoviště pro auta je placené nedaleko vstupu do hradního areálu.

Provozní doba
Duben a Říjen
víkendy a svátky
9,00 – 16,00
začátek poslední prohlídky
Hrad se představuje 15,00
Hrad Bouzov (+ svatební) 14,30
Jak se staví "středověký" hrad 13,00
Hrad z ptačí perspektivy 15,00
Květen a Září
denně mimo pondělí
9,00 – 17,00
začátek poslední prohlídky
Hrad se představuje 16,00
Hrad Bouzov (+ svatební) 15,30
Jak se staví „středověký“ hrad 15,00 - pouze v SO a NE
Hrad z ptačí perspektivy 16,00 -pouze v SO a NE
Červen
denně mimo pondělí
9,00 – 18,00
začátek poslední prohlídky
Hrad se představuje 17,00
Hrad Bouzov (+ svatební) 16,30
Jak se staví „středověký“ hrad 16,00
Hrad z ptačí perspektivy 17,00
Červenec - Srpen

denně mimo pondělí 10,00 – 19,00
začátek poslední prohlídky
Hrad se představuje 18,00
Hrad Bouzov (+ svatební) 17,30
Jak se staví „středověký“ hrad 17,00
Hrad z ptačí perspektivy 18,00

Prohlídkové okruhy

Hrad se představuje
 • je vhodný pro rodiny s dětmi, školy a seniory
 • prochází reprezentačními prostorami hradu
 • délka: 40 -50 minut, kapacita: 30 osob
Trasa okruhu:

stará kancelář, jídelna velmistra, sloupová síň, lovecká síň, rytířský sál, kapitulní síň kaple, zbrojnice

Hrad Bouzov
 • je vhodný pro rodiny s dětmi, školy a seniory
 • prochází reprezentačními a obytnými prostorami hradu
 • délka: 60 - 70 minut, kapacita: 30 osob
Trasa okruhu:

stará kancelář, jídelny velmistra a hostů, sloupová síň, rytířská chodba s hostinskými pokoji a koupelnou, podsebití, Alžbětin palác s pokoji koadjutora, reprezentační pokoje velmistra, lovecká síň, rytířský sál, kapitulní síň, kaple, zbrojnice

Hrad Bouzov svatební
 • je vhodný pro rodiny s dětmi, školy a seniory
 • prochází reprezentačními a obytnými prostorami hradu
 • je nabízen v době konání svatebních obřadů v rytířském sále
 • délka: 60 - 70 minut, kapacita: 30 osob
Trasa okruhu:
stará kancelář, jídelny velmistra a hostů, sloupová síň, rytířská chodba s hostinskými pokoji a koupelnou, podsebití, Alžbětin palác s pokoji koadjutora, reprezentační pokoje velmistra, kaple, zbrojnice
Jak se staví "středověký" hrad
 • je vhodný pro fyzicky zdatné návštěvníky
 • seznamuje s technickým zázemím (zásobování vodou a teplem, komunikační systém) a s fortifikačními prvky
 • délka: 60 - 80 minut, kapacita: 15 osob
Trasa okruhu:
malý dvorek, umývárna, studená kuchyň, kuchyň, severní sklepení, kotelna, parkán, místnost pro kapelu, obranný Ochoz, kruhová místnost, tajná komůrka a schodiště, muzikantská komora, lodžie, ložnice a pracovna v Alžbětině křídle, podsebití, západní vyhlídka, půda, místnost nad padacím mostem
Hrad z ptačí perspektivy
 • výstup na věž není součástí žádné jiné trasy
 • prochází místnostmi a Ochozem věže hlásky
 • je přístupný pouze za příznivého počasí
 • délka: 30 - 40 minut, kapacita 15 osob
Trasa okruhu:
soudní síň, sádrové muzeum, kachlové muzeum, pokoje hlásného, Ochoz s jedinečnou vyhlídkou

Vstupné 2011

Plné Snížené Rodinné délka trvání
prohlídky
Hrad se představuje 40-50 min.
Výklad 120,- 90,- 330,-
Výklad s příplatkem za cizojazyčný výklad 160,- 130,- 450,-
Hrad Bouzov 60-80 min.
Výklad 150,- 100,- 450,-
Výklad s příplatkem za cizojazyčný výklad 190,- 140,- 570,-
Hrad Bouzov svatební 50-70 min.
Výklad 120,- 90,- 330,-
Výklad s příplatkem za cizojazyčný výklad 160,- 130,- 450,-
Jak se staví "středověký" hrad 100-120 min.
Výklad 150,- 100,- 450,-
Hrad z ptačí perspektivy 30-40 min.
Výklad 60,- 50,- 170,-

http://www.hrad-bouzov.cz/

http://www.castles.cz/hrad-bouzov/

Podobné příspěvky
Bouzov

POkud máte děti,chtěli byste si udělat krásný rodinný výlet,nemůžu vám doporučit nic jiného než návštěvu hradu Bouzov. Ceny tu jsou Krásné, za rodinné vstupné zde dáte něco málo přes 300. Dopravíte se sem v pohodlí vašeho autíčka. Natáčelo se zde také spoustu pohádek. A navíc-informace pro sběratele TZ- prodávají tu i nádherkou turistickou známku č. 214 :O)

Bouzov - hrad princezny Jasněnky

Hrad Bouzov byl založený na přelomu 13. a 14. století. Je to typické romantické sídlo s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči. Jsou zde také dva unikáty - padací mosty a padací mříž. Hrad Bouzov je vyhledávaným místem pro svatby, koncerty, vystavy a také pro točení filmů a pohádek.

Na trase s názvem "Hrad z ptačí perspektivy" se dostanete do komůrky princezny Jasněnky ze které uletěla tatínkovi. Nutno podotknout že před tím musíte vyšplhat mnoho schodů. Dále je na této trase k vidění soudní síň, jedna z místností je zaměřená na kachle, další na sádrové odlitky. Prohlídka trvá něco málo přes půl hodiny.

Další možností je prohlídka s názvem "Hrad Bouzov". Během této trasy je k vidění jídelna velmstra a hostů, Alžbětin palác, reprezentační pokoje velmistra, lovecká síň, rytířský sál, kaple, zbrojnice.
Pozor! Pokud půjdete na prohlídku hradu v době konání nějaké svadby budete ošizeni o rytířský sál, který je to nejhezčí na celém zámku.
Hrad Bouzov, známý z filmů i pohádek

Jistě všichni znáte například film Kopretiny pro zámeckou paní, byl natáčen na tomto nádherném pohádkovém hradě, stejně jako mnoho dalších filmů a pohádek. Kromě kostýmových prohlídek v průběhu sezóny, kulturních akcí se v prostorách hradu konají i svatební obřady. Tento romantický hrad ve střední Moravě otevírá po celou sezónu brány návštěvníkům. Můžete se zúčastnit i zde pořádaného tradičního jarmarku. Hrad Bouzov byl založen počátkem 14. stol. asi rodem pánů z Bouzova, postupem doby zde bydlelo více majitelů hradu.

V zámecké trase si prohlédnete 13 pokojů ve stylu bydlení nižší úřednické šlechty - modrý pokoj, zelený pokoj, růžovou ložnici, knihovnu, dámský salon, atd. Západní část hradu tvoří obranná zeď, navazuje Alžbětino křídlo se třemi místnostmi pro matku arcivévodovu - Alžbětu. Jižní křídlo představují pokoje arcivévody Evžena - předpokoj, pracovna a ložnice, pokoj pro komorníka.

Zajímavá je i novogotická hradní kaple s gotickým oltářem, zdobená náhrobními kameny řádových mistrů z let 1395 - 1515. Prohlédnete si i hradní zbrojnici vybavenou ukázkami zbraní, obranné štíty, popravčí meče, atd. Sloupová síň v novogotickém stylu se nachází mezi severním a východním palácem, zdobí ji gotické deskové obrazy. Ve východním paláci se nachází knížecí pokoje. V prvním patře severního paláce se nachází pokoje pro hosty. V reprezentativních prostorách 2. patra si prohlédnete rytířský sál, loveckou síň, zdobeny jsou novorenesančními malbami s bohatými řezbářskými pracemi. Z druhého nádvoří vede slavnostní spirálové točité schodiště vyrobené z pískovce.

Romantický hrad obklopuje malebná krajina Litovelska a Mohelnicka, do roku 1696 byl obýván různými příslušníky českých a moravských rodů, pak řádem něměckých rytířů, od roku 1999 se stal Národní kulturní památkou. Interiéry hradu zdobí obrazy, umělecké předměty, historický nábytek. Podoba dnešního hradu je od rozsáhlé přestavby v přelomu 19. a 20. století, z doby, kdy se stal státním hradem, před kterým jsou dva padací mosty, padací mříž. Jeho magické kouzlo přitahuje řadu filmařů i návštěvníků, je vyhledávaným objektem různých akcí a stojí za návštěvu.

Nadmořská výška:
423 metrů nad mořem
Poslední aktualizace: 17.9.2011
Autor příspěvku: jirkacek
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Pohádkový hrad Bouzov</strong> mapa
Mapa Pohádkový hrad Bouzov

Příspěvky v okolí Pohádkový hrad Bouzov

Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
V zimní období je většina hradů a zámků pro návštěvníky uzavřena. V sezónu atraktivní místa jsou opuštěná, liduprázdná, plná nostalgie a zdánlivého smutku.    Pro většinu turistů památky uložené k zimními spánku nejsou dostatečně lákavým cí…
O bouzovském farním kostele sv. Gotharda lze ve zkratce napsat, že se jedná o jednolodní stavbu s boční kaplí, v jejíž předsíni se nachází reliéf Panny Marie.  Kostel byl…
Hrad Bouzov se nachází nedaleko Mohelnice na Olomoucku. Můžete přijet od Zábřehu na Moravě, Moravské Třebové i od Olomouce. Odnikud to nemáte daleko a můžete se ponořit do pohádek. Jeden z našich filmaři nejoblíbenějších hradů můžete vlastně…
Je začátek cyklistické sezony, tak sedací část nám zatím stále nepříjemně dává najevo, že na dlouhé sezení na kole je ještě čas. Mozek je však jiného názoru a rozhodne, že je na čase přeci jen vyzkoušet něco kapánek delšího. Však to zadek vydrží. Nic jiného mu také nezbude. Z Olomouce vyrážíme za příjemného slunného počasí směr Litovel. Cesta vede rovinatou Hanou a není…
Hrad Bouzov (445 m n.m.) najdete v mírně zvlněné lesnaté krajině na ostrohu nad potokem Špránkem západně od vesnice stejného názvu, pokud na cestě z Olomouce do Zábřehu odbočíte vlevo. Působí dojmem dobře zachovan…
Tipy na výlet
V krajině Drahanské vrchoviny, v okrese Olomouc, leží malá obec Bouzov. První písemně doložená zmínka o obci se datuje na počátek 14. století, kdy také započala výstavba zdejší dominanty…
Romantický pohádkový hrad, přestavěný na počátku 19. století Řádem Německých rytířů.
V Galerii V Podhradí najdeme Trojského koně. Je to 15 m vysoký dřevěný kůň v blízkosti hradu Bouzov. Jedná se o největšího dřevěného Trojského koně v Evropě. Také zde najdeme sbírku napodobenin různých středověkých palných a dobývacích strojů. Prohlídka je spojena s přednáškou o těchto zbraních.
Straň se Danajských když dávají dary nabádá už prastaré přísloví. Ačkoliv kněz Laokón varoval Trojany před přijmutím svérázného daru, který před hradbami zanechali Řekové při svém zdánlivém odeplutí od marného obléhání, nikdo nedbal věštcových rad. Jak nakonec celá patálie dopadla je celkem všeobecně známo. Zřejmě i z toho důvodu bouzovský kastelán nenechal vtáhnout repliku Trojského koně za hradby a ta tedy neustá…
Tento kostel je zřejmě nejstarší sakrální památkou nejen celé oblasti, ale i jedním z nejstarších na historickém území Moravy vůbec. Filiální hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény přesto…
   V 8 hodin ráno se zdravíme s mými rodiči, kteří pro nás přijeli z Brumova autem a chystáme se na společný výlet. Protože jsou na dnešní odpoledne hlášeny silné bouřky, chceme jet s Janou jen do Tovačo…
Do Loštic celkem nepodstatná trasa, ale pro zájemce o cestu na kole může být trasa údolím Třebůvky do Vlčic a Jeřmaní (pod hradem Bouzov) a od osady Bouzov – Doly údolím potoka Javoříčka,…
Výlet začneme prohlídkou Javoříčských jeskyní a pak se projdeme naučnou stezkou Špraněk. Auto zanecháme na parkovišti vzdáleném asi 600m od vstupu do jeskyň v obci Javoříčko (GPS: N49…
Vápencové jeskyně nedaleko hradu Bouzova.
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
Městečko
Loštice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Olomouce. Městečko je známé především výrobou tak zvaných Olomouckých syrečků. V Lošticích je této pochoutce věnováno i muzeum, kde jsou k vidění stroje a…
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
Na rychlostní silnici Olomouc-Mohelnice sjedete na 248km a na následném kruhovém objezdu se vydáte směrem na Mladeč. Po pár kilometrech dojedete do středu vesnice , kde vás značky navedou na záchytné parkoviště (neplatí se) aasi tak 200metru se vrátíte zpět podle ukazatelů k jeskyním. Mladečské jeskyně jsou jedny ze tří  jeskyních útvaru na olomoucku (Javoříčské a Zbrašovské…
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
13.8km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
28.6km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
29.8km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
30.4km
více »
Krasový útvar
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě! Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo o…
36.8km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
38.1km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
38.1km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
38.1km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
49.2km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
49.2km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
51.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace