Olomouc – klíčová socha Revoluce


Prostor olomouckého přednádraží ozdobila nedávno neobvyklá socha. Jedná se totiž o dílo, které je tvořeno pětaosmdesáti tisíci klíčů z celé republiky. Autorem sochy nazvané Revoluce je výtvarník Jiří David, který ji vytvořil ke 20. výročí Sametové revoluce, tedy na přelomu let 2009 a 2010. Socha pak byla umístěna na pražském náměstí Franze Kafky. Následně se stala velkým turistou a putovala po českých, moravských i slovenských městech tak dlouho, až přicestovala podruhé do Olomouce, kde „zaparkovala“ na Palachově náměstí.
Sochu následně zakoupil kontroverzně přijímaný podnikatel, sběratel i mecenáš umění a majitel Telegraphu Robert Runták, který ji daroval městu Olomouc, aby tak obohatil zdejší veřejný prostor. Celá socha i s konstrukcí váží asi dvě tuny (podle některých informačních zdrojů je to ovšem 7 tun při výšce 7 metrů) a její cena je odhadována na nějakých pět milionů korun.
Je přitom zajímavé, že písmena slova revoluce nejsou stejná a výběr jejich stylu – nebo chcete-li volba fontů - nebyl vůbec náhodný. Vrcholové „R“ pochází z dobového Rudého práva, „E“ je odebráno z toaletního papíru, „V“ z vaty, písmeno „O“ z obalu žvýkačky Pedro, „L“ z legendární reklamy pana Vajíčka, „U“ z tuzexového bonu, „C“ z loga Cestovní kanceláře mladých a dolní písmeno „E“ z „rozdrcené“ legitimace komunistické strany. Podle slov autora díla navíc socha postupně rezaví, bortí se a její písmena dole jsou drcena vlastní vahou, což představuje vývoj samotné revoluce v čase.
Zaujmout v tomto případě může i dobová kritika, která tuto sochu označila za důvtipnou kombinací banality a výjimečnosti, přísné exaktnosti a organické neuspořádanosti, osobní vzpomínky i kolektivní paměti …
V každém případě sochu tvoří soubor klíčů připevněných na nosné ocelové konstrukci, ukotvené v podloží. Klíče zajistila sbírka zorganizovaná firmou Vodafone a celá socha má symbolizovat politické změny od Sametové revoluce. Těch klíčů lidé během dvou měsíců donesli do českých prodejen Vodafone celkem 85.741 kusů.
Tvar plastiky také připomíná šroubovici DNA, což má evokovat pohyb a společenskou nestabilitu hrozící pádem. Výše umístěná písmena drtí ta spodní a autor to vysvětluje snahou zobrazit své pocity ze současné společnosti.
Olomouc
Příspěvky z okolí Olomouc – klíčová socha Revoluce

























































