TURISTIKU PODPORUJÍ
61 461 turistů a cestovatelů
109 081 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 362 219,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel Všech svatých v Lázních Bělohradě

Turistické cíle Kostel

Kostel Všech svatých (Lázně Bělohrad)
Kostel Všech svatých (Lázně Bělohrad)

Původní dřevěný kostel byl postaven někdy ve 14. století a původně byl filiálním ke Svatojanskému Újezdu, s nímž byl svými ranými dějinami úzce spojen. V roce 1354 podal Bořek z Poličan ke kostelu v Újezdě a jeho filiálce v Nové vsi (dnešní část Lázní Bělohrad) kněze Mikoláše z Dohalic, který si směnil plebánii se zdejším plebánem Otou. Ale již o 2 roky později se oba plebáni vrátili na svá předchozí působiště. Roku 1364 si směnil faru Florian z Chrudimě s místním plebánem Otou. Již v roce 1360 nebydleli faráři u farního kostela v Újezdě, ale u filiálky v Nové vsi. Až do té doby držel plebán 2 vikáře, z nichž 1 byl u mateřského kostela v Újezdě a druhý v Nové vsi. Roku 1360 Bořek a Otík z Poličan, Diviš, Vlastek, Franěk a Tomáš z Nové vsi a Bořek z Vrchlabí věnovali 1 lán v Nové vsi, aby plebán mohl držet 3 vikáře. Vedle toho byl plebán povinen vydržovat světlo, sloužit každou sobotu mariánskou mši sv. a každé pondělí mši za zemřelé v kapli zasvěcené Panně Marii a pobožnosti výroční s mnohými povinnostmi. K tomu přidal Bořek z Vrchlabí (zapsán výraz Verclob) 3 kopy úroku z rolí u Nové vsi, též na výročí. 28. února 1370 nastoupil místo rezignovavšího plebána Floriana kněz Václav. 5. září 1390 byl farářem v Nové vsi Jan, který směnil svou faru za faru na Pecce, odkud sem přišel kněz Mikoláš. 23. října 1394 nastoupil po zemřelém plebánu Držku (též psán jako Drzek) kněz Bořek z Jeřic. Roku 1396 jsou na jedné z chotečských listin podepsáni: Petr, kaplan z Nové vsi, a kněz Linhart z Újezda. Z let 1402-1418 pocházejí zmínky o plebánu Martinovi. V roce 1402 bylo zřízeno z odkazu zemřelého plebána Držka kaplanství v Nové vsi, jehož věno činily 2 pruty role u Nové vsi a ¼ lánu lesa řečeného „na Láních“ a 7 kop úroku ze vsí Újezda a Holovous. Roku 1418 plebán Martin převedl 100 grošů zádušního úroku ze vsi Chvalin na Novou ves. Vyšetřoval to chyjický plebán a jičínský děkan Blažej. Týž plebán vyměnil s Jarkem z Pecky kus lesa v témže roce. Tuto směnu přešetřovali: Šimon, plebán pod Peckou, a Ondřej, plebán z Mlázovic. Jak je vidět, střídala se údobí jeho farní nebo filiální funkce, a to až do třicetileté války, kdy zpustnul. Řádný duchovní byl na faru dosazen opět 16. října 1659, byl jím administrátor P. Jiří Ignác Neuman, rodem z Litomyšle.

Teprve roku 1700 byl chrám prohlášen opět za farní, a to když byla dokončena nynější stavba podle plánů od italského stavitele Giovanniho Santiniho, kterou zahájil v roce 1689 Berthold Vilém hrabě z Valdštejna. Roku 1866 došlo k jeho vnitřní výmalbě. V roce 1877 došlo k rozšíření přilehlého hřbitova a roku 1882 na něm byla postavena márnice v podobě kapličky. V témže roce byla opravena a pobita plechem kostelní věž, ke kůru byly položeny nové schody, kostel byl vydlážděn a venkovní fasáda byla nově nabílena. Roku 1883 byla pořízena nová křížová cesta a trojice malých oltářů byla nově vyzdobena. V následujícím roce byl pořízen křišťálový lustr a socha Panny Marie Lurdské. Roku 1885 zaplatila zdejší Občanská záložna pořízení 10 stříbrných a pozlacených svícnů, naopak nákladem obce byly postaveny 2 nové lavice. Vedle toho byl nově ozdoben a pozlacen hlavní oltář a spolu s ním kazatelna a pánská oratoř. Dále byl opraven Boží hrob a obohacen o sochu Spasitele v hrobě ležícího. V roce 1935 došlo k vymalování interiéru. Roku 1997 byla dokončena oprava tří bočních oltářů. V letech 1998-1999 byla provedena nová vnější omítka (firma Šubr z Tetína). Roku 2000 došlo k instalaci nových hodin a k restaurování hlavního oltáře. V roce 2010 byl sejmut z kostela kříž z roku 1882, aby došlo k jeho renovaci. O 2 roky později proběhla rekonstrukce hlavního oltáře a věž chrámu ozdobily nové věžní hodiny (firma Ing. Ivan Šmerda z Hodkovic nad Mohelkou).

Jedná se o jednolodní orientovanou stavbu umístěnou uprostřed hřbitova. Obdélná loď je sklenuta 3 poli křížové klenby, jež jsou navzájem oddělená pásy, které dosedají na úseky kladí toskánských pilastrů. Kruchta stojí na 2 kamenných toskánských sloupech, jež dělí po šířce průčelní stěnu na 3 pole, půlkruhovými oblouky přepásané, za nimiž je podkruchtí zaklenuto 3 poli křížové klenby. V mezipilastrových plochách byly umístěny mělké, půlkruhem uzavřené výklenky. Presbytář je od lodi oddělen půlkruhovým triumfálním obloukem. Západní část presbytáře je zaklenuta kupolí na pendentivech, ta východní je uzavřena půlkruhem sklenutým konchou. K presbytáři přiléhá od severu jednopatrová přístavba sakristie s oratoří v patře. Dvoupatrová věž v západním průčelí je hranolovitého tvaru a v přízemí je zaklenuta valeně. Průčelí jsou hladce omítaná, členěná lizénovými pásy. Svrchem půlkruhová okna ústí do lodi 3 páry, do kněžiště 2 a do oblého závěru 1. Vchody do kostela jsou 4, hlavní se nachází pod věží, další je uprostřed jižního průčelí, třetí vede od sakristie a na kůr vede vchod na sever od věže přistavěným schodištěm. Střecha kostela je sedlová se sanktusníkem s cibulovitou bání, s bání s osmibokou lucernou nad presbytářem a věž je zakončena cibulovitou bání.

Výprava kostela je z většiny již novodobá. Z té původní zbyl pouze nízký korpus hlavního oltáře, řezaný a zlacený tabernákl s beránkem na vrchu, kterému se klaní 2 páry klečících andělů, panská oratoř a dřevěná kazatelna. Hlavní oltář i ostatní oltáře jsou vybaveny hlavním obrazem, okolní výzdoba je naznačena freskou. Původní oltářní fresky jsou dílem Josefa Kramolína, pozdější úprava kostela byla provedena malířem a architektem Jaroslavem Majorem, rodákem z nedaleké Chotče. Obraz Všech svatých na hlavním oltáři je od akademického malíře Antonína Mühla z roku 1889, menší obraz Madony nad jižním bočním vchodem je od místního rodáka, akademického malíře Václava Březiny. V oratoři umístěný obraz sv. Anny vyučující Pannu Marii namaloval Josef Hellich. Před hlavním oltářem je hrobka, založená Bertholdem Vilémem z Valdštejna, jehož mosazný znak je vsazen v mramorové desce, na níž je nad erbem latinský nápis: „MISEREMINI MEI MISEREMINI MEI SALTEM VOS AMICI MEI.“ a na obrubě text: „UNUM DEBETUR IURE ALTERUM COMPETIT USUI.“ Na podprsníku dřevěné kazatelny z konce 17. století stojí ve výklencích, dělených korintskými sloupky sošky 4 svatých evangelistů. Naopak na jejím poklopu stojí soška Ježíše Krista. Cínová křtitelnice se ztvárněními sv. Petra, sv. Pavla a sv. Jakuba na plášti kotlíku a nápisy: „TATO STVDNICE KRZTITEDLNE GEST OCZISSTENI HRZICHV PRWOROZENEHO. Z NIZTO WIERZICZY RODI SE ZIWOTV WIECZNEMV M. D. XXXXV.“ pochází z roku 1545. Původní varhany zhotovil po roce 1768 Vojtěch Schreier a roku 1911 Josef Kobrle vestavěl nový nástroj do staré skříně. Ten byl opraven v letech 2004 a 2010. Ve výklenku zahradní zdi je socha sv. Blažeje a po levé straně schodiště směrem ke kostelu stojí socha sv. Václava z roku 1774. U jižního vchodu je na kostele zazděný od roku 1830 náhrobník Václava Hořeňovského z Hoříněvse a na Bělohradě z roku 1557.

Zvonů míval kostel rovnou šestero – první, „sv. Kříže“, o výšce 0,94 m, průměru 1,08 m a s nápisy: „Gan Hamsa Borzek nenz ztarssi z zabiedowicz a na augezdie Swato ianskym w czasy colator zadussy swato ianskeho. 1600. K – SS – Z – B – O – A – N – P (Karel Škopek z Bílých Otradovic a na Pecce). POKRZIKVGTE HOSPODINV WSSICZKNI OBIVATELE ZEMIE – SLVZTE HOSPODINV S WESELIM – PRZISTVPVGTE PRZED OBLICZEY GEHO S PROSPIWOWA(NIM.) - ZIALM C.“; druhý, „Marie“, o výšce 0,93 m, průměru 0,96 m a s textem: „WSTAVPIM NA PALMY A NATRHAM OWOTCZE GEGIHO, CANT : 7. NADIEGE MOGE OD PRSVW MATKY ME. HLE KRZIZ PANIE VTECZTE STRANY PROTIWNE SWITEZIL LEW Z POKOLENI IVDSKEHO APOC: GAP II. ZIWOT MVG KRISTVS LETHA PANIE 1626. I. P. (Ignác Pricquey)“; třetí, „Poledník“, o výšce 0,80 m, průměru 0,83 m a s nápisem: „TVTO GSAV DWIE OLIWY A DWA SWICZNY KTERZI SWITI PRZED TWARZI BOHA ZEMIE STOGICZE. APOC. 11 LETHA PANIE 1626.“; čtvrtý, „Školáček“ z roku 1756, jenž byl přelit v roce 1888; pátý, „Umíráček“ o výšce 0,26 m, průměru 0,31 m s textem: „I. K. S. 1778.“; šestý, „Pozdvihováček“, nacházející se v sanktusníku. Za l. světové války došlo k rekvizici 3 zvonů a dnes vyzvání z věže jen velký zvon a malý umíráček. Více o farnosti zde: https://www.farnostlb.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.426, 15.584)
Poslední aktualizace: 12.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Lázně Bělohrad

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,5km od místa

Příspěvky z okolí Kostel Všech svatých v Lázních Bělohradě

trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Trasa
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise je rozdělena do dvou částí, první část tvoří okruh z Lázní Bělohrad na Byšičky a zpět. Částí druhou je trasa Lázně Bělohrad - Zvičina, do které odbočíme u Annamariánských lázní…
0.1km
více »
Zámecký park v Lázních Bělohradě
Zámecký park v Lázních Bělohradě
Park
Jak již sám název tohoto parku napovídá, tak vznikl v souvislosti s výstavbou zámku (přestavba tvrze na barokní zámek podle plánů Johanna Blasia Santiniho-Aichla byla zahájena kolem roku 1720 Bertoldem Vilémem z V…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Památník
Památník K. V. Raise nachází na severní straně parku v budově zámecké oranžerie, která byla postavena roku 1831. Oranžerie sloužila k pěstování okrasných květin a jižních plodů. Na památník byla oranžerie přebudov…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Chodník, naučná stezka
Lapidárium se nachází nedaleko Památníku K. V. Raise v Zámeckém parku. Vrchnostenské mezníky z 18. století jsou rozmístěny kolem barokní sochy vzpřímeného lva s přilbicí z roku 1720, který je symbolem městského znaku.
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - zámecký park
Lázně Bělohrad - zámecký park
Park
Jak název napovídá park se nachází u areálu bývalého zámku k jehož zadní části přiléhá. Park je dále ohraničen zadní stranou řady domů z náměstí K.V.Raise vč. Lázeňského hotelu, který byl postaven v letech 1893-9…
0.1km
více »
Lázně Bělohrad - Byšičky
Lázně Bělohrad - Byšičky
Trasa
Trasa z Lázní Bělohrad k poutnímu kostelíku sv. Petra a Pavla je pohodovou odpočinkovou trasou. Od turistické orientace u náměstí K. V. Raise se dáme po žluté značce kolem lázeňských domů do parku Bažantnice. Po o…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Zvičina
Lázně Bělohrad - Zvičina
Trasa
Cesta z Lázní Bělohradu k vrcholu Zvičiny „kopíruje“ naučnou stezku Po stopách K.V.Raise, vedena je po stávající žluté značce. Na konci Lázní Bělohrad se u rybníku Pardoubek vydáme k obci Brtev, od které se nabízí…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Pecka
Lázně Bělohrad - Pecka
Trasa
Z Bělohradského náměstí K. V. Raise se vydáme severně po modré značce do Dolní Nové Vsi, ve které opustíme asfalt a lesem stoupáme do Bukoviny u Pecky. Za Bukovinou nás čeká Krkonošská vyhlídka, jak její název nap…
0.2km
více »
Z Lázní Bělohrad na Pecku trochu jinudy
Z Lázní Bělohrad na Pecku trochu jinudy
Trasa
Jedna trasa z Lázní Bělohrad na Hrad Pecka už tu je, tato je velice vhodná pro vytvoření okruhu a je jedno, která trasa se použije pro cestu na hrad a která pro cestu zpět. Trasa vychází z náměstí K. V. Raise po s…
0.2km
více »
turistické rozcestí Lázně Bělohrad - náměstí K.V.Raise
turistické rozcestí Lázně Bělohrad - náměstí K.V.Raise
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v dolní části náměstí K.V.Raise v Lázních Bělohrad, ukazuje turistům cestu do několika směrů. Po zelené značce ve směru Ostroměř - Lázně Bělohrad, po značce červené ve směru…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Náměstí
Centrální Bělohradské náměstí nese název po slavném rodákovi K. V. Raisovy. Náměstí dominuje budova Lázeňského hotelu, který byl postaven v letech 1893-1894. Budova byla centrem společenského života a sloužila i j…
0.2km
více »
Relaxace v resortu Tree of Life v lázních Bělohrad
Relaxace v resortu Tree of Life v lázních Bělohrad
Rekreační oblast
Občas mě přepadne pocit, že jsem unavená a vyčerpaná a Vyhlídka dovolené je v nedohlednu. Každodenní pracovní povinnosti člověka vysilují, a když se k tomu ještě přidá nevlídné počasí, tak j…
0.2km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
Směřujeme do kouzelného podkrkonošského města Lázně Bělohrad. Město bylo do 16. století známo jako Nová Ves.  Bulou císaře Karla VI z roku 1722 byla ves povýšena na městys s názvem Bělohrad. Největší rozvoj města …
0.2km
více »
Lázně Bělohrad - Malé náměstí
Lázně Bělohrad - Malé náměstí
Náměstí
Malé náměstí se nachází mezi Fryčovým muzeem a náměstím K. V. Raise. Na náměstí se nachází zachované dřevěné domky z 19. století a Mariánský sloup z roku 1657. Sloup, který je zakončen dvojitým křížem byl místními nazýván Benedikt. Náměstím prochází červená a zelená turistická značka.
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Třetí strana
Lázně Bělohrad - Třetí strana
Ulice
Třetí strana - ulice při levém břehu řeky Javorky, ve které se nachází několik roubených stavení podkrkonošského typu s malým loubím. Název ulice je odvozen od pořadí ulice od náměstí, tedy třetí řada. Ulice byla,…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - Fričovo muzeum
Lázně Bělohrad - Fričovo muzeum
Muzeum
Fričovo muzeum se nachází cca polovoně cesty mezi kostelem a náměstím K. V. Raise. Založeno bylo v r. 1904 z podnětu paleontologa a profesora zoologie Karlovy university Dr. Antonína Fryče, který se léčil v místní…
0.3km
více »
Lázně Bělohrad - informační centrum
Lázně Bělohrad - informační centrum
Infocentrum
Nové TIC bylo otevřeno na novém Městském úřadě, 22. dubna. Návštěvníci turistického informačního centra mohou získat podrobné informace o zajímavých kulturních i přírodních pamá…
0.3km
více »
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka K. V. Raise o celkové délce 15,8 km vás provede Raisovým krajem. Shlédnete zde nádherné krajinné scenérie, historické památky i památky lido…
0.3km
více »
Památník K.V.Raise-Lázně Bělohrad
Památník K.V.Raise-Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
Jedeme se podívat do Lázní Bělohrad na Novopacku. Jako dopravní prostředek jsme zvolili vlastní auto, proto jedeme nejprve do Nové Paky a následně do cíle našeho výletu.   Mezi nejslavnější lákadla města patří zd…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Trasa
V Ostroměři necháme auto, sedneme do vláčku směr Stará Paka, ujedeme dvě zastávky a jsme na začátku naší pěší túry v Lázních Bělohrad. Před nádražím začíná modrá značka, po které bychom se d…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Socha
Pomník sv. Jana Nepomuckého na soklu z pískovcových kamenů se nachází na Jiráskově nábřeží na pravém břehu Javorky. Tj, cca 100 metrů od Malého náměstí a 200 metrů od Náměstí K.V.Raise. Kolem prochází červená a zelená turistická značka.
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - Nová Paka
Lázně Bělohrad - Nová Paka
Trasa
  Když už jsem ve svém nedávném příspěvku vysvětlil, proč naše trasy tak často končí v Nové Pace (viz https://www.turistika.cz/trasy/borovnicka-pecka-nova-paka), přidám popis další trasy se…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Městečko
Lázně Bělohrad leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Jičín. Lázeňské město bylo postaveno na obou březích řeky Javorky. V nedalekém okolí města se zvedají zalesněné stráně kopců. U východního okraje…
0.4km
více »
Lázně Bělohrad - městské kino, sokolovna
Lázně Bělohrad - městské kino, sokolovna
Dům, budova
Bělohradské městské kino se nachází v budově bývalé sokolovny. Jak vzhled budovy napovídá byla postavena v meziválečném období. Na vchodu do budovy je umístěna pamětní deska legionáře Jana Beneše. Kontakt: Městsk…
0.5km
více »
Lázně Bělohrad - kostel Všech svatých
Lázně Bělohrad - kostel Všech svatých
Kostel
Bělohradský barokní kostel Všech svatých byl postaven v letech 1689-1700 na místě kostela gotického, připomínaného roku 1354. Kostel najdeme při výjezdu z lázní Bělohrad směrem k Hořicím. Místem prochází cyklotrasa KČT č. 4096.
0.5km
více »
Tip na aktivní odpočinek v Podkrkonoší - Lázně Bělohrad
Tip na aktivní odpočinek v Podkrkonoší - Lázně Bělohrad
Tipy a novinky
Hledáte tip na zajímavý výlet ve východních Čechách? Navštivte malebné městečko Lázně Bělohrad, které leží v Podhůří Krkonoš v nádherné, ekologicky čisté kotlině. Okolí je jedinečným…
0.6km
více »
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Socha
Lázně Bělohrad patří mezi málo míst, které se může pyšnit sochou sv. Anežky České. Sochu dle návrhu Evy Procházkové vytesali studenti hořické sochařsko-kamenické školy Martin Gallas a Josef Knap. Posvěcení sochy se uskutečnilo u příležitosti 800 výročí narození nejvýznamnější představitelky panovnické dynastie Přemyslovců dne 30. října 2011. Slavnostní posvěcení sochy provedl…
0.6km
více »
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně
Když se řekne Bělohrad tak se každému vybaví pojem Lázně Bělohrad. Proslulost místních lázní byla taková, že roku 1905 byl městu přiznán oficiální název města Lázně Bělohrad. Na tradici dnes velmi úspěšně navazují…
0.7km
více »
Lázně Bělohrad - rybník Pardoubek
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - rybník Pardoubek
Rybník
Název rybníku Pardoubek, který se nachází ve východní části Lázní Bělohrad, je odvozen od „pár doubků“, které byly na hrázi rybníka vysazeny. Dnes jsou z doubků krásné statné duby. Ve 30 letech 20. století byl ryb…
1km
více »
Lázně Bělohrad - Bažantnice
Lázně Bělohrad - Bažantnice
Park
V jihovýchodní části Lázní Bělohrad se nalézá lázeňský park Bažantnice, odpočinkové místo nejen pro návštěvníky lázní. Zdejší biotopy byly uměle vytvořeny odlesněním lesních porostů, jezírka a tůně v lesoparku jso…
1.1km
více »