TURISTIKU PODPORUJÍ
60 955 turistů a cestovatelů
105 163 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 214 979,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)

 

Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Milovicích u Hořic

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů (Milovice)
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů (Milovice)

Původní kostel vznikl nejspíše na přelomu 13. a 14. století. V roce 1369 bylo z Milovic, tehdy známých jako Milevice (Milevicz), odváděno 15 grošů papežského desátku. V té době měl zdejší podací právo královéhradecký archidiakon. Roku 1375 si směnil místo kněz Oneš z Markvartic s plebánem Jachou. V roce 1390 si vyměnili plebánie farář Petr z Roztok s plebánem Onšem. Roku 1395 došlo opět k výměně plebánů. Na místo plebána Petra přišel kněz Zdech z Dřítče, o němž se činí zmínka ještě v roce 1402 v církevních soudních aktech jako o svědkovi. Asi roku 1407 probíhal spor o to, kdo bude zdejším plebánem. Královéhradecký oltářník Václav se vykázal listinami a bulami, že mu patří kostel v Milovicích, proti kleriku Jakubovi, jenž si dělal nároky na kostel na základě milostného listu na podacím královéhradeckého archidiakona. Plebán Václav byl zmíněn ještě v roce 1412.

Chrám byl přestavěn za J. Albrechta ze Smiřic v roce 1613, kdy byl spravován kněžími podobojí. Roku 1735 se kostel stal filiálním do Hořic (některé prameny však tvrdí, že se tak stalo již dříve, protože v letech 1733- 1734 bylo uvažováno o obnovení fary v Milovicích). Podle inventáře, jenž byl pořízen v témže roce, se nacházel na kůru starý pozitiv a starý kancionál. Po vypuzení evangelíků byl v letech 1740-1758 opraven (podle některých pramenů se tato stavební akce uskutečnila v letech 1755-1758) a stavebně upraven vně i uvnitř objektu, takže získal dnešní barokní ráz a z předchozího pozdně gotického chrámu se zachovala jen dispozice s obvodovými zdmi. Roku 1760 bylo kutnohorskému varhanáři dáno za opravu pozitivu 14 zlatých 46 krejcarů a za stolici k témuž 18 krejcarů. V roce 1783 byl postaven nový pozitiv od varhanáře Vojtěcha Šneyra z Kuksu za 70 zlatých. Po požáru 2. prosince 1860, kdy se rozlila trojice zdejších zvonů (sv. Petr o 18 centech, sv. Jan o 11 centech, malý zvon o 1 centu), byla původní barokní věž nahrazena věží s bání. Kříž s bání byl na věž zasazen a postaven 17. července 1862. Původně se tato slavnost měla konat 13. července téhož roku, ale kvůli velkému větru a dešti došlo k jejímu přeložení. V letech 1862-1864 bylo pořízeno nové vnitřní zařízení. Zvony byly na věž dány teprve v roce 1864. Během prusko-rakouské války sloužil kostel jako vojenský lazaret. V roce 1868 opravil varhany Jan Barth z Pilníkova, který za tuto práci obdržel 90 zlatých. K opravě kostela došlo roku 1907. Vymaloval jej J. Tomášek z Hořic, oltáře, hlavní, boční i novou kazatelnu zhotovil Suchardův závod z Nové Paky a opravený kostel byl vysvěcen 20. dubna 1908. V roce 1914 byly zřízeny nové věžní hodiny. O 2 roky později došlo k rekvizici všech zvonů. 20. září 1923 byla věž nově oplechována a natřena červenou barvou. V říjnu 1933 bylo přistoupeno k otlučení omítek až na zdivo a zhotovení nových, okna byla opatřena drátěným pletivem, na západni straně došlo k výměně části vazby, střecha byla opatřena eternitovou krytinou, plechovým úžlabím, věž zůstala opatřena novými okenicemi a natřeny byly i číselníky hodin. Koza, na níž visely cimbály věžních hodin z roku 1866, byla vyměněna 12. května 1936. V roce 1965 byl obnoven nátěr věže a věžních hodin. V letech 1972-1974 prošel svatostánek generální opravou, a to včetně nových omítek. Od 18. února 1964 je chrám s kostnicí památkově chráněn. 8. června 1985 byly zahájeny práce na opravě a nátěru kostelní věže. 16. srpna 1992 se poprvé rozsvítilo venkovní nasvícení kostela. V následujícím roce proběhla rekonstrukce márnice. Roku 1994 byl na věži pozlacen kříž a báň. O 5 let později byly vyměněny lustry, nainstalováno nové osvětlení a promazány hodiny. V letech 2001-2002 proběhly další opravy kostela, u příležitosti jejich ukončení kostel navštívil královéhradecký biskup Mons. Dominik Duka. O posvícení v roce 2006 byl za účasti diecézního generálního vikáře Josefa Sochy vysvěcen nový zvon Petr II.

Jedná se o jednolodní orientovanou stavbu se severní věží, která je spolu se sakristií pozůstatkem původní gotické stavby ze 2. poloviny 14. století. Loď je obdélná, sklenutá třemi poli pruské klenby oddělené pasy, které spadají na vtažené pilíře. Polygonální presbyterium je od lodi oddělené segmentem uzavřeným vítězným obloukem a je zaklenuto jedním polem české klenby s konchovitým závěrem prolomeným lunetami. Ke kněžišti na severu přiléhá hranolovitá věž s oplechovanou cibulovitou bání s osmibokou lucernou, v jejímž přízemí je umístěna sakristie, která je sklenuta křížovou žebrovou klenbou spadající na jehlancové konsoly. Vstup do ní je možný pravoúhlým gotickým portálem. Průčelí kostela jsou plošná, členěná toskánskými pilastry a mezi nimi se nacházejí kasulovitá okna. Tři páry oken jsou v lodi, po jednom v západní hlavní zdi lodi a v jižní zdi kněžiště. Kromě toho je za hlavním oltářem malé kruhové okénko. Na západním průčelí je vyzděn štít na prohnutých ramenech s uprostřed umístěným hladkým tympanonem. Vchody s kamennými a jednoduchými venýři jsou uprostřed jižního, severního a západního průčelí. Střecha kostela je sedlová, nad presbytářem valbová. U kostela se navíc nachází oktagonální kostnice, jež je uzavřena jehlancovou střechou.

Vnitřní vybavení je docela chudé a pochází většinou ze 2. poloviny 18. století. Na hlavním oltáři je obraz sv. Petra a Pavla. Na postranním oltáři, který byl umístěn do uzavřeného vchodu v severní zdi, stojí krucifix mezi Matkou Boží a sv. Janem. Jde o polychromované řezby ze 17. století a od stejného autora je nejspíše též Pieta v sakristii. V jižní zdi uvnitř presbytáře je zazděný pískovcový náhrobník z roku 1589, který náleží Barboře, roz. Semínské ze Semína, manželce Bernarta Rakviče z Černhauzu. V lodi pod kruchtou jsou zasazeny 2 pamětní desky. První s poprsím sv. Petra s klíčem nese nápis: „S P ALBRECHT IAN SMIRZICZKY ZE SMIRZICZ NA SKALACH, DVBV, RVBVRKV, GICZINE A HORZICICH“, druhá má na sobě text: „Toto dylo gest konano za Sprawy vrzedniczkj na Horziczych Pana Jakuba Hartmana a na Zdiarze leta 1613 za kostelnikuw Matiege Stawcha, Jana Zilaka, Martina Czykana, Petra Duchonie, Matiege Horaka a Adama Swatonie.“ Měděná a zlacená monstrance pochází ze 2. poloviny 18. století. Původní varhany byly postaveny kolem roku 1737 a opravou prošly v letech 1737, 1740 a 1790 (Vojtěch Schreier, ten měl navíc v roce 1783 postavit nový nástroj). Další nástroj pocházel od Josefa Gottwalda z let 1831-1832 (vyšel na 440 zl.) a opraven byl v roce 1868 Johannem Barthem. Současné varhany byly pořízeny roku 1907 od Emanuela Štěpána Petra a k jejich poslední opravě došlo v roce 1999 (Jan Karel ze Sázavy).

Ve zvonici se původně nacházela trojice zvonů. První o hmotnosti asi 20 centů s nápisem: „A FVLGVRE ET TEMPESTATE LIBERA ME DOMINE IESV CHRISTE A 1734 ZA DVSTOGNIE WELEBNEHO A WISOCE VCZENEHO WACZLAWA WITA KRNOWSKEHO TOHO CZASV DEKANA HORZICZSKEHO. ZA VROZENEHO A STATECZNEHO VLADIKI P. SIMONA IAK. WIRTA TOHO CZASV HEYTMANA HORZICZSKEHO. NICOLAO PROCQVE ME FECIT IN REGNA VRBE IVNIORIS BOLESLAI.“; druhý, vážící asi 16 centů, s textem: „ANNO DOMINI MCCCCCVII HEC CAMPANA FVSA EST AD LAVDEM DEI OMNIPOTENTIS ET BEATE MARIA VIRGINIS ET OMNIVM SANTORVM ET SANCTVM PETRVM AD PAROCHIAM MILOWICZ IAN STRACHOTA Z KRALOWICZ A NA WOSTROWWIE.“; třetí byl bez nápisu. Po požáru v roce 1863 byly všechny zvony přelity. 22. prosince 1916 byla zrekvírována dvojice zvonů - největší Petr a menší Josef. V únoru 1918 je následoval poslední zvon Pavel, takže zbyl jen umíráček. Více o kostele, ale i dalších zdejších památkách zde: http://www.miloviceuhoric.cz/obec-7/pamatky-v-obci/.

Na závěr zmiňme ještě tradovanou historku o tom, jak kolem roku 1909 spadl před kostelem dřevěný misijní kříž, o který se léta nikdo nestaral. A místní farář se okamžitě vypravil na četnickou stanici, aby podal oznámení na děti, jež si kolem něho hrály a podle něj byly zodpovědné za jeho pád. Vůbec ho tehdy nezajímalo, že se mohlo stát neštěstí. V prvé řadě chtěl, aby byla jejich rodiči zaplacena oprava nebo vybudování nového kříže, o který sám neměl roky zájem.

Kromě farních a obecních kronik i dobového tisku jsou hlavními zdroji článku tyto knihy a publikace:

Josef Horák, Topografický popis všech osad hejtmanství Kralohradeckého, jenž obsahuje soudní a berní okresy: Kralohradecký, Hořický a Nechanický, Hradec Králové 1877;

Kolektiv autorů, Národopisný sborník okresu Hořického. Vydán péčí red. komitétu národopisného odboru v Hořicích, Hořice 1895;

Václav Kudrnáč, Úplný adresář a popis politického okresu Královéhradeckého. Okresy: Hradec Králové, Hořice, Nechanice a veškeré politické obce a osady, Turnov 1903;

Antonín Cechner, Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století, XXXI. Politický okres Novopacký, Praha 1909;

Josef Kurka, Archidiakonáty Kouřimský, Boleslavský, Hradecký a diecese Litomyšlská (místopis církevní do r. 1421), Praha 1914;

PhDr. Emanuel Poche, DrSc. a kolektiv, Umělecké památky Čech K/O. Svazek druhý, Praha 1978.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.330, 15.630)
Poslední aktualizace: 10.8.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Milovice u Hořic

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,3km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Milovicích u Hořic

Milovice u Hořic - dům čp. 1
Milovice u Hořic - dům čp. 1
Dům, budova
Jednotlivé domy popisovat ve zvyku nemám, ale v tomto případě jsem musel udělat výjimku, dům čp. 1 v Milovicích u Hořic za zveřejnění stojí. Dům, který byl původně postaven jako fara, se nachází v centru obce na n…
0.2km
více »
Milovice u Hořic - sochy svatých
Milovice u Hořic - sochy svatých
Socha
Archeologické nálezy z katastru obce Milovice u Hořic, které se nacházejí při silnici č. 35 mezi Hradcem Králové a Jičínem, prokázaly osídlení zdejší krajiny již v mladší době Kamenné, před 6000 lety. První písemná historická zpráva o obci je patrně z roku 1197 a to v souvislosti s církevní zprávou. V obci, krom kostela, najdeme v parku před novým hřbitovem tři plastiky…
0.3km
více »
Boži muka u Bašnic
Boži muka u Bašnic
Kříž
Boží muka s ukřižováním Ježíše Krista najdeme u vzrostlých kaštanů (jílovců maďal) cca v půlce cesty mezi Bašnicemi a Milovicemi. Postavena byla jako modlitební místo na cestě procesí do milovického kostela. Přesný datum vzniku díla není znám, ale zcela jistě před rokem 1852, kdy jsou muka zmiňována v místní kronice.
0.9km
více »
Vinice
Vinice
Vesnice
Založení obce Vinice, která se nachází jižně cca 3 km od centra Hořic, spadá do období kolem roku 1779. I v této malé obci se najde něco zajímavého k vidění. Je to dřevěná zvonička, ale zejména malá zděná kaplička Panny Marie, kterou postavili místní občané v roce 1823. U Kapličky bývala studánka, které lidé přisuzovali zázračné účinky, zejména v roce 1850, kdy v Čechách…
1.4km
více »
Bříšťany
Bříšťany
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v neolitu, ale první zmínku o obci nalezneme až k roku 1219 (Marcus de Wrescan). Své jméno měla obdržet od toho, že zde lidé bydleli u bříství, tj. břestového či jilmového háje. Pův…
1.7km
více »
Bříšťany
Bříšťany
Vesnice
Bříšťany - první písemná zpráva o vsi, která se nachází jižně od Hořic, pochází z roku 1219. K památkám obce patří, na návsi stojící, socha sv. Trojice z roku 1874 postavená manželi Zamouřilovými. Dále socha sv. Václava z roku 1762 (obnovena 1858) a pomník Padlým synům vlasti, věnovaný obětem obou světových válek. V roce 1997 bylo v obci otevřeno Veteran muzeum u Horáků,…
1.7km
více »
Bašnice
Bašnice
Vesnice
Na místě této vsi se původně nacházely 2 poplužní dvory (Krtinovský a Duchoňovský) a při jednom z nich tvrz, která byla poprvé zmíněna v roce 1318. Zdejší osídlení je však mnohem staršího původu, čehož důkazem je …
1.8km
více »
Bašnice
Bašnice
Vesnice
Bašnice, obec dříve nazývana Bašněves je písemně doložena roku 1318, kdy je zmiňován vladyka Petr z Bašněvsi. Ve vsi stávala tvrz, kdo a kdy ji vystavěl známo není, zmínka o ní je až z roku 1499. Dnes v obci najdeme pomník obětem 1. sv. války a v křižovatce cest Boží muka z roku 1767 postavená nákladem Tobiáše Jaroše.
1.8km
více »
Třebnouševes - koupaliště
Třebnouševes - koupaliště
Koupaliště
Obec Třebnouševes se nachází cca 3 Km jihovýchodně od Hořic. Koupaliště, které se nalézá v severozápadní části obce, je tvořeno vodní plochou o výměře 3 360 m2. Pláž je travnatá, k občerstvení je možno využít rest…
1.9km
více »
Obří trpaslík v Hořicích
Obří trpaslík v Hořicích
Zajímavost
Socha obřího trpaslíka podle návrhu akademického sochaře Kurta Gebauera. Iniciativa Okrášlovacího spolku Rašín. Má symbolizovat věčnou touhu malých po velikosti.…
2km
více »
Mohejlík u Hořic
Mohejlík u Hořic
Památník
Jižně od města Hořice najdeme v poli husitskou mohylu. Nachází se na vršku Mohejlíku a připomíná tzv. Gothardskou bitvu z roku 1423. Je to příjemné místo, od silnice sem vede pohodlný úvoz a můžete se odsud rozh…
2.2km
více »
Hořice - Mohejlík, husitská mohyla
Hořice - Mohejlík, husitská mohyla
Pomník
Husitská mohyla na Návrší Mohejlík se nachází jižně od hořického nádraží. Pomník, který je tvořen husitským válečným vozem se sedícím lvem, je umístěn na uměle vytvořené mohyle. Dílo bylo zhotoveno roku 1893 hořic…
2.3km
více »
Dobrá Voda u Hořic
Dobrá Voda u Hořic
Vesnice
Dobrá Voda - první písemná zmínka o vsi (Dobrewodye) pochází z roku 1395, je datována zprávou z 10. září 1395, která charakterizuje dobu nastalou po smrti Kubína z Třebnouševse. Roku 1415 se objevují jména pánů z Dobré Vody na Listě pánů Českých a Moravských do Kostnice z 2. září 1415, kterým protestovali proti upálení Mistra Jana Husa a zatčení Mistra Jeronýma Pražského.…
2.8km
více »
Stračov - kostel sv. Jakuba
Stračov - kostel sv. Jakuba
Kostel
Doložení obce Stračov je známo již z r. 1358. Zeměpisná poloha a důležitá obchodní cesta předurčily v té době Stračov k povýšení na obchodní středisko KRAJINY. Význam Stračova stoupl zvlášť za Vlády Vladislava Jagelonce, který vesnici r. 1495 obdařil titulem městečka a udělil mu privilegia týdenních trhů. Majitelé Stračova se v dějinách často střídali. V r.1838 zakoupil…
3.2km
více »
Hořice - pomník Mistra Jana Husa
Hořice - pomník Mistra Jana Husa
Pomník
Impozantní pomník Mistra Jana Husa se nachází v Husově ulici mezi náměstím a vlakovým nádražím před budovou Obchodní akademie a Gymnázia. Pomník je dílem sochaře Ladislava Šalouna, který je i autorem Husova pomník…
3.5km
více »
Gothard - kostel sv. Gotharda
Gothard - kostel sv. Gotharda
Poutní místo
Gothard - pískovcový vrch nad Hořicemi. Nejstarší osídlení vrchu je datováno do starší doby kamenné před 25-30 tis. lety. Z jihu je dominatou vrchu Kostelík sv. Gotharda. Byl vybudován na místě kaple zbudované strahovskými řeholníky ve 2. polovině 12. století. Barokně byl přestavěn na přelomu 17. a 18. století. Prostá vnitřní výzdoba sestává z plastik svatých zhotovených…
3.9km
více »
Hořice - galerie plastik
Hořice - galerie plastik
Muzeum
Galerie plastik se nachází na úpatí Gothardu v sousedství sochařského parku. Sbírkový fond je spojen s činností místní kamenosochařské školy, je tvořen díly již z počátku 20. století, k vidění jsou díla nejen žáků…
4km
více »
Gothard
Gothard
Tipy na výlet
Směřujeme do města kamenné krásy, do Hořic, resp. k památnému vrchu Gothard, který se nad částí města nalézá. Památný vrch Gothard byl osídlen zřejmě již před 25 - 30 tisíci lety. Dle archeologických nálezů je dol…
4km
více »
Gothard - portál nového hřbitova
Gothard - portál nového hřbitova
Hřbitov
Portál byl postaven v letech 1893-1907 v novorenezančním stylu dle návrhu profesorů Bohuslava Moravce a Antonína Cechnera, s návrhem na jeho výstavbu však přišel ředitel sochařsko-kamenické školy Vilém Dokoupil. S…
4km
více »
Hořice - sochařský park u sv. Gotharda
Hořice - sochařský park u sv. Gotharda
Park
Sochařský park vznikl v letech 1966 - 1969, je výsledkem tzv. mezinárodních sochařských sympozií, která se v Hořicích konají od rok u1966. Díla sochařů vznikají v historickém lomu sv. Josefa…
4.1km
více »
Hořice - Smetanovy sady
Hořice - Smetanovy sady
Park
Smetanovy sady - park na úpatí Gothardu. Založen byl roku 1900 hudebním spolkem Dalibor, který zde dal postavit pomník Bedřichu Smetanovy. Rodiče budoucího skladatele měli svatbu ve zdejším Kostele Narození Panny …
4.1km
více »
Hořice - Lázně Bělohrad
Hořice - Lázně Bělohrad
Trasa
Z Hořického náměstí stoupáme po žluté značce k rozhledně na Hořickém chlumu. Dále pokračujeme Chlumským lesem k obci Černín, kde překročíme silnici č. 501 a míříme k rozcestí pod Byšičkami. Zde se nabízí dvě možno…
4.2km
více »
Hořice - novogotická radnice
Hořice - novogotická radnice
Radnice
Dominanta náměstí Jiřího z Poděbrad, novogotická radnice, byla postavena byla v roce 1872 dle projektu hořického stavitele Františka Poličanského v místech původní Staré radnice. Zajímavostí je u vchodu do radnice…
4.2km
více »
Hořice - plavecký bazén
Hořice - plavecký bazén
Koupaliště
Hořické Sportovní centrum - krytý plavecký bazén se nachází pod nemocnicí mezi sídlištěm Pod Lipou a Smetanovými sady. Plavecká hala nabízí bazén o rozměrech 25 x 8,80 metrů s teplotou vody 28 st. Dětský bazén 5 x…
4.3km
více »
Hořice - město kamenné krásy
Hořice - město kamenné krásy
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do Podkrkonoší, do Hořic, které se nachází na úpatí Hořického Chlumu cca v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem. Jak je z názvu příspěvku naznačeno jdeme za kamennou krásou, která Hořic…
4.3km
více »
Hořice
Hořice
Zámek
Zámek se nachází v Hořicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Zámek je patrový trojkřídlý objekt. Z původní tvrze se dochovalo kamenné přízemí na nádvoří zámku. Historie V 16. století nechali Smiřičtí ze Smi…
4.5km
více »
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Rozhledna
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. …
5.3km
více »
Hořice - koupaliště Dachova
Hořice - koupaliště Dachova
Koupaliště
Přírodní koupaliště Dachova návštěvníky očekává cca 2 km od centra Hořic na severní straně Hořického chlumu.  Pohodovou atmosféru 20 - 30 let dotváří dochované dřevěné kabinky na převlékání.  Koupaliště se Slunečn…
5.9km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
12.1km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
15.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace