Horní Lhota (okr. ZL) – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Obec pod Sehradem je poprvé zmiňována v I. polovině 15. století a leží – v nadmořské výšce okolo 350 metrů - na okraji moravského Valašska ve Vizovických vrších, jihovýchodně od krajské metropole Zlína. Někdejší Kamenná nebo Vyšší Lhota (Ober-Lhotta) se může kromě okolní krásné přírody pochlubit i několika zajímavými památkami. Jednou z nich je smírčí kříž, který se nachází před dominantou obce, tedy před kostelem sv. Diviše. A stejně jako kostel, je i tento kříž, občas označovaný jako cyrilometodějský, zařazen od roku 1958 mezi Kulturní památky ČR.
Tento smírčí kříž byl poprvé popsán již v roce 1907. Původně se nacházel u hradiska Sehrad neboli hradu Engelsberg a na své současné stanoviště byl umístěn až druhotně. Prý se sem skutálel poté, co jej podemlela dešťová voda. Svého času býval zapadlý až téměř po ramena v zemi a je zajímavé, že – zřejmě díky tomu – se dodnes informační prameny v rozměrech (a zejména výšce) tohoto kříže výrazně liší. Údaje, uvádějící hodnoty 50 x 60 x 20 cm, působí opravdu lehce nesmyslně, a autor článku se přiklání spíše k výšce 90 centimetrů, šířce 80 cm a tloušťce necelých 30 centimetrů.
Na relativně robustním kamenném kříži není patrný žádný reliéf ani rytina a není ani známa žádná pověst k jeho vzniku. Možná i proto se uvádí možnost vztyčení kříže při příležitosti mise slovanských věrozvěstů. V jeho blízkosti se - kromě zmíněného kostela sv. Diviše – nachází také pozůstatky „starého“ hřbitova, budova fary nebo klasicistní kříž.