Poznáváme Slovensko – 22. den: Chočské vrchy – cca 10 km dlouhý výlet s převýšením 1000 m: Valaská Dubová - Stredná Poľana - Velký Choč - Valaská Dubová (kostel sv. Michala Archanděla a Jánošíkova krčma)
Úterý 8. 8. 2023
Dnes jsem spala dobře. Budíme se v půl osmé, venku svítí sluníčko. To už tu dlouho nebylo. Není sice úplně jasno, ale je hezky. Udělali jsme dobře, že jsme si včera prošli Ružomberok a výlet na Choč odložili až na dnešek.
Připravujeme věci na přestěhováni do auta a jdeme na snídani. Dnes není tak pestrá, míchaných vajíček i opečené slaniny je jen zbytek, nejsou ani tousty a topinky s vajíčkem, ale jinak vše ostatní stačí. Najedli jsme se dobře, ale raději ne moc, aby se nám dobře stoupalo.
V půl 10 máme vše v autě a odjíždíme. Výlet bude náročný, ale už se oba těšíme.
Nejedeme daleko. Jen kousek severním směrem do Valaské Dubové. Velké parkoviště na hlavní silnici je placené, to nás nepřekvapuje. Jedeme se podívat na malé parkoviště u hřiště na západním okraji obce. Je také placené, ale Ota zjišťuje, že sazba 3 Euro není za den, ale za 24 hodin. To znamená, že máme parkovné zaplacené až do zítřejší 10. hodiny. Do té doby by neměl být problém odjet. Máme tedy i kde spát. Je tu i nově udělaná dřevěná kadibudka. Co víc si můžeme přát.
Už z parkoviště stoupáme. U obecního vodotrysku a zastávky autobusu začíná modrá, po ní půjdeme 3 km. Obcí stoupáme do mírného kopce po poměrně pohodlné cestě. Vesnička je to hezká, upravená. V dálce vidíme skaliska, menší skály jsou i při cestě. To mám ráda, jsem spokojená.
Podél cesty je několik pramenů. Zda jsou pitné, nepíšou, ale asi bych se tady v horách nebála se napít. Zatím však máme vody dost. Po necelé půl hodině se cesta mění. Je kamenitá a čím dál prudší. Není zrovna úzká, dalo by se jít i cik cak, jenže musím si vybírat pohodlnější část, kudy se nechá projít, abych se nikde nezakopla.
Ani nevím, kde přesně jsme potkali dvojici mladých lidí, kteří si přivstali a už se vrací. Nahoře prý byla mlha a vítr. Už jim dolů tak moc nezbývá, ale dívčina už nemůže. Stojí na jednom z prudkých úseků a odmítá jít dál. Hned jsem si řekla, jak dopadnu já, když tohle mladé děvče nemůže. Trochu mne to zviklalo, chvíli přemýšlím, zda mám vůbec pokračovat. Přece jsem však nečekala 3 dny, abych to nyní vzdala. Jdu dál. Nejhorší je poslední kilometr na rozcestí Stredná Poľana. Ten je nekonečný. Docházíme tatínka se synkem, ale ne proto, že bych šla rychleji než oni. Dali si občerstvovací pauzu. Po chvíli mne předcházejí a také další dva kamarádi. Je vidět, že i oni toho mají dost. Tenhle kilometr je však nekonečný. Každou chvíli koukám na mapu, abych zjistila, když už tam budeme, ale zdá se, že snad stojíme. Cesta vůbec neubývá. Já stále častěji odpočívám. Už jsem přesvědčena, že na rozcestí skončím a počkám tam na Otu. Skal vidím čím dál víc, ale už z toho ani radost nemám. Fotím je snad jen proto, že mám další důvod zastavit.
Konečně jsme na rozcestí Stredná Poľana. Ty 3 km jsem šla asi 2,5 hodiny, možná i o něco déle. Lavička tu není, svalila jsem se k prvnímu stromu. Až pak se rozhlížím a zjišťuji, jak je tady krásně. Místo kamenité cesty pokračuje dál pohodlná v trávě vyšlapaná cestička, vede jen do mírného kopečka. Tady už začínají výhledy. Tady to je najednou ráj.
Chvíli odpočíváme a dáváme malou energetickou svačinku. Když jsem zjistila, že jsme nastoupali 2/3 výškových metrů a do cíle zbývá už jen 1,5 km, prý hodina cesty, jdu dál, i když vím, že to půjdu dýl. Sice si stále nejsem jistá, zda to zvládnu, zda to nevzdám. Nechám se překvapit. Úplně přehánět bych to nechtěla. Také jde o to, abychom se za světla zvládli vrátit. Já totiž ujdu hodně, ale nějak na to potřebuji čím dál víc času. Zvlášť pokud je to do kopce.
Z rozcestí existují na vrchol dokonce 2 cesty. Vlevo – ta je dost do kopce – to je Zimní cesta. My volíme pro cestu vzhůru zelenou značku.
Z rozcestí existují na vrchol dokonce 2 cesty. Vlevo – ta je dost do kopce – to je Zimní cesta. My volíme pro cestu vzhůru zelenou značku.
Prvních 750 m bylo docela pohoda, i když do kopce. Možná mi pomohl i odpočinek a svačinka. Ale pak to zase začalo. Chvílemi zajímavé skály a pohodová pěšina, za chvíli pěkně prudké a náročné stoupání. Tak se to neustále střídá. Zastavuji se, rozhlížím se, čím jsme výš, tím je samozřejmě vidět dál. Z těch výhledů jsem unesená. Naštěstí se moc velká krize nedostavuje.
Když vidím na mapě, že jsme téměř u cíle, jdou proti nám naši 2 známí, že už jsme skoro nahoře. A aby mi udělali radost, říkají mi, že jsem prý nepřišla ani o tolik dýl. Ale že to nahoře hrozně fouká, že tam dlouho nevydrželi. Jsou to zlatí chlapci. Ví, jak mne potěšit, i když vím své.
Konečně jsme na rozcestí Zimná cesta, tady se spojují obě cesty. Jen kousek od nás je vlastní vrchol - Velký Choč (1611 m), nejvyšší vrchol Chočských vrchů. Tak to už zvládnu. Najednou mám plno elánu. Batoh nechávám kousek od rozcestí, jen si beru na sebe bundu. Na skále jsem za chvilku. Máme štěstí. Ranní mlha se rozplynula, výhledy jsou úžasné a samozřejmě kruhové. Za to stojí ta námaha se sem dostat. Nahoře je směrová růžice, abychom věděli, co kde je. Je vidět Malá Fatra (Velký Rozsutec a Velký Kriváň), Beskydy, Nízké Tatry (Chopok, Ďumbier), Roháče (Salatín), ale i nedaleký Malý Choč. Jsem spokojená. Ota je nadšený, že jsme vydrželi a před třemi dny to nevzdali. Dočkali jsme se. O kousek dál je ještě jeden vrchol s vyhlídkou, ale myslíme si, že tam toho o moc víc vidět není. Tady je ten hlavní, to nám stačí. Ani Ota tam nejde.
Sedli jsme si na jednu ze skal, kde jsem trochu schovaní před větrem. Přesto na sebe beru další vrstvu. Konečně dáváme pořádnou svačinu. Však také máme hlad.
Při stoupání na vrchol nám jedna rodinka doporučila, abychom pro zpáteční cestu zvolili červenou, tu tzv. Zimní cestu. Je prý pohodovějši a skalnaté prudké úseky jsou jištěny řetězy. Poslechli jsme je a je to super. Na dvou prudkých skalnatých úsecích jsou řetězy. Spouštíme se jejich pomocí dolů, kolena vůbec netrpí.
Za slabou hodinku jsme na rozcestí Stredná Poľana. Tady se naposledy rozhlédneme a pokocháme. Teď už musíme po té krkolomné cestě jít jen s vlastní pomocí. Podle slovenského ukazatele nám to má trvat hodinu, my to jdeme asi 1,5 hodiny. Mám sice hůlky, trochu to pomáhá, ale kolena už stejně trpí. Nic jiného nám však nezbývá. Dostat se dolů musíme a jiná cesta nevede. Kupodivu žádná další krize se nedostavila.
Cestou se to jednou silně zatáhlo, ale spadlo jen pár kapek. Tak to je fajn. Podobná situace nastala, když jsme nad vsí vyšli z lesa. Ale za chvilku už zase svítí sluníčko.
Na konci značené trasy – u zastávky autobusu je hospůdka, kde točí pivo Martiner. Jediná nevýhoda je, že se musí po schodech dolů. Je to taková pravá venkovská hospoda s příjemnou atmosférou, kde se všichni znají. Když se chystáme k odchodu, přisedli si k nám dva místní a hned nás posílají na terasu, že venku je krásná duha. Venku mezitím sprchlo, už zase svítí sluníčko, ale vytvořila se jedna jasná nádherná duha a jedna vedle uz méně výrazná. No to je nádhera.
Děkujeme za informaci, loučíme se a odcházíme. Tentokrát jdeme trošku jinudy – jdeme po hlavní podívat se na římskokatolický novorománský kostel sv. Michala Archanděla, který byl postaven v letech 1866–1872. Uvnitř jsou nástěnné malby z r. 1904.
Naproti je restaurace Jánošíkova krčma. Byla postavena na začátku 19. století na místě staré dřevěné budovy, ve které údajně r. 1713 chytili Juraje Jánošíka po té, co ho za 200 dukátů máma s dcerou četníkům prozradila. Historicky doložené to prý není, ale na krčmě to mají napsané. Zajímá nás interiér, Ota dává ještě jedno pivo, abychom tam jen tak neokukovali. Tady to je luxusnější, ale v té první hospodě bylo prostředí příjemnější.
Než to pivo vypil, silně se ochladilo. Už bez dalšího zdržování spěcháme k autu uvařit si večeři. Nejdřív jsem se rychle umyla, ale skutečně rychle. To jsou teplotní šoky.
Po večeři dáváme jedno pivo a zalézáme do postele. V autě je v 9 hodin 13 stupňů. Vytahujeme peřiny a jdeme spát. To bylo dnes najednou spousta krásných zážitků. Další nás čekají zítra. Chceme se jít podívat na Šútovské vodopády. Tam už půjdeme za každého počasí.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.151, 19.343)
Poslední aktualizace: 22.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Poznáváme Slovensko – 22. den: Chočské vrchy – cca 10 km dlouhý výlet s převýšením 1000 m: Valaská Dubová - Stredná Poľana - Velký Choč - Valaská Dubová (kostel sv. Michala Archanděla a Jánošíkova krčma)
Veľký Choč - nejvyšší vrchol Chočských vrchů
Tipy na výlet
Tentokrát nás kroky zavedou na Slovensko. Přesněji do Chočských vrchů, které jsou, ikdyž trochu neprávem, turisty poměrně opomíjeným pohořím. Patří do soustavy Vnitřních Západních Karpat a Fatransko-tatranské obla…
0.2km
více »
Výlet na Velký Choč
Hora
Na Velký Choč, nejvýraznější vrchol Chočských vrchů, jsme se vydali z Valaské Dubové. Zpočátku byla cesta pohodová, ale jelikož převýšení na Velký Choč je tisíc metrů, dal se očekávat strmější výstup a ten přišel …
0.2km
více »
Výstup na Veľký Choč
Tipy na výlet
Na Veľký Choč (1.608 m n. m.) se dá vystoupat z Vyšného Kubína, Jasanové, Valaské Dubové, Likavky a z Lúček. Jako výchozí místo jsme si zvolili poslední jmenované, které bylo nejblíže našemu penzionu. Abychom nemu…
0.2km
více »
Veľký Choč
Vrchol
Veľký Choč (1 611 m n. m) – nejvyšší vrchol Chočských vrchů. V rámci tohoto pohoří tvoří masiv hory samostatný podcelek nazvaný Choč. Vrchol je krajinnou dominantou dolní Oravy i dolního Liptova. Má tvar naklon…
0.3km
více »
Budete trávit dovolenou v ČR, nebo na Slovensku? A myslíte i na to nejhorší?
Tipy a novinky
Situace s COVID-19 zmařila nejednu dovolenou v zahraničí. Ale co se dá dělat. Vždyť i Česká republika a Slovensko nabízí spoustu krásných míst, kde si můžete užít skvělou dovolenou. Myslíte…
0.3km
více »
Velký Choč
Vrchol
Nejvyšší vrchol Chočských vrchů, výrazně se zvedající nad Oravskou vrchovinou a Liptovskou kotlinou, 17 km jihovýchodně od Dolného Kubína. Vrchol má tvar nepravidelné pyramidy s mno…
0.7km
více »
Malý Choč
Vrchol
Malý Choč,(1464,9 m n. m.) – druhý nejvyšší vrchol Chočských vrchů i jejich podcelku nazvaného Choč. Nachází se na jižně od vrcholu Velkého Choče (1611 m), od kterého jej odděluje sedlo Vráca (1422 m). Od vrchol…
0.7km
více »
Chočské vrchy
Pohoří
Oblast nacházející se na východ od rychlostní komunikace ve směru z Ružomberka na Oravu. Samotné Chočské pohoří s dominantou vrchu Velký Choc (1607 m.n.m) rozdělené početnými hlubokým…
0.7km
více »
(Pod)zimní Veľký Choč 25.-26.10.2014
Cestopisy
Po ne příliš dlouhé době přidávám další článek z přespání na horách. Tentokrát jsme s bratrem vyrazili na oblíbený Veľký Choč. Dlouho váháme, kam před státním svátkem vlastně vyrazit, až nakonec brácha vybral 2 možnosti, kam půjdeme. Byly to: Velká Fatra a její vrchol Šiprúň a Veľký Choč.
Ve 3 hodiny ráno se pro mě brácha zastavuje a jedeme na komárovské nádraží, kde necháváme auto a oddáváme se pouze vlakům a svým nohám.…
1.1km
více »
Slovensko – Chočské vrchy (1): Veľký Choč
Pohoří
Slovensko – Chočské vrchy (1): Veľký Choč (10/2015)
Na přelomu září a října 2015 jsme se rozhodli jet na Slovensko do Chočských vrchů. Lákal nás vrchol Veľkého Choče, výrazná hora "s…
1.3km
více »
Jak se létá motýlům v Jastrabí dolině
Údolí
Po článku „Jak se bydlí svišťům ve Žiarské dolině“ se pokusím v dalším svém příspěvku přiblížit Jastrabí dolinu v Chočských vrších z „motýlí“ stránky. Chočské vrchy jsou jednou z nejzachovalejších přírodních lok…
2.7km
více »
Valasská Dubová
Vesnice
Valaská Dubová leží na spojnici mezi Ružomberkem a Doným Kubínem na úpatí Chočských vrchů a je na rozhraní regionů Liptova a Orava.
V obci je budova (dnes penzion Jánošíkova krčma) zo začátku 19. století postaven…
3.6km
více »
Výlet na dominantní Velký Choč
Trasa
Velký Choč je považován za jeden z nejkrásnějších výhledových vrcholů Slovenska.
Výstup začíná v obci Valaská Dubová a po modře značené turistické cestě směřuje do hlubokého údolí pod…
3.6km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Velký Choč 1611 m.n.m.
Tipy na výlet
Datum v kalendáři ukazuje 4.6.2005, naším dalším místem určeným pro poznání krás Slovenska se stal nejvyšší vrchol Chočských Vrchů „Velký Choč“ – 1611 m.n.m. Je 4:15 hodin ráno a my se setkáváme na stanoveném m…
3.6km
více »
Chočské vrchy
Cestopisy
Chočské vrchy jsou poněkud opomíjeným pohořím, snad proto, že leží vsousedství Západních Tater a všude kolem jsou Fatry a Nízké Tatry a podobné vychutnávky.
Čtvrtek
Když jsme vRuž…
3.7km
více »
Vodopád uprostřed vesnice-Lůčky,Slovensko
Tipy na výlet
Tento typ na výlet nás zavede na Slovensko. V malém lázeňském městečku se nachází malý unikát který může krásně posloužit jako cíl výletu stejně jako v našem případě.Několikametrový vodopád téměř v centru městečk…
5.2km
více »
okolo hradu Likava
Zřícenina
Likavský hrad patril medzi kráľovské strážne hrady a jeho ruina sa výrazne črtá v tmavšom lesnom pozadí Predného Choča nad obcou Likavka približne 2 kilometre severne od mesta Ružomberok. Hrad patrí do katastra ob…
5.4km
více »
Kalameny - jezírko
Jezírko
Volně přístupné jezírko s termální léčivou vodou, uprostřed je vyvěračka.Info - viz foto...
Je na konci vesnice Kalameny - přístupné autem ovšem po poničené cestě...
6.1km
více »
kalvária a jaskyňa pri obci Lisková
Kaple
Kaplnka s krížovou cestou sa nachádza na kopci u obce Lisková, kde v roku 1802 osadil kríž Tomáš Slimák a v roku 1946 tu vybudovali kalváriu s krížovou cestou a na vrchole osadili tri kríže. V šesdesiatich rokoch …
6.4km
více »
obec Martinček a kostolík sv. Martina
Kostel
Malá obec Martinček sa nachádza severovýchodne nad okresným mestom Ružomberok za riekou Váh na výbežku dolomitového kopca pod názvom Mních.
Obec má iba 380 obyvateľov, ale jej kostolík a okolie v priestore Mních …
6.6km
více »
Liptovský hrad
Tipy na výlet
Na nejvýše položený středověký hrad na Slovensku jsme se rozhodli vyjít z obce Bukovina. její části Dušany. Auto jsme zanechali u silnice a vydali se po červeně značené zpevněné cestě směrem na Malatinou. Cestu vl…
6.6km
více »
výstup na Predný Čebrať pri Ružomberku
Vrchol
Uskutočniť výstupu na Predný Čebrať sme s kolegom Jardom z Ostravy chceli už dávnejšie. Keďže sme bývali v Ružomberku, a videli sme ho vlastne každý deň, boli sme rozhodnutí ho zdolať. Tento kopec je ale dobré nav…
7.3km
více »
Ružomberok
Město
Okresní město, průmyslové a správní centrum Dolného Liptova ležícího na soutoku řek Váhu a Revúce. Dominantu tvoří okolní pohoří. V masívu Mních je soustava čtyř hradišť …
7.5km
více »
Ružomberok - radnica a mariansky stĺp na námestí A. Hlinku
Radnice
Radnica - budova mestského úradu a mariansky stĺp sa nachádza na námestí Andreja Hlinku, bývalom Rínku, ktoré je považované za najstaršiu pamiatku mesta.
Andrej Hlinka 1864 - 1938 bol rímskokatolický kňaz, politi…
8.1km
více »
Ružomberok - Školské schody, balustrády a mauzoleum A. Hlinku
Památník
Z Námestia Andreja Hlinku pri kostole sv. Ondreja v Ružomberku vedú Školské schody zakončené terasou, ktoré sú zdobené balustrádami. Boli postavené v minulom storočí podľa architektov J. Uhlára a Š. Martonika. Na …
8.1km
více »
Ružomberok - Mauzoleum Andreja Hlinku
Památník
Pôvodná myšlienka výstavby v roku 1938 bola pamätník padlým v 1. svetovej vojne. Po smrti Andreja Hlinku 16. 8. 1938 vtedajšie Obecné zastupiteľstvo pod vedením Antona Mederlyho, starostu Ružomberka, prijalo návrh…
8.1km
více »
Bešeňová
Vesnice
Osada, nacházející se v podhůří Chočských vrchů, byla založena kolem roku 1279 a leží při stejnojmenné přečerpávací vodní nádrži pod hrází Liptovské Mary. V okolí můžete navštívit m…
8.8km
více »
Prosiecka dolina
Údolí
Krasové údolí dlouhé 4 km v Chočských vrších, které je suché, bez vody. Ta teče neprobádanými podzemními prostorami a teprve v dolní části údolí vyráží vyvěračkou. Je to státní přírodní rezervace o rozloze 379,9…
11.4km
více »
Liptovská Mara
Jezero
Přehradní jezero o ploše 22 km2 se prostírá v Liptovské kotlině, 3 km západně od Liptovského Mikuláše. Vodní dílo nese jméno po jedné ze zatopených obcí, kdysi sídla Liptovské župy. Nejhodnotnější objekty ze zatop…
12.3km
více »