TURISTIKU PODPORUJÍ
61 628 turistů a cestovatelů
113 642 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 417 395,- odměny za články

Žilinský kraj

>> Cestování na Slovensko 2024

Na severu Slovenska naleznete Žilinský kraj. Sousedí s Českou republikou a je tedy skvělým místem pro vaši dovolenou a výlet, pěší turistiku i cykloturistiku. Za návštěvu stojí Oravský hrad, dřevěný kostel ve Svatém Kříži, Malá Fatra a Velká Fatra nebo Chočské vrchy.

Turistika Žilinský kraj
Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety / Trasy / Cestopisy Památky a muzea Ubytování Slovensko
Turistické cíle / Mapa Slovenska Jánošíkovy diery, Velký Rozsutec Demänovská ledová jeskyně

Jak se létá motýlům v Jastrabí dolině

Turistické cíle Příroda Údolí

Perleťovec při nasávání
Perleťovec při nasávání  •  Fotografie (15)  • Foto: dupis

Po článku „Jak se bydlí svišťům ve Žiarské dolině“ se pokusím v dalším svém příspěvku přiblížit Jastrabí dolinu v Chočských vrších z „motýlí“ stránky. Chočské vrchy jsou jednou z nejzachovalejších přírodních lokalit na Slovensku, doslova přírodním rájem. Dokazuje to mimo jiné i množství poletujících okáčů a dalších okřídlených krasavců.

Okáč často posedává na kameni

Jastrabí dolinou budete procházet, pokud se rozhodnete vystoupat na nejvyšší horu Chočských vrchů Veľký Choč (1.608 m n. m.) z jihovýchodní strany po červené turistické značce. Ústí doliny začíná u potoku Ráztočná dva kilometry od lázní Lúčky. Zpevněná cesta stoupá pozvolna smíšeným lesem, kilometr a čtvrt ji provází Žimerov potok. Dalo by se říct, dolina jako mnohá jiná. Avšak nemohli jsme si nevšimnout velkého počtu především okáčů, kteří si na jásavé barvy, jako ostatní druhy motýlů, zřejmě nepotrpí. Jak jinak si vysvětlit jejich usedání na černé a tmavě šedé části oblečení, výstroje a do mých tmavých vlasů. Okáči se rádi fotografují, často pózují s rozevřenými křídly. Jen mne trochu matou, když je doma na fotografiích rozlišuji. Porovnávám počet oček na křídlech, zdobení okrajů křídel, třásně a další znaky. Není vůbec jednoduché se orientovat v množství druhů a poddruhů. Nejsem entomolog.

Druhým nejčastějším druhem vyskytujícím se v dolině jsou perleťovci. Ti jsou plašší. Když však mají kam ponořit sosák, objektiv fotoaparátu je příliš nezajímá a zvuk zoomu je také neruší. Plaší jsou především bělásci zelní, ti dlouho neposedí a rozevřít křídla se jim většinou nechce. Největší výskyt motýlů jsme zaznamenali asi sto metrů za turistickým ukazatelem u rozcestí, kde cestu křižuje potok. Rozestupující se les dává proniknout více slunci a přibylo i květinových pochoutek.

Dtto
Dtto  •  Foto: dupis

Motýli se vyvíjejí dokonalou proměnou. Samička podle druhu naklade na příhodné místo až několik set vajíček. Z nich se vylíhnou housenky, které jsou lysé, s ostny nebo chlupy. Bývají většinou hnědé, hnědočervené, zelené či šedozelené, některé pestře zbarvené. Housenky jsou hlavně žravé. Aby na potravu dobře viděly, mají šest párů drobných oček a pod nimi krátká tykadla. Nejdůležitějším orgánem na hlavě jsou však kusadla. Každý ze tří hrudních článků má jeden pár nohou. Tělo housenky uzavírá zadeček.

Kukla je předposledním vývojovým stádiem. U denních motýlů připomíná malé mumie, které jsou k rostlině přichycené vlákny a háčky. V kukle se děje hotový zázrak. Současné tkáně se rozpouštějí a přeměňují v jiné. Kukla tuhne, chrání tak vývoj budoucího motýla. Ten po prasknutí kukly vyleze. Nejprve však musí oschnout a roztáhnout křídla. Teprve poté může vzlétnout.

Tělo motýla se skládá z hlavy, hrudi a zadečku. Na hlavě má motýl oči, tykadla, makadla a sosák. Z hrudi mu vyrůstají křídla pokrytá drobnými šupinkami s pigmenty určujícími celkové zbarvení a vzorování a dále končetiny. V zadečku má motýl rozmnožovací a vyměšovací orgány a také část trávící, cévní a nervové soustavy.

Na titulní fotografii je dobře viditelný sosák, kterým perleťovec nasává nektar z květů, vodu nebo mízu vytékající z listnatých stromů, případně šťávu ze spadaného ovoce.

Nic netušící perleťovec

Možná si položíte otázku, jak dlouho motýli vlastně žijí. Odpověď není úplně jednoznačná. U našich denních motýlů, a považujme ty slovenské také za našeSmile, se během roku jejich životní cyklus od vajíčka přes housenku, kuklu až po dospělého jedince opakuje maximálně třikrát. Většinou však jen jednou nebo dvakrát. Jednogenerační motýli žijí pouze rok a můžeme je vidět přibližně ve stejnou dobu. Dvouletý larvální vývoj má z denních motýlů pouze několik druhů. Například modrásek hořcový a někteří horští okáči.

Během vegetačního období probíhá životní cyklus velice rychle. U přezimující generace se však na dlouhé měsíce vývoj v některém stadiu pozastaví. U každého druhu motýla je přezimující stadium dané. U některých přezimují vajíčka, u jiných housenka nebo kukla. Babočka (paví oko, osiková, kopřivová) například přezimuje jako dospělá v dutinách stromů, mechu, listí a často i na půdách lidských obydlí. Nízké teploty jí nevadí, spíše střídání teplot, které přeruší spánek. To někdy vede až ke smrtelnému vysílení. Někteří motýli (babočka admirál, babočka bodláková) u nás nepřezimují. Na podzim odlétají do jižních krajů, na jaře se další generace vracejí.

Dtto
Dtto  •  Foto: dupis

Délka života je u každého druhu rozdílná, a to od několika dnů až po jedenáct měsíců. Nejkratší délku života má soumračník máčkový, nejdelší pak žluťáskové. Nepřezimující motýli se dožívají většinou tří týdnů. „Tuhý kořínek“ mají zmínění okáči, kteří se dožívají až dvou měsíců.

Vícegenerační motýli se líhnou přibližně najednou v krátkém časovém rozmezí, aby se samci i samičky měli možnost potkat a spářit se. Nebezpečím pro množení motýlů, ba až jejich vyhubením v dané lokalitě, může být studený a propršený týden nebo v nevhodnou dobu celoplošné posekání luk. Nešetrné zacházení s krajinou izoluje populace denních nestěhovavých motýlů a nevytváří jim podmínky pro život, protože ulétnou pouze několik set metrů.

V Chočských vrších, nejen v Jastrabí dolině, motýli vhodné podmínky zatím mají. Na otázku, jak se jim létá, se dá odpovědět, že stále ještě dobřeSmile.

Nadmořská výška:
757 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.137, 19.372)
Poslední aktualizace: 19.8.2014
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele dupis
Autor: dupis
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Lúčky

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky z okolí Jak se létá motýlům v Jastrabí dolině

Slovensko – Chočské vrchy (1): Veľký Choč
Slovensko – Chočské vrchy (1): Veľký Choč
Pohoří
hodnoceni 10/10
Slovensko – Chočské vrchy (1): Veľký Choč (10/2015) Na přelomu září a října 2015 jsme se rozhodli jet na Slovensko do Chočských vrchů. Lákal nás vrchol Veľkého Choče, výrazná hora "s…
1.3km
více »
Velký Choč
Velký Choč
Vrchol
hodnoceni 9/10
Nejvyšší vrchol Chočských vrchů, výrazně se zvedající nad Oravskou vrchovinou a Liptovskou kotlinou, 17 km jihovýchodně od Dolného Kubína. Vrchol má tvar nepravidelné pyramidy s mno…
1.8km
více »
Malý Choč
Malý Choč
Vrchol
hodnoceni 9/10
Malý Choč,(1464,9 m n. m.) – druhý nejvyšší vrchol Chočských vrchů i jejich podcelku nazvaného Choč. Nachází se na jižně od vrcholu Velkého Choče (1611 m), od kterého jej odděluje sedlo Vráca (1422 m). Od vrchol…
1.8km
více »
Chočské vrchy
Chočské vrchy
Pohoří
Oblast nacházející se na východ od rychlostní komunikace ve směru z Ružomberka na Oravu. Samotné Chočské pohoří s dominantou vrchu Velký Choc (1607 m.n.m) rozdělené početnými hlubokým…
1.8km
více »
Veľký Choč
Veľký Choč
Vrchol
hodnoceni 10/10
Veľký Choč (1 611  m n. m) – nejvyšší vrchol Chočských vrchů. V rámci tohoto pohoří tvoří masiv hory samostatný podcelek nazvaný Choč. Vrchol je krajinnou dominantou dolní Oravy i dolního Liptova. Má tvar naklon…
2.3km
více »
Výlet na Velký Choč
Výlet na Velký Choč
Hora
Na Velký Choč, nejvýraznější vrchol Chočských vrchů, jsme se vydali z Valaské Dubové. Zpočátku byla cesta pohodová, ale jelikož převýšení na Velký Choč je tisíc metrů, dal se očekávat strmější výstup a ten přišel …
2.4km
více »
Poznáváme Slovensko – 22. den: Chočské vrchy – cca 10 km dlouhý výlet s převýšením 1000 m: Valaská Dubová - Stredná Poľana - Velký Choč - Valaská Dubová (kostel sv. Michala Archanděla a Jánošíkova krčma)
Poznáváme Slovensko – 22. den: Chočské vrchy – cca 10 km dlouhý výlet s převýšením 1000 m: Valaská Dubová - Stredná Poľana - Velký Choč - Valaská Dubová (kostel sv. Michala Archanděla a Jánošíkova krčma)
Cestopisy
Úterý 8. 8. 2023 Dnes jsem spala dobře. Budíme se v půl osmé, venku svítí sluníčko. To už tu dlouho nebylo. Není sice úplně jasno, ale je hezky. Udělali jsme dobře, že jsme si včera prošli Ružomberok a výlet na Choč odložili až na dnešek. Připravujeme věci na přestěhováni do auta a jdeme na snídani. Dnes není tak pestrá, míchaných vajíček i opečené slaniny je jen zbytek, nejsou ani tousty a topinky s vajíčkem, …
2.4km
více »
Budete trávit dovolenou v ČR, nebo na Slovensku? A myslíte i na to nejhorší?
Budete trávit dovolenou v ČR, nebo na Slovensku? A myslíte i na to nejhorší?
Tipy a novinky
Situace s COVID-19 zmařila nejednu dovolenou v zahraničí. Ale co se dá dělat. Vždyť i Česká republika a Slovensko nabízí spoustu krásných míst, kde si můžete užít skvělou dovolenou. Myslíte…
2.4km
více »
Výstup na Veľký Choč
Výstup na Veľký Choč
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Na Veľký Choč (1.608 m n. m.) se dá vystoupat z Vyšného Kubína, Jasanové, Valaské Dubové, Likavky a z Lúček. Jako výchozí místo jsme si zvolili poslední jmenované, které bylo nejblíže našemu penzionu. Abychom nemu…
2.4km
více »
Veľký Choč - nejvyšší vrchol Chočských vrchů
Veľký Choč - nejvyšší vrchol Chočských vrchů
Tipy na výlet
Tentokrát nás kroky zavedou na Slovensko. Přesněji do Chočských vrchů, které jsou, ikdyž trochu neprávem, turisty poměrně opomíjeným pohořím. Patří do soustavy Vnitřních Západních Karpat a Fatransko-tatranské obla…
2.6km
více »
(Pod)zimní Veľký Choč 25.-26.10.2014
(Pod)zimní Veľký Choč 25.-26.10.2014
Cestopisy
Po ne příliš dlouhé době přidávám další článek z přespání na horách. Tentokrát jsme s bratrem vyrazili na oblíbený Veľký Choč. Dlouho váháme, kam před státním svátkem vlastně vyrazit, až nakonec brácha vybral 2 možnosti, kam půjdeme. Byly to: Velká Fatra a její vrchol Šiprúň a Veľký Choč. Ve 3 hodiny ráno se pro mě brácha zastavuje a jedeme na komárovské nádraží, kde necháváme auto a oddáváme se pouze vlakům a svým nohám.…
2.7km
více »
Lúčanský vodopád
Lúčanský vodopád
Vodopád
hodnoceni 10/10
Lúčanský vodopád – asi 12 metrů vysoký vodopád se nachází na dolním Liptově, uprostřed lázeňské obce Lúčky, nedaleko Ružomberoku. Vesnice leží při úpatí Velkého Choče. Tento, svojí kuriózní polohou tak výjimečný…
2.7km
více »
Vodopád uprostřed vesnice-Lůčky,Slovensko
Vodopád uprostřed vesnice-Lůčky,Slovensko
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Tento typ na výlet nás zavede na Slovensko. V malém lázeňském městečku se nachází malý unikát který může krásně posloužit jako cíl výletu stejně jako v našem případě.Několikametrový vodopád téměř v centru městečk…
2.8km
více »
Chočské vrchy
Chočské vrchy
Cestopisy
  Chočské vrchy jsou poněkud opomíjeným pohořím, snad proto, že leží vsousedství Západních Tater a všude kolem jsou Fatry a Nízké Tatry a podobné vychutnávky. Čtvrtek Když jsme vRuž…
3.7km
více »
Kalameny - jezírko
Kalameny - jezírko
Jezírko
hodnoceni 9/10
Volně přístupné jezírko s termální léčivou vodou, uprostřed je vyvěračka.Info - viz foto... Je na konci vesnice Kalameny - přístupné autem ovšem po poničené cestě...  
3.7km
více »
LIPTOVSKÝ HRAD
LIPTOVSKÝ HRAD
Fotogalerie
LINK NA VIDEO: https://youtu.be/4yFFEvHUC48Prvá písomná zbierka pochádza z roku 1262. V nej sa spomína, že hrad dal postaviť kráľ Belo IV. na mieste pôvodného hradiska z 1. storočia pred Kristom. V minulosti bol…
4.4km
více »
Liptovský hrad
Liptovský hrad
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Na nejvýše položený středověký hrad na Slovensku jsme se rozhodli vyjít z obce Bukovina. její části Dušany. Auto jsme zanechali u silnice a vydali se po červeně značené zpevněné cestě směrem na Malatinou. Cestu vl…
4.5km
více »
Velký Choč 1611 m.n.m.
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Velký Choč 1611 m.n.m.
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Datum v kalendáři ukazuje 4.6.2005, naším dalším místem určeným pro poznání krás Slovenska se stal nejvyšší vrchol Chočských Vrchů „Velký Choč“ – 1611 m.n.m. Je 4:15 hodin ráno a my se setkáváme na stanoveném m…
5.6km
více »
kalvária a jaskyňa pri obci Lisková
kalvária a jaskyňa pri obci Lisková
Kaple
Kaplnka s krížovou cestou sa nachádza na kopci u obce Lisková, kde v roku 1802 osadil kríž Tomáš Slimák a v roku 1946 tu vybudovali kalváriu s krížovou cestou a na vrchole osadili tri kríže. V šesdesiatich rokoch …
5.7km
více »
okolo hradu Likava
okolo hradu Likava
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Likavský hrad patril medzi kráľovské strážne hrady a jeho ruina sa výrazne črtá v tmavšom lesnom pozadí Predného Choča nad obcou Likavka približne 2 kilometre severne od mesta Ružomberok. Hrad patrí do katastra ob…
5.7km
více »
obec Martinček a kostolík sv. Martina
obec Martinček a kostolík sv. Martina
Kostel
Malá obec Martinček sa nachádza severovýchodne nad okresným mestom Ružomberok za riekou Váh na výbežku dolomitového kopca pod názvom Mních. Obec má iba 380 obyvateľov, ale jej kostolík a okolie v priestore Mních …
6km
více »
Bešeňová
Bešeňová
Vesnice
hodnoceni 8/10
Osada, nacházející se v podhůří Chočských vrchů, byla založena kolem roku 1279 a leží při stejnojmenné přečerpávací vodní nádrži pod hrází Liptovské Mary. V okolí můžete navštívit m…
6.5km
více »
výstup na Predný Čebrať pri Ružomberku
výstup na Predný Čebrať pri Ružomberku
Vrchol
Uskutočniť výstupu na Predný Čebrať sme s kolegom Jardom z Ostravy chceli už dávnejšie. Keďže sme bývali v Ružomberku, a videli sme ho vlastne každý deň, boli sme rozhodnutí ho zdolať. Tento kopec je ale dobré nav…
7.9km
více »
Ružomberok
Ružomberok
Město
hodnoceni 8/10
Okresní město, průmyslové a správní centrum Dolného Liptova ležícího na soutoku řek Váhu a Revúce. Dominantu tvoří okolní pohoří. V masívu Mních je soustava čtyř hradišť …
7.9km
více »
Ružomberok - radnica a mariansky stĺp na námestí A. Hlinku
Ružomberok - radnica a mariansky stĺp na námestí A. Hlinku
Radnice
hodnoceni 7/10
Radnica - budova mestského úradu a mariansky stĺp sa nachádza na námestí Andreja Hlinku, bývalom Rínku, ktoré je považované za najstaršiu pamiatku mesta. Andrej Hlinka 1864 - 1938 bol rímskokatolický kňaz, politi…
8.1km
více »
Ružomberok - Školské schody, balustrády a mauzoleum A. Hlinku
Ružomberok - Školské schody, balustrády a mauzoleum A. Hlinku
Památník
hodnoceni 7/10
Z Námestia Andreja Hlinku pri kostole sv. Ondreja v Ružomberku vedú Školské schody zakončené terasou, ktoré sú zdobené balustrádami. Boli postavené v minulom storočí podľa architektov J. Uhlára a Š. Martonika. Na …
8.1km
více »
Ružomberok - Mauzoleum Andreja Hlinku
Ružomberok - Mauzoleum Andreja Hlinku
Památník
hodnoceni 8/10
Pôvodná myšlienka výstavby v roku 1938 bola pamätník padlým v 1. svetovej vojne. Po smrti Andreja Hlinku 16. 8. 1938 vtedajšie Obecné zastupiteľstvo pod vedením Antona Mederlyho, starostu Ružomberka, prijalo návrh…
8.2km
více »
Prosiecka dolina
Prosiecka dolina
Údolí
hodnoceni 8/10
Krasové údolí dlouhé 4 km v Chočských vrších, které je suché, bez vody. Ta teče neprobádanými podzemními prostorami a teprve v dolní části údolí vyráží vyvěračkou. Je to státní přírodní rezervace o rozloze 379,9…
9.4km
více »
Liptovská Mara
Liptovská Mara
Jezero
hodnoceni 8/10
Přehradní jezero o ploše 22 km2 se prostírá v Liptovské kotlině, 3 km západně od Liptovského Mikuláše. Vodní dílo nese jméno po jedné ze zatopených obcí, kdysi sídla Liptovské župy. Nejhodnotnější objekty ze zatop…
9.8km
více »
TOPlist