TURISTIKU PODPORUJÍ
61 496 turistů a cestovatelů
110 895 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 373 546,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
České středohoří, Žatecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti České středohoří, Žatecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme do severních Čech – 23. den – rozhledna Hořidla, rozhledna Na Horách, Židovice - minipivovar Pánů z Růže, Roudnice nad Labem – procházka městem a Kratochvílova rozhledna

Cestopisy

Vodní nádrž u obce  Encovany
Vodní nádrž u obce Encovany  •  Fotografie (70)  • Foto: jircak
Rozhledna Hořidla

Úterý 4. 8. 2020
I když se to večer protrhávalo, v noci pršelo a prší i ráno. Když v devět téměř přestalo, vstáváme a rychle jdeme snídat. Je docela zima, fouká to studeně. Máme však pocit, že voda v nádrži přes noc klesla. Dělám ranní fotku, abych to doma mohla porovnat (i porovnáním fotek to tak vypadá). Každopádně je tady klid, kupodivu ani pejskaři nás tady neruší.
Ranní kávu už dopíjím v autě, protože opět začíná pršet. Přesto jedeme kousek zpátky a za Třebutičkami parkujeme. Tady odbočuje modrá k rozhledně Hořidla. Až k ní je to jen 1,3 km do mírného kopečka, nejdřív po betonových panelech, pak po škvárové cestě, která přechází v cestu hlinitojílovou. Během chvíle si připadáme jak na Islandu, kdy při výstupu do údolí Hveradalir jsme přecházeli v dešti po mokrém jílu. I teď máme během chvíle každou botu snad o půl kg těžší. Naštěstí posledních půl km po žluté jdeme v mokré trávě, tak se boty docela očistily. Rozhlednu jsme tedy nezaneřádili.
 
Na vrchu Hořidla stávala hospůdka s vyhlídkovou plošinou. Vše však zaniklo po 2. světové válce. Stávající železná rozhledna byla postavena r. 2008 díky nadšení dvou pánů z Třebutiček, kteří s tímto svým nápadem na počátku r. 2008 oslovili vedení obce. Vše šlo kupodivu rychle – zakoupení parcely od Pozemkového fondu, vypsání výběrového řízení na stavbu i podání žádosti na MF o dotaci. Na podzim se rozhledna stavěla a dne 16. prosince 2008 proběhla kolaudace. Volně přístupná rozhledna je vysoká 14 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 13 m vede 67 kovových točitých schodů, které obepínají kovový stožár. I když rozhledna není vysoká, je z ní daleký a kruhový výhled na kopečky Českého Středohoří, vysílač Buková hora, Lužické hory, Ronov, Vlhošť, Dokskou pahorkatinu, Ještěd, Říp. My máme bohužel ten výhled zamlžený. Pod rozhlednou je možnost posezení.
Než jsme sešli dolů k autu, přestává pršet. Bohužel hlína s jílem se lepí stejně intenzivně, jen chybí ta tráva, aby se boty umyly. Na řadu přichází klacek a všude přítomné louže, je to však docela dřina ty pohory uvést do slušného stavu, abychom neměli auto samý jíl.
Pokračujeme na jih přes Křešice do Zahořan, kde je pivovar Špit. Podle dříve zjišťovaných informací má mít otevřeno jen ve středu od 17 do 22 hodin, ale doufáme, že o prázdninách bude vše jinak. Je to jen malá zajížďka. Domek je hezký, podle otevřeného okna je vidět, že někdo je doma, ale právě v tom okně cedule Zavřeno nás odrazuje od dalšího snažení.
Jedeme do Roudnice nad Labem, někde cestou chci uvařit. Jenže se to nedaří. Projíždíme tedy městem dál k rozhledně Na horách, ke které se nechá dojet a tam snad i uvařit. Rozhledna je prakticky na rovině, v minulosti tu býval naváděcí maják pro ruzyňské letiště. Zbyl tu po něm jen kruhový základ, který chtěla nedaleká obec Hrobce již r. 2003 využít pro vyhlídkovou věž. Jenže patrně z finančních důvodů k tomu nikdy nedošlo. Až r. 2009 pozemek získal do užívání sportovní klub Cyklobulf Hrobce. Prostor uklidili a vybudovali zde nejdřív jen klidné odpočinkové místo. Dali sem lavičky a stojany na kola. Kruhový pozemek od pole ohradili jedenácti nízkými betonovými sloupky, které nazvali Stonehill. V září 2009 tu vztyčili asi kamenný monument. Až koncem dubna 2011 tu postavili 4 metry vysokou dřevěnou rozhlednu. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 3 metry vede žebřík o 12 špriclích. Ten byl r. 2016 vyměněn.
Ještě před deštěm jsme na rozhlednu vystoupali a překvapilo nás, že i když je nízká, je z ní překvapivě hezky vidět na Roudnici a Litoměřice a na nám známé kopce Českého středohoří – Říp, Házmburk, ….
Když jdu vařit oběd, začíná drobně pršet. Rozhledna má prkennou podlahu - s mezerami, takže pod ni prší. Vítr zanáší déšť i pod otevřené zadní dveře. Vařím na lavičce pod šípkem a doufám, že to tam nepodpálím. Jídlo je sice trochu ředěné dešťovkou, ale najedli jsme se dobře.
Cestou zpátky se zastavujeme v minipivovaru Pánů z Růže v Židovicích. Měl by mít otevřeno až od 17 hodin, ale co když to neplatí. Informace na domě nás potěšili. Otevřeno je sice jen od pátku do neděle, ale kdo chce petky, ať si zazvoní. Tomu říkáme služba pro milovníky piva. Samozřejmě zvoníme a kupujeme všechna tři jejich piva. Jejich cena je neskutečně nízká. Nejdražší ležák v 1,5 litrové lahvi stojí 90,- Kč. Ota má i tácek, je spokojený.
V dešti přijíždíme do Roudnice nad Labem. Je to jedno z nejstarších českých měst. První písemné zprávy jsou z let 1167 a 1176, od 12. století má městská práva. Ve 12. století tady byl postaven kamenný románský hrad, který byl druhou kamennou světskou stavbou v Čechách, v letech 1333 – 1340 třetí nejstarší kamenný most v Čechách a první přes Labe. Koncem 14. století bylo město rozšířeno a obehnáno hradbami. Hrad byl samozřejmě v průběhu let přestavován. Barokní přestavbu zámku dokončili Lobkowiczové r. 1684 a zůstali zde až do r. 1945. Město se v 19. století stalo průmyslovým a hospodářským centrem.
Přes město vede značený prohlídkový okruh Roudnické památky, který si chceme projít. Parkujeme zdarma na parkovišti v Havlíčkově ulici. Nejdřív jdeme do infocentra. Je blízko Karlova náměstí, ale také blízko zámku. Tento údajně čtvrtý největší zámek byl r. 1945 zestátněn, část interiéru byla zničena nebo převezena do jiných zámků, příp. muzeí. Od r. 1957 tady byla Vojenská hudební škola Víta Nejedlého, která r. 2008 zanikla. To už byl zámek vrácen Lobkowiczům. Výtěžky z nájmu použili na rekonstrukci. Další opravy udělali již ve vlastní režii. Od r. 2012 je zpřístupněn veřejnosti. V areálu hradu je prodej roudnických vín Lobkovického zámeckého vinařství. Na prohlídku zámku jsme jít nechtěli, ani jsme na to neměli čas. Před zámkem však byla ochutnávka vín. S Otou se rozdělujeme. Jde na pivo, já jdu ochutnat víno a vybrat si, co koupím. Vím, že roudnická vína jsou výborná. Ochutnávám a nakonec si kupuji lahvinku Sylvánského zeleného a 2 lahvinky vynikajícího cuvee z Ryzlinku rýnského, Sylvánského zeleného a Rulandského šedého. To fakt nemělo chybu, chutnalo mí ještě víc než samotný Ryzlink. Víc jsem raději neochutnávala, abych vůbec zvládla ještě prohlídku města.
S Otou jsme se sešli líp, než kdybychom si to domluvili. Víno neseme do auta a konečně si jdeme prohlédnout město, jehož centrum je městská památková zóna.
Kvůli dešti zpočátku skoro ani nefotím. Jdeme po trase prohlídkového okruhu. Chceme se jít podívat ke kamenné věži Hlásce. Je to jediný zbytek původního opevnění. Byla stavěna r. 1378 jako obranná věž, později ji používal ponocný i jako ohlašovnu požárů, v 18. století byla upravena - byl sem umístěn vodojem pro kašnu na dnešním Husově náměstí. Dnes je z ní rozhledna. Jenže cesta k ní po tzv. Malých stupních je uzavřena – něco tam opravují. Z protější ulice U Úlů vidíme zděnou zvonici, kterou r. 1715 postavili Lobkowiczové společně s městem, a klášterní kostel Narození Panny Marie. K němu se chceme jít ještě podívat z druhé strany. Odtud se tam jít nedá.
Pokračujeme ulicí Rvačov a po Velkých stupních jdeme na Husovo náměstí, ale ani tady se k Hlásce nedostaneme. Varhanovou ulicí – opět po schodech přicházíme na Karlovo náměstí a vidíme tu hezčí opravenou část zámku. Procházíme přes náměstí, kde je spousta zeleně, ale také řada zajímavých domů. Mezi stromy uprostřed náměstí je kašna a morový sloup se sochou svatého Vavřince (patrona vína), který zde byl postaven r. 1738 jako poděkování za odvrácení morové epidemie.
Už zase vydatně prší. Je to škoda. Náměstí opouštíme v jižní části náměstí. Zde je radnice, která byla v pseudorenesančním slohu postavena r. 1869 na místě dvou středověkých domů. Sousední přístavba, jejímž průchodem jdeme do Riegrovy ulice, je z let 1899-1900. Ve druhém patře jsou alegorické ženské postavy Samospráva vlasti a Spravedlnost.
Opět se napojujeme na prohlídkovou trasu a pokračujeme ulicí na Honzačce vzhůru ke Kratochvílově rozhledně. Je to architektonicky zajímavá funkcionalistická stavba, která byla postavena r. 1935 k 60. výročí založení Rolnické záložny Podřipská. Pojmenována byla po zakladateli této záložny Václavu Kratochvílovi. Jeho plastika je v průčelí rozhledny. Původní bronzové panoramatické rytiny tam do dnešní doby nevydržely. Zničeny byly i ty další, které tam byly namontovány při rekonstrukci r. 2004. Patří mezi naše nejníže položené rozhledny (230 m. n. m.). Je 16 m vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výši 13 metrů vede 49 točitých schodů. Je vidět Roudnice a a za ní kopečky Českého středohoří. Výhledu jižním a východním směrem brání vzrostlé stromy. My toho v dešti moc neviděli. I když naštěstí už zase přestává.
Pokračujeme po prohlídkové trase okolo zajímavých budov. Na rohu stojící základní umělecká škola byla postavena r. 1939 jako městská hudební škola. V místech dnešního Purkyňova náměstí bývalo popraviště Na Stínadlech. Na jeho místě nechali v letech 1726-1728 postavit Lobkowiczové barokní kapli sv. Viléma. V interiéru je bohatá výmalba. Jen o kousek dál je evangelický kostel, který byl postaven během jediného roku – v r. 1908. Na věž a faru v té době nebyly již peníze. Věž byla přistavena až r. 1938.
Držíme se trasy, neprší, dokonce občas vylézá i sluníčko. Na nejvzdálenějším konci trasy je u kruháče kaple sv. Rozálie. Byla postavena r. 1718 jako připomínka morové rány r. 1713. Tehdy zemřelo víc jak třetina zdejšího obyvatelstva.
Tady se stáčíme zpátky do města – stále po prohlídkovém okruhu. Míříme k židovskému hřbitovu. Původně byl na místě zahrady kapucínského kláštera. Po r. 1613 byl zrušen. My míříme k tomu druhému hřbitovu (v Třebízského ulici), kam bylo několik náhrobků přeneseno. Ten nejstarší byl z r. 1611. Používal se do konce 19. století. Poslední pohřeb byl r. 1896. Dochovalo se téměř 1700 náhrobků barokních, ale také ještě renesančních. Můžeme se však podívat jen přes hradbu.
Židovská komunita tady žila od pol. 16. století - původně v místech dnešního kláštera. Poč. 17. století byla čtvrť zbořena. Židovská čtvrť se přesunula na západ od mostu přes Labe. Postupně tady bylo postaveno 63 domů a synagoga. Ta, stejně jako některé další domy, byla zbořena při stavbě železnice r. 1851. Další pak po roce 1970. Přesto se v Havlíčkově ulici stále část gheta dochovala.
Za hřbitovem prohlídková trasa odbočuje, my však jdeme rovně – do Havlíčkovy ulice, zda tam nějaké ty židovské domy uvidíme. Udělalo se hezky, svítí sluníčko, je docela až horko. Pokračujeme dál až k augustiniánskému klášteru s kostelem Narození Panny Marie. Nějak jsme se zdrželi. Prohlídku kláštera v 17 hodin jsme nestačili. V té době jsme byli na druhém konci města. Tak jsme si stavbu jen obešli.
Základní kámen byl položen r. 1333 a stavěl se přes 20 let. Při tažení Jana Žižky z Trocnova z Litoměřic do Prahy r. 1421 byl pobořen a vypálen. Když se roudnické panství r. 1603 dostalo do rukou Lobkowiczů, bylo to pro klášter záchrana. Zdejší farnost získala titul probošství. Po mnoha požárech byl r. 1725 klášter přestavěn ve stylu tzv. barokní gotiky. Místní zajímavostí je rudný pramen, který z kláštera vytéká. Právě podle tohoto pramene prý bylo město pojmenováno.
Ještě jsme prošli pod tratí podívat se na Labe a na přístaviště. U řeky je nádherně opravený barokní dům – bývalé Dozorství jezu. Na domě jsou dokonce zaznamenány historické povodně. Nejvíc vody zde bylo 15. 8. 2002. Nejstarší záznam je z 18. 3. 1845, to je ten 2. nejvyšší záznam.
Odtud to k autu je už jen kousek. Je už nejvyšší čas odjet. Je už skoro půl sedmé.
V Bille kupujeme chleba a něco k večeři a jdeme hledat místo na spaní. Vytypovali jsme obec Chržín, kde nakonec parkujeme u starého hřbitova v severním okraji obce. Venku ani nesedíme, je už pozdě a docela chladno, i když neprší. Zítra se má zase oteplit. To už budeme však spát doma.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.425, 14.260)
Poslední aktualizace: 16.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Roudnice nad Labem

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,4km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 23. den – rozhledna Hořidla, rozhledna Na Horách, Židovice - minipivovar Pánů z Růže, Roudnice nad Labem – procházka městem a Kratochvílova rozhledna

Severní Čechy – 5. den - odpoledne: Roudnice nad Labem – slalomový kanál; Račice – vodácký a veslařský kanál; Encovany - zřícenina kostela sv. Václava (býv. Prachová), vodní nádrž
Severní Čechy – 5. den - odpoledne: Roudnice nad Labem – slalomový kanál; Račice – vodácký a veslařský kanál; Encovany - zřícenina kostela sv. Václava (býv. Prachová), vodní nádrž
Cestopisy
Úterý 20. 6. 2023 - odpoledneCelý den je hrozné dusno. Po obědě, který jsme si připravili jen kousek od Budyně nad Ohří, jedeme do Roudnice nad Labem. Ve městě to známe. Dnes se chceme podíva…
0.1km
více »
Špindlerův most přes Labe v Roudnici nad Labem
Špindlerův most přes Labe v Roudnici nad Labem
Most
Důležitost spojení Roudnice nad Labem s místy za řekou uznal již biskup Jan IV. z Dražic, který nechal v letech 1333-1336 vystavět kamenný most, který byl prvním mostem přes Labe vůbec, i když podle mne šlo tehdy …
0.2km
více »
Most v Roudnici nad Labem.
Most v Roudnici nad Labem.
Most
Jako úplně první most přes Labe byl v letech 1333 – 1340 postaven kamenný most v Roudnici nad Labem. Stal se tak třetím nejstarším mostem v Čechách. Zásluhu na jeho postavení měl biskup Jan z Dražic. Most byl poničen po bitvě na Bílé hoře a úplně zničen při třicetileté válce. Místo mostu zde pak byl dlouhou dobu přívoz. V letech 1906 – 1910 byl na místě středověkého kamenného mostu postaven nový obloukový most. Železná konstrukce má 7 polí uložených na 4 pozemních a 4 říčních pilířích. Most je dlouhý 3…
0.2km
více »
Roudnice nad Labem – Rudný pramen
Roudnice nad Labem – Rudný pramen
Minerální pramen
Historie města Roudnice nad Labem je velmi bohatá a doloženy jsou doloženy prehistorické stopy osídlení tohoto místa u brodu přes řeku Labe. Tím se řadí Roudnice nad Labem mezi nejstarší česká města. První písemné…
0.4km
více »
Dům čp. 98 v Arnoštově ulici v Roudnici nad Labem
Dům čp. 98 v Arnoštově ulici v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Tato budova bývá označována jako dům U bílého lva, ale není prvním objektem, který v těchto místech stál. Původně zde byla dřevěná zástavba, která několikrát podlehla různým požárům. Autoři se též nemohou shodnout na tom, zda se zde v raném středověku nacházela parcela v současném stavu, či vznikla pozdějším spojením dvojice pozemků. Je to tím, že se z původního objektu praktic…
0.4km
více »
Panský vodní mlýn v Roudnici nad Labem
Panský vodní mlýn v Roudnici nad Labem
Mlýn
Zdejší vrchností zřízený vodní mlýn existoval na tomto místě již v 16. století, pokud ne již dříve, protože v listinách ohledně doksanského mlýna z 27. července 1533 je zmíněn jako přísežný Václav, mlynář z Roudni…
0.4km
více »
Kostel Narození Panny Marie - Roudnice nad Labem
Kostel Narození Panny Marie - Roudnice nad Labem
Kostel
Dříve na tomto místě stával románský kostelík, který v roce 1333 nechal pražský biskup Jan IV. z Dražic přestavět na gotický chrám. Během několika let byl u této stavby vybudován Augustiniánský klášter a celý komp…
0.4km
více »
Dům čp. 307 na náměstí Jana z Dražic v Roudnici nad Labem
Dům čp. 307 na náměstí Jana z Dražic v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Tento objekt býval dříve zván rovněž jako dům Švagrovských, a to od toho, že byl vybudován roku 1849 měšťanem a velkoobchodníkem se dřívím Martinem Švagrovským, který v něm zemřel 30. června 1866. Původně se však …
0.4km
více »
Kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem v Roudnici nad Labem
Kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem v Roudnici nad Labem
Kostel
Klášter založil pro řeholní kanovníky sv. Augustina biskup Jan IV. z Dražic, přičemž do něj měli být přijímáni pouze rodilí Čechové (po otci i matce). Základní kámen byl položen 25. května 1333 a stavba byla zpočátku svěřena avignonskému mistru Vilémovi, který v letech 1333-1334 přebýval v Roudnici kvůli výstavbě zdejšího mostu. Do konce roku 1338 byl dostavěn kůr kostela a v d…
0.4km
více »
Památky na povodně v Roudnici nad Labem.
Památky na povodně v Roudnici nad Labem.
Drobné památky
Opakující se povodně řeky Labe připomínají vodočty, na kterých jsou ryskami označeny výšky kam, až sahala voda při povodních v daných letech. Setkáme se s nimi po celém toku řeky. Většina z nás si dodnes pamatuje největší povodeň z roku 2002. Velký sloup vodočtu stojí u cesty, která vede podél plavební komory v Roudnici nad Labem. Připomínka na povodně je u zdymadel v areálu Povodí Labe a destička na zdi Augustiniánského kláštera.
0.4km
více »
Z Roudnice nad Labem až na Košťálov
Z Roudnice nad Labem až na Košťálov
Zřícenina
Tentovýlet je velice zajímavý. Cestou z Roudnice nad Labem vidíme nádhernou přírodu, kopce, zříceniny, prostě krásy Českého středohoří. Vydala jsem se pěšky z RCE (z části Podlusky), směr Budyně nad Ohří, zde můž…
0.5km
více »
Roudnice nad Labem – Augustiniánský klášter s chrámem Narození Panny Marie
Roudnice nad Labem – Augustiniánský klášter s chrámem Narození Panny Marie
Klášter
Historie města Roudnice nad Labem je velmi bohatá a doloženy jsou doloženy prehistorické stopy osídlení tohoto místa u brodu přes řeku Labe. Tím se řadí Roudnice nad Labem mezi nejstarší česká města. První písemné zprávy o Roudnici nad Labem pocházejí ale z celkem pozdní doby, až z let 1167 a 1176, přičemž městská práva získala Roudnice nad Labem již ve 12. století.   …
0.5km
více »
Roudnice nad Labem - Informační centrum
Roudnice nad Labem - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce. Nabízí Velké množství bezplatných i placených propagačních materiál…
0.5km
více »
Roudnice nad Labem město
Roudnice nad Labem město
Město
Roudnice nad Labem je město ležící na levém břehu řeky Labe v okrese Litoměřice. V Roudnici nad Labem žije okolo 13 500 obyvatel. Město se rozkládá na ploše 16,67 km² a patří k němu ještě vesnice Podlusky. Město l…
0.5km
více »
Lobkowiczký zámek a románský hrad
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lobkowiczký zámek a románský hrad
Zámek
Pražští biskupové nechali koncem 12. století vystavět na skalnatém výběžku nad řekou Labe románský hrad. V období gotiky byl rozšiřován. V 16. století došlo k přístavbě renesančního křídla a později i k rozšíření …
0.5km
více »
Věž Hláska
Věž Hláska
Rozhledna
Věž Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění nejstarší části města Roudnice nad Labem. Ačkoliv jako pozorovací a ohlašovací věž přečkala středověké válečné konflikty, byla vážně poškozena při požáru města…
0.5km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Tipy na výlet
Roudnice nad Labem je malebné město ležící u řeky Labe. Do RCE se dostanete autem, vlakem i autobusem. Spoje jsou dobré odkudkoliv. Nejstarší písemné zmínky pocházejí z druhé poloviny 12. století. Počátky města j…
0.5km
více »
Téměř kolmo na Říp, z Řípu kolmo na Prahu
Téměř kolmo na Říp, z Řípu kolmo na Prahu
Tipy na výlet
Suprový výlet na sobotní slunečné odpoledne v okolí Prahy mohu doporučit návštěvu Řípu. Protože vzdálenost je cca 50km od Prahy, doporučuji jednu cestu vzít vlakem a druhou na kole. Přec jenom je to sice po rovině…
0.5km
více »
Hláska
Hláska
Rozhledna
Z původního opevnění, založeného biskupem Arnoštem z Pardubic, staré Roudnice zůstala do dnešních dnů zachována věž Hláska. Snadno ji najdete je totiž dobře vidět už z náměstí.Nejlépe se k ní dostanete z Husova ná…
0.5km
více »
Železniční stanice v Roudnici nad Labem
Železniční stanice v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Rozvoj železnice přinesl v 19. století velký boom mnoha českým i moravským městům. Sice se objevila řada z nich, jež se zdráhala tuto novinku k sobě přivést, ale později litovala a mnohokrát tak zůstala na perifer…
0.5km
více »
Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
Zámek
Koncem 12. století byl vystavěn na skalnatém ostrohu nad řekou Labe románský hrad, který byl v 17. století Václavem Eusebiusem z Lobkowicz přestavěn na raně barokní zámek. Na vybudování se podíleli významní italšt…
0.5km
více »
Kratochvílova rozhledna
Kratochvílova rozhledna
Tipy na výlet
Rozhledna se nachází v blízkosti centra Roudnice nad Labem v Žižkových sadech. Nachází se v nadmořské výšce 230 m. n. m. Při cestě z Karlova náměstí doporučujeme jít Nerudovou ulicí nahoru, až dorazíme na křižovat…
0.5km
více »
Věž Hláska v Roudnici nad Labem
Věž Hláska v Roudnici nad Labem
Rozhledna
Věž Hláska se nachází v těsné blízkosti centra Roudnice nad Labem. Je pozůstatkem městských hradeb, které zde byly vybudovány v 15. století. Její význam se po staletí měnil. Nejprve sloužila jako obranný prvek, …
0.5km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Zámek
Monumentální raně barokní zámek je dominantou města Roudnice nad Labem, nacházejícího se na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Vlastní zámecká budova, tvořená třemi dvoupatrovými křídly kolem …
0.6km
více »
Památky Roudnice nad Labem
Památky Roudnice nad Labem
Tipy na výlet
Vlakem, nebo autem se dá pohodlně dostat do Roudnice nad Labem. Města, které bylo založeno na levém břehu Labe, na staré obchodní Lužické stezce v druhé polovině 12. století. V 14. století dostává obchodní osada s…
0.6km
více »
Roudnice nad Labem - železniční stanice
Roudnice nad Labem - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkačtečka in-karetvýde…
0.6km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Město
Roudnice nad Labem leží ve Středních Čechách, severním směrem od Prahy. Město se rozkládá ne levém břehu řeky Labe a v oblasti Dolnooharské tabule. V okolí města jsou založeny ovocné sady a chmelnice. Na druhém bř…
0.8km
více »
Roudnice nad Labem a funkcionalistická Kratochvílova rozhledna
Roudnice nad Labem a funkcionalistická Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Rozhledna nechali postavit v roce 1935 u příležitosti 60. výročí založení „Roudnické záložny podřipské“. Jméno dostala podle zakladatele "Roudnické záložny podřipské“, Václava Kratochvíla předního českého obrozence, významného představitele podřipska a průkopníka moderního hospodářství druhé poloviny 19. století. V dolní části rozhledny je umístěna velká reliéfní deska s jeho…
0.9km
více »
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Tato rozhledna se nachází poblíž centra Roudnice nad Labem na návrší v Žižkových sadech a patří mezi jednu z nejníže položených rozhleden u nás (220 m n. m.).S nápadem postavit v parku rozhlednu přišla v roce 1934…
0.9km
více »