Pecka
Pecka leží ve Východních Čechách, severovýchodním směrem od města Jičín. Městečko se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší. Městečkem protéká říčka…

více o Pecka

Partner lokality
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Pecka
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Evropská noc pro netopýry na hradu Pecka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Netopýr
Netopýr  •  Fotografie (4)  • Foto: dupis

Kam a jak jedeme?

Netopýr
Netopýr  •  Foto: dupis

Vraceli jsme se domů po celodenním putování v západních Krkonoších. Ne náhodou jsme z hlavního silničního tahu odbočili na Pecku. Nad tímto městysem se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu ze 14. století. A právě zde ČESON ve spolupráci se Správou hradu Pecka a Muzeem východních Čech v Hradci Králové pořádal Evropskou noc pro netopýry. Zájemců se sjelo více než sto, možná sto padesát. Pořadatelé vytvořili několik stanovišť, na která jsme postupně ve skupinách přecházeli. A tak jsme vedle prohlídky interiérů hradu, shlédli dokumentární film, poslechli si povídání o netopýrech, co jedí, jaký mají životní cyklus, kde se ukrývají, co je ohrožuje, jak je chránit, jak řešit problémy s jejich výskytem v obydlených lokalitách a o mnohém dalším. Asi nejzajímavější byla „praktická“ část programu, a to odchyt netopýrů do jemných sítí. Vidět netopýra z bezprostřední blízkosti, vyfotit si ho a dokonce i pohladit (má velice hebounkou srst) bylo pro každého asi největším zážitkem.

Zeptal jsem se pracovníka muzea, zda stres, který při odchytu a focení netopýři zažijí, není pro ně fatální. Dověděl jsem se, že by nemusel být, ale vyloučené to není. Noci netopýrů se pořádají hlavně z důvodu, aby lidé k těmto zvířatům našli lepší vztah. Aby se jich nebáli a nelikvidovali jejich kolonie ukryté na půdách a ve skulinách domů. Proto pár odchycených jedinců, kteří stres nepřežijí, považují za jakousi oběť či daň mající zlepšit povědomí lidí.

Za čím jedeme?

Netopýři jsou savci z řádu letounů. Jako jediní si osvojili schopnost létat. Aktivní jsou v noci. Některé druhy vylétají z úkrytů ještě před soumrakem. Ve tmě se netopýři orientují pomocí tzv. echolokace. Vydávají pro nás neslyšitelné ultrazvuky, a podle jejich ozvěny (odrazu od okolních pevných překážek) dokážou usměrňovat let. Rozpoznají nejen pevné překážky, ale i ostatní netopýry a hmyz, který je jejich takřka výhradní potravou.

Vedle hmyzu netopýři nepohrdnou ani bezobratlými živočichy, jako jsou například pavouci. Potravu loví ve vzduchu, nachází ji však i na listech, na zemi i na vodní hladině.

Netopýři se přizpůsobili ročním obdobím. Od května do července se samice seskupují v desítkách až stovkách do letních kolonií. Ukrývají se do dutin stromů, na půdy, do prostor a skulin staveb. V posledních letech jim vyhovují i dutiny mostních konstrukcí.

V červnu a červenci v těchto koloniích samice rodí mláďata. Každá samice jen jedno.

Mláďata se po 4 až 6 týdnech začínají osamostatňovat. Během srpna se kolonie rozpadají a začíná období podzimních přeletů.

Na podzim samci vyhledávají samice k páření. Je zajímavé, že každoročně si každý samec najde tu svoji. Zároveň se netopýři vykrmují, vytvářejí si tukové zásoby, aby přežili nastávající zimu.

Inzerát
Inzerát  •  Foto: dupis

Od konce října a během listopadu se netopýři stěhují do zimních úkrytů, kterými jsou jeskyně, staré štoly a různé sklepy. Zde upadají do stavu hibernace. Sníží se jejich tělesná teplota na minimum a zpomalí se všechny životní procesy. To proto, aby maximálně šetřili energií získanou z tukových zásob. Musí s ní vystačit přes zimní měsíce. Každé vyrušení z hibernace znamená zvýšenou spotřebu energie, a to může být pro netopýry osudné.

Od konce února a v průběhu března netopýři opouštějí svoje zimoviště a začínají Jarní přelety. Na jejich konci se opět formují do letních kolonií a celý cyklus se opakuje.

Netopýři hledají zejména pro Jarní a letní kolonie samic s mláďaty vhodné úkryty i v lidských stavbách. Ať už jsou to půdy kostelů, zámků nebo štěrbiny v panelových domech či za obložením balkónů. Někdy si tyto úkryty netopýři vyberou i jako zimoviště.

Nejvíce netopýry ohrožuje rušení v době porodů a odchovů mláďat, stavební činnost, uzavírání vletových a výletových otvorů. Největším ohrožením pro netopýry je však jejich záměrná likvidace člověkem, ať už z důvodu ignorace jejich ochrany nebo přetrvávání mýtů. Nejen lidmi jsou netopýři ohrožováni. Nebezpečná je pro ně také infekční nemoc, které se říká syndrom bílého nosu. Jedná se o plíseň, která dokáže vyhubit i celou kolonii. Uvážíme-li, že samice rodí pouze jedno mládě za rok, ztráty netopýrů se nahrazují velice obtížně a pomalu.

Netopýři jsou u nás chránění zákonem. Je i řada zásad, které pomohou k jejich zachování. Stavební práce se mají provádět v době nepřítomnosti netopýrů. To je u letních kolonií přibližně od konce srpna do března a u zimovišť přibližně od dubna do října. Je dobré zachovat vletové a výletové otvory. Opatření proti holubům provést tak, aby nebránily netopýrům. Pro impregnaci dřeva používat prostředky co nejméně toxické. Ztráta úkrytu se dá kompenzovat i umístěním speciální netopýří budky.

Problémy s netopýry se dají řešit různými opatřeními. Na půdu je dobré před příletem kolonie položit na podlahu igelitovou fólii. Trus, který je výborným hnojivem, lze tak lehce potom využít. Náhodnému vletu netopýra oknem do místnosti lze zabránit síti na komáry nebo alespoň zataženou záclonou. Pokud netopýr do místnosti vlétne, stačí otevřít okno dokořán a zhasnout. Netopýr zase vylétne. Šramocení netopýrů nelze zabránit. Zde pomůže několikaměsíční tolerance a trpělivost. Vysíleného netopýra není radno chytat do holých rukou. Hrozí nebezpečí pokousání. Netopýra uchopte v rukavicích nebo pomocí hadru a dejte do papírové krabice zajišťující přítmí. Poté kontaktujte odborníky.

Kolem netopýrů panují zbytečné obavy. Lidé se bojí, že se jim zaplete do vlasů. Netopýr díky své echolokaci, o které píši výše, člověka rozpozná a vyhne se mu. Rovněž plané jsou obavy, že se netopýr prokouše skrz zeď. Netopýr využívá jen stávajících skulin. Netopýři se živí hmyzem. Zásoby ve spíži nesní. Paraziti, kteří přežívají na netopýrech, nejsou přenosní na člověka.

Tolik krátce o chráněných netopýrech. Na hradu Pecka přezimuje přibližně čtyři až pět druhů netopýrů. Co do počtu kusů se jedná o menší zimoviště. V republice jsou větší. I přesto bylo možné každou chvíli vidět ve světlech reflektorů přelétávající netopýry.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V areálu hradu byl otevřený stánek s občerstvením.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bylo to pro nás velké poznání. Dověděli jsme se hodně zajímavého. Snad tímto článkem dám někomu tip na podobný výlet v okolí jeho bydliště a pomůžu k přátelštějšímu pohledu na netopýry. Evropské noci pro netopýry se konají v září, někde i říjnu.

Pokud by se příští netopýří noc konala opět na Pecce, nedoporučuji zkracovat si cestu na Hořice v Podkrkonoší, pokud nemáte terénní vozidlo. Okresní silnice jsou zde v dezolátním stavu (to je sice obecně známé, ale "vychutnáte" si je o to více v noci). Lepší je využít silnice I. třídy I/ 16 a I/ 35.

Ostatní informace

Evropské noci pro netopýry se pořádají na celém území naší republiky. Jsou dostupné pro každého. Zajímavé jsou pro děti. I když ty menší dají brzy přednost spánku před pozorováním netopýrů. Na netopýří noc se doporučuje mít teplé oblečení a baterku.

Vstupné na akci bylo dobrovolné. Každý rád přispěl na podporu ochrany netopýrů.

Potřebné informace a pomoc lze získat u České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) se sídlem v Národním muzeu v Praze. www.ceson.org.

Poslední aktualizace: 26.12.2011
Autor příspěvku: dupis
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Evropská noc pro netopýry na hradu Pecka</strong> mapa
Mapa Evropská noc pro netopýry na hradu Pecka

Příspěvky v okolí Evropská noc pro netopýry na hradu Pecka

Hrad
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jednou z nejvýznamnějších památek v Podkrkonoší. Po kamenném mostě ze 17. století návštěvníci přicházejí k hradní bráně. Nad Škopkovským palácem se zdvihají zbytky hlavní věže. V Harantovském paláci je stálá expozice věnovaná Kryštof…
Turistický rozcestník, který se nachází pod hradem v obci Pecka, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po značce červené ve směru Pecka - Přibyslav, Nová Paka, po značce zelené v směru Borovička, Pecka - Stupná, Štikov, Nová Paka a po značce žluté ve směru Pecka - Horní Javoří, Bukovina u Pecky.
Hrad a stejnojmenné město jihovýchodně od Nové Paky, spojené se slavným šlechticem, básníkem a cestovatelem Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic.
Tipy na výlet
Hrad Pecka leží šest kilometrů na východ od města Nová Paka. Hrad najdete na kopci stejného jména v dnešní podobě částečné zříceniny původně gotického hradu ze 13. až 14. století.   …
Pomník Kryštova Haranta z Polžic a Bezdružic, bývalého významného majitele hradu Pecka, který se zasloužil o jeho rozšíření, se nachází před budovou základní školy. Pomník jehož autorem je A. Mára byl odhalen v r.…
Tipy na výlet
Ať už se blížíte k Pecce od Dvora Králové nebo od Nové Paky, první, co vás napadne je, že tohle má tedy k hradu velmi daleko. Velká obdélníková budova na kopci nad obcí rozhodně neevokuje představu hradu tak, jak …
Městečko
Pecka leží ve Východních Čechách, severovýchodním směrem od města Jičín. Městečko se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší. Městečkem protéká říčka Javorka. Od severní, západní a jižní …
Dřevěný Kostel sv. Bartoloměje v Pecce je písemně připomínán roku 1384. V roce 1603 byl nahrazen kamenným kostelem. Dnešní barokní podobu dali kostelu kartuziáni, kteří jej v letech 1751-1753, dali vystavět. V kos…
Na náměstí pod panoramatem stejnojmenného hradu Pecka najdeme několik zajímavých památek. Jedná se zejména o Morový sloup od F. Petrše z r.1720, na zábradlí kolem sloupu stojí osm soch svatých. Nedaleko sloupu se nachází funkční raně barokní kašna. Atmosféru náměstí dotváří několik měšťanských domů z první pol. 19. stol., v jeho okolí je dochována ř…
Turistický rozcestník, který se nachází v blízkosti kašny na náměstí v Pecce, ukazuje turistům cestu do čtyřech směrů. Po značce červené ve směru Nová Paka, Bělá u Pecky - Zvičina, po žluté značce ve směru Bukovin…
Hrad je hlavním turistickým lákadlem a cílem, který Městečku dominuje. Návštěvníci se zde mohou dovědět zajímavosti o Kryštofu Harantovi, majiteli hradu ze 17. století, a poutavá je i expozice věnovaná historii hr…
Míříme do romantické krajiny členitého Podkrkonoší a do městečka Pecka se stejnojmenným hradem. Jedeme za krásnou krajinou, čistým vzduchem a historií. Historie městečka je spojena s historií hradu,…
Když se řekne Bělohrad tak se každému vybaví pojem Lázně Bělohrad. Proslulost místních lázní byla taková, že roku 1905 byl městu přiznán oficiální název města Lázně Bělohrad. Na tradici dnes velmi úspěšně navazují…
Historie chaty na vrcholu Zvičiny spadá do roku 1891, kdy zde majitel pozemku Josef Machek-Patcelt, postavil hostinec. Budova byla dřevěná, měla jen hostinskou místnost a malou Kuchyň, byla zařízena jen pro letní …
V letech 1910 až 1919 byla na Labi nedaleko města Bílá Třemešná postavena Přehrada Les Království. Přehrada je známá též pod jménem Bílá Třemešná, ale před několika lety jí bylo vráceno původní jméno Les Království. Podnětem k výstavbě stejně jako u mnoha jiných byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Řečištěm v místě přehradního profilu protékalo 330 m3/s, což se blížilo…
11.4km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
14.2km
více »
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
18.1km
více »
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou ze tří dochovaných bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva…
18.1km
více »
Nejznámější skalní město Českého ráje.
21.9km
více »
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka…
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
22.3km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
22.5km
více »
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
26.4km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
26.4km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
29.5km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
30.1km
více »
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov. Tyto skalní útvary se zvedají nedaleko lázeňského městečk…
30.7km
více »
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
33.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace