TURISTIKU PODPORUJÍ
61 497 turistů a cestovatelů
110 849 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 372 985,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog Liberecký kraj Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Liberce
Liberec je hlavní město Libereckého kraje a rozkládá se na úpatí Jizerských hor pod vrcholem Ještěd (1012 m.n.m.), který je vyhledávaným rekreačním cílem. Oblíbeným cílem jsou i Botanická zahradaAquapark Babylon a ZOO Liberec s bílými tygry.
 Trasy Liberec a okolí (60)
Jizerské hory
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jizerské hory
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme do našich severních hor - 20. den: Jizerské hory - cca 12 km dlouhý okruh: Oldřichovské sedlo - naučná stezka Oldřichovské bučiny - Kopřivník - skalní hrad (loupežnický hrádek) - Špičák - naučná stezka Oldřichovské háje a skály - Oldřichovské sedlo

Cestopisy

Hausmanka U Kozy na pakovišti na Oldřichovském sedle
Tohle vše se v parku nesmí - hlavně tam nejezděte na slonech

Pondělí 30. 8. 2021
Večer i v noci bylo o malinko tepleji. A to jsme už skoro na horách - ve výši 492 m. Večer nám auta jedoucí do Liberce nevadila, ale k ránu auta jedoucí v opačném směru mi chvíli vadila. Ale pak jsem přece jen ještě usnula.
Když jsme chtěli v 8 vstát, začíná pršet. Drobně. Čekáme, zda se rozprší nebo přestane. To druhé se stalo. Vstávame o půl hodiny déle, lehce, ale chladně to profukuje, okolní lesy jsou v mracích (nebo v mlze?). Podle předpovědi má být oblačno, občas přeháňky, večer déšť. To tu už dlouho nebylo. Během snídaně vidíme i modrou oblohu, obzory se trochu vyjasnily. Zatahuje se to, odcházíme. Chceme projít dvě naučné stezky Oldřichovské bučiny a Oldřichovské háje a skály.
Z parkoviště odcházíme po hřebenovce po zelené. Hned za silnicí je přístřešek a první informace o NS Oldřichovské bučiny. Vede po okraji národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Končí na Skalním hradu, měří 2 km a je určena pouze pro pěší. Terén je prý náročnější - jde se po schodech i po žebřících. Na trase je 18 zastaveních o zajímavostech této nejzápadnější části Jizerských hor.
Tyto první 2 km se jde snad stále jen do kopce. Pro ty moje astmatické plíce je to víc než náročné. Cestou vidíme jednotlivé obrovské žulové balvany, ale také pásma skal. Je tady nádherně. Cesta je doplněna různými ve dřevě vyřezanými poučeními o lese a přírodě. Dokonce je na trase umístěn i dalekohled, abychom si mohli prohlédnout skály pěkně zblízka. To už se blížíme na Kopřivník (598 m), jeden z vrcholů v Jizerských horách. Tady si můžeme na chvilku vydechnout. Za chvilku však už zase stoupáme.
I když zde jsou skalní věže, tak nedosahují výšek jako v ostatních skalních městech. Mají však zajímavé oblé tvary. Často to vypadá jako na sebe naskládané kameny. Kousek odbočujeme po neznačené cestě ke skutečně zajímavé skále Hřib. Dokonce ani stoupání nás neodradilo.
Za chvíli nás čeká další stoupání do míst, kde podle pověsti kdysi stával loupežnický hrádek. Ve skále jsou vytesané schody. Těžko říct, zda pamatují ten hrádek. Každopádně je jich hodně. Když je vidím, odkládám batoh i bundu a šplhám bez zátěže. Hned je to příjemnější. Schody končí na skalní plošině s hezkou vyhlídkou.
Tady končí naše 1. naučná stezka. Současně začíná ta druhá NS Oldřichovské háje a skály. Tato stezka měří zhruba 8 km, ale již není udržovaná a panely chybí.
Pokračujeme dál po zelené a po hřebenovce, konečně klesáme. Míjíme pramen Manila. Zastavujeme se na rozcestí Hřebenový buk, kde je památný strom - buk, který je památkou na starou obchodní cestu. Také je tady pohodlný a velký přístřešek. Dáváme svačinu. Během té doby 2x vylezlo sluníčko a 2x se to zatáhlo. Jeden neví, co bude za 10 minut. Je tu ale moc pěkně.
Tady přecházíme na žlutou turistickou značku. Čeká nás poslední stoupání na Špičák (724 m), dominující vrchol této oblasti. Není to však jen 1 km prudkého stoupání. Občas se musí klesnout, aby pak to stoupání za to stálo. Okolo je opět spousta zajímavých, převážně oblých skal. Je stále na co koukat. Najednou jsou před námi schody - kovové a dost prudké. To je něco pro mne. Je tam sice skoro všude zábradlí, jenže právě to první začíná asi až na 5. schodu. Pod nimi je díra. Na každém schodu jsem se přesvědčovala, že to musím zvládnout. Vím, že jsem hrozná, ale lepší už to nebude. Schodů je hodně. Jsou proložené šikmou rovinkou, kamennými schody a pod. Bylo to hodně namáhavé se nahoru dostat. Nejen pro mne. I Ota se zastavoval a odpočíval. Samozřejmě byl rychlejší. Konečně volá, že jsme dosáhli vrcholu. Jenže to netušil, že jsme teprve na rozcestí Oldřichovský Špičák - odb.. Ještě nás čeká asi 100 metrů stoupání, příp. lezení po skalách po značené odbočce. Tady opět odkládám batoh a šplhám dál bez zátěže.
Konečně jsme na vrcholu Špičáku. Nahoře nás čeká vyhlídka, bohužel opět zamlžená. Vidíme dokonce i Ještěd, ale také blížící se mraky. Ota, který byl nahoře dřív, straší, že nás to za chvíli spláchne. Přesto se kocháme.
Dolů se ze skal spouštím už po zadku. S mými chromými koleny to neseskočím. Takže sednout si, spustit nohy a pak už se seskočí snadno. Je to rozhodně bezpečnější, ale asi ne moc pohledné.  Jsme tam však sami. Jen se divím, jak jsem se nahoru dostala.
Z rozcestí, kde jsme se radovali, že jsme konečně nahoře, pokračujeme po žluté. Zase sestupujeme po schodech, je jich však míň a nejsou tak krkolomné. Jsme rádi, že jsme nešli opačně. Cesta samozřejmě klesá, ale není to tak náročné. Za chvíli jsme na rozcestí Pod Oldřichovským Špičákem.
Odtud pokračujeme vpravo po zelené a začínáme se vracet. Zatím ještě neprší, i když je to pěkně černé. Rychle klesáme a málem jsme zapomněli odbočit. Naštěstí nás zaujal bublající potůček - díky němu jsme si všimli zelené značky. Jinak bychom šli určitě rovně z pěkně prudkého kopce. Naše cesta po zelená klesá jen mírně - jdeme skoro po vrstevnici. Jdeme lesem - jen občas vidíme zajímavé skály.
Za skutečně drobného mrholení přicházíme opět na rozcestí Hřebenový buk, kde jsme si dávali svačinu. Teď už nezastavujeme a klesáme dál, tentokrát po modré. Déšť nepřestává, dokonce sílí. Ota vytahuje pláštěnku, já deštník, abych mohla fotit. To už jdeme po pohodlné široké písčité cestě. Naštěstí to počkalo, až jsme opustili skály.
Když z této cesty modrá odbočuje a prudce klesá, my zůstáváme na pohodlné cestě. Obě cesty se po čase sejdou. Tahle je sice trochu delší, ale pohodlnější - klesání je výrazně mírnější.
Na chvíli se spojujeme s modrou, ale ta vede na naše parkoviště přes vlakovou zastávku Oldřichov v Hájích, takže trochu oklikou. Naše písčitá cesta se spojuje s cyklostezkou. Trať zůstává vpravo a pod námi a po chvíli mizí v 529 metrů dlouhém Mníšeckém tunelu, který je vysekán v Oldřichovském sedle a vede pod silnicí z Polska do Liberce. My na parkoviště v sedle musíme trošku do kopečka, ale za chvíli už jsme u auta. Mezitím přestalo pršet, na chvíli zase vylezlo sluníčko. Zase je to jako na houpačce.

Hospůdka Hausmanka U Kozy má skutečně zavřeno, jdeme vařit, ale dřív se umýt - dokud neprší. Když jsme všechno propocené a zmoklé rozvěsili na dveře auta a zábradlí parkoviště, opět krápe. Ale jen tak dlouho, abychom to stačili sklidit.
Naštěstí nepršelo při vaření večeře a ještě to počkalo, než jsme se venku najedli. Nádobí už myji při začínajícím dešti. Pak už sedíme v autě a díváme se, jak pěkně prší. Jsme spokojeni. Nakonec to vše vyšlo skoro perfektně. Kdyby nás chytil déšť ve skalách, nebo na těch žebřících bylo by to hodně nepříjemné.
Venku padá mlha a ochlazuje se. Vypadá to na nejstudenější noc. Asi vytáhnu teplou deku, už mne nebaví v noci shánět druhou deku.
Když jsme šli spát, ještě jsme zaslechli mimořádné varovné hlášení meteorologické stanice. Zítra mají být v Jizerských horách přívalové deště. Hrozí rozvodnění malých toků a zatopení sklepů. No to je radost. Zatím neprší, jdeme spát. Zítra příp. nějakou deštivou variantu programu vymyslíme.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.864, 15.074)
Poslední aktualizace: 9.2.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Oldřichov v Hájích

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,6km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 20. den: Jizerské hory - cca 12 km dlouhý okruh: Oldřichovské sedlo - naučná stezka Oldřichovské bučiny - Kopřivník - skalní hrad (loupežnický hrádek) - Špičák - naučná stezka Oldřichovské háje a skály - Oldřichovské sedlo

Západní část Jizerských hor-Oldřichovský Špičák
Západní část Jizerských hor-Oldřichovský Špičák
Vyhlídka
JIZERSKOHORSKÉ BUČINY - OLDŘICHOVSKÝ ŠPIČÁK/724 mnm./Můžeme začít náš výlet přímo z Frýdlantu v Č.,ale s kamarádkou jsem dojela až do osady Větrov-Háj.Od Turistického značení/žlutá/se začne…
0.6km
více »
Oldřichovský Špičák
Oldřichovský Špičák
Cestopisy
Na trasu vyrážíme docela pozdě, ale to nevadí, nebude to dlouhá ani příliš náročná trasa. Po celý den se věnujeme hlavně fotografování podzimní přírody, jednak krajinné scenerie, jednak…
0.6km
více »
Oldřichovské háje a skály
Oldřichovské háje a skály
Tipy na výlet
Od žst. Oldřichov v Hájích  dojít po modré k rozcestníku Hřebencový buk, dále po zelené k rozcestí  Pod Špičákem a po žluté na skalní vyhlídku Špičák (724 m). Ze Špičáku pokračovat po žluté…
1.5km
více »
Rozcestí Albrechtice - bus
Rozcestí Albrechtice - bus
Rozcestí
Rozcestník stojí v Albrechticích u Frýdlantu na vrcholu stoupání hlavní silnice, která vede z Mníšku do Frýdlantu a kříží místní komunikaci. Prochází tudy zeleně značená turistická cesta směřující od Oldřichovského sedla přes Albrechtice, Horní Vítkov, Václavice a Grabštejn až do Chotyně. Část cesty od rozcestníku v Albrechticích až po Horní Vítkov kopíruje naučná stezka s…
2.4km
více »
Mlýnice
Mlýnice
Přehrada
Gravitační přehrada Mlýnice na Albrechtickém potoce v povodí Lužické Nisy byla vybudována v letech 1904 až 1906 v katastrálním území obce Mlýnice. Účel vodního díla: - Ochrana úz…
3.5km
více »
Romantika u přehrady - Mlýnice
Romantika u přehrady - Mlýnice
Tipy na výlet
Při nedávných povodních bylo často skloňováno jméno přehrady, která se nachází v západní části Jizerských hor a jejímž úkolem je regulovat tok Albrechtického potoka, který může v případě velkých dešťů způsobit v ú…
3.5km
více »
Fojtka
Fojtka
Přehrada
Přehrada Fojtka na potoce stejného jména v povodí Lužické Nisy byla vybudována v letech 1904 až 1906. Důvodem ke stavbě přehrady byly časté přívaly velkých vod z potoka Fojtky. V daší…
4.6km
více »
Y golf resort
Y golf resort
Golf
Nádherné a velkoryse udělané 18-ti jamkové hřiště. Je značně členité s mnoha vodními překážkami. Výhodou je hodně místa tj neohrožujete se na sousedních jamkách. Počítejte s tím, že dost míčků necháte v biozónách …
4.8km
více »
Lysý vrch
Lysý vrch
Kopec
Západní výběžek Albrechtického hřbetu Jizerských hor. 3km západně od Akbrechtického sedla, nad Horním Vítkovem. Na vrcholu torzo bývalého větrného mlýna. Od roku 2004 do dneška postaveno Na Vrchu 6 větrných elektr…
4.9km
více »
Raspenava
Raspenava
Městečko
Město Raspenava leží ve frýdlantském výběžku, 6 km jihovýchodně od Frýdlantu na severním úpatí Jizerských hor. Rozkládá se po obou stranách řeky Smědé, délka obce je téměř 9 km. První písemná zmínka o obci pochá…
5.9km
více »
Frýdlant
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Frýdlant
Zámek
Frýdlant je monumentální hrad s vysokou válcovou věží a zámek, který se tyčí na skále nad řekou Smědou. Hrad a zámek Frýdlant patří k největším pamětihodnostem na Liberecku. Lze ho navštívit od dubna do října denn…
5.9km
více »
Bedřichovská přehrada
Bedřichovská přehrada
Přehrada
Bedřichovská přehrada na Černé Nise je nejvýše položenou přehradou v Čechách. Byla vybudována v letech 1903-1905. Hráz je vysoká 23 m, 342 m dlouhá a může zachytit až 2 miliony m3 vody. Hloubka přehrady je přibl…
6.8km
více »
zámek Frýdlant
zámek Frýdlant
Tipy na výlet
Zámek Frýdlant , doporučuji jako prostředek automobil, pokud výlet pojímáte jako jednodenní, pokud jste v dané lokalitě v rámci nějaké dovolené - čili dlouhodobě je samozřejmě možnost dostat se k zámku i na kole p…
6.9km
více »
Frýdlant
Frýdlant
Městečko
Frýdlant leží v Libereckém kraji, severním směrem od města Liberce. Frýdlant najdeme ve Frýdlantské výběžku České republiky. Jižním směrem od města se zvedají vrcholky Jizerských hor a severním směrem od města j…
7.2km
více »
Hejnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hejnice
Poutní místo
Nejznámější poutní místo v oblasti Jizerských hor. V dvouvěžovém chrámu Navštívení Panny Marie z let 1722-29, postaveném na místě kaple ze 14. století (její část je zabudována do chrámu), je umístěna gotická soc…
8.1km
více »
Velký Štolpich
Velký Štolpich
Vodopád
Na potoce Velký (Černý) Štolpich, který protéká NPR Štoplichy, se nachází krásné vodopády. Je zde také jeden z největších vodopádů u nás. Odsud se dostanete po značených trasách k NPR Frýdlantské cimbuří, kde je nádherný výhled do kraje.
8.4km
více »
Chrastava
Chrastava
Městečko
Chrastava leží v Severních Čechách, severozápadně od města Liberec. Městečko se rozkládá v údolí pod vrcholky Jizerských hor a u severního okraje přírodního parku Ještěd. Město je postaveno u soutoku Lužické Nisy a Jeřice. Jižně z města je u osady Andělská hora postavena sjezdová trať s lyžařským vlekem. Z města do přírodního parku Ještěd vede celá řada značených turistických…
8.8km
více »
Botanická zahrada Liberec
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Botanická zahrada Liberec
Zahrada
Jedna z nejznámějších botanických zahrad v republice s nově rekonstruovanými pavilóny a řadou rarit. Botanická zahrada byla založena v roce 1876.Tip Turistika.cz: Masožravé rostlinyJen…
8.9km
více »
Blatný rybník
Blatný rybník
Rybník
Před rokem 1897 býval jedinou vodní nádrží v Jizerských horách. Byl postaven na Blatném potoce roku 1780. U rybníka stála panská, tzv. horní pila, později byla pronajímána soukromníků…
9.1km
více »
ZOO Liberec
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO Liberec
ZOO
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
9.3km
více »
Obří sud
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Obří sud
Zajímavost
Známá výletní Restaurace nad Lázněmi Libverda. Byla postavena r. 1931 po vzoru oblíbeného Obřího sudu na Javorníku v sousedním Ještědském pohoří. Protože Obří sud na Javorníku shořel neopatrností 20. září 1974, zů…
9.5km
více »
Rozhledna Královka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Královka
Rozhledna
Pravděpodobně nejznámější rozhledna Jizerských hor stojí na nejvyšším místě Maxovského hřebene. Na tomto místě stávala dřevěná věž již v letech 1888 - 1906. Současná rozhledna je z roku 1907 a byla postavena za po…
9.8km
více »
Lázně Libverda
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Libverda
Lázně
Lázně poprvé uváděny r. 1381. Léčila se zde řada známých lidí, dnes léčba chorob pohybového ústrojí, nervových, cévních a srdečních chorob i celkového vyčerpání. Hlavními léčivými zdroji jsou prameny minerálních…
9.8km
více »
Jizerské hory
Jizerské hory
Pohoří
Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje do Polska a dále navazují na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami. Tyty hory byly nazvány podle řeky Jizery, která zde pram…
10.2km
více »
Liberec
Liberec
Město
Liberec leží v Severních Čechách, severovýchodním směrem od Prahy. Liberec se rozkládá na úpatí kopců Jizerských hor a pod vrcholkem Ještědu ( 1012 m.n.m.). Městem protéká Lužická Nisa. Pro…
10.4km
více »
Josefův Důl
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Josefův Důl
Přehrada
Vodní nádrž byla vybudována v letech 1976-1982 na řece Kamenici přibližně 2 km nad obcí Josefův Důl, podle které získala i své jméno. Zároveň je největší přehradou Jizerských hor. Sypan…
10.9km
více »
Grabštejn
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Grabštejn
Hrad
Rozsáhlý areál hradu a zámku Grabštejn stojí na návrší nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původní hrad připomíná okrouhlý bergfrit. Návštěvníci si mohou prohlédnout severní palác, věž s Vyhlídkou a přístupn…
13.7km
více »
Smrk
Smrk
Hora
Nejvyšší hora české části Jizerských hor (1124 m). Kdysi se zde stýkaly hranice tří zemí - Čech, Slezska a Lužice. Dřevěná rozhledna z r. 1892 i turistická chata byly po r. 1945 zničeny. …
14.6km
více »
Ještěd
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Ještěd
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
15.8km
více »